DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot jawajski, Mandaryn

Kot jawajski, Mandaryn

Egzotyczna nazwa niezwykle trafnie koresponduje z wyglądem kota jawajskiego, nie ma ona jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że rasa ta pochodzi z Zachodu, nie zaś z Dalekiego Wschodu. Nie czujmy się mimo to rozczarowani – kot jawajski to zwierzę piękne, rzadkie i bardzo kochające. Podobnie jednak do kota syjamskiego wymaga dużej uwagi i akceptacji swego ekstrawertyzmu.

Klasyfikacja

Kot jawajski jest uznawany jedynie przez CFA (Cat Fanciers Association). Spora część federacji felinologicznych klasyfikuje go natomiast jako rasę kota balijskiego lub syjamskiego.

Kot jawajski (Mandaryn)
Kot jawajski (Mandaryn).

Historia i pochodzenia rasy

Historia rasy sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy Helen Smith i Marion Dorsey stworzyły nowy program rasy syjamskiej. Na podstawie tego programu hodowlanego powstał kot balijski, który następnie został skrzyżowany z kotem colour point krótkowłosym.

W ten oto sposób na świat przyszedł kot jawajski. CFA uznało nową rasę w roku 1979 (oficjalnie w 1987), ale wiele innych dużych federacji (np. TICA) klasyfikuje koty jawajskie do rasy balijskiej lub syjamskiej. W Polsce rasa ta nie jest zbyt dobrze znana, na wystawach bowiem pojawia się bardzo rzadko.

Kot jawajski (Mandaryn)
Kot jawajski (Mandaryn).

Charakterystyka

Wygląd

Gdyby nie długa sierść i rozmaite odmiany kolorystyczne, kot jawajski byłby nie do odróżnienia od kota syjamskiego. Obie rasy charakteryzują się bowiem smukłą, ale umięśnioną sylwetką, klinowatą głową i długim, zwężającym się ku nosowi pyskiem. Duże, trójkątne uszy sterczą wysoko nad głową, choć mogą być nieco pochylone. U podstawy są bardzo szerokie, zwężają się jednak ku końcowi. Oczy są raczej średniej wielkości, ale mają piękny, migdałowaty kształt. Ciało wsparte jest na długich, szczupłych kończynach (tylne są dłuższe od przednich). Łapy mają owalny kształt, a długi ogon wyraźnie zwęża się ku czubkowi.

Chłodny, surowy wygląd jest ocieplony długą, miękką, jedwabiście gładką sierścią. Najdłuższy włos pokrywa ogon tworząc pióropusz.

Na futrze, podobnie jak u kotów syjamskich, występować może wzór colorpoint (czyli ciemniejsza sierść na pyszczku, kończynach i ogonie), a także jednolity czerwony, kremowy, szylkretowy, seal lynx, niebieski, liliowy, paskowany itp. Oczy, bez względu na umaszczenie, są zawsze w kolorze głębokiego, żywego błękitu.

Kot jawajski (Mandaryn)
Kot jawajski (Mandaryn).

Temperament

Kot jawajski pod względem charakteru jest bardzo podobny do Syjama. Uwielbia towarzystwo ludzi. Chce być obecny przy codziennych czynnościach swych opiekunów, obserwując niemal każdy ich ruch. Najprzyjemniej czuje się na kolanach człowieka, w nocy znajdzie natomiast miejsce w łóżku. Niewykluczone, że jego ulubionym miejscem w czasie snu będzie poduszka właściciela.

Za dnia kot ten często błąka się pod nogami, dlatego może być niezbyt odpowiednim towarzyszem dla osób chodzących o kulach czy lasce.

Mandaryn często rozmawia ze swymi opiekunami, ale nie tak zaciekle i głośno jak Syjam. Z pewnością jednak jest kotem upartym, wiedzącym czego w danej chwili chce. Jeśli więc będzie pragnął osiągnąć swój cel, poinformuje nas o tym i nie będzie chciał dać za wygraną. Równie rozmowny może być w obecności gości i przyjaciół domu.

Kot jawajski (Mandaryn)
Kot jawajski (Mandaryn).

Nauka i zabawa

Mandaryn przepada za zabawą, nie można mu więc odmówić wysokiej inteligencji, zwinności i kondycji. Ponieważ jego mózg pracuje na najwyższych obrotach, wymaga stałej stymulacji poprzez zabawę i zagadki. Nie zdziwmy się również, jeżeli ujrzymy naszego pupila na wysokim drzewie – pomaga mu w tym silna, umięśniona sylwetka i długie kończyny tylne.

Zaliczany jest także do kotów chętnie uczących się sztuczek i chodzenia na smyczy (oczywiście jest to cecha indywidualna – nie każdy kot jawajki będzie skakał z radości na myśl o spacerze na smyczy :)).

Podobne artykuły

Aby więc uniknąć małej domowej katastrofy w formie rozwiniętych rolek papieru toaletowego, sformatowanego laptopa czy pozrywanych zasłon, lepiej zapewnić jawajskiemu trochę rozrywki na czas nieobecności opiekunów.

Należy również zapamiętać, że kot jawajski jako rasa mocno uspołeczniona i żądna aktywności, nie może zostawać sam zbyt długo. Jeśli więc masz absorbującą pracę lub pasję, zapewnij jawajskiemu przyjaciela w formie innego kota lub psa. Jeśli jednak czujesz, że nie podołasz wychowaniu tego zwariowanego i energicznego zwierzaka, zastanów się czy kot ten będzie u Ciebie szczęśliwy.

Kot to nie zabawka – poza ładnym wyglądem ma także swoje potrzeby i uczucia, których nie możemy lekceważyć.

Kot jawajski (Mandaryn)
Kot jawajski (Mandaryn).

Kondycja zdrowotna

W obrębie rasy spotyka się choroby występujące u kotów balijskich i syjamskich, w tym wady genetyczne takie jak:

  • głuchota
  • zapalenia stawów
  • zez zbieżny
  • przemieszczenie stawu biodrowego

Szczegółowe dane/wymiary

Kot jawajski, mandaryn

  • Waga: 2,2-4,5 kg
  • Wysokość w kłębie: do 30 cm
  • Długość życia: 8-15 lat
Kot jawajski (Mandaryn)
Kot jawajski (Mandaryn).

Kot jawajskiciekawostki

  • Choć nazywany jest kotem jawajskim, nie pochodzi z Jawy. Nadanie mu tej nazwy było raczej ukłonem w stronę wyspy bliskiej Bali, od której swą nazwę otrzymali przodkowie rasy jawajskiej – koty balijskie (obie wymienione rasy pochodzą jednak z USA).
  • Istnieje pogląd głoszący, że kot jawajski, który nie ma regularnego towarzystwa innych istot, może mieć objawy depresji.
  • Kot jawajski świetnie poluje na myszy.
  • Angielska nazwa kota jawajskiego to Javanese cat.

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button