DomowePsySsakiZwierzęta

Rosyjski toy – pies do towarzystwa

Dynamiczny rosyjski toy

Rosyjski toy to pies niezwykły, taki mały psi pieszczoch. Niewielki i towarzyski, podobny jest nieco do ratlerka, ale na pewno ratlerkiem nie jest. Pochodzi od miniaturowych terierów angielskich. Jest to jeden z najmniejszych psów na świecie, który wyzwala odruchy opiekuńcze, ale na pewno nie jest typowym kanapowym pieskiem. Można zobaczyć psy w różnych odcieniach – czarne podpalane, brązowe podpalane, niebieskie podpalane, rude z domieszką czarnego, rude z dodatkiem brązu.

Ciekawostką jest to, że za czasów rządów Katarzyny Wielkiej angielskie toy teriery były ulubieńcami rosyjskiej arystokracji. Nazwa rasy przywodzi na myśl zabawkę i coś w tym jest – psy są małe, nadają się do noszenia na rękach, są niczym przytulanki. Długowłose psy nazywane są toyami moskiewskimi. Rasa biła rekordy popularności w latach 50. oraz 60.XX wieku, gdy mieszkania były małe i nie było w nich miejsca dla psów. Rasa jest nadal popularna, ale tylko we wschodniej i północnej części Europy. Nie zrobiła ogólnoświatowej kariery, ale jest godna polecenia z uwagi na liczne zalety oraz niekonfliktowy charakter, efektowny wygląd oraz urodę.

Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 9 Psy do towarzystwa i ozdobne
 • Sekcja 9 Spaniele ozdobne kontynentalne i rosyjskie toye
 • Nie podlegają próbom pracy
 • Inne nazwy: russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy
Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Charakterystyka rasy

Toy rosyjski to mały pies o nieco kwadratowej sylwetce. Smukłe długie łapki i nieco sterczące uszka dopełniają charakterystyki tej rasy. Posiadają także duże i błyszczące oczy. Od lat 50. XX wieku wyodrębniono odmiany krótkowłosą i długowłosą tego pieska.  Psy są odporne i zdrowe, nie cierpią na schorzenia typowe dla rasy. Nadają się dla rodziny i osoby samotnej, są towarzyskie i nie wykazują agresywnych zachowań.

Ten bystry i dynamiczny pies idealnie nadaje się do zabaw z dziećmi, ale nie z maluchami, bo jest dość delikatny.  Suczki tej rasy są delikatniejsze i spokojniejsze, samce są bardziej zadziorne i skłonne do walki z innymi psami.

Są to psy bardzo długowieczne, łatwo je pielęgnować, są niedrogie w utrzymaniu. Należy je trzymać w ryzach, ponieważ potrafią być bardzo zazdrosne o swojego opiekuna. Nie należy nosić ich cały czas na rękach, ponieważ przyzwyczajają się do takiego zachowania i domagają się nieustannej uwagi. Lubią długie spacery, żyją nawet 17-18 lat.

Rosyjski toy to rasa długowieczna, dość odporna i przyjazna człowiekowi. Jeśli ktoś poszukuje pieska małego i niekłopotliwego to rosyjski toy będzie wymarzoną rasą. Można go hodować w bloku, domku czy apartamentowcu. Wszędzie będzie czuł się dobrze. Należy tylko pamiętać, że maluch jest wrażliwy na zimno oraz wilgoć.

Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Historia rasy

Na początku XX wieku angielskie toy teriery były popularne w Rosji, podobnie jak pinczery. W latach 50. XX wieku wyhodowano lokalną odmianę długowłosą i krótkowłosą.  Odmiana krótkowłosa nie wymaga specjalnej pielęgnacji. U odmiany długowłosej włosy mogą się filcować na uszach, dlatego należy poświęcić uwagę tej części ciała.

Rosyjscy hodowcy oparli wzór rasy na angielskim toy terierze oraz pinczerze. Pierwszy moskiewski długowłosy toy terier przyszedł na świat w 1958 roku. Rosyjskie toy teriery są popularne w Rosji, Białorusi, krajach skandynawskich. Do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły w latach 60. XX wieku. Obecne były w Polsce jeszcze w latach 80. Później rasa zanikła. W XXI wieku do Polski przywieziono psy odmiany długowłosej.

Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Wzorzec rasy

Rosyjski toy terier pochodzi z Rosji. Jest to pies wesoły, energiczny, bystry, przywiązany do pana. Ma 20 – 28 cm wzrostu, waży 1.5 do 3 kilogramów. Występuje w odmianach krótkowłosej i długowłosej. Może być czarny, rudy lub brązowy. Można go szkolić, ale bywa uparty, co utrudnia naukę. Jest ruchliwy, ale nie potrzebuje wielkich przestrzeni.

Można go karmić zarówno suchą, jak i wilgotną karmą. Wystarczy 50-70 złotych, aby wyżywić toya przez miesiąc – psy tej rasy jedzą ok. 5 dekagramów karmy dziennie, lubią czasami schrupać marchewkę czy jabłko, nie są szczególnie wymagające w żywieniu.

Rasa nie jest powszechnie dostępna, dlatego też na szczeniaka nieraz czeka się przez dłuższy czas. Pies z rodowodem kosztuje 4000 – 6000 złotych. Czasami można kupić psa za 2000 lub 3000 złotych, ale raczej będzie to zwierzę bez rodowodu.

Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Zalety psów rasy toy

 • spokojny charakter
 • towarzyskość
 • wierność
 • wytrzymałość
 • nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych
 • adaptują się do każdych warunków mieszkaniowych
 • do wybiegania się jest im potrzebna mała przestrzeń

Szczegółowe dane / wymiary

Rosyjski toy

 • Wysokość: 20-28 cm
 • Masa: 1,5-3 kg
 • Długość życia: 17-18 lat
 • Inne dane – mała głowa w stosunku do ciała
Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Rosyjski toy – ciekawostki

 • Ciekawostką jest to, że najbardziej popularne są okazy o błękitnej podpalanej sierści, ale występują one dość rzadko.
 • Psy są malutkie, ale mają wdzięk i urok, który podbija serca i skłania do wyboru tej właśnie rasy. Chociaż rasa istnieje od lat to została uznana dopiero w 2006 roku.
 • Psy tej rasy mają charakter, potrafią narobić kłopotów i nieźle dać się we znaki. Mają wielkiego ducha w małym ciele.
 • Nie zaprzyjaźnią się z dużymi zwierzętami, ale z psami podobnej wielkości potrafią nawiązać dobry kontakt.
 • Toy nie nadaje się do noszenia w torebce czy ubierania w ubranka dla psów. Nie znosi tego.
 • Rosyjski toy potrafi  dbać o bezpieczeństwo i alarmować szczekaniem całą okolicę.
 • Należy pamiętać o przemywaniu oczu psa po spacerze, ponieważ jest podatny na uczulenia. Zęby toya także są dość wrażliwe i delikatne.
 • Dobrze wychowany toy to wymarzony towarzysz codziennego życia. Należy koniecznie zadbać o jego ułożenie, ponieważ potrafi być dość krnąbrny i uparcie forsować własne pomysły. Nie wolno mu na to pozwalać.
 • Dobrze wychowany lubi pieszczoty, jest blisko swojego właściciela i lubi siadać na kolanach. Można go zabrać w podróż, ponieważ psy tej rasy nie są kłopotliwymi kompanami długich wojaży.
 • Pies jest znakomitym towarzyszem osób starszych, dlatego senior milo spędzi z nim czas. Na spacerach dotrzymuje kroki mimo małych rozmiarów, jest psem lubiącym ruch. Nazywany bywa psem kieszonkowym lub kompaktowym i coś w tym jest.
 • Podsumowując, do małego mieszkania najlepszy jest miły i przyjazny toy rosyjski. To przyjaciel na kilkanaście lat i prawdziwy członek rodziny. Na pewno warto zaprosić tego psa do własnego domu a życie z nim będzie o wiele weselsze i przyjemniejsze.
Rosyjski toy, russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button