DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot Pixie-bob

Pixie-bob – rasa kota

Kot z krótkim ogonem

Jego pochodzenie okryte jest mgiełką tajemnicy, ale nie przeszkadza to w tworzeniu różnych teorii. Najbardziej konstruktywne wydają się 2 hipotezy; jedna z nich głosi, że pixie-bob to potomek rysia rudego (Lynx rufus) i kota domowego. Druga mówi, że rasa ta powstała na drodze naturalnej mutacji genetycznej. Prawda nie ma jednak tak wielkiego znaczenia jeśli pomyślimy, że mimo dzikiego wyglądu pixie-bob to kot stworzony do życia w rodzinie.

Klasyfikacja

Pixie-bob nie został zarejestrowany przez federację FCI.

Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob.

Historia rasy

W roku 1985 Carol Ann Brewer nabyła kocurka o niezwykłym wyglądzie. Zwierzę miało cętkowane futro, bardzo krótki ogon i większą liczbę palców niż zwykłe koty domowe. Rok później kobieta przygarnęła bardzo podobnego kota i skrzyżowała go z kotką sąsiada. Jedno z młodych – kocica – była cętkowana. Brewer nadała jej imię Pixie. Kobieta zapragnęła więcej kotów podobnych do Pixie – tak oto rozpoczęła się hodowla nowej rasy.

Przyjmuje się, że rasa powstała na skutek naturalnych krzyżowań kota domowego z rysiem rudym. Nie wyklucza się również, że pixie-bob to wynik naturalnej mutacji genetycznej, która dała kotu dziki wygląd i wyraźnie skrócony ogon. Prawdziwych korzeni rasy pixie-bob możemy jednak nigdy nie odkryć.

Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob.

Charakterystyka

Wygląd

Pixie-bob przypomina nieco rysia rudego, zwłaszcza z pyska, cętkowanego futra i krótkiego ogona. Federacje felinologiczne, które akceptują rasę (w tym TICA, ACF i CCA), wyróżniają odmianę krótko- i długowłosą. U odmiany długowłosej występują małe pędzelki na czubkach uszu oraz bokobrody jak u dzikiego rudego krewnego. Płaszcz kotów tej rasy składa się z dwóch warstw. Zależnie od odmiany sierść może być w dotyku wełnista (odmiana krótkowłosa) lub jedwabiście gładka (odmiana długowłosa). Na sierści mogą pojawiać się prążki i rozetki. Umaszczenie waha się między brązem i rudawym, wzory mogą być natomiast srebrne lub czarne.

Sylwetka jest krępa i muskularna, a kościec ciężki. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rasy jest zwiększona liczba palców.

Pixie-bob może ich mieć 6-7 na każdej łapie, podczas gdy u innych kotów domowych liczba ta wynosi 4-5 (4 z tyłu, 5 z przodu).

Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob.

Temperament

Charakterem bardziej przypomina psa niż kota, a wszystko przez jego niezwykłe oddanie względem człowieka. Ponadto bardzo lubi dzieci i jest aktywny, dlatego świetnie będzie spędzał czas z małym człowiekiem. Należy jednak nadzorować, czy kot nie jest przez dziecko męczony.

Pixie-bob może nauczyć się chodzić na smyczy, o ile wykaże ku temu chęci. Lubi także różnego rodzaju wygłupy i sztuczki.

Dobrze „dogada” się z innymi kotami, nie powinien także irytować się obecnością przyjacielskiego psa.

Kot ten jest bardzo czuły i towarzyski. Potrzebuje poczuć się jednak jako pełnoprawny członek rodziny. W związku z tym chętnie angażuje się w rozmaite rodzinne aktywności, np. oglądanie telewizji, imprezy itp. Wykazuje też wysoki poziom inteligencji, dlatego potrzebuje częstej stymulacji umysłowej, np. poprzez naukę sztuczek. Wydaje z siebie także wiele odgłosów, w tym ćwierkanie, warczenie, miauczenie i mruczenie.

Może spędzać dziennie kilka godzin w samotności, o ile potem zostanie mu to zrekompensowane dużą dozą uwagi ze strony opiekuna.

Podobne artykuły
Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob – odmiana długowłosa.

Kondycja zdrowotna

Ponieważ pixie-bob to rasa bardzo zróżnicowana genetycznie, nie jest ona podatna na choroby związane z chowem wsobnym. W obrębie rasy spotyka się za to inne schorzenia, ale zdarzają się one rzadko:

 • utrudnione porody na skutek fizycznego zatkania miednicy
 • rozrost śluzówki macicy
 • wnętrostwo (brak jednego lub obu jąder w mosznie)
 • kardiomiopatia przerostowa (choroba serca)
Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob.

Szczegółowe dane/wymiary

Pixie-bob

 • Wysokość w kłębie: kocury 27-33 cm, kocice 22-25 cm
 • Długość ogona: 5-10 cm
 • Waga: kocury 5-6 kg, kocice 3-5 kg
 • Długość życia: 12-14 lat
Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob

Pixie-bob – ciekawostki

 • Pixie-bob to jedyna rasa z polidaktylią (obecnością dodatkowych palców) akceptowana przez TICA.
 • Polidaktylia to cecha determinowana przez geny dominujące. Oznacza to, że u pixie-boba ta wada genetyczna objawia się częściej, niż standardowa liczba palców.
 • Pixie-bob jest czasem mylony z amerykańskim bobtailem, ale są to dwie różne rasy.
 • Koty rasy Pixie-bob rosną przez 4 lata, w przeciwieństwie do większości kotów domowych, które dorosłe rozmiary osiągają po roku.
Kot Pixie-bob
Kot Pixie-bob.

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button