Ameryka PnNiedźwiedzieSsakiZwierzęta

Niedźwiedź grizzly – niedźwiedź szary

Niedźwiedź grizzly, grizli, szary (Ursus arctos horribilis)

Kubuś Puchatek był uroczym misiem o małym rozumku, Miś Uszatek zawsze wspomagał dobrą radą i pilnował, aby jego przyjaciele podejmowali dobre decyzje. Obie postacie były pluszakami, ale stylizowanymi na niedźwiedzia. Kochane „misie” w realnym świecie wcale nie są kochane, ale są równie interesujące i o wiele piękniejsze, aniżeli ich animowane odpowiedniki.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki
 • Podgromada: ssaki żyworodne
 • Rząd: drapieżne
 • Rodzina: niedźwiedziowate
 • Rodzaj: Ursus
 • Gatunek: niedźwiedź brunatny
 • Podgatunek: grizzly/grizli/niedźwiedź szary
Grizli, grizzly, niedźwiedź szary (Ursus arctos horribilis).

Występowanie

Ten rzadki podgatunek niedźwiedzia brunatnego występuje wyłącznie w Ameryce Północnej: w Kanadzie, na Alasce, a także w rezerwatach w stanach:

 • Montana
 • Idaho
 • Wyoming
 • Washington

Największa populacja grizzly występuje na Alasce (ok. 30 tys. osobników). W pozostałych stanach USA żyje ok. 1500 osobników, z czego 800 w Montanie a około 600 w Parku Narodowym Yellowstone. Na terenie Kanady żyje obecnie ok 25 tys. niedźwiedzi grizzly. Najczęściej spotykany na obszarach bogatych w zbiorniki wodne, strumienie, rzeki oraz na terenach nadmorskich i nad stawami w okresie tarła łososi.

Grizzly, to zdecydowanie nie jest pluszowy miś…

Wygląd, dieta i polowanie

Swą nazwę niedźwiedź zyskał dzięki kolorowi sierści. W języku angielskim grizzle oznacza „szary”. Sierść grizzly może przechodzić z jasnego do prawie całkowicie czarnego, jednak futro jest zazwyczaj brązowe z popielatymi (szarymi) końcówkami. Na grzbiecie wyrasta charakterystyczny „garb” – część ciała, dzięki której łatwo odróżnić grizzly od niedźwiedzia czarnego/baribala (Ursus americanus) pozbawionego tego atrybutu.

Masywne, szerokie łapy wyposażone są w pazury, służące do obrony i łowienia ryb. Wystarczy jedno uderzenie, aby grizzly zabił zwierzę tych samych gabarytów.

Wystarczy jedno uderzenie, aby grizzly zabił zwierzę tych samych gabarytów…

Choć uważany za bestię, chętnie spożywa owoce i inne rośliny. Jest przeważnie mięsożerny, ale gdy wymaga tego sytuacja, staje się wszystkożercą. To możliwe dzięki specyficznej budowie szczęki. Jada orzechy, korzonki, glony, padlinę, gryzonie, i ryby. Ma świetny węch, potrafi wyczuć padlinę z odległości 28 km. Umie zapolować na większe zwierzę, np. na karibu (Rangifer tarandus), ale robi to tylko wtedy, gdy ma do czynienia ze słabym, młodym, albo rannym osobnikiem. Jedno karibu wystarczy samicy z małymi niedźwiadkami na 4 – 5 dni. Aby nikt nie skradł im pożywienia, matka chowa padlinę. Poluje również np. na młode łosie.

Grizzly kodiak (Ursus arctos middendorffi) jest większy od grizzly, pomimo tego jest lepszym niż on pływakiem.

Najlepszym czasem dla grizzly jest okres, gdy łososie płyną pod prąd rzek do swych miejsc tarła. Każdy niedźwiedź opracowuje własny „styl łowiecki”. Z reguły siada w wodzie nieopodal brzegu i cyklicznie wyrzuca łapą rybę na brzeg. Może również usiąść na skale pośrodku rzeki i czekać na przepływającą ofiarę. Nierzadko w jednym miejscu połowu spotyka się kilka niedźwiedzi.

Grizzly rzadko toczą ze sobą potyczki.

Osobowość, tryb życia

Bez wątpienia grizzly w swym naturalnym środowisku jest dominatorem, nie ma bowiem w przyrodzie wrogów. Nie zamieszkuje stałego terytorium, stara się nie wchodzić w drogę innym osobnikom swego gatunku i rzadko popada w konflikty z innymi zwierzętami. Do walk dochodzi najczęściej w okresie godów, obrony pożywienia przed wilkami, albo podczas obrony młodych i zwycięzca z reguły jest tylko jeden…

Należy pamiętać, że grizzly pomimo swoich gabarytów jest bardzo szybkim drapieżnikiem. Nie sposób przed nim uciec. Grizzly osiąga bowiem prędkość 50 km/h. Nawet Usain Bolt nie zdołałby mu umknąć…

Grizli, grizzly, niedźwiedź szary (Ursus arctos horribilis).
Czy zdawaliście sobie sprawę, jakiej wielkości są łapy grizli?

Pory roku i apetyt

Wiosną i latem grizzly poszukuje pożywienia i snu. Kiedy nadchodzi jesień, jego apetyt automatycznie wzrasta, aby wytworzyć dostateczne zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Grizzly nie przesypia jednak całej zimy, ponieważ zapada w tzw. półsen, w czasie którego temperatura ciała jest nieznacznie obniżona. W bardziej słoneczne dni budzi się, aby poszukać więcej pożywienia. Niektóre osobniki preferują „wprowadzenie się” do gotowych kryjówek (skalne szczeliny, jaskinie), bardziej ambitne niedźwiedzie samodzielnie wygrzebują nową gawrę w ziemi.

Po śnie zimowym pierwsze wychodzą bezdzietne samice oraz samce. Po przebudzeniu wszystko znów zaczyna „kręcić się” wokół jedzenia.

Podobne artykuły
Samice grizli rodzą przeważnie 2 młode w jednym miocie, a matka opiekuje się nimi przez okres 2 lat.

Rozmnażanie

Niedźwiedzie grizzly mają jeden z najniższych współczynników rozrodu spośród wszystkich ssaków lądowych Ameryki Północnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. późny wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej (ok. 5 rok życia). Inną przyczyną jest fakt, że po zapłodnieniu odbywającym się w lecie (czerwiec) organizm samicy opóźnia zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy aż do momentu zapadnięcia w sen zimowy, podczas którego może dojść do poronienia, jeśli samica nie zdobędzie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Samice rodzą przeważnie 2 młode w jednym miocie, a matka opiekuje się nimi przez ok. 2 lata. W tym okresie nie będzie kopulować z samcami. Młode po osiągnięciu odpowiedniego wieku opuszczają matkę, ale przed osiągnięciem samodzielności mogą zostać zabite przez dorosłego, samotnego samca grizzly, co spowoduje, że samica nie będzie rodzić przez kolejne 3 lata, a nawet dłużej.

Niedźwiedź grizli w trakcie polowania na łososie w Parku Yellowstone.

Samce grizzly posiadają ogromne terytoria, dochodzące do 4 000 km2, co również utrudnia kojarzenie się par ze względu na niską gęstość zasiedlenia niedźwiedzi, a to bezpośrednio powoduje problemy z odnalezieniem zapachu samicy gotowej do rozrodu.

Kiedy jednak samiec i samica spotkają się, dochodzi do zalotów. Samiec, chcąc zdobyć samicę, wydaje ciche pomruki, dotykając delikatnie nosem jej karku i tylnej części ciała. Ciąża trwa 180 – 250 dni, poród odbywa się w zimie, w gawrze. Młode rodzą się ślepe, bezzębne i prawie gołe. Jeden maluch ma ok. 20 cm długości i waży zaledwie 450 – 700 g. Przez pierwsze miesiące przebywa w gawrze, pijąc mleko matki i ogrzewając się jej ciałem. Wraz z nadejściem kwietnia – maja pod nadzorem matki niedźwiadki opuszczają schronienie. Samica przynosi im pożywienie i uczy, jak je zdobyć. Często jednak młode zostają zabijane przez stare, samotne samce.

Młode grizzly potrafią świetnie wspinać się na drzewa.

Hybrydy grizzly i niedźwiedzi polarnych

Badania przeprowadzono w 2006 roku w oparciu o materiał genetyczny dziwnie wyglądającego niedźwiedzia z Wyspy Banksa (kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie) potwierdziły istnienie w stanie dzikim hybryd grizzly i niedźwiedzia polarnego. Wcześniej takie doniesienia miały miejsce, niemniej brak było możliwości wykonania badań. Hybrydy takie (samiec i samica) urodziły się również w niewoli w ogrodzie zoologicznym w Osnabrück (Niemcy) w 2004 roku.

Szczegółowe dane/wymiary

Niedźwiedź grizzly/niedźwiedź szary (Ursus arctos horribilis)

 • Długość/Wysokość: do 2 m (rekord 3 m)
 • Wysokość w kłębie: 102 cm (rekord 150 cm)
 • Długość stępu: do 28 cm
 • Waga: samice: od 130 – 200 kg; samce: 180 – 360 (rekord 680 kg)
 • Długość życia: 20 – 25 lat
 • Grizzly tuż po urodzeniu waży nie więcej niż 0,5 kg
 • Grizzly przygotowując się do zimy (do okresu snu zimowego – hibernacji) może przybrać na wadze do 180 kg!

W kontekście wielkości niedźwiedzi grizzly jest szereg analiz, które wskazują, że samice grizzly znad rzeki Yukon ważą średnio 100 kg; grizzly z głębi kontynentu amerykańskiego ważą średnio 270kg (samice 136 kg), grizzly zamieszkujące wybrzeża ważą 408 kg (samice 227 kg).

Zróżnicowane umaszczenie niedźwiedzi grizzly.

Niedźwiedź grizzly – ciekawostki

 • W trakcie przygotowań do snu zimowego niedźwiedź grizzly może zyskać dodatkowo 180 kg.
 • Zanim niedźwiedź wejdzie po raz pierwszy do swej gawry czeka, aż spadnie więcej śniegu, aby inne zwierzęta nie znalazły jego kryjówki.
 • Młode po urodzeniu mierzą 1/10 długości ciała swojej matki.
 • Niedźwiedź grizzly został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem w Stanach Zjednoczonych i w części Kanady.
 • Na początku wieku XX w Ameryce Północnej żyło 80 – 100 000 tych ogromnych zwierząt.
 • W przeszłości niedźwiedź szary zamieszkiwał całą Amerykę Północną, aż po Meksyk, ale w skutek polowań i niszczenia środowiska zniknął z większości pierwotnego obszaru.
 • Mimo dużego ciężaru i wyglądu bestii, grizzly potrafi przebiec 50 – 100 m z prędkością galopującego konia.
 • Grizzly Bear to również nazwa brooklińskiego zespołu muzycznego, tworzącego indie rock i folk rock.
 • Niedźwiedź szary jest objęty ochroną od 1975 roku.
 • W latach 1977-78 nakręcony został serial „Niedźwiedź pana Adamsa” (oryg. The Life and Times of Grizzly Adams).
Kurcze, ale wstyd 😉

Polecamy:


Baza Dinozaurów

32 komentarzy

 1. Redakcjo DinoAnimals kto by wygrał niedźwiedź polarny czy gryzzly .
  Bo znalazłem dwa filmy w których gryzzly przepędza większe białe niedźwiedzie 🙂

  1. My również widzieliśmy te filmy, na których biały niedźwiedź nie miał ochoty do konfrontacji. Co jednak by się stało, gdyby jednak taka ochota mu przyszła ;)? Niedźwiedź polarny jest jednak sporo większy i jest typowym drapieżnikiem. Ponadto nie zapominajmy, że białe niedźwiedzie potrafią zabić w pojedynkę nawet dorosłego morsa, który jest od nich dwukrotnie większy.

   1. Wiem że to niemożliwe ale co by było gdyby doszło do walki pomiędzy Tygrysem s wiem że to niemożliwe ale co by było gdyby doszło do walki pomiędzy Tygrysem syberyjskim A gry ani zzli

    1. Tygrys nie pokonałby dużego niedźwiedzia grizli, nawet z zaskoczenia. Tygrysy, owszem polują na niedźwiedzie, ale nie na grizli. Grizli jest zbyt duży i zbyt silny, ma potężne pazury. Grizli uderzając łapami, mógłby przetrącić tygrysowi kark lub złamać kręgosłup. Oczywiście istnieje niewielka szansa, że tygrysowi udałoby się zranić niedźwiedzia w szyję i ten by się wykrwawił, ale to mało prawdopodobne. Po prostu grizli jest zbyt duży dla tygrysa syberyjskiego i jest drapieżnikiem.

     1. Dzięki za odbowiedź ale tygrysy nie polują na grili głównie dlatego rze to inny kontynent

     2. Jeżeli byłby to grizzly ok. 180 kg to tygrys mógłby go zabić, ale jeżeli miałby gdzieś powiedzmy 500 kg to sądzę że tygrys nie miałby szans

    1. Przy różnicy w wadze, smilodonowi trudno byłoby pokonać niedźwiedzia grizzly. Szczęki smilodona były dość słabe, a niedźwiedź to naprawdę potężny przeciwnik, którego siła jest ogromna. Oczywiście, jeśli smilodon ważyłby 400 kg i zmierzył się z porównywalnym grizzly, to raczej pokonałby niedźwiedzia.

     1. Czyli jeżeli przeciętny Smilodon zmierzył się z przeciętnym grizli i to wygrałby Smilodon

     2. Tak, raczej wygra smilodon. Smilodon jest w końcu typowym drapieżnikiem, który żyje (żył) dzięki temu, że poluje.

 2. Pod którymś komentarzem pisaliście, że grizzly potrafi zabić bizona, a tu piszecie, że atakuje np. karibu tylko wtedy, gdy ma do czynienia z młodym, chorym, lub rannym. Jemu się nie chce polować na dorosłe i zdrowe karibu czy jak?

  1. Potrafi zabić bizona, ale nie widzi w takim polowaniu większego sensu, bo dorosły bizon nie jest łatwym przeciwnikiem. Zwierzęta unikają zbędnych potyczek, zawsze wybiorą młode lub schorowane osobniki. Na YT jest film z pogoni niedźwiedzia za młodym łosiem, którego matka próbuje uratować. Niedźwiedź nie atakuje dorosłego osobnika, tylko uparcie małego. Tak samo jest w przypadku karibu.

   1. Dzięki za odpowiedź 🙂 . Swoją drogą, mam drugie pytanie. Jak chcę zrobić emotkę po prostu np. tak chomiki są fajne 🙂 to zmienia ją ze znaków w emotkę. Natomiast jeżeli robię ją w nawiasię np. tak (chomiki są fajne :)) to wtedy tak się nie dzieje i zostają znaki. Możecie to jakoś zmienić?

   1. gryzli vs dwie hieny cętkowane
    Samica gryzli vs samiec tygrysa syberyjskiego
    oraz mam pytanie czy na ziemi jest jakiś drapieżny ssak
    londowy który pokana gryzzli (oprócz większyc nieżwiedzi

    1. Gryzli pokona dwie hieny bez problemu
     Samiec tygrysa pokona samice gryzli
     Nie ma żadnego ssak lądowego zdolnego do pokonania samca gryzli – ewentualnie mógłby mu się przeciwstawić tylko biały niedźwiedź.

     1. jesli chodzi o pojedynek niedzwiedz vs tygrys to wynik takiego starcia w glownej mierze zalezy od wielkości a nie płci, jesli beda tej samej wielkości, to moim zdaniem wygra tygrys

 3. Jaki „grizzly Kodiak”? To dwa różne podgatunki. Nie mieszajcie. PS.Strona mało przyjazna, bo nie można sobie zaznaczyć.

  1. Jesteś w błędzie. Niedźwiedź kodiacki ma kilka nazw, między innymi grizzly kodiacki (Ursus arctos middendorffi).

 4. Mam pytanie który z niedźwiedzi jest najsilniejszy przy takiej maksymalnych rozmiarach w stanie dzikim miejsca od 1 do 5 chodzi o temperamentne osobniki które zdecydują się z sobą walczyć:
  – niedźwiedź polarny (1000 kg)
  – niedźwiedź kodiacki (750 kg)
  – niedźwiedź kamczacki (750 kg)
  – niedźwiedź grizzly (680 kg)
  – niedźwiedź pizzly (680 kg)

  Wiem że to trudne pytanie ale chętnie usłyszę wasze zdanie na ten temat

   1. Też tam myślę z tym że w mojej ocenie kamczacki i grizzly są trochę bardziej doświadczone w walce niż kodiacki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button