MorskieRekinyRybyZwierzęta

Rekiny – mity i fakty

Rekiny – charakterystyka

W morzach i oceanach żyje ponad 500 gatunków rekinów. Rekiny panują w nich już od ponad 400 mln lat. Widziały pojawienie się, rozwój i upadek dinozaurów, obserwowały pierwsze ptaki, gady i ssaki. Dostrzegły przelotnie w swojej niezwykle długiej historii pojawienie się człowieka. Pytanie tylko czy dostrzegą nasz upadek, czy też nie będzie im to dane? Choć przetrwały w niemal niezmienionej formie do dziś, to człowiek, ach ta wspaniała istota „rozumna”, postanowił zabawić się z nimi w grę o przetrwanie…

Szacuje się, że co roku z rąk ludzi ginie ok. 100 mln rekinów. Większość z nich pada ofiarą połowów komercyjnych i rekreacyjnych. Wiele rekinów zabijanych jest w sposób absolutnie pozbawiony humanitaryzmu – obcinane są im jedynie płetwy, a rekiny ich pozbawione wyrzucane zostają za burtę łodzi bezwładnie opadając na dno… Czym rekiny zasłużyły sobie na ten pogrom? Czy w ogóle zasłużyły na to, by traktować je w tak bezwzględny i przedmiotowy sposób?

U większości ludzi budzą strach, strach z kolei rodzi nienawiść i pogardę. Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu przynajmniej kilka osób zmieni zdanie na temat rekinów – pięknych, inteligentnych i niebywale różnorodnych stworzeń.

Rekiny
Rekiny.

Klasyfikacja

 • Gromada: ryby chrzęstnoszkieletowe
 • Podgromada: spodouste
 • Nadrzędy: Galeomorphi i Squalomorphi (takson Selachii)
 • Rzędy:
  • Dywanokształtne, rekiny dywanowe (Orectolobiformes)
  • Koleniokształtne (Squaliformes)
  • Lamnokształtne (Lamniformes)
  • Piłonosokształtne (Pristiophoriformes)
  • Raszplokształtne, aniołokształtne (Squatiniformes)
  • Rogatkokształtne, rekiny rogate (Heterodontiformes)
  • Sześcioszparokształtne (Hexanchiformes)
  • Żarłaczokształtne (Carcharhiniformes)
  • Prażarłacze (Cladoselachiformes)
  • Hybodontiformes
  • Symmoriida
  • Xenacanthida

Do tej pory sklasyfikowano ponad 500 gatunków rekinów.

Rekiny
Rekin w swoim żywiole.

Występowanie

Rekiny pływają we wszystkich morzach i oceanach. Preferują na ogół wody słone, choć żarłacz tępogłowy (Carcharhinus leucas) może żyć zarówno w rzekach, jak i morzach, a przedstawiciele żarłaczokształtnych z rodzaju Glyphis pływają niemal wyłącznie w wodach słodkich.

Spotykane są na głębokości do 2000 m, ale niektóre mogą żyć jeszcze głębiej, nawet poniżej 3000 m (potwierdzonym rekordzistą był osobnik przebywający na głębokości 3700 m).

Rekin
W paszczy rekina.

Budowa rekina

Szkielet rekina zbudowany jest z tkanki chrzęstnej i tkanki łącznej. Chrząstki są elastyczne i bardzo wytrzymałe, ale o połowę mniej gęste od przeciętnej gęstości kości. Dzięki temu szkielet jest lżejszy, a to z kolei pomaga zaoszczędzić duże ilości energii w trackie pływania. Rekiny nie posiadają jednak klatki piersiowej, dlatego na lądzie mogą zostać łatwo zmiażdżone pod wpływem własnego ciężaru.

W przeciwieństwie do ryb kostnoszkieletowych, rekiny pokryte są elastycznym skórnym tworem zbudowanym z włókien kolagenowych przypominających ząbki. Działa on trochę jak szkielet zewnętrzny, do którego przyczepione są mięśnie. Kształt włókien kolagenowych ma wiele zalet pod względem hydrodynamicznym, bowiem zmniejszają one zawirowania pojawiające się w trakcie pływania.

Żarłacz błękitny, rekin błękitny (Prionace glauca)
Żarłacz błękitny, rekin błękitny (Prionace glauca).

Płetwy

Płetwy są wyraźnie wydłużone i sztywne. Zbudowane są z obręczy i elementów szkieletu. Znakiem rozpoznawczym wielu rekinów jest okazała, trójkątna i sterczące płetwa grzbietowa, która stała się w społeczeństwie cechą charakterystyczną wszystkich rekinów. W filmach zawsze powoduje napięcie i grozę.

Wyposażone są one także w charakterystyczne płetwy ogonowe, ulokowane pionowo. Ich kształt jest jednak zmienny w zależności od gatunku, ponieważ każdy z nich przystosował się do życia w nieco innym środowisku.

Zazwyczaj górna część płetwy ogonowej jest większa od dolnej. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że kręgosłup tych ryb rozciąga się do górnej części płetwy, co zwiększa powierzchnię mocowania mięśni. Dzięki temu rekin porusza się efektywniej, np. u żarłacza tygrysiego (Galeocerdo cuvier) taka budowa ogona umożliwia gwałtowne przyśpieszenie. Wyjątkiem za to jest np. rekin śledziowy (Lamna nasus), który ma duży dolny płat ogonowy, dzięki któremu jest w stanie dogonić szybką zdobycz taką jak makrela czy śledź.

Większość rekinów jest zbudowana raczej w taki sposób, aby swą ofiarę chwytać, nie zaś gonić. Wyjątkowe pod tym względem są rekiny z rodzaju Alopias, posiadające bardzo wydłużony górny płat o długości równej długości ciała. Pełni on rolę broni ogłuszającej – kiedy drapieżnik wpływa w ławicę ryb, uderza ogonem w toń wodną jak biczem, co skutecznie dezorientuje ofiary.

Podobne artykuły
Rekin
Połowy rekreacyjne rekinów.

Szczęki

U rekinów oraz płaszczek szczęki nie są połączone z czaszką. Pokryte one są jednak specjalnymi, sześciokątnymi płytkami wzmacniającymi szczęki, dzięki czemu przystosowane są one do generowania silnych ugryzień.

U małych rekinów występuje tylko 1 warstwa takich płytek, ale u dużych gatunków, np. żarłaczy białych, żarłaczy tygrysich czy tępogłowych warstw takich może być 2 a nawet 3, w zależności od wielkości ciała (w szczękach bardzo dużych żarłaczy białych może pojawić się do 5 warstw takich płytek).

Chrząstki budujące pysk mogą być gąbczaste i elastyczne, aby absorbować siłę uderzenia.

Skóra rekina
Skóra rekina.

Skóra rekina

Wokół skóry rekinów narosło sporo mitów.

Na pierwszy rzut oka skóra rekina wydaje się gładka. Gdybyśmy jej jednak dotknęli, przesuwając ręką w kierunku od ogona do głowy rekina, odkrylibyśmy, że jest rzeczywiście szorstka niczym papier ścierny.

Skóra rekina pokryta jest niewielkimi, pokrytymi żłobieniami łuskami, które wywołują taki efekt. Pomagają one rekinowi na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to regulacja przepływu wody, umożliwiają one rekinowi poruszanie się w niej z minimalnym oporem. Drugi, kiedy rekin płynie, łuski falują, dzięki czemu na ich powierzchni nie mogą się zadomowić pasożyty.

Obecnie opracowuje się materiały, które mają właściwości skóry rekina. Mają one wiele zastosowań – np. strój pływacki, którego zewnętrzna strona imituje fakturę skóry rekina, dzięki temu można zwiększyć prędkość pływania o kilka procent.

Rekin
Śmiercionośne szczęki rekina.

Uzębienie

Zęby rekinów są umocowane w dziąsłach, ale nie są bezpośrednio połączone ze szczęką. Po utracie są stale zastępowane przez nowe. Cykl ten powtarza się przez całe życie. Zęby tworzą kilka rzędów. Zazwyczaj naraz zastępowany jest jeden ząb, ale u koleniokształtnych z rodzaju Isistius wymieniać się może cały rząd jednocześnie.

Kształt zębów uzależniony jest od diety danego rekina – amatorzy skorupiaków i mięczaków mają gęsto ułożone, spłaszczone zęby przystosowane do kruszenia. Rekiny polujące na ryby mają zęby w kształcie igieł stworzone do chwytania, natomiast te polujące na dużą zdobycz, w tym pływające ssaki, mają bardziej zróżnicowany zestaw: zęby dolne mają za zadanie chwytać ofiarę, natomiast górne mają kształt trójkąta, a ich krawędzie są wyraźnie ząbkowane, przeznaczone zatem do cięcia.

U gatunków planktonożernych zęby są małe i praktycznie nie używane.

W trakcie swego życia rekin może tracić nawet 30 000 zębów. Liczba ta zależna jest od danego gatunku.

Rekiny
Klasyfikujemy obecnie ponad 500 gatunków rekinów.

Zmysły

Wzrok

Oczy mają podobną budową do oczu innych kręgowców z tym, że dodatkowo są przystosowane do widzenia w wodzie. Zapewnia to tzw. błona odblaskowa.

U wielu gatunków rekinów źrenice rozszerzają się i zwężają, co u ryb kostnoszkieletowych nie ma miejsca. Rekiny posiadają również powieki, ale nie mrugają nimi, ponieważ za oczyszczanie gałek ocznych odpowiada otaczająca je woda.

Mimo to u kilku gatunków rozwinęła się dodatkowo migawka, czyli trzecia powieka, która chroni oczy w trakcie polowania lub kiedy rekin jest atakowany. Te, które nie posiadają owej trzeciej powieki, np. żarłacz biały, wywracają gałki oczne do tyłu w momencie ataku na zdobycz. Wiele wskazuje również na to, że rekin może „przełączać” wzrok z jednoocznego na obuoczny i odwrotnie.

Rekiny widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek.

Rekin tawrosz piaskowy (Carcharias taurus)
Rekin tawrosz piaskowy (Carcharias taurus).

Węch

Zmysł węchu u rekinów jest bardzo wyczulony. Ze względu na budowę całego układu odpowiedzialnego za węch, niektóre z tych ryb mogą wykryć 1 kroplę krwi w milionie kropel wody morskiej.

Dodatkowym atutem rekiniego węchu jest to, że zwierzę może wykryć kierunek, z którego dany zapach pochodzi. Pod tym względem są one bardzo podobne do ssaków.

Słuch

Nie wiadomo na pewno, ale podejrzewa się, że słuch u rekinów jest bardzo dobry. Niewykluczone nawet, że drapieżniki te mogą słyszeć swe ofiary z odległości wielu kilometrów.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier)
Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Elektrorecepcja, czyli zmysł elektryczny

Za tego typu zmysł odpowiadają ampułki Lorenziniego. Liczba tych organów zmysłowych u jednego osobnika może wynieść nawet kilkaset tysięcy. Jak nietrudno się domyślić, umożliwiają one wykrywanie zmian w polu elektrycznym, generowanym przez wszystkie żyjące istoty na Ziemi.

Zmysł elektryczny bardzo pomaga rekinowi w namierzaniu ofiar, szczególnie potrzebny jest on u żarłaczokształtnych z rodziny młotowatych (Sphyrnidae).

Potencjalnej zdobyczy nie pomoże ukrywanie się w piasku – nie ukryje on bowiem impulsów elektrycznych generowanych przez rybę. Poza namierzaniem ofiar, ampułki Lorenziniego pełnić mogą też rolę nawigacji. Są one bowiem wrażliwe również na prądy morskie, poruszające się w polu magnetycznym Ziemi. Pole to oraz owe prądy również generują pole elektryczne.

Linia boczna

Dzięki niej zwierzę może wykrywać ruch i wibracje w wodzie. Rekin wyczuwa częstotliwości o zakresie 25-50 Hz. Linia boczna występuje u większości ryb.

Rekin
Pływanie z rekinami, czyli do odważnych świat należy…

1 2Następna strona

Baza Dinozaurów

15 komentarzy

 1. rekiny mają większe prawo pływać w oceanach niż pier….ony homo sapiens śmierć kłósowniką żeby im kończyny poobcinać i wrzucić do wody

  1. Dokładnie tak. Niestety człowiek mordujący zwierzęta nie jest nazywany mordercą, ale myśliwym. Nie jest też nazywany zwyrodnialcem, czy psychopatą, choć gdy morduje czy okalecza zwierzęta /np. rekiny/ robi to, bo sprawia mu to przyjemność.

  2. Po pierwsze naucz się pisać a po drugie jeżeli uważasz przy okazji samego siebie za pier… homo sapiens bo też tym gatunkiem stworzenia jesteś to idź się zastrzel, nie rozumiem jak można być takim kretynem, i szczerze gdybym miał czas i możliwości sam bym się pobawił w polowanie i uważam że każdy człowiek jest ważniejszy od zwierzęcia czy to pies kot czy rekin, i wasze idiotyczne argumenty bo zwierzęta czują na mnie nie działają z prostej przyczyny muszą czuć to jest oczywisty mechanizm biologiczny który także występuje u nas ludzi. Wiele z was osób co tak pisze jak ty nawet nie zdaje sobie sprawy jak działa natura macie chore wyobrażenia na temat zwierząt i ich idealizowanie poczytaj o zjawisku zwanym syndromem bambiego.

   1. „I szczerze gdybym miał czas to sam chętnie pobawilbym bym się w strzelanie” o ile by Cię nie zatrzymali za przeproszeniem. Widać że nie masz bladego pojęcia jak działa wszechświat

 2. Rekiny nie lubią tak bardzo ciepłych wód jak i tych zimnych – lubią ciepłe ale bez przesady. Są bardzo sprytne i niektórych kilka gatunków może wpływać do wód słodkich na czas ograniczony

 3. Rekin Wielorybi
  Rekin Olbrzymi
  Żarłacz Tygrysi
  Rekin Pacyficzny
  Rekin Polarny
  Rekin Kosogonowaty
  Rekin Wielkogębowy
  Żarłacz ciemoskóry
  Rekin kolczasty
  Żarłacz białopłetwy
  Żarłacz błękitny
  Żarłacz biały
  Rekin pielęgniarski
  Rekin sumiasty
  Rekin Whitelya
  Rekin ślepy
  Żarłacz jedwabisty
  Lamna śledziowa
  rekin sledziowy
  zarłacz sledziowy
  Rekin piaskowy wielkooki
  rekin młot
  Rekin piła
  Długoszpar
  szescioszpar
  siedmioszpar
  zarłacz wielkooki
  zarłacz ciemoskóry
  zarłacz rafowy
  zarłacz czarnopłetwy
  zarłacz byczy
  tawrosz piaskowy
  Rekinek islandzki
  Rekin szary
  Rekin goblin
  tawrosz zaglopłetwy
  Cretoxyrhina
  otodus
  megalodon
  Helikoprion
  parahelikoprion
  Rekin wąsaty
  Rekin smukły
  zarłacz galapagoski
  Rekin belizejski
  Zarłacz srebrnopłetwy
  rekin meksykański
  Zarłacz brunatny
  zarłacz karaibski
  rekin pigmejski
  rekin wielkonosy
  rekin czarny
  rekin jawajski
  stetakantus
  rekin cytrynowy
  rekin kolczasty
  rekin falbankowy
  rekin lamparci
  rekin brązowy
  rekin dywanowy
  serratolamna
  rekin tarkopłetwy
  rekinek plamisty
  kolczak czarny
  lemargo
  rekin foremkowy
  rekin piaskowy
  ostronos pacywiczny
  zarłacz ludojad
  ostronos długopłetwy
  rekin lisi
  rekin szary krótkopłetwy
  zarłacz milberta
  rekinek bacha
  rekin marokański
  żarłacz miedziany
  ptychodus
  rekin kopalny
  ngangu
  rekin ostrozeby
  ostronos
  rekin widmowiec
  squalicorax
  rekin łososiowy
  spiralozębowiec
  rekin gangesowy
  rekin łopatogłowy
  żarłacz japoński
  rekin arktyczny
  rekin akwariowy
  rekin bambusowy
  rekin chochlik
  rekin czarnomorski
  rekin epoletowy / chyba foremkowy
  rekin grenlandzki
  zarłacz niebieski / błekitny
  rekin rzeczny
  rekin rogaty
  zarłacz smugowy
  rekin tęczowy
  rekin tybetanski
  zarłacz tępogłowy
  zarłacz zolty
  negaprion
  żarłacz karaibski
  zarłacz gruby
  więcej nie znam czy znacie jakąś strone gdzie jest wszystki 500 a czy włoczniki się zaliczją do rekinów i kolenie

  1. Kolenie zaliczane są do rekinów, włóczniki nie.
   Wykaz rekinów zamieszczamy w oddzielnym komentarzu poniżej. Niemniej ich nazwy są w języku angielskim oraz łacińskim, gdyż nie ma takiego wykazu w języku polskim. Część nazw w języku polskim nie istnieje.

 4. Lista wszystkich gatunków rekinów:

  Cow and frilled sharks
  • ORDER HEXANCHIFORMES
  • Family Chlamydoselachidae (Frilled sharks)
  • Genus Chlamydoselachus Garman, 1884
  • Chlamydoselachus africana Ebert & L. J. V. Compagno, 2009 (African frilled shark)
  • Chlamydoselachus anguineus Garman, 1884 (Frilled shark)
  • Family Hexanchidae (Cow sharks)
  • Genus Heptranchias Rafinesque, 1810
  • Heptranchias perlo (Bonnaterre, 1788) (Sharp-nose sevengill shark)
  • Genus Hexanchus Rafinesque, 1810
  • Hexanchus griseus (Bonnaterre, 1788) (Blunt-nose sixgill shark)
  • Hexanchus nakamurai Teng, 1962 (Bigeyed sixgill shark)
  • Hexanchus vitulus Springer and Waller, 1969 (Atlantic sixgill shark)
  • Genus Notorynchus Ayres, 1855
  • Notorynchus cepedianus (Péron, 1807) (Broad-nose sevengill shark)

  Dog and Angelfish sharks
  • ORDER SQUALIFORMES
  • Family Centrophoridae (Gulper sharks)
  • Genus Centrophorus J. P. Müller & Henle, 1837
  • Centrophorus atromarginatus Garman, 1913 (Dwarf gulper shark)
  • Centrophorus granulosus (Bloch & J. G. Schneider, 1801). (Gulper shark)
  • Centrophorus harrissoni McCulloch, 1915 (Dumb gulper shark)
  • Centrophorus moluccensis Bleeker, 1860 (Small-fin gulper shark)
  • Centrophorus seychellorum Baranes, 2003 (Seychelles gulper shark)
  • Centrophorus squamosus (Bonnaterre, 1788) (Leaf-scale gulper shark)
  • Centrophorus tessellatus Garman, 1906 (Mosaic gulper shark)
  • Centrophorus uyato (Rafinesque, 1810) (Little gulper shark)
  • Centrophorus westraliensis W. T. White, Ebert & L. J. V. Compagno, 2008 (Western gulper shark)
  • Centrophorus zeehaani W. T. White, Ebert & L. J. V. Compagno, 2008 (Southern dogfish)
  • Centrophorus sp. A Not yet described (Mini gulper shark)
  • Centrophorus sp. B Not yet described (Slender gulper shark)
  • Genus rophorus uyato]] (Rafinesque, 1810) (Little gulper shark)
  • Centrophorus westraliensis W. T. White, Ebert & L. J. V. Compagno, Deania D. S. Jordan & Snyder, 1902
  • Deania calcea (R. T. Lowe, 1839) (Bird-beak dogfish)
  • Deania hystricosa (Garman, 1906) (Rough longnose dogfish)
  • Deania profundorum (H. M. Smith & Radcliffe, 1912) (Arrow-head dogfish)
  • Deania quadrispinosa (McCulloch, 1915) (Long-snout dogfish)
  • Family Dalatiidae (Kitefin sharks)
  • Genus Dalatias Rafinesque, 1810
  • Dalatias licha (Bonnaterre, 1788) (Kitefin shark)
  • Genus Euprotomicroides Hulley & M. J. Penrith, 1966
  • Euprotomicroides zantedeschia Hulley & M. J. Penrith, 1966 (Tail-light shark)
  • Genus Euprotomicrus T. N. Gill, 1865
  • Euprotomicrus bispinatus (Quoy & Gaimard, 1824) (Pygmy shark)
  • Genus Heteroscymnoides Fowler, 1934
  • Heteroscymnoides marleyi Fowler, 1934 (Long-nose pygmy shark)
  • Genus Isistius T. N. Gill, 1865
  • Isistius brasiliensis (Quoy & Gaimard, 1824) (Cookie-cutter shark)
  • Isistius plutodus Garrick & S. Springer, 1964 (Large-tooth cookiecutter shark)
  • Genus Mollisquama Dolganov, 1984
  • Mollisquama parini Dolganov, 1984 (Pocket shark)
  • Genus Squaliolus H. M. Smith & Radcliffe, 1912
  • Squaliolus aliae Teng, 1959 (Small-eye pygmy shark)
  • Squaliolus laticaudus H. M. Smith & Radcliffe, 1912 (Spined pygmy shark)
  • Family Echinorhinidae (Bramble sharks)
  • Genus Echinorhinus T. N. Gill, 1862
  • Echinorhinus brucus (Bonnaterre, 1788) (Bramble shark)
  • Echinorhinus cookei Pietschmann, 1928 (Prickly shark)
  • Family Etmopteridae (Lantern sharks)
  • Genus Aculeola F. de Buen, 1959
  • Aculeola nigra F. de Buen, 1959 (Hook-tooth dogfish)
  • Genus Centroscyllium J. P. Müller & Henle, 1841
  • Centroscyllium excelsum Shirai & Nakaya, 1990 (High-fin dogfish)
  • Centroscyllium fabricii (J. C. H. Reinhardt, 1825) (Black dogfish)
  • Centroscyllium granulatum Günther, 1887 (Granular dogfish)
  • Centroscyllium kamoharai T. Abe, 1966 (Bare-skin dogfish)
  • Centroscyllium nigrum Garman, 1899 (Comb-tooth dogfish)
  • Centroscyllium ornatum (Alcock, 1889) (Ornate dogfish)
  • Centroscyllium ritteri D. S. Jordan & Fowler, 1903 (White-fin dogfish)
  • Genus Etmopterus Rafinesque, 1810
  • Etmopterus baxteri Garrick, 1957 (New Zealand lanternshark)
  • Etmopterus benchleyi V. E. Vásquez, Ebert & Long, 2015 (Ninja lanternshark)
  • Etmopterus bigelowi Shirai & Tachikawa, 1993 (Blurred lanternshark)
  • Etmopterus brachyurus H. M. Smith & Radcliffe, 1912 (Short-tail lanternshark)
  • Etmopterus bullisi Bigelow & Schroeder, 1957 (Lined lanternshark)
  • Etmopterus burgessi Schaaf-Da Silva & Ebert, 2006 (Broad-snout lanternshark)
  • Etmopterus carteri S. Springer & G. H. Burgess, 1985 (Cylindrical lanternshark)
  • Etmopterus caudistigmus Last, G. H. Burgess & Séret, 2002 (Tail-spot lanternshark)
  • Etmopterus compagnoi R. Fricke & Koch, 1990 (Brown lanternshark)
  • Etmopterus decacuspidatus W. L. Y. Chan, 1966 (Comb-tooth lanternshark)
  • Etmopterus dianthus Last, G. H. Burgess & Séret, 2002 (Pink lanternshark)
  • Etmopterus dislineatus Last, G. H. Burgess & Séret, 2002 (Lined lanternshark)
  • Etmopterus evansi Last, G. H. Burgess & Séret, 2002 (Black-mouth lanternshark)
  • Etmopterus fusus Last, G. H. Burgess & Séret, 2002 (Pygmy lanternshark)
  • Etmopterus gracilispinis G. Krefft, 1968 (Broad-banded lanternshark)
  • Etmopterus granulosus (Günther, 1880) (Southern lanternshark)
  • Etmopterus hillianus (Poey, 1861) (Caribbean lanternshark)
  • Etmopterus joungi Knuckey, Ebert & G. H. Burgess, 2011 (Short-fin smooth lanternshark)
  • Etmopterus litvinovi Parin & Kotlyar, 1990 (Small-eye lanternshark)
  • Etmopterus lucifer D. S. Jordan & Snyder, 1902 (Black-belly lanternshark)
  • Etmopterus molleri (Whitley, 1939) (Moller’s lanternshark)
  • Etmopterus perryi S. Springer & G. H. Burgess, 1985 (Dwarf lanternshark)
  • Etmopterus polli Bigelow, Schroeder & S. Springer, 1953 (African lanternshark)
  • Etmopterus princeps Collett, 1904 (Great lanternshark)
  • Etmopterus pseudosqualiolus Last, G. H. Burgess & Séret, 2002 (False lanternshark)
  • Etmopterus pusillus (R. T. Lowe, 1839) (Smooth lanternshark)
  • Etmopterus pycnolepis Kotlyar, 1990 (Dense-scale lanternshark)
  • Etmopterus robinsi Schofield & G. H. Burgess, 1997 (West Indian lanternshark)
  • Etmopterus schultzi Bigelow, Schroeder & S. Springer, 1953 (Fringe-fin lanternshark)
  • Etmopterus sculptus Ebert, L. J. V. Compagno & De Vries, 2011 (Sculpted lanternshark)
  • Etmopterus sentosus Bass, D’Aubrey & Kistnasamy, 1976 (Thorny lanternshark)
  • Etmopterus sheikoi (Dolganov, 1986) (Rasp-tooth dogfish)
  • Etmopterus spinax (Linnaeus, 1758) (Velvet-belly lanternshark)
  • Etmopterus splendidus Ka. Yano, 1988 (Splendid lanternshark)
  • Etmopterus unicolor (Engelhardt, 1912) (Bristled lanternshark)
  • Etmopterus viator Straube, 2011 (Traveller lanternshark)
  • Etmopterus villosus C. H. Gilbert, 1905 (Hawaiian lanternshark)
  • Etmopterus virens Bigelow, Schroeder & S. Springer, 1953 (Green lanternshark)
  • Etmopterus sp. Not yet described (Guadalupe lanternshark)
  • Etmopterus sp. Not yet described (Chilean lanternshark)
  • Etmopterus sp. Not yet described (Papua short-tail lanternshark)
  • Genus Trigonognathus Mochizuki & F. Ohe, 1990
  • Trigonognathus kabeyai Mochizuki & F. Ohe, 1990 (Viper dogfish)
  • Family Oxynotidae (Rough sharks)
  • Genus Oxynotus Rafinesque, 1810
  • Oxynotus bruniensis (J. D. Ogilby, 1893) (Prickly dogfish)
  • Oxynotus caribbaeus Cervigón, 1961 (Caribbean roughshark)
  • Oxynotus centrina (Linnaeus, 1758) (Angular roughshark)
  • Oxynotus japonicus Ka. Yano & Murofushi, 1985 (Japanese roughshark)
  • Oxynotus paradoxus Frade, 1929 (Sail-fin roughshark)
  • Family Somniosidae (Sleeper sharks)
  • Genus Centroscymnus Barbosa du Bocage & Brito Capello, 1864
  • Centroscymnus coelolepis Barbosa du Bocage & Brito Capello, 1864 (Portuguese dogfish)
  • Centroscymnus owstonii Garman, 1906 (Rough-skin dogfish)
  • Genus Centroselachus Garman, 1913
  • Centroselachus crepidater (Barbosa du Bocage & Brito Capello, 1864) (Long-nose velvet dogfish)
  • Genus Scymnodalatias Garrick, 1956
  • Scymnodalatias albicauda Taniuchi & Garrick, 1986 (White-tail dogfish)
  • Scymnodalatias garricki Kukuev & Konovalenko, 1988 (Azores dogfish)
  • Scymnodalatias oligodon Kukuev & Konovalenko, 1988 (Sparse-tooth dogfish)
  • Scymnodalatias sherwoodi (Archey, 1921) (Sherwood’s dogfish)
  • Genus Scymnodon Barbosa du Bocage & Brito Capello, 1864
  • Scymnodon ichiharai Ka. Yano & S. Tanaka (II), 1984 (Japanese velvet dogfish)
  • Scymnodon macracanthus (Regan, 1906) (Large-spine velvet dogfish)
  • Scymnodon plunketi (Waite, 1910) (Plunket’s shark)
  • Scymnodon ringens Barbosa du Bocage & Brito Capello, 1864 (Knife-tooth dogfish)
  • Genus Somniosus Lesueur, 1818
  • Somniosus antarcticus Whitley, 1939 (Southern sleeper shark)
  • Somniosus longus (S. Tanaka (I), 1912) (Frog shark)
  • Somniosus microcephalus (Bloch & J. G. Schneider, 1801) (Greenland shark)
  • Somniosus pacificus Bigelow & Schroeder, 1944 (Pacific sleeper shark)
  • Somniosus rostratus (A. Risso, 1827) (Little sleeper shark)
  • Somniosus sp. A Not yet described (Longnose sleeper shark)
  • Genus Zameus D. S. Jordan & Fowler, 1903
  • Zameus squamulosus (Günther, 1877) (Velvet dogfish)
  • Family Squalidae (Dogfish sharks)
  • Genus Cirrhigaleus S. Tanaka (I), 1912
  • Cirrhigaleus asper (Merrett, 1973) (Rough-skin spurdog)
  • Cirrhigaleus australis W. T. White, Last & J. D. Stevens, 2007 (Southern mandarin dogfish)
  • Cirrhigaleus barbifer S. Tanaka (I), 1912 (Mandarin dogfish)
  • Genus Squalus Linnaeus, 1758
  • Squalus acanthias Linnaeus, 1758 (Spiny dogfish)
  • Squalus acutipinnis Regan, 1908 (Blunt-nose spiny dogfish)
  • Squalus albifrons Last, W. T. White & J. D. Stevens, 2007 (Eastern highfin spurdog)
  • Squalus altipinnis Last, W. T. White & J. D. Stevens, 2007 (Western highfin spurdog)
  • Squalus blainville (A. Risso, 1827) (Long-nose spurdog)
  • Squalus brevirostris S. Tanaka (I), 1917 (Japanese shortnose spurdog)
  • Squalus bucephalus Last, Séret & Pogonoski, 2007 (Big-head spurdog)
  • Squalus chloroculus Last, W. T. White & Motomura, 2007 (Green-eye spurdog)
  • Squalus clarkae Pfleger, Grubbs, Cotton & Daly-Engel, 2018, 2018 (Genie’s dogfish)
  • Squalus crassispinus Last, Edmunds & Yearsley, 2007 (Fat-spine spurdog)
  • Squalus cubensis Howell-Rivero, 1936 (Cuban dogfish)
  • Squalus edmundsi W. T. White, Last & J. D. Stevens, 2007 (Edmund’s spurdog)
  • Squalus formosus W. T. White & Iglésias, 2011 (Taiwan spurdog)
  • Squalus grahami W. T. White, Last & J. D. Stevens, 2007 (Eastern longnose spurdog)
  • Squalus griffini Phillipps, 1931 (Northern spiny dogfish)
  • Squalus hemipinnis W. T. White, Last & Yearsley, 2007 (Indonesian shortsnout spurdog)
  • Squalus japonicus Ishikawa, 1908 (Japanese spurdog)
  • Squalus lalannei Baranes, 2003 (Seychelles spurdog)
  • Squalus megalops (W. J. Macleay, 1881) (Short-nose spurdog)
  • Squalus melanurus Fourmanoir & Rivaton, 1979 (Black-tailed spurdog)
  • Squalus mitsukurii D. S. Jordan & Snyder, 1903 (Short-spine spurdog)
  • Squalus montalbani Whitley, 1931 (Indonesian greeneye spurdog)
  • Squalus nasutus Last, L. J. Marshall & W. T. White, 2007 (Western longnose spurdog)
  • Squalus notocaudatus Last, W. T. White & J. D. Stevens, 2007 (Bar-tail spurdog)
  • Squalus rancureli Fourmanoir & Rivaton, 1979 (Cyrano spurdog)
  • Squalus raoulensis C. A. J. Duffy & Last, 2007 (Kermadec spiny dogfish)
  • Squalus suckleyi (Girard, 1854) (Pacific spiny dogfish)
  • Squalus sp. Not yet described (Lombok highfin spurdog)
  Sawsharks
  • ORDER PRISTIOPHORIFORMES
  • Family Pristiophoridae (Sawsharks)
  • Genus Pliotrema Regan, 1906
  • Pliotrema warreni Regan, 1906 (Six-gill sawshark)
  • Genus Pristiophorus J. P. Müller & Henle, 1837
  • Pristiophorus cirratus (Latham, 1794) (Long-nose sawshark)
  • Pristiophorus delicatus Yearsley, Last & W. T. White, 2008 (Tropical sawshark)
  • Pristiophorus japonicus Günther, 1870 (Japanese sawshark)
  • Pristiophorus lanae Ebert & Wilms, 2013 (Lana’s sawshark)
  • Pristiophorus nancyae Ebert & Cailliet, 2011 (African dwarf sawshark)
  • Pristiophorus nudipinnis Günther, 1870 (Short-nose sawshark)
  • Pristiophorus schroederi S. Springer & Bullis, 1960 (Bahamas sawshark)

  Angel sharks
  • ORDER SQUATINIFORMES
  • Family Squatinidae (Angel sharks)
  • Genus Squatina A. M. C. Duméril, 1806
  • Squatina aculeata G. Cuvier, 1829 (Saw-back angelshark)
  • Squatina africana Regan, 1908 (African angelshark)
  • Squatina albipunctata Last & W. T. White, 2008 (Eastern angelshark)
  • Squatina argentina (Marini, 1930) (Argentine angelshark)
  • Squatina armata (Philippi {Krumweide}, 1887) (Chilean angelshark)
  • Squatina australis Regan, 1906 (Australian angelshark)
  • Squatina caillieti J. H. Walsh, Ebert & L. J. V. Compagno, 2011 (Philippines angelshark)
  • Squatina californica Ayres, 1859 (Pacific angelshark)
  • Squatina dumeril Lesueur, 1818 (Atlantic angelshark)
  • Squatina formosa S. C. Shen & W. H. Ting, 1972 (Taiwan angelshark)
  • Squatina guggenheim Marini, 1936 (Angular angelshark)
  • Squatina heteroptera Castro-Aguirre, Espinoza-Pérez & Huidobro-Campos, 2007 (Disparate angelshark)
  • Squatina japonica Bleeker, 1858 (Japanese angelshark)
  • Squatina legnota Last & W. T. White, 2008 (Indonesian angelshark)
  • Squatina mexicana Castro-Aguirre, Espinoza-Pérez & Huidobro-Campos, 2007 (Mexican angelshark)
  • Squatina nebulosa Regan, 1906 (Clouded angelshark)
  • Squatina occulta Vooren & K. G. da Silva, 1992 (Hidden angelshark)
  • Squatina oculata Bonaparte, 1840 (Smooth-back angelshark)
  • Squatina pseudocellata Last & W. T. White, 2008 (Western angelshark)
  • Squatina squatina (Linnaeus, 1758) (Angelshark)
  • Squatina tergocellata McCulloch, 1914 (Ornate angelshark)
  • Squatina tergocellatoides J. S. T. F. Chen, 1963 (Ocellated angelshark)

  Bullhead sharks
  • ORDER HETERODONTIFORMES
  • Family Heterodontidae (Bullhead sharks)
  • Genus Heterodontus Blainville, 1816
  • Heterodontus francisci (Girard, 1855) (Horn shark)
  • Heterodontus galeatus (Günther, 1870) (Crested bullhead shark)
  • Heterodontus japonicus Maclay & W. J. Macleay, 1884 (Japanese bullhead shark)
  • Heterodontus mexicanus L. R. Taylor & Castro-Aguirre, 1972 (Mexican hornshark)
  • Heterodontus omanensis Z. H. Baldwin, 2005 (Oman bullhead shark)
  • Heterodontus portusjacksoni (F. A. A. Meyer, 1793) (Port Jackson shark)
  • Heterodontus quoyi (Fréminville, 1840) (Galapagos bullhead shark)
  • Heterodontus ramalheira (J. L. B. Smith, 1949) (White-spotted bullhead shark)
  • Heterodontus zebra (J. E. Gray, 1831) (Zebra bullhead shark)
  • Heterodontus sp. X Not yet described (Cryptic hornshark)
  Mackerel sharks
  • ORDER LAMNIFORMES
  • Family Alopiidae (Thresher sharks)
  • Genus Alopias Rafinesque, 1810
  • Alopias pelagicus Nakamura, 1935 (Pelagic thresher shark)
  • Alopias superciliosus R. T. Lowe, 1841 (Big-eye thresher shark)
  • Alopias vulpinus (Bonnaterre, 1788) (Thresher shark)
  • Family Cetorhinidae (Basking sharks)
  • Genus Cetorhinus Blainville, 1816
  • Cetorhinus maximus (Gunnerus, 1765) (Basking shark)
  • Family Lamnidae (Mackerel sharks)
  • Genus Carcharodon A. Smith, 1838
  • Carcharodon carcharias (Linnaeus, 1758) (Great white shark)
  • Genus Isurus Rafinesque, 1810
  • Isurus oxyrinchus Rafinesque, 1810 (Short-fin mako)
  • Isurus paucus Guitart-Manday, 1966 (Long-fin mako)
  • Genus Lamna G. Cuvier, 1816
  • Lamna ditropis C. L. Hubbs & Follett, 1947 (Salmon shark)
  • Lamna nasus (Bonnaterre, 1788) (Porbeagle shark)
  • Family Megachasmidae (Megamouth sharks)
  • Genus Megachasma L. R. Taylor, L. J. V. Compagno & Struhsaker, 1983
  • Megachasma pelagios L. R. Taylor, L. J. V. Compagno & Struhsaker, 1983 (Megamouth shark)
  • Family Mitsukurinidae (Goblin sharks)
  • Genus Mitsukurina D. S. Jordan, 1898
  • Mitsukurina owstoni D. S. Jordan, 1898 (Goblin shark)
  • Family Odontaspididae (Sand tiger sharks)
  • Genus Carcharias Rafinesque, 1810
  • Carcharias taurus Rafinesque, 1810 (Sand-tiger shark)
  • Genus Odontaspis Agassiz, 1838
  • Odontaspis ferox (A. Risso, 1810) (Small-tooth sandtiger shark)
  • Odontaspis noronhai (Maul, 1955) (Big-eye sandtiger shark)
  • Family Pseudocarchariidae (Crocodile sharks)
  • Genus Pseudocarcharias Cadenat, 1963
  • Pseudocarcharias kamoharai (Matsubara, 1936) (Crocodile shark)

  Carpet sharks
  • ORDER ORECTOLOBIFORMES
  • Family Brachaeluridae (Blind sharks)
  • Genus Brachaelurus J. D. Ogilby, 1908
  • Brachaelurus colcloughi J. D. Ogilby, 1908 (Blue-grey carpetshark)
  • Brachaelurus waddi (Bloch & J. G. Schneider, 1801) (Blind shark)
  • Family Ginglymostomatidae (Nurse sharks)
  • Genus Ginglymostoma J. P. Müller & Henle, 1837
  • Ginglymostoma cirratum (Bonnaterre, 1788) (Nurse shark)
  • Ginglymostoma unami Del-Moral-Flores, Ramírez-Antonio, Angulo & Pérez-Ponce de León, 2015 (Pacific nurse shark)
  • Genus Nebrius Rüppell, 1837
  • Nebrius ferrugineus (Lesson, 1831) (Tawny nurse shark)
  • Genus Pseudoginglymostoma Dingerkus, 1986
  • Pseudoginglymostoma brevicaudatum (Günther, 1867) (Short-tail nurse shark)
  • Family Hemiscylliidae (Bamboo sharks)
  • Genus Chiloscyllium J. P. Müller & Henle, 1837
  • Chiloscyllium arabicum Gubanov, 1980 (Arabian carpetshark)
  • Chiloscyllium burmensis Dingerkus & DeFino, 1983 (Burmese bamboo shark)
  • Chiloscyllium griseum J. P. Müller & Henle, 1838 (Grey bamboo shark)
  • Chiloscyllium hasselti Bleeker, 1852 (Hasselt’s bamboo shark)
  • Chiloscyllium indicum (J. F. Gmelin, 1789) (Slender bamboo shark)
  • Chiloscyllium plagiosum (Anonymous, referred to E. T. Bennett, 1830) (White-spotted bamboo shark)
  • Chiloscyllium punctatum J. P. Müller & Henle, 1838 (Brown-banded bamboo shark)
  • Genus Hemiscyllium J. P. Müller & Henle, 1837
  • Hemiscyllium freycineti (Quoy & Gaimard, 1824) (Indonesian speckled carpetshark)
  • Hemiscyllium galei G. R. Allen & Erdmann, 2008 (Cenderawasih epaulette shark)
  • Hemiscyllium hallstromi Whitley, 1967 (Papuan epaulette shark)
  • Hemiscyllium halmahera G. R. Allen, Erdmann & Dudgeon, 2013 (Halmahera epaulette shark)
  • Hemiscyllium henryi G. R. Allen & Erdmann, 2008 (Triton epaulette shark)
  • Hemiscyllium michaeli G. R. Allen & Dudgeon, 2010 (Leopard epaulette shark)
  • Hemiscyllium ocellatum (Bonnaterre, 1788) (Epaulette shark)
  • Hemiscyllium strahani Whitley, 1967 (Hooded carpetshark)
  • Hemiscyllium trispeculare J. Richardson, 1843 (Speckled carpetshark)
  • Hemiscyllium sp. Not yet described (Seychelles carpetshark)
  • Family Orectolobidae (Wobbegong sharks)
  • Genus Eucrossorhinus Regan, 1908
  • Eucrossorhinus dasypogon (Bleeker, 1867) (Tasselled wobbegong)
  • Genus Orectolobus Bonaparte, 1834
  • Orectolobus floridus Last & Chidlow, 2008 (Floral banded wobbegong)
  • Orectolobus halei Whitley, 1940 (Banded wobbegong)
  • Orectolobus hutchinsi Last, Chidlow & L. J. V. Compagno, 2006 (Western wobbegong)
  • Orectolobus japonicus Regan, 1906 (Japanese wobbegong)
  • Orectolobus leptolineatus Last, Pogonoski & W. T. White, 2010 (Indonesian wobbegong)
  • Orectolobus maculatus (Bonnaterre, 1788) (Spotted wobbegong)
  • Orectolobus ornatus (De Vis, 1883) (Ornate wobbegong)
  • Orectolobus parvimaculatus Last & Chidlow, 2008 (Dwarf-spotted wobbegong)
  • Orectolobus reticulatus Last, Pogonoski & W. T. White, 2008 (Network wobbegong)
  • Orectolobus wardi Whitley, 1939 (Northern wobbegong)
  • Genus Sutorectus Whitley, 1939
  • Sutorectus tentaculatus (W. K. H. Peters, 1864) (Cobbler wobbegong)
  • Family Parascylliidae (Collared carpetsharks)
  • Genus Cirrhoscyllium H. M. Smith & Radcliffe, 1913
  • Cirrhoscyllium expolitum H. M. Smith & Radcliffe, 1913 (Barbel-throat carpetshark)
  • Cirrhoscyllium formosanum Teng, 1959 (Taiwan saddled carpetshark)
  • Cirrhoscyllium japonicum Kamohara, 1943 (Saddle carpetshark)
  • Genus Parascyllium T. N. Gill, 1862
  • Parascyllium collare E. P. Ramsay & J. D. Ogilby, 1888 (Collared carpetshark)
  • Parascyllium elongatum Last & J. D. Stevens, 2008 (Elongate carpetshark)
  • Parascyllium ferrugineum McCulloch, 1911 (Rusty carpetshark)
  • Parascyllium sparsimaculatum T. Goto & Last, 2002 (Ginger carpetshark)
  • Parascyllium variolatum (A. H. A. Duméril, 1853) (Necklace carpetshark)
  • Family Rhincodontidae (Whale sharks)
  • Genus Rhincodon A. Smith, 1828
  • Rhincodon typus A. Smith, 1828 (Whale shark)
  • Family Stegostomatidae (Zebra sharks)
  • Genus Stegostoma J. P. Müller & Henle, 1837
  • Stegostoma fasciatum (Hermann, 1783) (Zebra shark)

  Ground sharks
  • ORDER CARCHARHINIFORMES
  • Family Carcharhinidae (Requiem sharks)
  • Genus Carcharhinus Blainville, 1816
  • Carcharhinus acronotus (Poey, 1860) (Black-nose shark)
  • Carcharhinus albimarginatus (Rüppell, 1837) (Silver-tip shark)
  • Carcharhinus altimus (S. Springer, 1950) (Big-nose shark)
  • Carcharhinus amblyrhynchoides (Whitley, 1934) (Graceful shark)
  • Carcharhinus amblyrhynchos (Bleeker, 1856) (Black-tail reef shark)
  • Carcharhinus amboinensis (J. P. Müller & Henle, 1839) (Pig-eye shark)
  • Carcharhinus borneensis (Bleeker, 1858) (Borneo shark)
  • Carcharhinus brachyurus (Günther, 1870) (Copper shark)
  • Carcharhinus brevipinna (J. P. Müller & Henle, 1839) (Spinner shark)
  • Carcharhinus cautus (Whitley, 1945) (Nervous shark)
  • Carcharhinus cerdale C. H. Gilbert, 1898 (Pacific smalltail shark)
  • Carcharhinus coatesi (Whitley, 1939) (Coates’ shark)
  • Carcharhinus dussumieri (J. P. Müller & Henle, 1839) (White-cheek shark)
  • Carcharhinus falciformis (J. P. Müller & Henle, 1839) (Silky shark)
  • Carcharhinus fitzroyensis (Whitley, 1943) (Creek whaler)
  • Carcharhinus galapagensis (Snodgrass & Heller, 1905) (Galapagos shark)
  • Carcharhinus hemiodon (J. P. Müller & Henle, 1839) (Pondicherry shark)
  • Carcharhinus humani W. T. White & Weigmann, 2014 (Human’s whaler shark)
  • Carcharhinus isodon (J. P. Müller & Henle, 1839) (Fine-tooth shark)
  • Carcharhinus leiodon Garrick, 1985 (Smooth-tooth blacktip shark)
  • Carcharhinus leucas (J. P. Müller & Henle, 1839) (Bull shark)
  • Carcharhinus limbatus (J. P. Müller & Henle, 1839) (Black-tip shark)
  • Carcharhinus longimanus (Poey, 1861) (Oceanic whitetip shark)
  • Carcharhinus macloti (J. P. Müller & Henle, 1839) (Hard-nose shark)
  • Carcharhinus melanopterus (Quoy & Gaimard, 1824) (Black-tip reef shark)
  • Carcharhinus obscurus (Lesueur, 1818) (Dusky shark)
  • Carcharhinus perezi (Poey, 1876) (Caribbean reef shark)
  • Carcharhinus plumbeus (Nardo, 1827) (Sandbar shark)
  • Carcharhinus porosus (Ranzani, 1839) (Small-tail shark)
  • Carcharhinus sealei (Pietschmann, 1913) (Black-spot shark)
  • Carcharhinus signatus (Poey, 1868) (Night shark)
  • Carcharhinus sorrah (J. P. Müller & Henle, 1839) (Spot-tail shark)
  • Carcharhinus tilstoni (Whitley, 1950) (Australian blacktip shark)
  • Carcharhinus tjutjot (Bleeker, 1852) (Indonesian whaler shark)
  • Carcharhinus sp. A Not yet described (False smalltail shark)
  • Genus Galeocerdo J. P. Müller & Henle, 1837
  • Galeocerdo cuvier (Péron & Lesueur, 1822) (Tiger shark)
  • Genus Glyphis Agassiz, 1843
  • Glyphis gangeticus (J. P. Müller & Henle, 1839) (Ganges shark)
  • Glyphis garricki L. J. V. Compagno, W. T. White & Last, 2008 (Northern river shark)
  • Glyphis glyphis (J. P. Müller & Henle, 1839) (Spear-tooth shark)
  • Glyphis sp. Not yet described (Mukah river shark)
  • Genus Isogomphodon T. N. Gill, 1862
  • Isogomphodon oxyrhynchus (J. P. Müller & Henle, 1839) (Dagger-nose shark)
  • Genus Lamiopsis T. N. Gill, 1862
  • Lamiopsis temmincki (J. P. Müller & Henle, 1839) (Broad-fin shark)
  • Lamiopsis tephrodes (Fowler, 1905) (Borneo broadfin shark)
  • Genus Loxodon J. P. Müller & Henle, 1839
  • Loxodon macrorhinus J. P. Müller & Henle, 1839 (Slit-eye shark)
  • Genus Nasolamia L. J. V. Compagno & Garrick, 1983
  • Nasolamia velox (C. H. Gilbert, 1898) (White-nose shark)
  • Genus Negaprion Whitley, 1940
  • Negaprion acutidens (Rüppell, 1837) (Sickle-fin lemon shark)
  • Negaprion brevirostris (Poey, 1868) (Lemon shark)
  • Genus Prionace Cantor, 1849
  • Prionace glauca (Linnaeus, 1758) (Blue shark)
  • Genus Rhizoprionodon Whitley, 1929
  • Rhizoprionodon acutus (Rüppell, 1837) (Milk shark)
  • Rhizoprionodon lalandii (J. P. Müller & Henle, 1839) (Brazilian sharpnose shark)
  • Rhizoprionodon longurio (D. S. Jordan & C. H. Gilbert, 1882) (Pacific sharpnose shark)
  • Rhizoprionodon oligolinx V. G. Springer, 1964 (Grey sharpnose shark)
  • Rhizoprionodon porosus (Poey, 1861) (Caribbean sharpnose shark)
  • Rhizoprionodon taylori (J. D. Ogilby, 1915) (Australian sharpnose shark)
  • Rhizoprionodon terraenovae (J. Richardson, 1836) (Atlantic sharpnose shark)
  • Genus Scoliodon J. P. Müller & Henle, 1838
  • Scoliodon laticaudus J. P. Müller & Henle, 1838 (Spade-nose shark)
  • Scoliodon macrorhynchos (Bleeker, 1852) (Pacific spadenose shark)
  • Genus Triaenodon J. P. Müller & Henle, 1837
  • Triaenodon obesus (Rüppell, 1837) (White-tip reef shark)
  • Family Hemigaleidae (Weasel sharks)
  • Genus Chaenogaleus T. N. Gill, 1862
  • Chaenogaleus macrostoma (Bleeker, 1852) (Hook-tooth shark)
  • Genus Hemigaleus Bleeker, 1852
  • Hemigaleus australiensis W. T. White, Last & L. J. V. Compagno, 2005 (Australian weasel shark)
  • Hemigaleus microstoma Bleeker, 1852 (Sickle-fin weasel shark)
  • Genus Hemipristis Agassiz, 1843
  • Hemipristis elongata (Klunzinger, 1871) (Snaggle-tooth shark)
  • Genus Paragaleus Budker, 1935
  • Paragaleus leucolomatus L. J. V. Compagno & Smale, 1985 (White-tip weasel shark)
  • Paragaleus pectoralis (Garman, 1906) (Atlantic weasel shark)
  • Paragaleus randalli L. J. V. Compagno, Krupp & K. E. Carpenter, 1996 (Slender weasel shark)
  • Paragaleus tengi (J. S. T. F. Chen, 1963) (Straight-tooth weasel shark)
  • Family Leptochariidae (Barbeled houndsharks)
  • Genus Leptocharias A. Smith, 1838
  • Leptocharias smithii (J. P. Müller & Henle, 1839) (Barbeled houndshark)
  • Family Proscylliidae (Finback catsharks)
  • Genus Ctenacis L. J. V. Compagno, 1973
  • Ctenacis fehlmanni (S. Springer, 1968) (Harlequin catshark)
  • Genus Eridacnis H. M. Smith, 1913
  • Eridacnis barbouri (Bigelow & Schroeder, 1944) (Cuban ribbontail catshark)
  • Erida H. M. Smith, 1913 (Pygmy ribbontail catshark)
  • Eridacnis sinuans (J. L. B. Smith, 1957) (African ribbontail catshark)
  • Eridacnis sp. 1 Not yet described (Philippines ribbontail catshark)
  • Genus Proscyllium Hilgendorf, 1904
  • Proscyllium habereri Hilgendorf, 1904 (Graceful catshark)
  • Proscyllium magnificum Last & Vongpanich, 2004 (Magnificent catshark)
  • Family Pseudotriakidae (False catsharks)
  • Genus Gollum L. J. V. Compagno, 1973
  • Gollum attenuatus (Garrick, 1954) (Slender smooth-hound)
  • Gollum suluensis Last & Gaudiano, 2011 (Sulu gollumshark)
  • Gollum sp. B Not yet described (White-marked gollumshark)
  • Genus Planonasus Weigmann, Stehmann & Thiel, 2013
  • Planonasus parini Weigmann, Stehmann & Thiel, 2013 (Dwarf false catshark)
  • Genus Pseudotriakis Brito Capello, 1868
  • Pseudotriakis microdon Brito Capello, 1868 (False catshark)
  • Family Scyliorhinidae (Catsharks)
  • Genus Apristurus Garman, 1913
  • Apristurus albisoma Nakaya & Séret, 1999 (White-bodied catshark)
  • Apristurus ampliceps Sasahara, K. Sato & Nakaya, 2008 (Rough-skin catshark)
  • Apristurus aphyodes Nakaya & Stehmann, 1998 (White ghost catshark)
  • Apristurus australis K. Sato, Nakaya & Yorozu, 2008 (Pinocchio catshark)
  • Apristurus breviventralis Kawauchi, Weigmann & Nakaya, 2014 (Short-belly catshark)
  • Apristurus brunneus (C. H. Gilbert, 1892) (Brown catshark)
  • Apristurus bucephalus W. T. White, Last & Pogonoski, 2008 (Big-head catshark)
  • Apristurus canutus S. Springer & Heemstra, 1979 (Hoary catshark)
  • Apristurus exsanguis K. Sato, Nakaya & A. L. Stewart, 1999 (Flaccid catshark)
  • Apristurus fedorovi Dolganov, 1985 (Fedorov’s catshark)
  • Apristurus garricki K. Sato, A. L. Stewart & Nakaya, 2013 (Garrick’s catshark)
  • Apristurus gibbosus Q. W. Meng, Y. T. Chu & S. Li, 1985 (Humpback catshark)
  • Apristurus herklotsi (Fowler, 1934) (Long-fin catshark)
  • Apristurus indicus (A. B. Brauer, 1906) (Small-belly catshark)
  • Apristurus internatus S. M. Deng, G. Q. Xiong & H. X. Zhan, 1988 (Short-nose demon catshark)
  • Apristurus investigatoris (Misra, 1962) (Broad-nose catshark)
  • Apristurus japonicus Nakaya, 1975 (Japanese catshark)
  • Apristurus kampae L. R. Taylor, 1972 (Long-nose catshark)
  • Apristurus laurussonii (Sæmundsson, 1922) (Iceland catshark)
  • Apristurus longicephalus Nakaya, 1975 (Long-head catshark)
  • Apristurus macrorhynchus (S. Tanaka (I), 1909) (Flat-head catshark)
  • Apristurus macrostomus Q. W. Meng, Y. T. Chu & S. Li, 1985 (Broad-mouth catshark)
  • Apristurus manis (S. Springer, 1979) (Ghost catshark)
  • Apristurus melanoasper Iglésias, Nakaya & Stehmann, 2004 (Black roughscale catshark)
  • Apristurus microps (Gilchrist, 1922) (Small-eye catshark)
  • Apristurus micropterygeus Q. W. Meng, Y. T. Chu & S. Li, 1986 (Small-dorsal catshark)
  • Apristurus nakayai Iglésias, 2013 (Milk-eye catshark)
  • Apristurus nasutus F. de Buen, 1959 (Large-nose catshark)
  • Apristurus parvipinnis S. Springer & Heemstra, 1979 (Small-fin catshark)
  • Apristurus pinguis S. M. Deng, G. Q. Xiong & H. X. Zhan, 1983 (Fat catshark)
  • Apristurus platyrhynchus (S. Tanaka (I), 1909) (Borneo catshark)
  • Apristurus profundorum (Goode & T. H. Bean, 1896) (Deep-water catshark)
  • Apristurus riveri Bigelow & Schroeder, 1944 (Broad-gill catshark)
  • Apristurus saldanha (Barnard, 1925) (Saldanha catshark)
  • Apristurus sibogae (M. C. W. Weber, 1913) (Pale catshark)
  • Apristurus sinensis Y. T. Chu & A. S. Hu, 1981 (South China catshark)
  • Apristurus spongiceps (C. H. Gilbert, 1905) (Sponge-head catshark)
  • Apristurus stenseni (S. Springer, 1979) (Panama ghost catshark)
  • Apristurus sp. X Not yet described (Galbraith’s catshark)
  • Apristurus sp. 3 Not yet described (Black wonder catshark)
  • Genus Asymbolus Whitley, 1939
  • Asymbolus analis (J. D. Ogilby, 1885) (Australian spotted catshark)
  • Asymbolus funebris L. J. V. Compagno, J. D. Stevens & Last, 1999 (Blotched catshark)
  • Asymbolus galacticus Séret & Last, 2008 (Starry catshark)
  • Asymbolus occiduus Last, M. F. Gomon & Gledhill, 1999 (Western spotted catshark)
  • Asymbolus pallidus Last, M. F. Gomon & Gledhill, 1999 (Pale spotted catshark)
  • Asymbolus parvus L. J. V. Compagno, Stevens & Last, 1999 (Dwarf catshark)
  • Asymbolus rubiginosus Last, M. F. Gomon & Gledhill, 1999 (Orange spotted catshark)
  • Asymbolus submaculatus L. J. V. Compagno, J. D. Stevens & Last, 1999 (Variegated catshark)
  • Asymbolus vincenti (Zietz (fi), 1908) (Gulf catshark)
  • Genus Atelomycterus Garman, 1913
  • Atelomycterus baliensis W. T. White, Last & Dharmadi, 2005 (Bali catshark)
  • Atelomycterus erdmanni Fahmi & W. T. White, 2015 (Spotted-belly catshark)
  • Atelomycterus fasciatus L. J. V. Compagno & J. D. Stevens, 1993 (Banded sand catshark)
  • Atelomycterus macleayi Whitley, 1939 (Australian marbled catshark)
  • Atelomycterus marmoratus (Anonymous, referred to E. T. Bennett, 1830) (Coral catshark)
  • Atelomycterus marnkalha Jacobsen & M. B. Bennett, 2007 (Eastern banded catshark)
  • Genus Aulohalaelurus Fowler, 1934
  • Aulohalaelurus kanakorum Séret, 1990 (Kanakorum catshark)
  • Aulohalaelurus labiosus (Waite, 1905) (Australian black-spotted catshark)
  • Genus Bythaelurus L. J. V. Compagno, 1988
  • Bythaelurus alcockii (Garman, 1913) (Arabian catshark)
  • Bythaelurus canescens (Günther, 1878) (Dusky catshark)
  • Bythaelurus clevai (Séret, 1987) (Broad-head catshark)
  • Bythaelurus dawsoni (S. Springer, 1971) (New Zealand catshark)
  • Bythaelurus giddingsi J. E. McCosker, Long & C. C. Baldwin, 2012 (Galápagos catshark)
  • Bythaelurus hispidus (Alcock, 1891) (Bristly catshark)
  • Bythaelurus immaculatus (Y. T. Chu & Q. W. Meng, 1982) (Spot-less catshark)
  • Bythaelurus incanus Last & J. D. Stevens, 2008 (Sombre catshark)
  • Bythaelurus lutarius (S. Springer & D’Aubrey, 1972) (Mud catshark)
  • Bythaelurus naylori Ebert & Clerkin, 2015 (Dusky-snout catshark)
  • Bythaelurus tenuicephalus Kaschner, Weigmann & Thiel, 2015 (Narrow-head catshark)
  • Genus Cephaloscyllium T. N. Gill, 1862
  • Cephaloscyllium albipinnum Last, Motomura & W. T. White, 2008 (White-fin swellshark)
  • Cephaloscyllium cooki Last, Séret & W. T. White, 2008 (Cook’s swellshark)
  • Cephaloscyllium fasciatum W. L. Y. Chan, 1966 (Reticulated swellshark)
  • Cephaloscyllium formosanum Teng, 1962 (Formosa swellshark)
  • Cephaloscyllium hiscosellum W. T. White & Ebert, 2008 (Australian reticulate swellshark)
  • Cephaloscyllium isabellum (Bonnaterre, 1788) (Draughtsboard shark)
  • Cephaloscyllium laticeps (A. H. A. Duméril, 1853) (Australian swellshark)
  • Cephaloscyllium pictum Last, Séret & W. T. White, 2008 (Painted swellshark)
  • Cephaloscyllium sarawakensis Ka. Yano, A. Ahmad & Gambang, 2005 (Sarawak pygmy swellshark)
  • Cephaloscyllium signourum Last, Séret & W. T. White, 2008 (Flag-tail swellshark)
  • Cephaloscyllium silasi (Talwar, 1974) (Indian swellshark)
  • Cephaloscyllium speccum Last, Séret & W. T. White, 2008 (Speckled swellshark)
  • Cephaloscyllium stevensi E. Clark & J. E. Randall, 2011 (Steven’s swellshark)
  • Cephaloscyllium sufflans (Regan, 1921) (Balloon shark)
  • Cephaloscyllium umbratile D. S. Jordan & Fowler, 1903 (Blotchy swellshark)
  • Cephaloscyllium variegatum Last & W. T. White, 2008 (Saddled swellshark)
  • Cephaloscyllium ventriosum (Garman, 1880) (Swellshark)
  • Cephaloscyllium zebrum Last & W. T. White, 2008 (Narrow-bar swellshark)
  • Cephaloscyllium sp. 1 Not yet described (Philippines swellshark)
  • Genus Cephalurus Bigelow & Schroeder, 1941
  • Cephalurus cephalus (C. H. Gilbert, 1892) (Lollipop catshark)
  • Cephalurus sp. A Not yet described (Southern lollipop catshark)
  • Genus Figaro Whitley, 1928
  • Figaro boardmani (Whitley, 1928) (Australian sawtail catshark)
  • Figaro striatus Gledhill, Last & W. T. White, 2008 (Northern sawtail catshark)
  • Genus Galeus G. Cuvier, 1816
  • Galeus antillensis S. Springer, 1979 (Antilles catshark)
  • Galeus arae (Nichols, 1927) (Rough-tail catshark)
  • Galeus atlanticus (Vaillant, 1888) (Atlantic sawtail catshark)
  • Galeus cadenati S. Springer, 1966 (Long-fin sawtail catshark)
  • Galeus eastmani (D. S. Jordan & Snyder, 1904) (Gecko catshark)
  • Galeus gracilis L. J. V. Compagno & J. D. Stevens, 1993 (Slender sawtail catshark)
  • Galeus longirostris Tachikawa & Taniuchi, 1987 (Long-nose sawtail catshark)
  • Galeus melastomus Rafinesque, 1810 (Black-mouth catshark)
  • Galeus mincaronei Soto, 2001 (Southern sawtail catshark)
  • Galeus murinus (Collett, 1904) (Mouse catshark)
  • Galeus nipponensis Nakaya, 1975 (Broad-fin sawtail catshark)
  • Galeus piperatus S. Springer & M. H. Wagner, 1966 (Peppered catshark)
  • Galeus polli Cadenat, 1959 (African sawtail catshark)
  • Galeus priapus Séret & Last, 2008 (Phallic catshark)
  • Galeus sauteri (D. S. Jordan & R. E. Richardson, 1909) (Black-tip sawtail catshark)
  • Galeus schultzi S. Springer, 1979 (Dwarf sawtail catshark)
  • Galeus springeri Konstantinou & Cozzi, 1998 (Springer’s sawtail catshark)
  • Genus Halaelurus T. N. Gill, 1862
  • Halaelurus boesemani S. Springer & D’Aubrey, 1972 (Speckled catshark)
  • Halaelurus buergeri (J. P. Müller & Henle, 1838) (Black-spotted catshark)
  • Halaelurus lineatus Bass, D’Aubrey & Kistnasamy, 1975 (Lined catshark)
  • Halaelurus maculosus W. T. White, Last & J. D. Stevens, 2007 (Indonesian speckled catshark)
  • Halaelurus natalensis (Regan, 1904) (Tiger catshark)
  • Halaelurus quagga (Alcock, 1899) (Quagga catshark)
  • Halaelurus sellus W. T. White, Last & J. D. Stevens, 2007 (Rusty catshark)
  • Genus Haploblepharus Garman, 1913
  • Haploblepharus edwardsii (Schinz, 1822) (Puffadder shyshark)
  • Haploblepharus fuscus J. L. B. Smith, 1950 (Brown shyshark)
  • Haploblepharus kistnasamyi Human & L. J. V. Compagno, 2006 (Natal shyshark)
  • Haploblepharus pictus (J. P. Müller & Henle, 1838) (Dark shyshark)
  • Genus Holohalaelurus Fowler, 1934
  • Holohalaelurus favus Human, 2006 (Honey-comb catshark)
  • Holohalaelurus grennian Human, 2006 (Grinning catshark)
  • Holohalaelurus melanostigma (Norman, 1939) (Crying catshark)
  • Holohalaelurus punctatus (Gilchrist, 1914) (White-spotted catshark)
  • Holohalaelurus regani (Gilchrist, 1922) (Izak catshark)
  • Genus Parmaturus Garman, 1906
  • Parmaturus albimarginatus Séret & Last, 2007 (White-tip catshark)
  • Parmaturus albipenis Séret & Last, 2007 (White-clasper catshark)
  • Parmaturus bigus Séret & Last, 2007 (Beige catshark)
  • Parmaturus campechiensis S. Springer, 1979 (Campeche catshark)
  • Parmaturus lanatus Séret & Last, 2007 (Velvet catshark)
  • Parmaturus macmillani Hardy, 1985 (McMillan’s catshark)
  • Parmaturus melanobranchius (W. L. Y. Chan, 1966) (Black-gill catshark)
  • Parmaturus pilosus Garman, 1906 (Salamander catshark)
  • Parmaturus xaniurus (C. H. Gilbert, 1892) (File-tail catshark)
  • Parmaturus sp. Not yet described (Rough-back catshark)
  • Parmaturus sp. Not yet described (Indonesian filetail catshark)
  • Parmaturus sp. Not yet described (Gulf of Mexico filetail catshark)
  • Genus Pentanchus H. M. Smith & Radcliffe, 1912
  • Pentanchus profundicolus H. M. Smith & Radcliffe, 1912 (One-fin catshark)
  • Genus Poroderma A. Smith, 1838
  • Poroderma africanum (J. F. Gmelin, 1789) (Striped catshark)
  • Poroderma pantherinum (J. P. Müller & Henle, 1838) (Leopard catshark)
  • Genus Schroederichthys A. Smith, 1838
  • Schroederichthys bivius (J. P. Müller & Henle, 1838) (Narrow-mouthed catshark)
  • Schroederichthys chilensis (Guichenot, 1848) (Red-spotted catshark)
  • Schroederichthys maculatus S. Springer, 1966 (Narrow-tail catshark)
  • Schroederichthys saurisqualus Soto, 2001 (Lizard catshark)
  • Schroederichthys tenuis S. Springer, 1966 (Slender catshark)
  • Genus Scyliorhinus Blainville, 1816
  • Scyliorhinus boa Goode & T. H. Bean, 1896 (Boa catshark)
  • Scyliorhinus cabofriensis K. D. A. Soares, U. L. Gomes & M. R. de Carvalho, 2016
  • Scyliorhinus canicula (Linnaeus, 1758) (Lesser-spotted catshark)
  • Scyliorhinus capensis (J. P. Müller & Henle, 1838) (Yellow-spotted catshark)
  • Scyliorhinus cervigoni Maurin & M. Bonnet, 1970 (West African catshark)
  • Scyliorhinus comoroensis L. J. V. Compagno, 1988 (Comoro catshark)
  • Scyliorhinus garmani (Fowler, 1934) (Brown-spotted catshark)
  • Scyliorhinus haeckelii (A. Miranda-Ribeiro, 1907) (Freckled catshark)
  • Scyliorhinus hesperius S. Springer, 1966 (White-saddled catshark)
  • Scyliorhinus meadi S. Springer, 1966 (Blotched catshark)
  • Scyliorhinus retifer (Garman, 1881) (Chain catshark)
  • Scyliorhinus stellaris (Linnaeus, 1758) (Nursehound)
  • Scyliorhinus tokubee Shirai, S. Hagiwara & Nakaya, 1992 (Izu catshark)
  • Scyliorhinus torazame (S. Tanaka (I), 1908) (Cloudy catshark)
  • Scyliorhinus torrei Howell-Rivero, 1936 (Dwarf catshark)
  • Scyliorhinus ugoi K. D. A. Soares, Gadig & U. L. Gomes, 2015 (Dark freckled catshark)
  • Scyliorhinus sp. X Not yet described (Oakley’s catshark)
  • Family Sphyrnidae (Hammerhead sharks)
  • Genus Eusphyra T. N. Gill, 1862
  • Eusphyra blochii (G. Cuvier, 1816) (Wing-head shark)
  • Genus Sphyrna Rafinesque, 1810
  • Sphyrna corona S. Springer, 1940 (Scalloped bonnethead)
  • Sphyrna gilberti Quattro, Driggers, Grady, Ulrich & M. A. Roberts, 2013 (Carolina hammerhead)
  • Sphyrna lewini (E. Griffith & C. H. Smith, 1834) (Scalloped hammerhead)
  • Sphyrna media S. Springer, 1940 (Scoop-head hammerhead)
  • Sphyrna mokarran (Rüppell, 1837) (Great hammerhead)
  • Sphyrna tiburo (Linnaeus, 1758) (Bonnethead shark)
  • Sphyrna tudes (Valenciennes, 1822) (Small-eye hammerhead)
  • Sphyrna zygaena (Linnaeus, 1758) (Smooth hammerhead)
  • Family Triakidae (Houndsharks)
  • Genus Furgaleus Whitley, 1951
  • Furgaleus macki (Whitley, 1943) (Whiskery shark)
  • Genus Galeorhinus Blainville, 1816
  • Galeorhinus galeus (Linnaeus, 1758) (Tope shark)
  • Genus Gogolia L. J. V. Compagno, 1973
  • Gogolia filewoodi L. J. V. Compagno, 1973 (Sail-back houndshark)
  • Genus Hemitriakis Herre, 1923
  • Hemitriakis abdita L. J. V. Compagno & J. D. Stevens, 1993 (Deep-water sicklefin houndshark)
  • Hemitriakis complicofasciata T. Takahashi & Nakaya, 2004 (Ocellate topeshark)
  • Hemitriakis falcata L. J. V. Compagno & J. D. Stevens, 1993 (Sickle-fin houndshark)
  • Hemitriakis indroyonoi W. T. White, L. J. V. Compagno & Dharmadi, 2009 (Indonesian houndshark)
  • Hemitriakis japanica (J. P. Müller & Henle, 1839) (Japanese topeshark)
  • Hemitriakis leucoperiptera Herre, 1923 (White-fin topeshark)
  • Genus Hypogaleus J. L. B. Smith, 1957
  • Hypogaleus hyugaensis (Miyosi, 1939) (Black-tip tope)
  • Genus Iago L. J. V. Compagno & S. Springer, 1971
  • Iago garricki Fourmanoir & Rivaton, 1979 (Long-nose houndshark)
  • Iago omanensis (Norman, 1939) (Big-eye houndshark)
  • Genus Mustelus H. F. Linck, 1790
  • Mustelus albipinnis Castro-Aguirre, Antuna-Mendiola, González-Acosta & De La Cruz-Agüero, 2005 (White-margin fin houndshark)
  • Mustelus antarcticus Günther, 1870 (Gummy shark)
  • Mustelus asterias Cloquet, 1821 (Starry smooth-hound)
  • Mustelus californicus T. N. Gill, 1864 (Grey smooth-hound)
  • Mustelus canis (Mitchill, 1815)
  • M. c. canis (Mitchill, 1815) (Dusky smooth-hound)
  • M. c. insularis Heemstra, 1997 (Caribbean smooth-hound)
  • Mustelus dorsalis T. N. Gill, 1864 (Sharp-tooth smooth-hound)
  • Mustelus fasciatus (Garman, 1913) (Striped smooth-hound)
  • Mustelus griseus Pietschmann, 1908 (Spot-less smooth-hound)
  • Mustelus henlei (T. N. Gill, 1863) (Brown smooth-hound)
  • Mustelus higmani S. Springer & R. H. Lowe, 1963 (Small-eye smooth-hound)
  • Mustelus lenticulatus Phillipps, 1932 (Spotted estuary smooth-hound)
  • Mustelus lunulatus D. S. Jordan & C. H. Gilbert, 1882 (Sickle-fin smooth-hound)
  • Mustelus manazo Bleeker, 1854 (Star-spotted smooth-hound)
  • Mustelus mangalorensis Cubelio, Remya R & Kurup, 2011 (Mangalore houndshark)
  • Mustelus mento Cope, 1877 (Speckled smooth-hound)
  • Mustelus minicanis Heemstra, 1997 (Dwarf smooth-hound)
  • Mustelus mosis Hemprich & Ehrenberg, 1899 (Arabian smooth-hound)
  • Mustelus mustelus (Linnaeus, 1758) (Common smooth-hound)
  • Mustelus norrisi S. Springer, 1939 (Narrow-fin smooth-hound)
  • Mustelus palumbes J. L. B. Smith, 1957 (White-spotted smooth-hound)
  • Mustelus punctulatus A. Risso, 1827 (Black-spotted smooth-hound)
  • Mustelus ravidus W. T. White & Last, 2006 (Australian grey smooth-hound)
  • Mustelus schmitti S. Springer, 1939 (Narrow-nose smooth-hound)
  • Mustelus sinusmexicanus Heemstra, 1997 (Gulf smooth-hound)
  • Mustelus stevensi W. T. White & Last, 2008 (Western spotted gummy shark)
  • Mustelus walkeri W. T. White & Last, 2008 (Eastern spotted gummy shark)
  • Mustelus whitneyi Chirichigno F., 1973 (Humpback smooth-hound)
  • Mustelus widodoi W. T. White & Last, 2006 (White-fin smooth-hound)
  • Mustelus sp. Not yet described (Sarawak smooth-hound)
  • Mustelus sp. Not yet described (Kermadec smooth-hound)
  • Genus Scylliogaleus Boulenger, 1902
  • Scylliogaleus quecketti Boulenger, 1902 (Flap-nose houndshark)
  • Genus Triakis J. P. Müller & Henle, 1838
  • Triakis acutipinna Kato, 1968 (Sharp-fin houndshark)
  • Triakis maculata Kner & Steindachner, 1867 (Spotted houndshark)
  • Triakis megalopterus (A. Smith, 1839) (Sharp-tooth houndshark)
  • Triakis scyllium J. P. Müller & Henle, 1839 (Banded houndshark)
  • Triakis semifasciata Girard, 1855 (Leopard shark)

  Alphabetic sort
  • A
  • African angelshark
  • African dwarf sawshark
  • African frilled shark
  • African lanternshark
  • African ribbontail catshark
  • African sawtail catshark
  • Angelshark
  • Angular angelshark
  • Angular roughshark
  • Antilles catshark
  • Arabian carpetshark
  • Arabian catshark
  • Arabian smooth-hound
  • Argentine angelshark
  • Arrowhead dogfish
  • Atlantic angel shark
  • Atlantic sawtail catshark
  • Atlantic sixgill shark
  • Atlantic sharpnose shark
  • Atlantic weasel shark
  • Australian angelshark
  • Australian blackspotted catshark
  • Australian blacktip shark
  • Australian grey smooth-hound
  • Australian marbled catshark
  • Australian reticulate swellshark
  • Australian sawtail catshark
  • Australian sharpnose shark
  • Australian spotted catshark
  • Australian swellshark
  • Australian weasel shark
  • Azores dogfish
  • B
  • Bahamas sawshark
  • Bali catshark
  • Balloon shark
  • Banded houndshark
  • Banded sand catshark
  • Banded wobbegong
  • Bartail spurdog
  • Barbelthroat carpetshark
  • Barbeled houndshark
  • Bareskin dogfish
  • Basking shark
  • Beige catshark
  • Bigeye houndshark
  • Bigeye sand tiger
  • Bigeye thresher shark
  • Bighead catshark
  • Bighead spurdog
  • Bignose shark
  • Bigeyed sixgill shark
  • Birdbeak dogfish
  • Blackbelly lanternshark
  • Black dogfish
  • Blackfin gulper shark
  • Blackgill catshark
  • Blackmouth catshark
  • Blackmouth lanternshark
  • Blacknose shark
  • Black roughscale catshark
  • Blackspot shark
  • Blackspotted catshark
  • Blackspotted smooth-hound
  • Blacktail reef shark
  • Blacktailed spurdog
  • Blacktip reef shark
  • Blacktip sawtail catshark
  • Blacktip shark
  • Blacktip tope
  • Black wonder catshark
  • Blind shark
  • Blotched catshark, two different species
  • Blotchy swellshark
  • Blue-eye lanternshark
  • Bluegrey carpetshark
  • Blue shark
  • Bluntnose sixgill shark
  • Blunt-nose spiny dogfish
  • Blurred lanternshark
  • Boa catshark
  • Bonnethead shark
  • Borneo broadfin shark
  • Borneo shark
  • Bramble shark
  • Brazilian sharpnose shark
  • Bristled lanternshark
  • Bristly catshark
  • Broadbanded lanternshark
  • Broadfin sawtail catshark
  • Broadfin shark
  • Broadgill catshark
  • Broadhead catshark
  • Broadmouth catshark
  • Broadnose catshark
  • Broadnose sevengill shark
  • Broad-snout lanternshark
  • Brownbanded bamboo shark
  • Brown catshark
  • Brown lanternshark
  • Brown shyshark
  • Brown smoothhound
  • Brownspotted catshark
  • Bull shark
  • Burmese bamboo shark
  • C
  • Campeche catshark
  • Caribbean lanternshark
  • Caribbean reef shark
  • Caribbean roughshark
  • Caribbean sharpnose shark
  • Caribbean smooth-hound
  • Carolina hammerhead
  • Cenderawasih epaulette shark
  • Chain catshark
  • Chilean angelshark
  • Chilean lanternshark
  • Clouded angelshark
  • Cloudy catshark
  • Coates’ shark
  • Cobbler wobbegong
  • Collared carpetshark
  • Combtooth dogfish
  • Combtooth lanternshark
  • Common smooth-hound
  • Comoro catshark
  • Cook’s swellshark
  • Cookie-cutter shark
  • Copper shark
  • Coral catshark
  • Creek whaler
  • Crested bullhead shark
  • Crocodile shark
  • Crying catshark
  • Cryptic hornshark
  • Cuban dogfish
  • Cuban ribbontail catshark
  • Cylindrical lanternshark
  • Cyrano spurdog
  • D
  • Daggernose shark
  • Dark freckled catshark
  • Dark shyshark
  • Deepwater catshark
  • Deepwater sicklefin houndshark
  • Dense-scale lantern shark
  • Disparate angelshark
  • Draughtsboard shark
  • Dumb gulper shark
  • Dusky catshark
  • Dusky shark
  • Dusky smooth-hound
  • Dusky snout catshark
  • Dwarf catshark
  • Dwarf catshark
  • Dwarf false catshark
  • Dwarf gulper shark
  • Dwarf lanternshark
  • Dwarf sawtail catshark
  • Dwarf smooth-hound
  • Dwarf spotted wobbegong
  • E
  • Eastern angelshark
  • Eastern banded catshark
  • Eastern highfin spurdog
  • Eastern longnose spurdog
  • Eastern spotted gummy shark
  • Edmund’s spurdog
  • Elongate carpetshark
  • Epaulette shark
  • F
  • False catshark
  • False lanternshark
  • False smalltail shark
  • Fat catshark
  • Fatspine spurdog
  • Fedorov’s catshark
  • Filetail catshark
  • Finetooth shark
  • Flaccid catshark
  • Flagtail swellshark
  • Flapnose houndshark
  • Flathead catshark
  • Floral banded wobbegong
  • Formosa swellshark
  • Freckled catshark
  • Frilled shark
  • Fringefin lanternshark
  • Frog shark
  • G
  • Galapagos bullhead shark
  • Galapagos shark
  • Galápagos catshark
  • Galbraith’s catshark
  • Ganges shark
  • Garrick’s catshark
  • Gecko catshark
  • Genie’s dogfish
  • Ghost catshark
  • Ginger carpetshark
  • Goblin shark
  • Graceful catshark
  • Graceful shark
  • Granular dogfish
  • Great hammerhead
  • Great lanternshark
  • Great white shark
  • Green-eye spurdog
  • Green lanternshark
  • Greenland shark
  • Grey bamboo shark
  • Grey sharpnose shark
  • Grey smooth-hound
  • Grinning catshark
  • Guadalupe lanternshark
  • Gulf catshark
  • Gulf of Mexico filetail catshark
  • Gulf smooth-hound
  • Gulper shark
  • Gummy shark
  • H
  • Halmahera epaulette shark
  • Hardnose shark
  • Harlequin catshark
  • Hasselt’s bamboo shark
  • Hawaiian lanternshark
  • Hidden angelshark
  • Highfin dogfish
  • Hoary catshark
  • Honeycomb Izak
  • Hooded carpetshark
  • Hooktooth dogfish
  • Hooktooth shark
  • Horn shark
  • Human’s whaler shark
  • Humpback catshark
  • Humpback smooth-hound
  • I
  • Iceland catshark
  • Indian swellshark
  • Indonesian angelshark
  • Indonesian filetail catshark
  • Indonesian greeneye spurdog
  • Indonesian houndshark
  • Indonesian shortsnout spurdog
  • Indonesian speckled carpetshark
  • Indonesian speckled catshark
  • Indonesian whaler shark
  • Indonesian wobbegong
  • Izak catshark
  • Izu catshark
  • J
  • Japanese angelshark
  • Japanese bullhead shark
  • Japanese catshark
  • Japanese roughshark
  • Japanese sawshark
  • Japanese shortnose spurdog
  • Japanese spurdog
  • Japanese topeshark
  • Japanese velvet dogfish
  • Japanese wobbegong
  • K
  • Kermadec smooth hound
  • Kermadec spiny dogfish
  • Kitefin shark
  • Knifetooth dogfish
  • L
  • Lana’s sawshark
  • Largenose catshark
  • Largespine velvet dogfish
  • Largetooth cookiecutter shark
  • Leafscale gulper shark
  • Lemon shark
  • Leopard catshark
  • Leopard epaulette shark
  • Leopard shark
  • Lined catshark
  • Lined lanternshark
  • Lined lanternshark
  • Little gulper shark
  • Little sleeper shark
  • Lizard catshark
  • Lollipop catshark
  • Lombok highfin spurdog
  • Longfin catshark
  • Longfin mako
  • Longfin sawtail catshark
  • Longhead catshark
  • Longnose catshark
  • Longnose houndshark
  • Longnose pygmy shark
  • Longnose sawshark
  • Longnose sawtail catshark
  • Longnose spurdog
  • Longnose velvet dogfish
  • Longsnout dogfish
  • Longnose sleeper shark
  • Lowfin gulper shark
  • M
  • Magnificent catshark
  • Mandarin dogfish
  • Mangalore houndshark
  • McMillan’s catshark
  • Megamouth shark
  • Mexican angelshark
  • Mexican hornshark
  • Milk-eye catshark
  • Milk shark
  • Mini gulper shark
  • Moller’s lanternshark
  • Mosaic gulper shark
  • Mouse catshark
  • Mud catshark
  • Mukah river shark
  • N
  • Narrowbar swellshark
  • Narrowfin smooth-hound
  • Narrowhead catshark
  • Narrowmouthed catshark
  • Narrownose smooth-hound
  • Narrowtail catshark
  • Natal shyshark
  • Necklace carpetshark
  • Nervous shark
  • Network wobbegong
  • New Caledonia catshark
  • New Zealand catshark
  • New Zealand lanternshark
  • Night shark
  • Ninja lanternshark
  • Northern river shark
  • Northern sawtail catshark
  • Northern spiny dogfish
  • Northern wobbegong
  • Nurse shark
  • Nursehound
  • O
  • Oakley’s catshark
  • Oceanic whitetip shark
  • Ocellate topeshark
  • Ocellated angelshark
  • Oman bullhead shark
  • Onefin catshark
  • Orange spotted catshark
  • Ornate angelshark
  • Ornate dogfish
  • Ornate wobbegong
  • P
  • Pacific angelshark
  • Pacific nurse shark
  • Pacific sharpnose shark
  • Pacific sleeper shark
  • Pacific smalltail shark
  • Pacific spadenose shark
  • Pacific spiny dogfish
  • Painted swellshark
  • Pale catshark
  • Pale spotted catshark
  • Panama ghost catshark
  • Papua shorttail lanternshark
  • Papuan epaulette shark
  • Pelagic thresher shark
  • Peppered catshark
  • Phallic catshark
  • Philippines angelshark
  • Philippines ribbontail catshark
  • Philippines swellshark
  • Pigeye shark
  • Pink lanternshark
  • Pinocchio catshark
  • Plunket’s shark
  • Pocket shark
  • Pondicherry shark
  • Porbeagle shark
  • Port Jackson shark
  • Portuguese dogfish
  • Prickly dogfish
  • Prickly shark
  • Puffadder shyshark
  • Pygmy lanternshark
  • Pygmy ribbontail catshark
  • Pygmy shark
  • Q
  • Quagga catshark
  • R
  • Rasptooth dogfish
  • Redspotted catshark
  • Reticulated swellshark
  • Roughback catshark
  • Rough longnose dogfish
  • Roughskin catshark
  • Roughskin dogfish
  • Roughskin spurdog
  • Roughtail catshark
  • Rusty carpetshark
  • Rusty catshark
  • S
  • Saddle carpetshark
  • Saddled swellshark
  • Sailback houndshark
  • Sailfin roughshark
  • Salamander shark
  • Saldanha catshark
  • Salmon shark
  • Sandtiger shark
  • Sandbar shark
  • Sarawak pygmy swellshark
  • Sarawak smooth-hound
  • Sawback angelshark
  • Scalloped bonnethead
  • Scalloped hammerhead
  • Scoophead
  • Sculpted lanternshark
  • Seychelles carpetshark
  • Seychelles gulper shark
  • Seychelles spurdog
  • Sharpfin houndshark
  • Sharpnose sevengill shark
  • Sharptooth houndshark
  • Sharptooth smooth-hound
  • Sherwood dogfish
  • Shortbelly catshark
  • Shortfin mako
  • Shortfin smooth lanternshark
  • Shortnose demon catshark
  • Shortnose sawshark
  • Shortnose spurdog
  • Shortspine spurdog
  • Shorttail lanternshark
  • Shorttail nurse shark
  • Sicklefin houndshark
  • Sicklefin lemon shark
  • Sicklefin smooth-hound
  • Sicklefin weasel shark
  • Silky shark
  • Silvertip shark
  • Sixgill sawshark
  • Slender bamboo shark
  • Slender catshark
  • Slender gulper shark
  • Slender sawtail catshark
  • Slender smooth-hound
  • Slender weasel shark
  • Sliteye shark
  • Smallbelly catshark
  • Smalldorsal catshark
  • Smalleye catshark
  • Smalleye hammerhead
  • Smalleye lantern shark
  • Smalleye pygmy shark
  • Smalleye smooth-hound
  • Smallfin catshark
  • Smallfin gulper shark
  • Small-spotted catshark
  • Smalltail shark
  • Smalltooth sand tiger
  • Smoothback angelshark
  • Smooth hammerhead
  • Smooth lanternshark
  • Smoothtooth blacktip shark
  • Snaggletooth shark
  • Sombre catshark
  • South China catshark
  • Southern dogfish
  • Southern lanternshark
  • Southern lollipop catshark
  • Southern mandarin dogfish
  • Southern sawtail catshark
  • Southern sleeper shark
  • Spadenose shark
  • Sparsetooth dogfish
  • Spatulasnout catshark
  • Speartooth shark
  • Speckled carpetshark
  • Speckled catshark
  • Speckled smooth-hound
  • Speckled swellshark
  • Spined pygmy shark
  • Spinner shark
  • Spiny dogfish
  • Splendid lanternshark
  • Spongehead catshark
  • Spotless catshark
  • Spotless smooth-hound
  • Spottail shark
  • Spotted-belly catshark
  • Spotted estuary smooth-hound
  • Spotted houndshark
  • Spotted wobbegong
  • Springer’s sawtail catshark
  • Starspotted smooth-hound
  • Starry catshark
  • Starry smooth-hound
  • Steven’s swellshark
  • Straight-tooth weasel shark
  • Striped catshark
  • Striped smooth-hound
  • Sulu gollumshark
  • Swellshark
  • T
  • Taillight shark
  • Tailspot lanternshark
  • Taiwan angelshark
  • Taiwan saddled carpetshark
  • Taiwan spurdog
  • Tasselled wobbegong
  • Tawny nurse shark
  • Thorny lanternshark
  • Thresher shark
  • Tiger catshark
  • Tiger shark
  • Tope shark
  • Triton epaulette shark
  • Tropical sawshark
  • V
  • Variegated catshark
  • Velvet belly lanternshark
  • Velvet catshark
  • Velvet dogfish
  • Viper dogfish
  • W
  • West African catshark
  • West Indian lanternshark
  • Western angelshark
  • Western gulper shark
  • Western highfin spurdog
  • Western longnose spurdog
  • Western spotted catshark
  • Western spotted gummy shark
  • Western wobbegong
  • Whale shark
  • Whiskery shark
  • Whitebodied catshark
  • Whitecheek shark
  • White-clasper catshark
  • Whitefin dogfish
  • White-fin smooth-hound
  • Whitefin swellshark
  • Whitefin topeshark
  • White ghost catshark
  • White-margin fin smooth-hound
  • Whitemarked gollumshark
  • Whitenose shark
  • Whitesaddled catshark
  • Whitespotted bamboo shark
  • Whitespotted bullhead shark
  • Whitespotted catshark
  • Whitespotted smooth-hound
  • Whitetail dogfish
  • White-tip catshark
  • Whitetip reef shark
  • Whitetip weasel shark
  • Winghead shark
  • Y
  • Yellowspotted catshark
  • Z
  • Zebra bullhead shark
  • Zebra shark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button