DomowePsySsakiZwierzęta

Psy rozumieją ludzkie emocje i mimikę

Psy odczytują ludzkie emocje i mimikę twarzy

Psy potrafią zrozumieć emocje kryjące się na ludzkiej twarzy. Ostatnie badania pokazują, jak bardzo połączone są psy z ludźmi. Badania (Dogs’ Learning & Behavior) dowodzą również, że psy wykorzystują różne części mózgu do przetwarzania ludzkich emocji.

Psy potrafią zrozumieć emocje pojawiające się na twarzach ludzi i to nie tylko właścicieli. Na przykład, jeśli pies odwraca głowę w lewo, może to oznaczać, że ktoś jest zły, pełen lęku lub szczęśliwy. Jeśli na twarzy danej osoby pojawiło się zaskoczenie, psy mają tendencję do odwracania głowy w prawo. Częstotliwość bicia serca psów również rośnie, gdy widzą kogoś, kto ma zły dzień.

Najnowsze badania wskazują jak bardzo psy są związane z ludźmi. Badania dowodzą również, że psy wykorzystują różne części mózgu do przetwarzania ludzkich emocji.

Oczytywanie ludzkich emocji przez psy

Czytanie ludzkich emocji

Żyjąc w bliskim kontakcie z ludźmi, psy rozwinęły specyficzne umiejętności, które umożliwiają im oddziaływanie na ludzi i komunikację z nami. Ostatnie badania wykazały, że mózg psa może odbierać emocjonalne sygnały zawarte w głosie, zapachu i postawie ciała oraz odczytywać twarze.

W tym badaniu autorzy obserwowali, co się stało, gdy prezentowali zdjęcia twarzy tych samych dwóch dorosłych osób (mężczyzna i kobieta) 26 psom. Obrazy zostały umieszczone strategicznie po bokach linii wzroku zwierząt, a zdjęcia ukazały ludzką twarz wyrażającą jedną z sześciu podstawowych ludzkich emocji: gniew, strach, szczęście, smutek, zdziwienie, obrzydzenie lub bycie neutralnym.

Silne stany emocjonalne

Psy wykazywały większą reakcję i aktywność serca, gdy pokazano zdjęcia, które wyrażały wzbudzanie stanów emocjonalnych takich jak gniew, strach i szczęście. Dłużej także zajął psom powrót do jedzenia po obejrzeniu tych obrazów. Zwiększone tętno psów wskazało, że w tych przypadkach wystąpił większy poziom stresu.

Ponadto psy miały tendencję do odwracania głów w lewo, gdy widziały ludzkie twarze wyrażające złość, strach lub szczęście. Odwrotna sytuacja miała miejsce, gdy twarze wyglądały na zaskoczone, być może dlatego, że psy postrzegają to jako niegroźną, zrelaksowaną ekspresję. Wyniki te potwierdzają zatem istnienie asymetrycznej emocjonalnej modulacji mózgów psów w celu przetworzenia podstawowych ludzkich emocji.

„Wyraźnie wzbudzające negatywne emocje wydają się być przetwarzane przez prawą półkulę mózgu psa, a więcej pozytywnych emocji po lewej stronie” stwierdzają autorzy badania.

Konkluzja

Wyniki te potwierdzają wyniki wcześniejszych badań przeprowadzonych na psach i innych ssakach. Pokazują one, że prawa strona mózgu odgrywa ważniejszą rolę w regulowaniu układu współczulnego. Jest to podstawowy układ kontrolujący reakcję behawioralną „walcz lub uciekaj” niezbędną do przeżycia.

Dlaczego tak się dzieje, czyli koewolucja

Jedną z możliwości jest proces zwany koewolucją, w którym ewolucja jednego gatunku wpływa na historyczne zmiany ewolucyjne drugiego. Ponieważ psy ewoluowały w gatunek, który dzieli środowisko z ludźmi, stawanie się bardziej skutecznym w reagowaniu na ludzi w tym środowisku byłoby przewagą adaptacyjną, a rozpoznawanie twarzy byłoby właśnie jednym z aspektów tego dostosowania.

Rozpoznawanie ludzkich twarzy przez psy może być zasadniczym czynnikiem budującym przywiązanie do człowieka. Potwierdzają to dotychczasowe dowody, że psy i żadne inne psowate nie są w stanie rozpoznać emocji malujących się na ludzkich twarzach bez treningu.

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. Zawsze wiedziałam, że mój pies wie kiedy mnie coś boli i kiedy jestem szczęśliwa. Uważnie się przygląda i reaguje. Psy to mądre zwierzęta.

  2. A czy papugi, szczególnie te duże takie jak ary czy kakadu, które potrafią się przywiązać do człowieka nawet bardziej niż pies, również rozumieją ludzkie emocje ( a może, może i mimikę )?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button