Ameryka PdAmeryka PnKotowateSsakiZwierzęta

Puma – największy miauczący kot

Puma płowa, kuguar, lew górski (Puma concolor)

Puma to największy miauczący kot

Puma jest największym przedstawicielem małych kotów. Jego masa jest charakterystyczna dla wielkich kotów (Panthera), jednak jest bliżej spokrewniony z małymi i średnimi kotami.

Klasyfikacja

 • Rząd: drapieżne
 • Rodzina: kotowate
 • Rodzaj: Puma
 • Gatunek: puma
Puma
Puma, kuguar, lew górski (Puma concolor).

Charakterystyka

Puma, zwana też kuguarem, jest dużym kotem zamieszkującym lasy i stepy obu Ameryk. Zwierzę to równie dobrze czuje się w Górach Skalistych, jak na argentyńskich pampasach czy w gęstej puszczy amazońskiej. Podobnie jak inne występujące na dużym obszarze zwierzęta, rozmiary poszczególnych gatunków pumy zależą od klimatu. Najmniejsze pumy występują głównie w rejonach okołorównikowych, największe na południu Kanady – najbardziej wysuniętej na północ części zasięgu tego zwierzęcia.

Pumy są niezwykle zwinne i żywotne. Mają olbrzymią siłę, z równą łatwością wspinają się na drzewa, jak i skaczą na duże odległości w trakcie pogoni za ofiarą. Pumy są polującymi w ciągu dnia samotnikami, które w pary łącza się wyłącznie w okresach rozrodu.

Lista ofiar pumy jest długa – kot ten jest uważany za bardzo sprawnego drapieżcę. Na większości terenów jego głównym pokarmem są jelenie, jednak zdarza się, że poluje na zające, kojoty czy młode niedźwiedzie. Napada również na zwierzęta domowe, nawet takie jak psy czy konie. Ponieważ puma czyni duże szkody w hodowlach owiec i bydła, na niektórych obszarach została całkowicie wytępiona.

Puma
Puma potrafi wykonywać skoki na odległość 12 metrów.

Puma florydzka – Florida panther (Puma concolor coryi)

Około 88% pum z tego podgatunku posiada niezwykłą cechę – złamany ogon. Choć wygląda to nieco zabawnie, przyczyny owej deformacji nie powinny nikogo bawić. Florida panther (pantera z Florydy, pantera florydzka) to bowiem jedno z najbardziej schorowanych zwierząt. Przyczyną tego zjawiska jest bardzo niska różnorodność genetyczna, spowodowana przede wszystkim działalnością człowieka. Polecamy oddzielny artykuł na temat tego pięknego kota Pantera z Florydy.

Puma, kuguar, lew górski (Puma concolor).
Puma, kuguar, lew górski (Puma concolor).

Szczegółowe dane / wymiary

Puma (Puma concolor)

 • Długość z ogonem: od 150 do 275 cm
  • Samce średnio: 245 cm
  • Samice średnio: 205 cm
 • Wysokość w kłębie: 60 – 90 cm
 • Długość ogona: od 63 do 95 cm
 • Ciężar:
  • Samce: 53 – 100 kg (przeciętnie 68 kg)
  • Samice: 30 – 64 kg (przeciętnie 55 kg)
  • Rekordowy zastrzelony osobnik ważył 105 kg; istnieją doniesienia o pumach ważących 118 i 125 kg, niemniej nie zostały one zweryfikowane
 • Prędkość maksymalna: 65 – 80 km/h
 • Długość życia: do 12 lat
Puma, kuguar, lew górski (Puma concolor).
Puma, kuguar, lew górski (Puma concolor).

Puma ciekawostki

 • Puma jest największym miauczącym kotem.
 • Kot ten potrafi skakać nawet na wysokość 5.5 metra.
 • Puma potrafi wykonywać skoki na odległość 12 metrów.
 • Pumy potrafią wlec zabite zwierzęta trzy razy cięższe od siebie.
 • Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że pumy raczej nie atakują ludzi. Pumy nawet prowokowane zawsze rzucają się do ucieczki. Znane są jednak potwierdzone nieliczne przypadki takich ataków.
 • Schwytane kocięta pumy dają się bardzo łatwo oswajać.
Puma zasięg występowania
Puma zasięg występowania.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

90 komentarzy

 1. Cały czas mamy problemy z kopiowaniem naszych tekstów, dlatego zablokowaliśmy możliwość ich bezpośredniego kopiowania. Wiele fragmentów naszych opracowań znajdziesz na licznych blogach. Zdjęcia zaś są pobierane każdego dnia i bez żadnej adnotacji umieszczane w wielu serwisach.

  1. Niestety utrudniona została też nawigacja na stronie, przynajmniej na telefonach, ponieważ nie można otworzyć menu kontekstowego np po przytrzymaniu linka, co normalnie pozwala na otworzenie linka w nowej karcie, z czego ja osobiście często korzystam

  1. Zważywszy na klimat (zasięg występowania w USA i Kanadzie), to pumy bez problemu mogłyby żyć w Polsce.

   1. W styczniu 2009 roku kilka(!) pum uciekło z nielegalnej hodowli u południowych sąsiadów.Trzy z nich przedostały się do Polski i przez parę miesięcy buszowały po terenie Dolnego Śląska polując na sarny a także kozy, owce czy świnie.Służby leśne trzymały sprawę w tajemnicy „aby nie siać paniki” (nieco dziwna taktyka-jak dla mnie) ale sprawa stała się głośna za sprawą massmediów-parę osób zrobiło nawet zdjęcia zwierząt.Ostatecznie wszystkie pumy odstrzelono co nie spodobało się obrońcom praw zwierząt.
    Nie był to pierwszy ani ostatni tego typu wypadek lecz nigdy tyle osobników nie znajdowało się tak długo na wolności w dodatku w „chudym” zimowo-wiosennym czasie.Radziły sobie świetnie…

    1. Nie można ich było uśpić, złapać i umieścić np. w ogrodach zoologicznych? Nie rozumiem po co od razu odstrzał?

     1. Można było, ale koledzy Szyszki uwielbiają polować, więc pewnie nie mogli sobie podarować takiego trofeum.

 2. Droga redakcjo jeśli wilki skaczą to jak wysokimi na jaką odległość a jeśli psowate nie skaczą albo się u nich tego nie mierzy to jak wysoko i na jaka odległość skacze jaguar i lampart

 3. A skąd wziąłeś 80 cm? Masz przecież podane że do 90 cm. Podobnie w artykule na temat największych kotów.

   1. Wilczek daruj, ale google to najgorszy autorytet, który mogłeś sobie znaleźć. Automat google wyciągnął sobie z jakiejś strony dane i je prezentuje.
    Dane podawane przez redakcję zawsze pochodzą z opracowań naukowych.

     1. Nie wydaje się prawdopodobne aby puma atakowała z zaskoczenia hienę. Pomijając oczywiście fakt, że żyją one na różnych kontynentach.
      Nawet gdyby zaatakowała hienę z zaskoczenia, to hiena by się szybko odgryzał i przeszła do kontrataku.
      Mało prawdopodobne aby atak pumy by na tyle skuteczne aby od razuy zdać hienie śmiertelną ranę.

  1. Wiktor, to nie skok wzwyż, aby można było dokładnie odpowiedzieć na takie pytanie 🙂 U ludzi możesz to zmierzyć dokładnie, u dzikich zwierząt jest z tym zdecydowanie gorzej. Poza tym używaj proszę „Odpowiedz” i odpowiadaj w wątku, bo nie wiadomo czego to dotyczy.

  1. Moim zdaniem puma wygrałaby z dogiem argentyńskim. Ma pazury, których pies nie posiada, ponadto pumy są większe, choć nawet przy podobnej masie obstawiałbym zwycięstwo pumy,

 4. W tej walce jestem za pumą Ale podobno dog argentyński polowanie na Pumy a poza tym była taka sytuacja że dog Argentyński w obronie rodziny zabił pumę

  1. Masz pewnie na myśli historię psa „Morocho”. Nie ma dowodów na to, że puma (nawet jeśli była to puma) została pokonana, nie mówiąc już o zabiciu, z wyjątkiem historii rodzinnej. O ile to była dorosła puma, to musiałaby być mała, albo po prostu puma odpuściła i uciekła aby nie odnieść niepotrzebnych ran, kiedy uświadomiła sobie, że nie będzie miała łatwej zdobyczy.
   Drapieżniki nie podejmują zazwyczaj zbędnego ryzyka. Niemniej w przypadku konieczności walki, gdyby puma była do tego zmuszona, nie wydaje mi się żeby dog wyszedł z tego żywy.

 5. Zauważyłem ciekawą różnice wyglądu pomiędzy pumami niektóre z nich wyglądają na mniejsze z krótką i szarą sierścią a z drugiej strony widzę też takie o puszystej i pomarańczowej sierści wyglądające bardzo potężnie od czego Zależy ta różnica wyglądu

  1. To jest zależne od pory roku oraz miejsca występowania. Futro jest bardziej puchate zimą, natomiast im dalej na północ od równika, tym pumy są większe.

 6. Dlaczego na większości stron łącznie z angielską stronę no dino Animals i z podane że Puma potrafi wyskoczyć do góry tylko na 5,5 m a tu jest podane że na 7

   1. A w takim razie jest w pumie coś w czym jest najlepsza ze wszystkich kotów bo jeśli skacze na 5,5 m to znaczy że skacze od niej wyżej Irbis

    1. W zakresie skoków, irbis jest bezkonkurencyjny, choć trudno pumie zabrać, że potrafi wykonywać imponujące skoki.

 7. Pytanie do redakcji czy jest jakaś rasa psa która może pokonać dorosłego samca pumy w walce 1na1

    1. Nie oznacza pokonania, ale świadczy o tym, że puma ma respekt przed rosomakiem. Tak samo zachowuje się lampart, kiedy hiena chce mu odebrać zdobycz. Aby to rozstrzygnąć trzeba by było zobaczyć taki pojedynek.

  1. Im dalej od równika, im zimniejszy klimat, tym dzikie koty są większe. Pumy południowoamerykańskie South American cougar (Puma concolor concolor) występujące w Argentynie klasyfikują się w górnym zakresie wielkości, w przeciwieństwie do tych z Ameryki środkowej, które są najmniejsze. To samo dotyczy jaguarów – im dalej od równika, tym są większe.

 8. Czy mogę poznać Źródła z których zostały podane wymiary Pumy nie żebym coś podważał ale jestem po prostu ciekawy ile ważą Pumy w poszczególnych regionach itd.

   1. przeczytałem dokładnie cały artykuł i nigdzie nie doszukałem się informacji o średniej wadze pumy jest tam artykuł jest głównie o zależności wielkości ofiar pumy i tereny jej występowania

    1. Podam Ci dane z dwóch źródeł:
     1. „The Mammals Of The World, tom I Carnivores” praca zbiorowa pod kierownictwem Don E. Wilson, Russel A. Mittermeier, 2009r.:
     dł. ciała 86-155cm., dł. ogona 60-97cm. Średnia waga 58-72kg. (samiec) i 34-48kg. (samica), Rekordowy samiec ważył 120kg.
     2. „Felids and Hyenas of the World”, Jose R. Castello, 2020r.:
     – dla mniejszej odmiany południowoamerykańskiej: dł. ciała 85-150cm, dł. ogona 45-82cm., waga 50-65kg. (samiec) i 25-45kg. (samica)
     – dla większej odmiany północnoamerykańskiej: dł. ciała 108-152cm. (samiec) i 80-141cm. (samica), dł. ogona 53-92cm., waga 52-91kg. (samiec) i 34-57kg. (samica)

 9. puma jest bardzo podobna do lwicy dlatego łatwo można się pomylić i powiedzieć na pumę lwica lub na lwice puma.

 10. czy to prawda że puma nazywana jest panterą florydzką bo ona należy przecież do podrodziny kotów a nie podrodziny panter pytam?

  1. Nazwa „puma” pochodzi od słowa „pūma” w języku quechua, którym posługiwali się rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. Oznacza ono „silnego, szybkiego kota”. Podobieństwo jest zatem przypadkowe i nie ma związku z językiem polskim.

 11. Pierwszy śmiertelny atak pumy w Kalifornii od 20 lat
  Dwóch braci zostało zaatakowanych przez pumę podczas wyprawy do lasów Północnej Kalifornii, co skutkowało śmiercią jednego z nich i poważnymi obrażeniami drugiego. Atak ten był pierwszym śmiertelnym atakiem pumy w stanie Kalifornia od dwóch dekad.

  Mężczyźni w wieku 18 i 21 lat szukali w lesie zrzuconych przez jelenie poroży, kiedy zwierzę rzuciło się na nich. 21-latek zginął na miejscu, a jego młodszy brat został ciężko ranny w twarz. Udało mu się uciec i wezwać pomoc.

  Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażnicy strzelili w kierunku lwa, aby odstraszyć go i umożliwić udzielenie pomocy medycznej, jednak ofiara zmarła zanim jej udzielono pomocy. Młodszy brat został przetransportowany do szpitala, i jego stan się poprawia. Funkcjonariusze Departamentu Rybołówstwa i Łowiectwa oraz łowca z hrabstwa El Dorado przeszukali teren w poszukiwaniu pumy, która została zastrzelona i przekazana do badań DNA.

  Ataki pum na ludzi są rzadkie w Kalifornii. To pierwszy śmiertelny atak pumy w Kalifornii od 2004 roku. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano 14 ataków pum na ludzi w tym stanie, z czego 12 miało miejsce w hrabstwie El Dorado.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button