Ameryka PnAzjaEuropaNiedźwiedziePolskaSsakiZwierzęta

Niedźwiedź brunatny, czyli Ursus

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos)

Niedźwiedź brunatny to największy lądowy drapieżnik obok niedźwiedzia białego (polarnego). Nawet tygrys syberyjski nie wchodzi mu w drogę…

Patrz: Największe drapieżniki.

Niedźwiedzie brunatne, w przeciwieństwie do swych białych kuzynów (żywiących się wyłącznie mięsem i padliną) są wszystkożerne.

Najpotężniejsze drapieżniki

Obecnie niedźwiedzie brunatne uchodzą za najpotężniejsze lądowe drapieżniki. Jednak mało kto wie, że pierwsze niedźwiedzie, które pojawiły się na naszej planecie przed milionami lat, miały rozmiary… małych psów.

Małe niedźwiadki, z których wyrosną potężne drapieżniki…

Występowanie

Niedźwiedzie brunatne zamieszkują trudno dostępne lasy na terenie niemal całej kuli ziemskiej, można je także spotkać w tundrze.

Budowa

Zwierzęta te są potężnie zbudowane. Mają niezwykle silnie umięśnione łapy, zakończone długimi mocnymi pazurami. Posiadają także doskonale rozwinięte zmysły węchu i słuchu. Z tego względu nie mają naturalnych wrogów, poza człowiekiem.

Tryb życia

Niedźwiedzie brunatne prowadzą nocny tryb życia. Żyją samotnie, łącząc się w pary tylko w okresie godów.

Niedźwiedź
Niedźwiedzie brunatne są wspaniałymi „rybakami”

Pożywienie i wędrówki

Niedźwiedzie nieustannie wędrują po swoim terytorium w poszukiwaniu jedzenia. Żywią się głównie owocami, jagodami, grzybami oraz różnego rodzaju nasionami. Mimo że ich główne pożywienie stanowią rośliny, niedźwiedzie brunatne nie gardzą padliną. Zdarza się czasem, że zapolują, jednak świeże mięso nie jest ich ulubionym pokarmem. Niektóre gatunki, jak północnoamerykański grizzli, łowią ryby, głównie łososie, które są ich przysmakiem.

Sen zimowy

Późną jesienią niedźwiedzie brunatne przygotowują się do snu zimowego. Wybierają kryjówkę w naturalnym zagłębieniu lub wygrzebują norę pod korzeniami drzew albo w gęstwinie leśnej. Potem zapadają w twardy, zimowy sen, którego długość zależy od wielkości nagromadzonych wcześniej zapasów tłuszczu.

Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos).

Niedźwiedzie unikają ludzi

Wbrew ogólnemu mniemaniu o ich agresywności, niedźwiedzie brunatne unikają ludzi. Przypadki atakowania człowieka są niezwykle rzadkie i spowodowane zazwyczaj nieostrożnym zachowaniem przedstawicieli homo sapiens. Niestety, przez ostatnie kilkaset lat człowiek przyczynił się do zmniejszenia populacji tych poczciwie wyglądających zwierząt na ogromnych obszarach.

Największy niedźwiedź brunatny

Największym niedźwiedziem brunatnym jest północnoamerykański kodiak (Ursus arctos middendorffi). Waga tego niedźwiedzia sięga 800 kg, a kiedy stanie wyprostowany na tylnych łapach, mierzy ponad 3 metry wysokości. Duże samce kodiaka osiągają 150 cm wysokości w kłębie.

Największy kodiak, którego dane zostały zweryfikowane, żył w ogrodzie zoologicznym w Dakocie (USA). W chwili śmierci Clyde (tak się nazywał) ważył 966.9 kg, a jego warstwa tłuszczu miała ok. 23 cm grubości. W opinii dyrektora tego ogrodu, Clyde rok wcześniej ważył prawdopodobnie nawet 1090 kg.

Kodiak niedźwiedź
Kodiak pomimo swoich ogromnych rozmiarów jest bardzo płochliwy.

Niedźwiedź – ciekawostki. Czy wiesz, że…

Pierwsze zwierzęta, które naukowcy uznali za niedźwiedzie, pojawiły się na naszej planecie dwadzieścia milionów lat temu i miały rozmiary… małych psów.
Największym niedźwiedziem jest północnoamerykański kodiak. Waga tego niedźwiedzia sięga 800 kg, a kiedy stanie wyprostowany na tylnych łapach, mierzy ponad 3 m.
Niedźwiedzie brunatne można spotkać nawet na wysokich górach, na wysokościach dochodzących do 4 000 m n.p.m.
Niedźwiedzie są niezwykle sprawne. Szybko biegają, pływają, a także wspinają się na drzewa.
Młode niedźwiedzie pozostają z matką nawet trzy lata.

Niedźwiedź brunatny, to bardzo groźny drapieżnik.

Szczegółowe dane/wymiary

Niedźwiedź brunatny:

Wielkość:

 • Długość: do 3 metrów
 • Wysokość w kłębie: do 1.5 metra
 • Łapy: do 46 cm (kodiak)
 • Waga: do 800 kg (kodiak) na wolności, do 1090 kg w niewoli (kodiak)
 • Długość życia: 20-25 lat, (w niewoli do 40 lat)
Pazury niedźwiedzia brunatnego mają kilkanaście centymetrów długości.

Niedźwiedź brunatny w kadrze filmowym

Cóż, niedźwiedź w przeciwieństwie do nas ma zbyt krótkie łapy, aby podrapać sobie plecy, znalazł więc na to sposób. Tak sobie w redakcji myślimy, że objadające się pokolenie fast foodów, chyba także może mieć z tym problem… 😉

Polecamy:

Podobne artykuły

55 komentarzy

  1. Największy niedźwiedź w historii Ziemi to niedźwiedź krótkopyski – największe osobniki ważyły nawet do 1600 kg, wyprostowany, stojąc na dwóch nogach miał 3,4 metra wysokości. Żył 800 – 11 600 tys. lat temu.

   1. Najwiekszym niedzwiedziem w historii był arctotherium angustidens waga 800-2000kg drugi to ursus maritimus tyrannus-wiekszy wymarły brat niedzwiedzia polarnego tez około 700-1700 kg kolejny to niedzwiedź krótkopyski.

    1. Dziękujemy za uzupełnienie. Arctotherium angustidens to gatunek niedźwiedzia z rodzaju Arctotherium występujący w Ameryce Południowej w okresie plejstocenu 1,2 mln lat temu (niedźwiedź krótkopyski Arctodus simus występował w Ameryce Północnej ok. 800 tys – 11 600. lat temu). Wg danych, które posiadamy jego wagę oszacowano w przedziale 983 – 2,042 kg (średnio na 1600 kg). Ursus maritimus tyrannus zaś oszacowany został na 3,6-3,9 metra w pozycji wyprostowanej a jego wagę przyjmuje się w przedziale 1200 – 1500 kg. Musimy jednak przyznać, że rozbieżności w szacunkach wagi są dość spore w zależności od źródła.

 1. Będzie artykuł o tybetańskim niedźwiedźwiedziu błękitnym, podgatunku niedźwiedźia brunatnego ?
  Bardzo mało jest o nim informacji na wikipedii.

 2. Piszecie tu że „nawet tygrys syberyjski nie wchodzi mu w drogę”, a w artykule o tygrysie piszecie że poluje on na niedźwiedzie brunatne. To jak w końcu z tym jest?

  1. Tygrys syberyjski i niedźwiedź brunatny to potężne drapieżniki. Oba raczej unikają konfrontacji – dla tygrysa, jeśli ma wybór niedźwiedź z pewnością nie jest ofiarą pierwszego wyboru i z pewnością nie zaatakuje dużego osobnika. Z kolei niedźwiedź, jak obserwowano, czuje przed tygrysem na tyle duży respekt, że kiedy wyczuje ślady tygrysa, zmienia drogę swojej wędrówki. Przed tygrysem respekt czują wszystkie zwierzęta – to apex predator, niemniej niedźwiedź (zwłaszcza duże osobniki) ze swą masą, pazurami i zębami jest szalenie groźnym przeciwnikiem. Należy pamiętać, że zwierzęta mają instynkt samozachowawczy – tygrys nie będzie narażał się bez powodu. Jeśli poluje na niedźwiedzie, to raczej są to osobniki mniejsze.

   Kiedy jednak brakuje ssaków kopytnych tygrys syberyjski poluje na niedźwiedzie brunatne i niedźwiedź tybetańskie większe od niego. W latach ’50-tych XX wieku odnotowano 15 ataków tygrysów syberyjskich na niedźwiedzie brunatne oraz 3 przypadki ataków niedźwiedzi na tygrysy. W latach 1944 – 1959 tych przypadków odnotowano ponad 32.

   Najwięcej ataków na niedźwiedzie dokonywanych jest przez tygrysy zimą, tuż przed ich okresem hibernacji. Niedźwiedzie brunatne atakowane są dużo częściej niż niedźwiedzie czarne (himalajskie). Wynika to z faktu, że niedźwiedzie azjatyckie żyją w bardziej otwartym środowisku i tygrysy nie są w stanie wspinać się na drzewa, aby jej zaatakować.

   Tygrysy mogą walczyć z niedźwiedziami większymi od siebie, używając taktyki zasadzki i wskakując na niedźwiedzia góry (np. z drzew), chwytając go za podbródek jedną przednią łapą i za gardło drugą, a następnie zabijając go ugryzieniem w kręgosłup. Tygrysy amurskie polując na niedźwiedzie brunatne, zwykle atakują młode i niedojrzałe niedźwiedzie brunatne, oprócz małych dorosłych samic.
   Niedźwiedzie stanowią 5-8% diety tygrysa syberyjskiego.

     1. Napisaliście też że tygrysy polują też na niedźwiedzie większe od nich cyli w końcu jak to jest czy tygrys potrafi zabić Niedź wiedziała brunatnego średiniej wielkości

 3. Tygrysy polują na młode niedźwiedzie (największy upolowany ważył 170 kg).
  W przypadku spotkania z dorosłym niedźwiedziem z reguły tygrysy giną, ponieważ niedźwiedzie są większe i silniejsze.

  1. To bardziej Twoja, życzeniowa teoria, bo brak dokładnych danych na temat wielkości oponentów.
   Jedyne co wiemy to to że wynik tej konfrontacji to 15 do 3 dla tygrysów (piszę o tych faktycznych danych z badań w Rosji a przywołanych przez Redakcję).
   A interpretowanie ich tak, że w tych przypadkach gdzie niedźwiedź ginął (mimo, że to większość przypadków) pewnie niedźwiedź był mały, jest niedorzeczne.
   Równie dobrze można napisać, że te 3 tygrysy które zginęły w konfrontacji z niedźwiedziami, były albo niewielkimi samicami albo niedoświadczonymi młodziakami, albo po prostu małe sztuki o wadze poniżej 100-150 kg.
   Możesz podać linka do źródła które potwierdzi to co napisałeś, że największy zabity przez tygrys niedźwiedź brunatny ważył 170 kg…

 4. Czy redakcja w wolnym czasie mogłaby uzupełnić informację na temat największego odnotowanego osobnika kodiaka w niewoli. Pojawia się on w zestawieniu top 20 a w artykule nie ma żadnych danych na jego temat.

 5. Troszeczkę mi brakuje sekcji w tym artykule poświęconej niedźwiedziom w Polsce ich populacji itp. Co by nie było jest to nasz rodak. 1 z nich o imieniu Wojtek jest nawet bohaterem wojennym :).

  1. Niemal każdy artykuł można zawsze rozbudować 🙂 Tutaj wyszliśmy z założenia, że zaprezentujemy podstawowe informacje na temat niedźwiedzi brunatnych, traktując to jako punkt wyjścia do artykułów szczegółowo charakteryzujących poszczególne podgatunki.
   Może warto przybliżyć polskie niedźwiedzie na blogu Tsavoren :)? Historia niedźwiedzia Wojtka sama w sobie jest interesująca do opowiedzenia.

  1. Nie odnotowano nigdy współcześnie takiego niedźwiedzia. Ponadto ten rekordzista, to był spasiony w zoo osobnik. Niedźwiedź ważący 1200 kg, to by się nie za bardzo mógł ruszać.

   1. Masz rację nie ma dowodów że istniał więc równie dobrze mógł nigdy nie istnieć i tak niedźwiedź ważący 1200 kg prawdopodobnie miał by nadwagę ale zależy to od wzrostu i rozkładu masy gdyby był umięśniony i wysoki nie musiałby mieć nadwagi jeśli w ogóle istniał a na to nie ma dowodów więc pozostaje nam tylko się domyślać ale w żadnym stopniu nie kwestionuję twojego zdania jeśli ty masz odmienne zdanie to chętnie je usłyszę

  1. Odpowiedź znajdziesz zarówno w artykule, jak i w komentarzach powyżej. Tygrys bengalski nie pokona bardzo dużego niedźwiedzia brunatnego, ale takiego średniego pokona.

   1. Chodziło ci o średniego Wiekowo niedźwiedzia w sensie takiego trzyletniego czy średniego wielkościowo w sensie średniej wielkości

 6. Słyszałem że podgatunek niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedź kamczacki może ważyć ponad 500-600 kg, czy to prawda jeśli tak to ile ważą rekordowe osobniki

  1. Niedźwiedź brunatny kamczacki (Ursus arctos beringianus) w praktyce ustępuje wielkością tylko kodiakowi. Największe osobniki przekraczają wagę 650 kg i osiągają nawet 3 metry długości stojąc na dwóch łapach. Jest to największy podgatunek niedźwiedzie w Eurazji. Największa długość czaszki samców wynosiła 43,6 cm.
   To dane za: V. G. Heptner; N. P. Naumov, eds. (1998). Mlekopitajuščie Sovetskogo Soiuza. Moskva: Vysšaia Škola [Mammals of the Soviet Union, Volume II, Sirenia and Carnivora (Sea cows; Wolves and Bears)]. II, Part 1a.

   1. dziękuję za odpowiedź bardzo mnie to interesowało ale nigdzie nie mogłem znaleźć takich informacji. Mam kolejne pytanie kto by wygrał w takich pojedynkach:

    1.Niedźwiedź czarny vs tygrys syberyjski
    2.Kodiak vs niedźwiedź polarny
    3.Niedźwiedź kamczacki vs niedźwiedź polarny
    4.jaguar vs Puma
    5.niedźwiedź pizzly vs niedźwiedź grizzly
    6.niedźwiedź pizzly vs niedźwiedź polarny
    Biorąc pod uwagę najsilniejsze osobniki danego gatunku

    1. 1.Niedźwiedź czarny vs tygrys syberyjski – tygrys syberyjski
     2.Kodiak vs niedźwiedź polarny – powinien wygrać polarny, ale jest film na YT, kiedy grizzly (mniejszy od kodiaka) odgania polarnego
     3.Niedźwiedź kamczacki vs niedźwiedź polarny – jw.
     4.jaguar vs Puma – jaguar
     5.niedźwiedź pizzly vs niedźwiedź grizzly – remis
     6.niedźwiedź pizzly vs niedźwiedź polarny – remis

    2. 1.niedźwiedź czarny vs tygrys syberyjski
     Tygrys syberyjski wygra
     2. kodiak vs niedźwiedź polarny
     Niedźwiedź polarny wygra
     3.niedźwiedź kamczacki vs niedźwiedź polarny
     4. Jaguar vs puma
     Jaguar wygra
     5. Niedźwiedź pizzli vs grizzly
     Pizzli
     6. Niedźwiedź pizzli vs polarny
     Nie wiem ale myślę że remis albo pizzli wygra

     1. To chyba nie ten wątek i nie ten Łukasz. Nic nie pisałem na temat T. rexa i spinozaura.

  1. Niedźwiedź brunatny to jest gatunek i ma 17 podgatunków. Każdy z podgatunków ma inną wagę. Niedźwiedzie brunatne ważą od 80 kg do 1 tony w niewoli (największy kodiak).

   Podgatunki niedźwiedzia brunatnego:
   1. Ursus arctos alascensis
   2. Ursus arctos arctos
   3. Ursus arctos beringianus
   4. Ursus arctos californicus
   5. Ursus arctos collaris
   6. Ursus arctos crowtheri
   7. Ursus arctos dalli
   8. Ursus arctos gyas
   9. Ursus arctos horribilis
   10. Ursus arctos isabellinus
   11. Ursus arctos lasiotus
   12. Ursus arctos middendorffi
   13. Ursus arctos pruinosus
   14. Ursus arctos sitkensis
   15. Ursus arctos stikeenensis
   16. Ursus arctos syriacus
   17. Ursus arctos yesoensis

   Ile każdy z nich waży, to sobie sprawdź w poszczególnych artykułach o niedźwiedziach, które są zgromadzone w tym dziale: https://dinoanimals.pl/category/zwierzeta/ssaki/niedzwiedzie/

    1. Niedźwiedzia brunatnego kamczackiego (Ursus arctos beringianus) tygrys nie pokona, jest za duży, on jest prawie taki duży jak kodiak.

     1. Zadaj sobie minimum trudu i podaj dokładny podgatunek, o który ci chodzi, bo w Eurazji żyje wiele podgatunków niedźwiedzia brunatnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close