GadyMorskieOgrody zoologiczneOpracowaniaPtakiSsakiWalenieZwierzęta

Loro Park – najlepszy ogród zoologiczny świata

Loro Parque – raj dla miłośników papug

Papugi to jedne z najbardziej lubianych ptaków, imponujące urodą i inteligencją. Niestety już kilkadziesiąt lat temu wiadomo było, że wiele gatunków tych ptaków jest zagrożonych wyginięciem z powodu nielegalnego odławiania i niszczenia tropikalnych lasów. Wiedział o tym doskonale pewien Niemiec, który w 1970 r. wpadł na niecodzienny pomysł.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Położenie

Loro Park został założony na obrzeżach Puerto de la Cruz na Teneryfie. Jest to prywatny ogród zoologiczno-botaniczny. Pomyślany został jako obiekt łączący w sobie funkcje rezerwatu przyrody, typowego ZOO oraz parku rozrywki – w założeniu miał sam na siebie zarabiać.

Obecnie jest jedną z największych atrakcji Wysp Kanaryjskich. Nazwa parku, w oryginale pisana „Loro Parque”, oznacza po hiszpańsku „park papug”, gdyż w momencie założenia była przede wszystkim ich swoistym rezerwatem. Obecnie trzymane są tu również różne zwierzęta lądowe i morskie, w tym uchatki i orki.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Początki Loro Park

Urodzony w 1937 r. Wolfgang Kiessling był potomkiem od pokoleń związanej z handlem rodziny z Kolonii. W 1970 r. prowadzona przez niego firma uruchomiła loty czarterowe na Wyspy Kanaryjskie – już wtedy bardzo popularny wśród Niemców cel wycieczek urlopowych. Kiedy osobiście przybył na wyspy, przyznał, że zakochał się „w tutejszych ludziach, zachodach słońca i przyrodzie”.

Właśnie ta ostatnia szczególnie leżała mu na sercu – prywatnie był miłośnikiem papug i uznał, że w klimacie Teneryfy znalazłyby one idealne miejsce do życia. Chciał stworzyć ośrodek, który zajmowałby się ich hodowlą, ale jednocześnie miał sam na siebie zarabiać. Jak to zrobić?

Po naradzie z ojcem Wolfgang wpadł na nowatorski na tamte czasy pomysł. Postanowił stworzyć obiekt wielofunkcyjny, który zajmowałby się ochroną papug, a jednocześnie służył jako ośrodek turystyczno-rozrywkowy. W 1972 r. obiekt był gotowy. Nazwano go w języku mieszkańców Wysp Kanaryjskich – Loro Parque.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Raj dla papug

Początkowo park miał powierzchnię zaledwie 1,3 ha. Stał się domem dla aż 150 gatunków papug. Uroczyste otwarcie miało miejsce 17 grudnia 1972 roku – tego dnia odbył się pierwszy na świecie spektakl z udziałem papug. Jako że ośrodek ten skupiał się od początku właśnie na nich, stopniowo jednak się rozwijał: zwiększano jego powierzchnię i sprowadzano nowe gatunki tych ptaków.

Obecnie na jego terenie Loro Park żyje aż 4000 papug należących do ok. 350 gatunków i podgatunków. Jest to największa na świecie kolekcja tych ptaków. Sam ośrodek stał się dzięki temu jednym z najważniejszych na świecie miejsc, w którym bada się zwyczaje papug oraz prowadzi działania na rzecz ich ochrony, rozmnażania i zwiększenia liczebności.

Wymienianie wszystkich trzymanych tam gatunków mija się z celem, ponieważ jest to większość ze znanych ptaków tej grupy (wyróżniamy obecnie 393 gatunki papug) – są tam liczne kakadu, ary, amazonki, nierozłączki i wiele innych. Nierzadko należą one do ekstremalnie zagrożonych gatunków, co sprawia, że Loro Park jest ważnym ośrodkiem ich ochrony i daje nadzieję na ich rozmnożenie oraz późniejsze wypuszczenie do środowiska.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Rozwój parku

Założyciel i właściciel Loro Park planował rozwój ośrodka i uruchomienie w nim nowych atrakcji. Już w 1978 r. zwiększono powierzchnię parku dwukrotnie, a na jego terenie przygotowano wybiegi dla aligatorów, żółwi i szympansów. W 1982 roku zadbano o część naukową – wybudowano nowe centrum hodowlane dla papug; pięć lat później powstała część morska – otwarto największe w Europie delfinarium. Dwa lata później powstał ogród orchidei i wybieg dla aligatorów. Na terenie Loro Parku istnieje też największy na świecie wewnętrzny wybieg dla pingwinów zwany Planet Penguin – warto tu nadmienić, że latem w pomieszczeniu światło jest przytłumione, co ma imitować noc polarną.

W 2006 r. park wzbogacił się o cztery młode orki: dwa samce i dwie samice. Stało się to dzięki porozumieniu z parkiem SeaWorld na Florydzie. Zwierzęta oficjalnie nadal są własnością SeaWorld, który jednocześnie zapewnił wsparcie profesjonalnych trenerów, weterynarzy i dietetyków. O tym, jak dobre warunki znalazły orki w Loro Park, może świadczyć fakt, że jedna z samic w 2010 r. urodziła młode.

W 2011 r. do Loro Park przybyła szósta orka. Pochodziła ona z Holandii, gdzie znalazła się po tym, jak bliską śmierci uratowano ją z morza. Przez rok była trzymana w małym basenie. Aktywiści domagali się jej wypuszczenia na wolność, jednak uczeni uznali, że została wyłowiona w zbyt młodym wieku i nie da sobie rady na wolności. Zdecydowano więc o jej przewiezieniu do Loro Park. Decyzja okazała się słuszna – orka cierpiała bowiem na zanik słuchu, który z wiekiem się pogłębia. Taka wada praktycznie uniemożliwia orce funkcjonowanie na swobodzie, to wyjaśniało jej fatalny stan w momencie, gdy ją wyłowiono.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Inne zwierzęta

Loro Park słynie z papug, delfinów i pingwinów, ale żyje tam wiele innych zwierząt. Można tam zobaczyć szympansy, goryle nizinne, marmozety, uchatki kalifornijskie (lwy morskie), jaguary i tygrysy. Żyją tam również gady, w tym aligatory amerykańskie i wielkie żółwie słoniowe z Galapagos. Zbudowano tam również akwaria dla zwierząt morskich – w tym pławikoników i różnych gatunków rekinów, które można obserwować w najdłuższym w Europie szklanym tunelu.

Oprócz papug, w Loro Park znajduje schronienie również wiele innych ptaków. Można tu zobaczyć australijskie czarne łabędzie, bażanty złociste, flamingi, pelikany oraz czubacze. Godne wzmianki są także rośliny – w parku znajduje się m.in. bogata kolekcja orchidei.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Nie tylko ZOO

Loro Park jest obiektem komercyjnym, dlatego od samego początku organizowane są tutaj pokazy z udziałem zwierząt. Najsłynniejsze i najbardziej popularne są występy z udziałem lwów morskich, orek, delfinów i papug, które odbywają się po kilka razy dziennie.

Dochody z biletów okazały się na tyle duże, że właściciele uznali, iż mogą pozwolić sobie na rozszerzenie działalności naukowej i proekologicznej. Już w 1994 r. założona została Loro Park Foundation, która jest członkiem IUCN. Zajmuje się aktywnymi działaniami na rzecz ochrony przyrody; do tej pory przeprowadziła 82 projekty w 28 krajach.

Fundacja znana jest, podobnie jak cały park, z działalności na rzecz papug. Zajmuje się między innymi rozmnażaniem w niewoli i wypuszczaniem na wolność rzadkich gatunków tych ptaków. Do najważniejszych objętych programem gatunków należy ara Spixa (ara modra), prawdopodobnie wymarła na wolności, która przetrwała głównie dzięki działaniom pracowników Loro Parku. Poza tym warunki panujące w parku pozwalają obserwować papugi, ich zachowanie i zwyczaje w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych, co pozwoliło zyskać wiele bezcennych informacji na ich temat.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Kontrowersje

Loro Park, podobnie jak inne ośrodki tego typu na świecie, regularnie staje się obiektem krytyki przeciwników ogrodów zoologicznych i hodowli zwierząt w niewoli. Przede wszystkim przeciwnicy parku krytykują pokazy z udziałem zwierząt, podczas gdy tendencja światowa jest taka, by od takich występów odchodzić. Tymczasem w Loro Park są one organizowane stale i cieszą znaczną popularnością. Zarzuca się właścicielom, że narażają oni zwierzęta na ogromny stres i zmuszają do nadmiernego wysiłku.

Wątpliwości dotyczące pokazów odnoszą się zwłaszcza do orek, jako że na terenie Loro Park miało już miejsce kilka wypadków z ich udziałem. W 2007 r. jedna z treserek została nagle zaatakowana przez orkę. Wróciła do pracy po sześciu miesiącach, ale nigdy z udziałem zwierzęcia, które ją zaatakowało. Najpoważniejszy wypadek miał miejsce podczas pokazu w wigilię Bożego Narodzenia 2009 r., kiedy jeden z treserów został zaatakowany przez orkę – niestety ze skutkiem śmiertelnym. Od tego dnia wydano treserom zakaz wchodzenia do wody z orkami.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Loro Park jest atakowany w mediach przez organizacje zajmujące się ochroną waleni, w tym Whale and Dolphin Conservation. WDC zwraca uwagę na pochodzącą z Holandii, niemal głuchą orkę, która jest prześladowana przez zdrowe zwierzęta, czemu właściciele Loro Park ponoć nie próbują zapobiegać. Z kolei PETA, organizacja zajmująca się humanitarnym traktowaniem zwierząt, zwraca uwagę, że w Loro Park nie poświęca się odpowiednio dużo uwagi potrzebom orek, w tym również stresowi wynikającemu z pokazów przed publicznością, czego owocem były wspomniane ataki na ludzi.

Niezależnie od krytyki, należy jednak uznać, że działalność Loro Park przynosi wiele korzyści. Zgodnie z intencją założyciela udało się tu stworzyć idealne warunki życia dla wielu gatunków papug. Również w przypadku innych zwierząt zadbano o to, by niewola jak najbardziej przypominała warunki naturalne i by była w jak najmniejszym stopniu odczuwalna przez zwierzęta. Poza tym tutejsze programy badawcze są prowadzone przez naukowców należących do światowej czołówki. Można więc powiedzieć, że miłość do papug niemieckiego przedsiębiorcy istotnie doprowadziła do poprawy sytuacji tych zwierząt.

Loro Park (Loro Parque – park papug)

Loro Park w liczbach

  • Rok założenia: 1972
  • Powierzchnia: 13,5 ha (rok 2018)
  • Liczba gatunków papug: ok. 350
  • Liczba papug: ok. 4000
  • Liczba gości od dnia otwarcia: ponad 40 milionów

Ile kosztują bilety do Loro Parku?

Ceny biletów do Loro Park (2019 rok)

  • Dziecko: 26 Euro
    • Roczny bilet wstępu dla dzieci bez ograniczeń: 66 Euro
  • Dorosły: 38 Euro
    • Roczny bilet wstępu dla dorosłych bez ograniczeń: 99 Euro
  • Discovery Tour Child*: 7 Euro
  • Discovery Tour Adult*: 11 Euro
    • Discovery Tour to 90 minutowa edukacyjna, pełna humoru wycieczka odkrywająca tajemnice i zakamarki Loro Parku
  • Transport z południa wyspy i z powrotem do Loro Parku: 13 Euro
Loro Park (Loro Parque – park papug) – Planeta pingwinów

Ciekawostki

  • Teneryfa jest oficjalnie częścią Hiszpanii, dlatego nazywanie obiektu delfinarium w Loro Park „największym w Europie” nie jest błędem, mimo że wyspa leży u wybrzeży Afryki.
  • Loro Park zgromadził szereg nagród, w tym nagrodę księcia Filipa za zasługi na rzecz turystyki.
  • W 2018 r. portal turystyczny TripAdvisor uznał Loro Park za najlepszy ogród zoologiczny świata.
Loro Park (Loro Parque – park papug)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

  1. Loro Park to najpiękniejsze zoo, te w Polsce to się nie umywają. Tam wszędzie jest czysto, piękne wybiegi, u hipopotamów czyściutko a w polskich zoo brud u takich zwierząt. Wszystko zadbane, a pokazy orek są wspaniałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button