Ameryka PnGeografiaJezioraParki NarodowePodróżeWyspyZwierzęta

Park Narodowy Acadia

Park Narodowy Acadia

Acadia to niewielki i bardzo malowniczy Park Narodowy położony w Stanach Zjednoczonych. Miejsce to słynie z dzikiej przyrody, malowniczych jezior, zatoczek i plaż, a także XIX–wiecznych latarni morskich, ułatwiających żeglugę pomiędzy skalistymi wysepkami. Liczące 466 metrów wysokości wzgórze Cadillac jest najwyższym wzniesieniem nad oceanem Atlantyckim, na północ od Brazylii. Wzgórze Cadillac, przez część roku, jest pierwszym miejscem w Stanach Zjednoczonych, w którym można zobaczyć wschód słońca.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Położenie geograficzne

Park Narodowy Acadia położony jest w Stanach Zjednoczonych, na wybrzeżu stanu Maine, a jego główna część znajduje się na wyspie Mount Desert.

Historia

Nazwę parku, Acadia, w 1524 roku nadał włoski odkrywca, Giovanni Verrazano, kojarząc linię brzegową wyspy Mount Desert z wybrzeżem Grecji.

Starania George’a B. Dorra umożliwiły ustanowienie w 1919 roku na tym obszarze Parku Narodowego Lafayette, a prezydent Wilson podpisał odpowiedni akt prawny. Dorr został pierwszym dyrektorem tego parku, a w 1929 roku zmieniono nazwę parku na Park Narodowy Acadia.

Klimat

Na obszarze Parku Acadia występują obfite opady atmosferyczne i umiarkowane  temperatury powietrza, gdyż teren ten znajduje się pod wpływem klimatu morskiego. Średnia temperatura wód wynosi około 15°C.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Góry

Góra Cadillac, o wysokości 466 m n.p.m., jest najwyższym wzniesieniem na całym wschodnim wybrzeżu. Z płaskiego, łysego szczytu można zobaczyć panoramę Bar Harbor, Frenchman Bay i wielkie sosnowe morze lasu, a także obserwować wspaniałe wschody i zachody słońca. Miejsce to jest niezmiernie popularne i zawsze jest tam mnóstwo osób. Jesienią ze szczytu można obserwować jastrzębie i inne ptaki, a w połowie sierpnia łysy szczyt Góry Cadillac staje się też doskonałym miejscem do oglądania spadających meteorytów.

Szlaki turystyczne poprowadzone przez malowniczy półwysep Schoodic pokazują nadmorskie klify, góry i siedliska ptaków, a ze Schoodic Head roztacza się wspaniały widok na Zatokę Fundy i Góry Pustynne.

Dość trudna ścieżka Beachcroft prowadzi z okolic Sieur de Monts do Sand Beach poprzez skaliste tereny, skąd roztaczają się piękne widoki na wybrzeże, Frenchman Bay i zewnętrzne wyspy. Ścieżka przebiega długą granitową trasą oddaną do użytku w 1915 roku.

Największym wyzwaniem jest jednak szlak Beehive, który rozpoczyna się w pobliżu Sand Beach i podąża wąskimi półkami, wymagając użycia żelaznych drabin i klamr w najbardziej niebezpiecznych miejscach. Szlak ten nie jest polecany dla dzieci, niedoświadczonych wspinaczy, ani dla osób bojących się wysokości. Trasę tę powinno się przemierzać tylko przy ładnej, bezdeszczowej pogodzie. Szlak ten przygotowany jest tylko do wejścia, ponieważ zejście jest bardzo niebezpieczne. Trasa prowadzi obok The Bowl, małego i pięknego jeziorka polodowcowego.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Jaskinie

W najbardziej malowniczej części Acadia National Park znajduje się prawdopodobnie najciekawsze miejsce Parku, czyli Thunder Hole, gdzie tuż pod powierzchnią wody kryje się mała jaskinia. Gdy fale oddalają się, do jaskini dostaje się powietrze. Gdy następna fala wpływa do szczeliny, wyrzuca powietrze z ogromnym hukiem. Wysokie fale powodują, że powietrze wystrzela w górę, tworząc fontanny.

Rośliny

Szata roślinna Parku Narodowego Acadia odznacza się różnorodnością gatunkową i wysokim stopniem zróżnicowania gatunkowego roślin. Występują to zarówno drzewa iglaste jak i liściaste, torfowiska, zioła, trawy, łąki, rośliny rosnące na terenach podmokłych, rośliny naczyniowe i pustynne.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Zwierzęta

Na terenie Parku Narodowego Acadia występuje wiele dzikich gatunków zwierząt, takich jak: orzeł, foka, mors, humbak czy niedźwiedź. Na terenie parku występuje 37 gatunków ssaków, w tym drapieżniki jak niedźwiedź czarny, kojot, lis, szop pracz, wydra czy łasica. Z kopytnych występują łosie i jelenie. Mamy tutaj bobry, świstaki, jeżozwierze, wiewiórki, myszy czy pręgowce amerykańskie. Występują także nietoperze i zające. W parku spotkamy 7 gatunków gadów i kilkanaście gatunków płazów.

Podobne artykuły

Łatwy szlak przyrodniczy, Jordan Pond, przebiega wzdłuż linii brzegowej drugiego co do wielkości jeziora Acadia, Jordan Pond. Jest to najgłębsze i najczystsze z jezior Parku, a ponadto jest ono siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt, takich jak bobry, żaby i nury.

Wiele gatunków ryb występuje w okolicznych wodach. Park jako swój dom wybrało 215 gatunków ptaków.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Latarnie

W parku Acadia znajduje się pięć latarni morskich, wybudowanych jeszcze w XIX wieku, które można podziwiać podążając szlakami turystycznymi.

Na przykład Bass Harbor Head jest latarnią morską w Maine Island. Aby ją zobaczyć, należy zejść po drewnianych schodkach, lecz nie można jej zwiedzać, gdyż jest to siedziba miejscowego dowódcy straży przybrzeżnej.

Do wyspy Baker Island, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu, można dotrzeć łodzią prowadzoną przez strażników parku. Znajduje się tam latarnia morska, zbudowana aby ostrzegać łodzie przed niebezpieczeństwem. Pierwszym opiekunem latarni był William Gilley, który w 1812 r. przeniósł się z rodziną na niezamieszkałą wyspę i założył na niej  farmę. Latarni morskiej nie można dziś zwiedzać wewnątrz, ale można ją obejrzeć z zewnątrz, jak również zwiedzić pozostałości gospodarstwa Gilley’a, które pozostało w tej rodzinie przez 123 lata.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Turystyka

Długość pieszych szlaków turystycznych w Parku Acadia wynosi 225 km. Istnieje tu możliwość uprawiania turystyki, a także sportów, takich jak: wspinaczka, pływanie i jazda na rowerze. Po terenie Paru można poruszać się też bryczkami, samochodem lub autobusami Island Explorer.

Baza turystyczna to również restauracje i miejsca noclegowe w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, domach letniskowych, motelach, domkach i na campingu. W okolicy można wypożyczyć kajaki, łodzie żaglowe i motorówki, a także zapisać się na wyprawy wędkarskie, obserwowanie wielorybów lub rejsy przyrodnicze. Większość obiektów w parku jest otwarta od połowy maja do połowy października.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Parku Acadia jest przejazd 27-milową trasą, gdzie zorganizowano wygodne przystanki dla chętnych na zrobienie zdjęć, podziwianie klifów lub obserwację ptaków morskich.

Piękne, kamienne, łukowe mosty i zbudowane w latach 1913-1940 drogi dla powozów przywołują dziś wspomnienia minionej epoki, kiedy to Acadia była miejscem wypoczynku  dla zamożnych rodzin, szukających wytchnienia od miejskiego upału.

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Szczegółowe dane

Park Narodowy Acadia

  • Nazwa angielska: Acadia National Park
  • Data założenia: 1919 rok
  • Powierzchnia: 198.6 km2
  • Ilość odwiedzających: 3,5 mln turystów rocznie (w 2018 roku)
  • Współrzędne: 44°21′N 68°13′W
Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Ciekawostki

  • Większą część wyspy Mount Desert zajmuje Park Narodowy Acadia, ale na wolnych obszarach, na wybrzeżu, wybudowano piękne rezydencje, należące do sławnych ludzi i ich rodzin.
  • Rodzina Rockefeller podarowała Parkowi Acadia ponad 80 km wybrzeża.
Park Narodowy Acadia (Acadia National Park)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button