AfrykaAmeryka PnAzjaBlogiEuropaWymarłeZwierzęta

Megantereon – przodek smilodona

Megantereon

Wysokie trawy afrykańskiej sawanny smagały uciekającego po udach i brzuchu. Ogarnęła go panika. Urywany oddech rozdymał płuca tak mocno, jakby za chwilę miały pęknąć. Napinając mięśnie do granic wytrzymałości, próbował dobiec do zbawiennego drzewa, tak jak inni członkowie jego niewielkiej grupy. Ale za plecami czuł już ciepły, cuchnący oddech bestii, która zamierzała go pożreć. Włosy na karku zjeżyły mu się ze strachu. Wreszcie, rycząc, szablastozębny kot sięgnął pazurami boków praczłowieka, który runął na ziemię wydając żałosny krzyk.

Megantereon pojawił się najprawdopodobniej około 7 do 5,7 mln. lat temu w Afryce, w epoce pliocenu. Przez następne tysiąclecia te szablastozębne koty, zdołały opanować pozostałe obszary świata: Europę, Azję oraz Amerykę Północną.

Konrad (Achyt) na swoim blogu Wild Facts kontynuuje cykl artykułów „Prehistoryczne monstra”. Cofamy dziś zegary o 7 milionów lat i wybieramy się na spotkanie szablozębnego kota, który mógł być przodkiem smilodona

Prehistoryczne monstra #2. Megantereon

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Megantereon

Polecamy


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button