Ameryka PnGeografiaGóryParki NarodowePodróżeWodospadyZwierzęta

Park Narodowy Great Smoky Mountains

Park Narodowy Great Smoky Mountains

Cudowna różnorodność życia

Park Narodowy Great Smoky Mountains jest najpopularniejszym parkiem narodowym w USA. Odwiedza go rocznie ponad 11 milionów turystów. Najlepszym sposobem na poznanie Smoky Mountains jest zrobienie tego, co zrobili pierwsi osadnicy i odkrywcy: piesza wędrówka szlakami, wiodąca nas na spotkanie z dziewiczą przyrodą. Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się pośrodku dziewiczego lasu, którego kolory zaczynają przybierać jesienne barwy. Miejsce, gdzie zewsząd dobiega Was dźwięk ćwierkania ptaków oraz szumu wody z pobliskich wodospadów. Nierealne? Ależ skąd. Jeśli chcecie spędzić wspaniale czas i przeżyć niezwykłą przygodę, odwiedźcie Park Narodowy Great Smoky Mountains. Wrażenia gwarantowane już od postawienia pierwszych kroków na jego terytorium.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Lokalizacja

Park Narodowy Great Smoky Mountains jest pasmem górskim zlokalizowanym na granicy stanów Tennessee i Karoliny Północnej w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w południowej części Appalachów.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Historia i nazwa

Park Great Smoky Mountains został założony w 1934 r., a jego powierzchnia wynosi 114,15 km2.

Pochodzenie nazwy tego Parku jest dosyć interesujące. Nazwa „Smoky” (ang. przydymiony) pochodzi od naturalnej mgły, która często otacza skaliste szczyty Parku wobec czego z oddali może przypominać ogromne smugi dymu. Za powstanie tej mgły odpowiedzialne są lotne związki organiczne, które posiadają wysoką zawartość pary wodnej i tworzą się zazwyczaj przy wysokim ciśnieniu atmosferycznym jak i przy wysokiej temperaturze powietrza.

Po raz pierwszy wzmianka na temat Smoky Mountains została zawarta w akcie z dnia 22 grudnia 1878 roku, w którym to władze Karoliny Północnej przekazały teren obecnego wówczas stanu Tennessee rządowi federalnemu i ustanowiły tym samym nową granicę Karoliny Północnej w zachodniej części. Ostatecznie nazwa The Great Smoky Mountains została ustanowiona przez szwajcarskiego geologa, Arnolda Guyota, który prowadził pomiary najwyższych szczytów w Great Smoky Mountains w 1860 roku.

Czasami Park funkcjonuje także pod nazwą skróconą jako Smokies (ang. zamglone).

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Geologia

Park Narodowy Great Smoky Mountains rozciąga się w kierunku północno-wschodnim od rzeki Pigeon do rzeki Little Tennessee na południowy zachód.

Większość skał w Parku Narodowym Great Smoky Mountains to późne skały prekambryjskie. Góry te składają się głównie z metamorficznych piaskowców, fyllitów i łupków.

Najwyższym punktem w Parku jest góra Clingmans Dome (2025 m n.p.m.). Z kolei najdłuższym strumieniem w Parku jest Abrams Creek, którego źródło mieści się w zatoce Cades, a swój bieg kończy w jeziorze Chilhowee, położonym nad rzeką Little Tennessee.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Rajskie wodospady, czyli Laurel Falls Trail

Wodospady są znakiem rozpoznawczym Parku Great Smoky Mountains. Znajduje się tu szlak Laurel Falls, który prowadzi do wodospadów o różnych wysokościach. Początek szlaku jest w przy wejściu do Greenbrier. Podczas wędrówki do kilku mniejszych wodospadów, można poznać naturalne piękno dzikiej natury.

Dla urozmaicenia smaku przygody, po drodze każdy turysta przechodzi przez wąskie grzbiety górskie oraz lasy wśród skał porośniętych mchem. Docelowym miejscem każdej wyprawy jest krystalicznie czysty górski potok, wraz z potężnym wodospadem, którego szczyt znajduje się na wysokości 24 m.

Trasa ta nie jest trudna i nie należy do najdłuższych, jednak spacer wśród dzikiej natury i słuchanie odgłosu szumu wody jest idealnym zajęciem dla każdego miłośnika przyrody.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Szczyty Clingmans Dome i Mount Le Conte

Góra Clingmans Dome (2025 m n.p.m.) jest najwyższa w stanie Tennessee i trzecia w całych Appalachach. Ta góra, porośnięta na przemian lasami iglastymi i liściastymi, jest miejscem wypraw wielu turystów, którzy lubią nieco większy wysiłek. Jednak najpiękniejszym miejscem w całym Parku, według odwiedzających, jest góra Mount Le Conte (1373 m). Na tytuł ten zasłużyła przede wszystkim dzięki specyficznej budowie geomorfologicznej oraz dolinie znajdującej się u jej podnóży.

Krótka, acz wymagająca wysiłku fizycznego wędrówka, wynagrodzi każdemu miłośnikowi dzikiej natury niesamowitą panoramą innych górskich szczytów, z rozpościerającymi się po horyzont zielonymi dolinami.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Atrakcje i szlaki turystyczne

Clingmans Dome, Laurel Falls Trial

W parku znajduje się 1370 km szlaków turystycznych i nieutwardzonych dróg, po których można wędrować. Najpopularniejszymi i najdłuższymi szlakami pieszymi są Clingmans Dome oraz Laurel Falls Trial, które oferują stosunkowo łatwe i krótkie wycieczki do miejsc docelowych. Szlak turystyczny prowadzący do góry Chimney Tops, jest także jednym z bardziej znanych miejsc, głównie ze względu na wyjątkowy, dwukolorowy szczyt. Niestety, w 2016 r. było to miejsce wybuchu wielu naturalnych pożarów. W związku z rozległymi szkodami, widocznymi do dnia dzisiejszego, szlak wraz ze szczytem Chimney Tops od tamtego czasu są niedostępne dla turystów.

Camping

Wszechogarniająca cicha wśród bujnej roślinności liściastych lasów, a do tego świeże powietrze i rozpościerające się widoki po horyzont zamglonych szczytów gór. Brzmi jak prawdziwa amerykańska przygoda. Park Great Smoky Mountains jest idealnym miejscem dla miłośników campingu. Można tutaj biwakować w specjalnych strefach do tego wyznaczonych lub w głębi dzikiej natury. Jednakże do tej drugiej opcji wymagane jest zezwolenie na tego rodzaju formę spędzania wolnego czasu.

Osoby mało zaznajomione z tematem kempingowania, szczególnie na terenach chronionych, mogą zapytać o dokładne informacje tutejszych strażników leśnych. Przede wszystkim udzielą oni wskazówek na temat bezpiecznego kempingowania oraz zasad, jakie panują na danym terenie.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Tubing rzeczny i śnieżny

Poza kempingowaniem, można tu także spędzić czas w innych, nietypowych formach aktywności. Jedną z nich jest tubing, czyli spływ na dmuchanym kole wraz z prądem górskiego potoku. Cena takiej atrakcji jest przystępna, kosztuje ok. 10 USD. Z tubingu korzystają ludzie w każdym wieku. Jednak nietrudno przewidzieć, że wodna trasa pełna ostrych zakrętów i kamieni jest głównie atrakcją wśród dzieci i młodzieży.

Ober Gatlinburg Amusement Park & Ski Area

Park rozrywki Ober Gatlinburg w Parku Great Smoky Monutains jest wśród wielu odwiedzających punktem docelowym na liście aktywnego spędzania czasu. Ober Gatlinburg położony jest na wzgórzu, a można dostać się tam na kilka sposobów: autem, darmowym autobusem, jadącym z położonej nieopodal miejscowości Ober, a także „podniebnym tramwajem”, który jest niczym innym jak kolejką linową.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Cały kompleks oferuje w cenie 20 USD korzystanie m. in. z wyciągów, ze zjazdów saneczkami w rynnach czy zjeżdżalni wodnych, lodowiska i mini-zoo, w którym obserwować można lokalne zwierzęta Great Smoky Mountains, w tym niedźwiedzie czarne (baribale). Jednakże korzystać z części tych atrakcji można w ciepłej porze roku, tj. od końcówki maja do początku października.

Także jazda konna, wędkarstwo i oraz kolarstwo górskie są jednymi z popularniejszych form spędzanie czasu na łonie tutejszej natury. Dla miłośników białego szaleństwa dostępne są oczywiście zimą trasy zjazdowe.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Fauna (zwierzęta) w Parku

Ze względu na urozmaiconą szatę roślinną i inne elementy przyrody nieożywionej, Park Narodowy Great Smoky Mountains został wpisany na listę Narodowego Dziedzictwa UNESCO.

W Parku Great Smoky Mountains znajduje się 66 gatunków ssaków, ponad 240 gatunków ptaków, 43 gatunki płazów, 50 gatunków ryb i 39 gatunki gadów. Jest on domem głównie dla: szopów, wydraków kanadyjskich (Lontra canadensis), lisów, rysi rudych (Lynx rufus), wydr, świstaków, bobrów, wiewiórek, kojotów, jeleni wirginijskich, skunksów, łosi, różnych gatunków nietoperzy. Jednak najpopularniejszym gatunkiem tutejszego dużego ssaka jest baribal (Ursus americanus), zwany inaczej niedźwiedziem czarnym. Jego populację szacuje się w parku na 1500 osobników.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park) – puma płowa

W Parku Narodowym Great Smoky Mountains każdego roku odnotowuje się od ośmiu do dziesięciu zgłoszonych obserwacji pum płowych.

Flora (rośliny) w Parku

W parku rośnie także ponad 100 gatunków drzew. W niższych partiach wysokościowych regionu dominują drzewa liściaste. Na większych wysokościach występują lasy iglaste, w których głównym gatunkiem jest jodła Frasera (Abies fraseri). Ponadto park posiada ponad 1400 gatunków roślin kwitnących i ponad 4000 gatunków roślin niekwitnących.

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Szczegółowe dane

Park Narodowy Great Smoky Mountains

 • Angielska nazwa: Great Smoky Mountains National Park
 • Powierzchnia: 114,15 km2
 • Data założenia: 1934 r.
 • Liczba odwiedzających: 11.4 miliona osób (2017 rok)

Wybrane atrakcje

 • Góra Clingmans Dome
 • Góra Chimney Tops
 • Park rozrywki Ober Gatlinburg
 • Szlak Laurel Falls Trial
 • Góra Monte Le Conte

Rekordy

 • Wieża widokowa na Clingmans Dome (2025 m n.p.m.) jest najwyższym punktem widokowym w Parku.
 • Z ponad 11 milionami wizyt rocznie, Park Great Smoky Mountains jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych.
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Park Narodowy Great Smoky Mountains – ciekawostki

 • Potok Abrams Creek został celowo zatruty w 1957 r. w celu zabicia większości gatunków ryb, które potencjalnie miałyby walczyć o przetrwanie z rzadko tam występującym pstrągiem tęczowym (Oncorhynchus mykiss). Wówczas wiele gatunków ryb zostało wytępionych a wiele nigdy nie wyzdrowiało.
 • Czarny niedźwiedź symbolizuje wszystkie dzikie zwierzęta w Parku i często pojawia się na okładkach literatury Parku Narodowego Great Smoky Mountains.
 • W 1983 Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Great Smoky Mountains – Galeria

Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)
Park Narodowy Great Smoky Mountains (The Great Smoky Mountains National Park)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

 1. Miałam okazję być w tym parku. Jest naprawdę wspaniały, kiedy mgły spowijają te szczyty górskie a zwłaszcza barwy jesieni prezentują się tam cudownie. Nie ma może tak spektakularnych i zapierających dech w piersiach widoków jak mają parki ze szczytami górskimi (zwłaszcza zimą), ale wspaniałe lasy, dzika przyroda i szlaki rekompensują to aż z naddatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button