DomowePsyZwierzęta

Czy zachowanie psa zależy od rasy?

Osobowość psów w niewielkim stopniu zależy od rasy

Nie wszystkie pitbulle są agresywne i nie wszystkie border collieinteligentne. Jak pokazuje badanie, różnice behawioralne między osobnikami są większe niż różnice między rasami. Ma to związek z historią hodowli psów.
Co decyduje o tym, czy pies jest zabawny, ciekawski, leniwy czy nieśmiały? Czy wynika to z genów – czy ma na to wpływ rasa psa? Zespół badawczy kierowany Kathleen Morrill z University of Massachusetts Chan Medical School doszedł do takich wniosków. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science.

Rasa psa niewiele mówi o jego temperamencie

Różnice między poszczególnymi psami są większe niż różnice między różnymi rasami. Wiele zachowań ma charakter dziedziczny – to, czy pies jest szczególnie posłuszny, czujny czy ufny, zależy przede wszystkim od jego rodziców.

Rasy psów

Współczesne rasy istnieją dopiero od 160 lat

Przynależność do rasy jest oczywiście również przekazywana przez geny. Jednak naukowcy zwracają uwagę, że współczesne rasy psów mają mniej niż 160 lat. Jeśli chodzi o historię ewolucyjną, jest to znikomy okres, biorąc pod uwagę, że pochodzenie psa szacuje się na ponad 10 000 lat temu. Ludzie hodują psy od około 2000 lat, przez większość czasu hodowano je do pracy, którą miały wykonywać. Psy są dobierane były zgodnie z ich cechami, np. czy nadawały się na psy pasterskie, myśliwskie czy stróżujące.

Dopiero znacznie później skupiono się w hodowli na pojawieniu się czworonożnych przyjaciół: od tego czasu psy były hodowane głównie zgodnie z ideałem fizycznym i ideą linii, które są tak czyste, jak to tylko możliwe. Doprowadziło to do powstania znanych dziś ras psów, którym nadal przypisuje się zachowania, które przypisuje się również ich dawnym obszarom zastosowania.

„Kryteriami definiującymi golden retrievera są jego cechy fizyczne – kształt uszu, kolor i sierść, jego rozmiar. Nie fakt, że jest przyjazny” – powiedziała współautorka badań Elinor Karlsson z Broad Institute of MIT and Harvard.

Rasy psów

Zespół nie znalazł żadnego zachowania charakterystycznego dla jednej rasy

Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy zaangażowani w badanie zebrali informacje od 18 385 (49% rasowych) hodowców i właścicieli psów, na temat charakteru i zachowania ich zwierząt rasowych i mieszanych. Przeanalizowali również dane genetyczne (DNA) łącznie 2155 psów i powiązali je z zachowaniami psów.

Okazało się, że rasa ma niewielką wartość predykcyjną* dla poszczególnych psów, wyjaśnia bowiem zaledwie 9% zmienności w zachowaniu psów.

Ocena wykazała, że różnice w zachowaniu między współczesnymi rasami są na ogół tylko nieznacznie widoczne. Zespół nie znalazł żadnego zachowania charakterystycznego dla jednej rasy.

Na przykład, podczas gdy labradory są uważane za psy, które rzadko wyją, niektórzy właściciele psów zgłaszali, że ich zwierzęta czasami lub nawet często wyły. Mówi się, że chart nie chowa swoich zabawek, ale niektórzy właściciele zwierząt zaobserwowali odwrotne zachowanie (to zresztą czasami pojawiało się w komentarzach właścicieli psów, pod opisami ras na naszym portalu, że coś „nie jest prawdą” bo akurat ten czy inny pies ma odmienne zachowanie – dopisek redakcji).

Ponadto zachowanie wielu psów zmienia się wraz z wiekiem: szczenięta różnych ras uwielbiały zabawę zabawkami, podobnie jak owczarki niemieckie, które są uważane za psy szczególnie lubiące zabawki. Analiza danych genetycznych potwierdziła, że ​​poszczególne rasy mają bardzo niewiele cech genetycznych charakterystycznych dla konkretnej rasy.

Dlatego też, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego psa, zwracanie uwagi na rasę ma ograniczoną przydatność – wyjaśnia Marjie Alonso z Międzynarodowego Stowarzyszenia Konsultantów Zachowania Zwierząt (International Association of Animal Behaviour Consultants).

Rasa nie decyduje o tym, czy my będziemy szczęśliwi z psem, czy pies z nami. Wygląd po prostu niewiele mówi o tym, jak pies będzie się zachowywał.

Rasy psów

*predykcja – to proces wnioskowania

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

  1. Zachowanie psa w pewnym stopniu zależy od jego rasy. Chociaż wszystkie psy są spokrewnione ze sobą, to w trakcie hodowli selektywnej różne rasy zostały wyspecjalizowane do różnych zadań i nabrały charakterystycznych cech behawioralnych.

    Oto kilka przykładów jak rasa może wpływać na zachowanie psa:

    1. Instynkty łowieckie – Rasy takie jak charty, teriery czy posokowce zostały wyhodowane do polowań, więc mają silnie zakorzeniony instynkt łowiecki i pogoń za ruchomymi celami.

    2. Zachowania stróżujące – Rasy pasterskie jak owczarki niemieckie czy psy pasterskie mają naturalny instynkt stróżowania i pilnowania swojej rodziny/stada. Rasy te są czujne i lojalne.

    3. Poziom energii – Rasy pracujące jak husky syberyjski czy border collie mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i umysłową. Rasy ozdobne lub do towarzystwa jak lhasa apso są mniej energiczne.

    4. Skłonność do hałasowania – Niektóre rasy jak bokser czy dog niemiecki są bardziej skłonne do szczekania i wokalizacji niż inne.

    5. Stosunki z ludźmi – Rasy obronne czy strużujące jak dog argentyński mają większą rezerwę wobec obcych, podczas gdy rasy towarzyszące jak cavalier King Charles spaniel są bardzo ufne i towarzyskie.

    Oczywiście socjalizacja i wychowanie mają również ogromny wpływ na zachowanie psa. Ale rasa nadaje pewne wrodzone predyspozycje behawioralne, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze i szkoleniu psa pod określone potrzeby. Zrozumienie tych cech rasowych pomaga lepiej zrozumieć i trenować danego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button