DomowePsySsakiZwierzęta

Bichon frise – pies do towarzystwa

Bichon frise

Bichon frise to niewielki pies, mający umiarkowany temperament, nie jest wulkanem energii. Ma ładną, długą oraz kręconą białą sierść o wyglądzie waty cukrowej. Małe i puszyste pieski podobają się nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. Mają wielowiekową historię i doskonale sprawdzają się w różnych życiowych sytuacjach. Jest to rasa miła, przyjazna oraz lubiana. Bichon frise są kupowane i hodowane na całym świecie. Nic w tym dziwnego – nadal wiele osób pragnie mieć małego psiaka przypominającego pluszowego misia.

Klasyfikacja

 • Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa
 • Sekcja 1 Bichony i rasy pokrewne
 • Nie podlegają próbom pracy
 • Inne nazwy: Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy
Bichon frise, Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Historia rasy

Bichon frise przywieziono w XIV wieku do Europy z Wysp Kanaryjskich. Robiły furorę na kontynencie, podbiły serca bogatych kobiet oraz osób z najlepszego towarzystwa. Początkowo były to psy dam, noszone na rękach i karmione słodyczami. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej trafiły na ulicę i tam przetrwały, wykazując dużą siłę charakteru. Stały się psami cyrkowców oraz kuglarzy. Obecnie każdy zainteresowany Bichon frise może pozwolić sobie na zakup takiego cudownego psa.

Inna nazwa rasy to bichon z Teneryfy, używana jednak dość rzadko. Psy tej rasy są popularne we Francji, Belgii, Skandynawii oraz Czechach. Są także doceniane w Niemczech, Kanadzie, USA, na Węgrzech oraz Słowacji. Do Polski przywieziono pierwsze psy tej rasy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, czyli bardzo późno. Rasa jest uznana od 1934 roku we Francji. W 1955 roku pojawiła się w USA, ale uznana została dopiero w 1971 roku. Uznaje się je za psy antydepresyjne, łagodzące zachowania i na tym polega wyjątkowy urok tej rasy. Trudno źle się czuć wśród psów tej rasy, są one miłe, łagodne, wesołe. Mają szerokie spektrum zalet – poczynając od wyglądu a na charakterze skończywszy.

Bichon frise, Bichon a poil fries, Tenerife Dog, Biszon kêdzierzawy

Opis rasy

Jest to niewielki pies, mający umiarkowany temperament, nie jest wulkanem energii. Ma ładną, długą oraz kręconą białą sierść o wyglądzie waty cukrowej. Musi ona być starannie pielęgnowana, czyli trymowana. Bichon frise uwielbia ludzi, chętnie się z nimi bawi, upodobał sobie  długie i przyjemne spacery. Uwielbia bawić się, kocha sztuczki, może uprawiać agility.

Posiada temperament, jest to typowe dla tego gatunku psów. Jest bardzo czułym zwierzęciem, lubi ludzi oraz ich towarzystwo – nie jest samotnikiem. Należy podchodzić do niego delikatnie, nie można mu jednak pozwalać na wszystko.

Porozumiewa się doskonale z innymi zwierzakami, nie atakuje, nie okazuje agresji. Jest to pies rodzinny, lubi dzieci, nie atakuje i nie robi krzywdy domownikom. Nadaje się także na towarzysza osoby samotnej, jest lojalny i doskonale się przywiązuje.

Bichon frise, Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Charakterystyka rasy

Jest to typowy pies do towarzystwa, lubiący ludzi, ceniący ich towarzystwo, taką funkcję pełni od wielu lat. Lubi siedzieć na kanapie i odpoczywać, ale kocha też spacery, zabawy piłką, chętnie uczy się sztuczek.  Jest inteligentny, szybko się uczy, ale ma tendencje do pewnego uporu, co jest wadą tej rasy. Nie wolno pozwolić, aby ten pies wszedł człowiekowi na głowę, dlatego od samego początku należy takiego psa solidnie układać. Najlepiej, gdy właściciel szkoli samodzielnie własnego pupila.

Wygląd

Są to małe psy, o krótkim i prostym grzbiecie i dużej urodzie. Mają duże oczy i puszystą sierść w białym kolorze. Przypominają pieski-maskotki, wyglądają jak małe misie, co sprawia, że zachwycają się nimi dzieci. Spokrewniony jest z bichonem bolońskim. Wyglądem przypomina w pewien sposób maltańczyka. Porusza się lekko, z gracją i wdziękiem. Psy tej rasy mają bardzo umięśnione, chociaż drobne ciała, co nadaje im zdrowy wygląd.

Bichon frise, Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Umaszczenie

Pies ma sierść w kolorze białym, puszystą, wymagającą starannej pielęgnacji oraz przycinania. Psa trzeba też relatywnie często kąpać, najlepiej raz w miesiącu, w warunkach domowych. Zaniedbane psy tej rasy wyglądają żałośnie oraz niechlujnie. Psa należy szczotkować codziennie, myć wystarczy go raz na miesiąc, używając delikatnego szamponu do pielęgnacji psiej sierści lub do ludzkich włosów. Nie należy takiego psa strzyc samodzielnie, trzeba zlecić strzyżenie profesjonalnemu psiemu fryzjerowi.

Temperament i charakter

Bichon frise to bardzo bystre, inteligentne psy, które lubią ruch i chętnie bawią się z ludźmi, lubią dzieci. Pies tej rasy wymaga dość silnej ręki oraz konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu. Bywają uparte oraz próbują dominować nad właścicielem. Są wesołe, pełne energii, lubią ruch oraz zabawę. To długowieczne i zdrowa rasa. Nie znoszą samotności, potrzebują obecności człowieka oraz jego towarzystwa.

Kondycja zdrowotna

Psy tej rasy są zdrowe, rzadko chorują, nie wymagają intensywnej opieki.  Mogą mieć problemy z oczami, które im czasami łzawią, są podatne na podrażnienia. Łzy plamią sierść, powodując na nich zacieki.

Bichon frise, Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Szczegółowe dane / wymiary

Bichon frise

 • Pochodzenie: Francja/Belgia
 • Wysokość: 23-28 cm
 • Waga: 5-6 kg
 • Długość życia: 12-15 lat (maksymalnie do 19 lat)
 • Liczba młodych w miocie: 4-6
 • Koszty utrzymania: 80-120 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem: 2000-8000 zł
Bichon frise, Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Ciekawostki

 • W Polsce usiłowano stosować spolszczoną nazwę biszon kędzierzawy, jednak nie stała się ona obowiązująca, nie przypadła po prostu do gustu. Bichon frise przyjął się o wiele lepiej i taka nazwa jest obowiązująca.
Bichon frise, Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button