Królestwo zwierząt – Ssaki
Ssaki (Mammalia)
Opanowały wszystkie kontynenty, klimaty i żywioły. Pływają w morzach, chodzą po lądzie, wspinają się na drzewa, latają. Czy poza ssakami istnieje gromada tak biegła w opanowywaniu świata?
Systematyka
- Domena: eukarionty
- Królestwo: zwierzęta
- Typ: strunowce
- Podtyp: kręgowce
- Nadgromada: czworonogie
- Gromada: ssaki
Rzędy:
- Gryzonie
- Nietoperze
- Soricomorpha
- Naczelne
- Cetartiodactyla
- Drapieżne

Pochodzenie
Pierwszymi w pełni lądowymi kręgowcami były owodniowce. Podobnie do swoich poprzedników – płazów, posiadały płuca i kończyny. Jaja owodniowców posiadały jednak wewnętrzne błony umożliwiające oddychanie i rozwój płodu, zapewniały także wodę. Dzięki tej ostatniej cesze mogły składać jaja na lądzie, podczas gdy płazy musiały regularnie dokonywać rozrodu w wodzie.
Najstarsze owodniowce pojawiły się prawdopodobnie w późnym karbonie i wywodziły się od reptilomorfów żyjących na Ziemi razem z owadami i innymi bezkręgowcami oraz paprociami, mchami, itp.
W ciągu kilku milionów lat wyodrębniły się dwie największe grupy owodniowców:
- synapsydy, do których wliczają się ssaki
- zauropsydy obejmujące:
- żółwie
- jaszczurki
- węże
- krokodyle
- dinozaury
- ptaki.
Synapsydy różnią się od zauropsydów pojedynczym oknem po bokach czaszki.
Z największych synapsyd permu – pelykozaurów – wyodrębniły się inne gady ssakokształtne – terapsydy, które żyły ok. 265 mln lat temu stając się dominującymi kręgowcami lądowymi. Różniły się od pelykozaurów czaszką i szczękami; posiadały większe okna czaszkowe oraz siekacze równej wielkości. Terapsydy, jako linia prowadząca do ssaków, przeszły długą drogę zaczynając do pelykozaurów, a kończąc na cynodontach (Cynodontia), które można łatwo pomylić ze ssakami.

czy w najbliższym czasie będzie artykół o nosorożcu jawajskim
Tak, będzie w marcu na ten temat artykuł.
czy bedzie temat o pirani
Jest już artykuł na temat piranii, proszę zerknąć: Piranie
gdzie w rzędach są walenie, płetwonogie,kopytne, syreny, owadożerne, szczerbaki i inne?
Creepu, o co pytasz? O to gdzie w serwisie są te zwierzęta, czy o systematykę?
chodzi o to, że na początku tego artykułu w Rzędach ssaków brakuje dużo rzędów.
Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.
a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.
Dziękujemy za spostrzegawczość 🙂
jakie jest najrzadsze zwierzę świata ?
Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.
Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.
Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku
To oczywiście humbak 🙂