DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot Neva Masquarade

Koty Neva Masquarade

Koty Neva Masquarade posiadają cechy, których próżno szukać u innych kotów domowych. Stadne zapędy i niemal psie usposobienie wyróżniają rasę na tle pozostałych. Wydaje się również, że Neva masquarade jest bardziej elastyczny charakterologicznie – może z czasem nauczyć się zasad panujących w danym domu i sumiennie ich przestrzegać. Można skrótowo powiedzieć, że pod względem usposobienia i wyglądu przypomina kota syberyjskiego. Nie ma się czemu dziwić, bowiem obie rasy są uznawane za siostrzane – Neva masquarade wyodrębniła się z rasy syberyjskiej.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria II: Koty półdługowłose
  • Kod EMS: NEM
  • Kraj pochodzenia: Rosja

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że neva masquarade została wstępnie uznana za odrębną rasę stosunkowo niedawno, bo w roku 2009. Co ważniejsze, rasa ta została wyodrębniona z kotów syberyjskich. Do dzisiaj neva masquarade określa się jako rasę siostrzaną rasy syberyjskiej.

Kot Neva Masquarade
Kot Neva Masquarade

Historia rasy

Od dawna wśród kotów rasy syberyjskiej rodziły się białe kocięta, u których z czasem ciemniały pyszczki, łapy i ogony (tzw. umaszczenie colourpoint). Przez wiele lat specjaliści z dziedziny felinologii nie wiedzieli, co zrobić z tą sytuacją.

Teorii na temat wystąpienia owego zjawiska było kilka, ale dominowała jedna głosząca, że w pewnym momencie koty syberyjskie zostały skrzyżowane z kotami o umaszczeniu colourpoint. Niewykluczone, że przodkami rasy są persy, syjamy lub / i himalayany.

Kot Neva Masquarade
Kot Neva Masquarade

Charakterystyka

Wygląd

Kot o muskularnej i raczej ciężkiej sylwetce, wspartej na silnych kończynach. Łapy są duże, zwarte i zaokrąglone. Krótka, okrągła i szeroka głowa ulokowana została na niezbyt długiej, ale mocnej szyi. Na szczycie głowy widzimy średniej wielkości uszy, szerokie u podstawy i delikatnie pochylone ku przodowi. Neva masquarade ma duże, owalne oczy, których kolor powinien mieć odcień jasnego błękitu.

Średniej długości futro jest gęste i dwuwarstwowe. Włos okrywowy jest twardy, ale lśniący i bardzo gęsty. Podszerstek może mieć dwie formy: krótką, zwartą i cienką latem, natomiast zimą staje się obfity i bardzo gruby.

Szyja, klatka piersiowa, ogon oraz kończyny tylne porasta długa sierść, natomiast ramiona i głowę pokrywa krótszy włos. Wokół szyi może pojawić się kryza.

Umaszczenie może mieć rozmaite kolory, jednak wymaga się, aby na pyszczku występowała ciemniejsza maska lub inne wzory. Ciemniejsze od reszty ciała powinny być także kończyny oraz puszysty ogon. Najczęstszą odmianą kolorystyczną w obrębie rasy jest tzw. seal point (charakterystyczny dla kotów syjamskich) – sierść na korpusie jest bardzo jasna, natomiast kończyny, pyszczek, uszy i ogon są ciemne, czasem niemal czarne. Jednak ogólnie rzecz biorąc, neva masquarade jest bardzo podobny do kota syberyjskiego.

Koty Neva Masquarade
Koty Neva Masquarade

Temperament

Z natury jest zwierzęciem delikatnym i wiernym jak pies. Z powodu tego ostatniego okazuje się dobrym przyjacielem i towarzyszem rodziny. Mocno przywiązuje się do swoich opiekunów i staje się wobec nich bardzo oddany. Nie przejmuje się jednak, jeśli przez pewien czas pozostanie sam, ale nie powinniśmy mu tego robić zbyt często. Kiedy właściciel wróci do domu, kot przytula się do niego i może zapragnąć chwili uwagi. Lubi więc przyjmować czułości od ukochanych ludzi.

Mawia się, że neva masquarade wyczuwa nastrój swych właścicieli. Podejdzie do nich więc tylko wtedy, gdy człowiek będzie w dobrym humorze.

Mimo raczej spokojnego usposobienia, jest to rasa aktywna i lubiąca zabawę. We wszystkim jednak potrzebuje umiaru, nie jest bowiem tak żywiołowa jak kot syjamski czy burmski. Nadaje się zatem dla osób lubiących relaks i komfort, ale nie leniuchowanie.

Neva masquarade zapamiętuje swoje imię i reaguje na nie. Wabienie go dzwoneczkiem lub samym określeniem „kotek” nie będzie tak efektywne jak własne imię.

Podobne artykuły

Powinien żyć w dobrych układach z dziećmi, może nawet je chronić i dbać o nie. W stosunku do małych ludzi nie stosuje pazurów – jeżeli maluch jest zbyt natarczywy, kot po prostu ucieknie lub schowa się tam, gdzie dziecko nie da rady się dostać. Jeżeli jednak mały podopieczny będzie płakał, kot może starać się go pocieszać. Słyszano historię, w których koty tej rasy przywoływały dorosłych właścicieli, aby ci zajęli się płaczącym dzieckiem.

Kot Neva Masquarade
Kot Neva Masquarade

Szczegółowe dane/wymiary

Neva masquarade

  • Waga: kocury 7-8 kg, kotki 4-5 kg
  • Długość życia: do ok. 16 lat
Kot Neva Masquarade
Kot Neva Masquarade

Neva masquarade – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi od Newy – rzeki płynącej przez Petersburg, natomiast określenie masquarade odnosić się może do maski na pyszczku, przypominającej te zakładane na bale maskowe.
  • Kocury mogą pomagać kocicom w opiece nad młodymi. Wydaje się także, że w obrębie rasy tworzą się stada rodzinne. Podobne sytuacje mają miejsce wśród kotów rasy syberyjskiej.
Koty Neva Masquarade
Koty Neva Masquarade

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button