OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Anatomia

Regułą u ssaków jest występowanie 7 kręgów szyjnych, dotyczy to nietoperzy, żyraf, waleni i ludzi. Wyjątkiem są manaty (Trichechidae) i leniwce dwupalczaste (Choloepus), posiadające tylko 6 kręgów szyjnych oraz leniwce trójpalczaste (Bradypodidae), wyposażone w aż 9 kręgów.

Płuca mają strukturę gąbczastego plastra miodu o dużej powierzchni. Człowiek posiada typowo ssacze płuca. Oddychanie jest w dużej mierze napędzane siłą mięśni przepony dzielących klatkę piersiową od jamy brzusznej, tworząc wypukłość w kierunku klatki piersiowej. Skurcze przepony wyrównują jej powierzchnię zwiększając objętość płuc.

Powietrze wpływa do jamy ustnej i nosa, następnie przepływa przez krtań, tchawicę i oskrzela, prowadząc do rozszerzenia pęcherzyków. Klatka piersiowa sama także potrafi się rozszerzać i kurczyć do pewnego stopnia poprzez działanie dodatkowych mięśni oddechowych i układu oddechowego. Ssaki pobierają z otoczenia tlen, z płuc wypuszczają dwutlenek węgla.

Endotermiczność, czyli stałocieplność, to cecha odróżniająca ssaki od wielu innych zwierząt. Lwia część posiada również owłosienie na całym ciele pomagające chronić przed wychłodzeniem. Podobnie do ptaków są zatem w stanie przetrwać z bardzo zimnych regionach w przeciwieństwie do gadów czy dużych owadów. Wszystko ma jednak swoją cenę – organizmy endotermiczne potrzebują dużo energii, czyli pożywienia, co całkowicie odróżnia je od krokodyli, żółwi czy węży. Wyjątkiem jest golec (Heterocephalus glaber), produkujący niewiele ciepła metabolicznego, w związku z czym uważa się go za zwierzę zmiennocieplne.

Inteligencja

U najinteligentniejszych ssaków, np. naczelnych, kresomózgowie jest większe w stosunku do pozostałych części mózgu. Inteligencja sama w sobie nie jest łatwa do określenia, ale jej przejawy obejmują zdolność uczenia się połączone z elastycznością w dostosowywaniu się do różnych sytuacji.

Szczury, na przykład, są uważane za bardzo inteligentne, ponieważ mogą się uczyć nowych zadań, a cecha ta może mieć ogromne znaczenie podczas kolonizowania nowego, nieznanego siedliska. U niektórych ssaków dieta wydaje się być powiązana z poziomem inteligencji: roślinożerny jeleń ma mniejszy mózg od kota, który musi myśleć, jak przechytrzyć potencjalną ofiarę.

Pośród ssaków występują również torbacze – Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

14 komentarzy

  1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

 1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

  1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

   Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

 2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
  Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.