DomoweOpracowaniaPsySsakiZwierzęta

Inteligencja psów

Inteligencja psów

Pisaliśmy już o inteligencji kotów i życiu emocjonalnym zwierząt. Wśród artykułów znajdują się także zestawienia najmądrzejszych zwierząt oraz najmądrzejszych ras psów. To ostatnie zostało stworzone nie przez nas, lecz przez Stanley’a Corena – twórcę pewnej ważnej publikacji, dotyczącej psiej inteligencji.

Aby zapełnić lukę w układance przedstawiającej intelektualny świat zwierząt, chcemy opowiedzieć co nieco właśnie o inteligencji psów. W układance tej nie może przecież zabraknąć jednego z najstarszych towarzyszy człowieka, który jest nie tylko wykonawcą naszych poleceń, ale przede wszystkim przyjacielem i dobrym duchem rodzin.

Bardzo krótka definicja

Inteligencja psów obejmuje procesy uzyskiwania i przechowywania informacji, a także łączenie ich ze sobą, porównywanie i stosowanie w nowych sytuacjach.

Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki

Psia inteligencja vs. człowiek i ewolucja

Psi intelekt z pewnością nie wyglądałby tak jak dzisiaj, gdyby nie bliskie relacje z ludźmi. Istnieją między nami bowiem duże zbieżności psychologiczne. Trudno więc stwierdzić, że ewolucja poznawcza psów przebiegała niezależnie od naszej.

Nie trzeba być geniuszem, aby wywnioskować, że wielowiekowe relacje psów i ludzi mają znaczący wpływ na rozwój nie tylko fizyczny (np. hodowla selektywna), ale również społeczny i umysłowy czworonogów.

To dlatego wiele ras ma bardzo dużą potrzebę bycia blisko ludzi, szybko uczy się poleceń i silnie odczuwa emocje swoich opiekunów.

Wszystko ma jednak swoją cenę. Psy domowe straciły część swych pierwotnych umiejętności poznawczych „zadając się” z człowiekiem. Nauczyły się za to wykorzystywać ludzi do rozwiązywania zadań, które w dzikim środowisku musiałyby rozwiązać same. Bardziej samodzielne w działaniu wydają się uspołecznione wilki, niż udomowione psy.

Jamnik
Jamnik

Stanley Coren

Pierwszy test inteligencji dla psów opracowano w 1976 r. Obejmował „objętość” pamięci krótkotrwałej, refleks oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Oceniano również zdolności psa do przystosowywania się do nowych warunków, a także radzenie sobie z sytuacjami trudnymi emocjonalnie.

Badania wykonywane przez sędziów oceniały również poziom posłuszeństwa. Wszystkie te cechy zamknięto w pojęciu „inteligencja”. Wyniki badań oraz ranking najinteligentniejszych ras opublikował Stanley Coren w swej książce „Inteligencja psów” (The Intelligence of Dogs).

Inteligencja psow
Inteligencja psów

Uczenie się

Psy dobrze uczą się nie tylko przez wzmocnienia (nagradzanie, karanie, metoda klikerowa itp.), ale także poprzez obserwację innych psów i ludzi. Jedno z badań pokazało, że pies w trakcie zabawy ze swym czworonożnym kolegą, dostosowywał swoje zachowanie do stanu uwagi swojego partnera.

Szczenięta najszybciej uczą się od doświadczonych dorosłych psów. Oczywiście, byłyby w stanie nauczyć się tej samej rzeczy bez obserwacji, jednak nauka samodzielna trwałaby nawet 15 razy dłużej.

Na wyniki w uczeniu się w sytuacjach społecznych wpływa pozycja danego psa. W grupach bardzo zhierarchizowanych osobniki dominujące są bardziej efektywnymi demonstratorami, a przepływ wiedzy płynie głównie w jedną stronę – do niższych rangą.

W doświadczeniach mających za zadanie rozwiązać problem, psy dominujące osiągały zazwyczaj lepsze wyniki niż ich podwładni. Ogólnie rzecz biorąc, psy uczą się najlepiej od psa dominującego, z którym w hierarchii sąsiadują.

Pies domowy (Canis lupus familiaris).
Inteligencja psów

Obserwacja sygnałów człowieka

Psy potrafią prawidłowo rozwiązywać zadania przy pomocy sygnałów wysyłanych przez człowieka. W jednym z eksperymentów nagroda znajdowała się pod jednym z wiader. Eksperymentator wskazywał na lokalizację nagrody, stukając łyżką w wiadro, wskazując na nie poprzez kiwanie głową lub poprzez patrzenie na nie. W badaniu tym psy (nawet te słabo uspołecznione) radziły sobie znacznie lepiej niż wilki, szympansy i niemowlęta.

Inteligencja psów
Inteligencja psów

Nazywanie przedmiotów

Nasi czworonożni bohaterowie chętnie uczą się nazw przedmiotów, ponadto potrafią te przedmioty odnaleźć w przestrzeni. Dobrym przykładem jest border collie imieniem Chaser. Pies znał nazwy ponad 1000 przedmiotów i potrafił je odnajdywać za pomocą komendy słownej.

Ludzki umysł potrafi wykonywać tzw. szybkie mapowanie. Jest to zdolność do tworzenia szybkich i powierzchownych hipotez na temat znaczenia nowego słowa już po pierwszej ekspozycji. Podobną umiejętność posiadał border collie zwany Rico. Potrafił zinterpretować takie wyrażenie jak „przynieś skarpetkę”. Wywnioskowywał znaczenie nazw nowych obiektów poprzez wykluczanie elementów, które już znał. Rozumienie u tego psa znajduje się na takim samym poziomie jak u 3-letniego dziecka. Rico rozumiał ponad 280 słów. Nie bez powodu zatem border collie plasują się na 1 miejscu w rankingu najbardziej inteligentnych ras psów wg S. Corena.

Ze słynnych psów rasy border collie, warto przywołać również Betsy, która rozumiała ponad 340 słów, znała również imiona 15 osób.

Inteligencja psów
Inteligencja psów

Ciekawostki

  • Pies dingo szybciej niż pies domowy, rozwiązuje problemy nieoparte na współpracy.
  • U psów węch pełni najwyższą funkcję w zdobywaniu informacji o świecie. U ludzi najważniejszą funkcję tego typu pełni zazwyczaj wzrok.
  • Psy wyczuwają pole magnetyczne Ziemi.
  • Psy wnioskują w podobny sposób do dzieci.
  • W 2016 r. badania na psach-ratownikach wodnych wykazały, że reagują one lepiej na komendy niewerbalne (czyli gesty), niż werbalne (polecania słowne).
Border collie
Border collie

Polecamy


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

  1. Kurcze, te border collie nie do końca mi się podobają, ale swoją inteligencją bija na głowę inne rasy.

    1. Ja już tak wiele się na ich temat naczytałam, że postanowiłam wybrać własnie tę rasę. Ponadto to długowieczne psy.

  2. Bardzo lubię wszystkie rasy psów, zwłaszcza te inteligentne, a artykuł jest świetny. Tyle, że mam pytanie kompletnie na inny temat… czy istnieją tygrysy maltańskie i czy swój kolor zawdzięczają naturze? Mógł by ktoś odpowiedzieć na te pytana? Byłabym bardzo wdzięczna.

    1. O ile w ogóle istnieją, to swoją barwę zawdzięczają naturze.

      Pozwól, że zacytuję:

      „Niebieski tygrys (tygrys maltański) to prawdopodobnie odmiana tygrysa bengalskiego, która żyje w Prowincji Fujian w Chinach. Udokumentowane przypadki spotkania z tymi zwierzętami pochodzą także z Korei, Mjanmy i Rosji.

      W 1910 roku amerykański misjonarz Harry R. Caldwell podczas polowania na tygrysy zauważył kilka osobników maści niebieskiej na obrzeżach miasta Fuzhou. Swoją relację opisał w kronice Blue Tiger (1924). Historia ta została także zapożyczona do książki Roya Chapmana Andrewsa pt. Camps & Trails in China cz. 4 (1925). Inne raporty pochodzą z okresu wojny koreańskiej (1950–1953), podczas której obserwowano ponoć w okolicach dzisiejszej granicy Korei Północnej z K. Południową podobne zwierzęta. Karl Shuker opisał to w swojej książce pt. Mystery Cats of the World.

      Znane są także przypadki narodzin tygrysów pseudomelanistycznych o sierści szaro-niebieskiej lub błękitnej w ogrodach zoologicznych. Najwięcej takich przypadków odnotowano w Oklahoma Zoo w roku 1964. Rodzicami tych nienaturalnie umaszczonych tygrysów były zwykłe osobniki pochodzące z Bengalu. Obecnie uważa się, że niebieskie tygrysy to jedynie odmiana Panthera tigris tigris, której prawdopodobieństwo pojawienia się na wolności lub w niewoli jest niewielkie. Określenie „tygrys maltański” pochodzi od rasy kota o błękitno-szarej maści, który został wyhodowany na Malcie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button