BlogiDinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Największe tytanozaury – ile ważyły?

Dinozaury w liczbach

Ile ważyły największe tytanozaury?

Na to pytanie nie ma i zapewne nigdy nie będzie dokładnej odpowiedzi. Szacunki masy dla dinozaurów różnią się bowiem dość znacznie. Dziś Krzysztof (Shahen) postara się korzystając z matematycznej analizy ustalić szacunkową masę dla dwóch gigantycznych tytanozaurów –  argentynozaura (Argentinosaurus) oraz puertazaura (Puertasaurus). Wcześniej wielokrotnie podawana była ich masa, niemniej nie była ona poparta szczegółową analizą. Dziś zatem zmierzymy się z dinozaurami z wykorzystaniem modeli matematycznych. Zapraszamy na wędrówkę z dinozaurami okresu kredowego, a w tej wędrówce towarzyszyć nam będzie królowa nauk – matematyka.

Wraz z Krzysztofem zapraszamy na spotkanie z największymi dinozaurami  na blogu Shahen – świat dinozaurów:

ILE WAŻYŁY NAJWIĘKSZE TYTANOZAURY?

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Argentynozaur (Argentinosaurus) – rekonstrukcja.

Polecamy


Baza Dinozaurów

8 komentarzy

 1. Czytaliście o odkryciu tęczowego dinozaura Caihong juji w Chinach?
  C. juji nie jest pierwszym zarejestrowanym dinozaurem, który miał opalizujące pióra. Mikroraptor, czteroskrzydły dinozaur, również posiadał lśniące pióra, ale żył około 40 milionów lat po C. juji , więc nowo zidentyfikowany dinozaur jest zdecydowanie najstarszym dinozaurem, który miał opalizujące upierzenie.

 2. Nieźle się rozpoczął rok 2018. Połowa stycznia a tu już dwa dinozaury otrzymały swoje oficjalne nazwy.

   1. Tak, w skrócie:
    Ponad 10 lat po odkryciu skamielin wystających z platformy skalnej w południowo-zachodniej Wiktorii (Australia), naukowcy zidentyfikowali nowego dinozaura, który niegdyś wędrował po „zaginionym świecie” między Australią a Antarktydą.
    Skamieniałości stóp i ogonów znalezione w skałach sprzed 113 milionów lat w pobliżu Cape Otway w 2005 roku doprowadziły do odkrycia roślinożernego dinozaura wielkości indyka, który żył w australijsko-antarktycznej dolinie szczelinowej.
    Dinozaur – zwany Diluvicursor Pickeringi – był dwunożny i prawdopodobnie ważył od 3 do 4 kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button