MorskieRekinyRybyZwierzęta

Rekin tygrysi – żarłacz z oceanów

Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier) – żarłacz z oceanów

Żarłacz tygrysi uważany jest za jednego z najniebezpieczniejszych rekinów na świecie – i słusznie. To bardzo agresywny drapieżnik, o doskonale wyostrzonych zmysłach. Jego żądza krwi oraz genetyczne zaprogramowanie do atakowania sprawiają, że ofiarami rekinów stają się nie tylko inne zwierzęta, ale nawet… beczki po ropie.

Klasyfikacja

  • Gromada: chrzęstoszkieletowe (Chondrichthyes)
  • Rząd: żarłaczokształtne (Carcharhiniformes)
  • Rodzina: żarłaczowate (Carcharhinidae)
  • Rodzaj: Geleocerdo
  • Gatunek: żarłacz tygrysi (Galeocerdo Cuvier)

Nazwa

Nazwa gatunku pochodzi od ciemnych, pionowych pasków, które znajdują się na ciele młodych rekinów. Wraz z wiekiem stają się one zupełnie niewidoczne.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Występowanie

Rekin tygrysi to gatunek kosmopolityczny. Można go spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie. Zamieszkuje Zatokę Meksykańską, okolice plaż Ameryki Północnej i części Ameryki Południowej. Jest również widywany Morzu Karaibskim, Afryce, Ludowej Republice Chin, Hong Kongu, Indii, Australii i Nowej Zelandii.

Środowisko naturalne

Rekiny tygrysi to gatunek migrujący, który podczas zimowych, chłodniejszych miesięcy kieruje się w okolice równika. Często można go spotkać w okolicy raf koralowych, portów i kanałów, co stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi. Najczęściej pływa on jednak na głębokości 350 metrów.

Gatunek ten bywa widywany na głębokości nawet 900 metrów, ale rekiny tygrysie znane są z zamieszkiwania płytkich wód, które wydawać by się mogły zbyt płytkie dla ryby takiej wielkości.

Na Hawajach zaobserwowano nawet osobnika pływającego 3 metry pod powierzchnią wody oraz w przybrzeżnych zbiornikach głębokich na maksymalnie 12 metrów.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Charakterystyka

Rekin tygrysi to jeden z największych gatunków rekinów na świecie. Jego głowa ma klinowaty kształt umożliwiający szybkie skręty w wybranym kierunku. Dobre manewrowanie w wodzie zapewniają mu także długie płetwy boczne. Żarłacz przemieszcza się za pomocą niewielkich ruchów ciała, a dzięki górnej, grzbietowej płetwie może wykonywać nagłe zrywy. Spełnia ona także rolę osi, pozwalającej obracać się rekinowi o 360 stopni.

Zęby tego gatunku mają budowę pozwalającą na odrywanie mięsa, kości, a nawet skorupy żółwia. Tak samo jak u innych rekinów są one zastępowane przez kolejne rzędy kłów.

Ubarwienie rekina tygrysiego stanowi doskonały kamuflaż – szczególnie w ciemniejszych wodach. Jego skóra ma kolor od niebieskiego po jasnozielony, z jaśniejszym – białym lub jasnożółtym brzuchem. Dzięki temu, gdy rekin znajduje się pod ofiarą, jest bardzo słabo widoczny w ciemnej wodzie. W przypadku, gdy polowanie odbywa się z góry, padające promienie słońca są niwelowane przez jasny brzuch.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Zmysły

Zmysły rekina tygrysiego są bardzo wyostrzone – jak przystało na każdego rasowego drapieżnika. Odblaskowa warstwa siatkówki, czyli tapetum lucidum, umożliwia lepsze uchwycenie przez oko fotonów światła, co z kolei powoduje, że rekin lepiej widzi w niesprzyjających do tego warunkach.

Dzięki niewielkim dołkom w nosie, które nazywane są ampułkami Lorenziniego rekin potrafi wychwytywać słabe impulsy elektryczne, generowane przez inne ryby, co stanowi znaczne ułatwienie w polowaniu.

Oprócz tego z boku ciała rekina tygrysiego rozciąga się tzw. linia boczna, czyli organ sensoryczny dający możliwość wykrywania wibracji w wodzie. To pozwala na znalezienie ukrytej ofiary oraz polowanie w ciemnościach.

Dieta

Żarłacz tygrysi to wszystkożerca, a jego menu jest praktycznie nieograniczone. Jego łupem padają ryby, skorupiaki, mięczaki, ptaki morskie, meduzy, węże morskie, delfiny, ssaki płetwonogie, żółwie morskie, a nawet inne rekiny, w tym osobniki własnego gatunku, co wskazuje na występowanie u tego gatunku kanibalizmu.

Rekiny polują także na o wiele większe od siebie zwierzęta, takie jak, np. wieloryby. Na Hawajach zarejestrowano atak 25 osobników na chorego i rannego humbaka.

W żołądkach rekinów tygrysich często znajdowane są szczątki zwierząt lądowych: koni, szczurów, kóz, owiec, psów i kotów. Zdarza im się także spożywać rzeczy zupełnie niejadalne jak beczki po ropie, tablice rejestracyjne czy piłki baseballowe. Z tego powodu nazywane bywają śmietnikami oceanów.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Rozmnażanie

Samice szukają partnerów do rozrodu raz na trzy lata. Gody na półkuli północnej występują w okresie od marca do maja, a na południowej w listopadzie, grudniu i styczniu. Rekin tygrysi jako jedyny z przedstawicieli swojej rodziny jest jajożyworodny.

Młode wykluwają się w ciele matki, a opuszczają je w momencie, gdy są bardzo dobrze rozwinięte. Cały proces trwa od 13 do 16 miesięcy. Na świat przychodzi od 10 do 80 małych rekinów o długości 51-104 centymetrów i wadze 3-6 kilogramów.

Żarłacze tygrysie żyją nawet 50 lat.

Żarłacz tygrysi i ludzie

Rekiny tygrysie uważane są za jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków na świecie. Choć ataki na ludzi nie występują bardzo często, zazwyczaj kończą się śmiertelnie. W okolicach Hawajów notuje się 3-4 przypadki ataków rocznie.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Dane/wymiary

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier)

U rekinów tygrysich widać dymorfizm płciowy, jednak to samice są większe – osiągają maksymalnie 5 metrów długości.

  • Długość ciała: od 3 do 4,2 metra
  • Waga: od 385 do 635 kilogramów (rekord 1524 kg)
  • Długość życia: do 50 lat

Dzięki takiej wielkości rekin tygrysi może rywalizować z innym wielkim gatunkiem – żarłaczami białymi.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Rekin tygrysi – ciekawostki

Do Księgi Rekordów Guinnessa została wpisana samica rekina tygrysiego, która miała długość 5,5 metra i ważyła 1524 kilogramy – najprawdopodobniej była jednak wtedy w ciąży. Natomiast samica złapana w 1957 roku miała mierzyć 7,4 metra i ważyć 3110 kilogramów. Dane te nigdy nie zostały jednak potwierdzone.
Rekin tygrysi stanowi atrakcyjny obiekt w połowach sportowych.
Często łowiony jest także dla oleju pochodzącego z jego wątroby. Powszechnie uważa się, że zawiera on bardzo dużo witamin.
Choć rekiny pływają bardzo wolno – co jeszcze bardziej utrudnia ich zauważenie w wodzie, potrafią błyskawicznie rozwinąć duże prędkości. Ofiara nie ma wówczas możliwości ucieczki.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaklasyfikowała rekina tygrysiego jako bliskiego zagrożenia.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Polecamy

Wybrane specjalnie dla Ciebie

8 komentarzy

  1. Ha!Ha! Powinien być tytuł ,, żarłacz tygrysi- morski śmieciożerca”. Kiedyś oglądałem film dokumentalny ,, Nat Geo Wild” [ czyt. nat-dżino-waild], gdzie dostał przezwisko ,, morski śmieciożerca”, a potem został rozerwany na strzępy przez stado orek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.