DinozauryDinozaury roślinożerneJura

Najmniejszy dinozaur – Heterodontosaurus i Pegomastax

Najmniejsze dinozaury – Heterodontosaurus i Pegomastax

Heterodontozaury (Heterodontosauridae) – rodzina wczesnych dinozaurów ptasiomiednicznych

Heterodontosaurus („jaszczur różnozębny”)

Roślinożerca wielkości indyka – był jednym z najwcześniejszych i najstarszych ornitopodów („ptasionogich”). Inaczej niż większość gadów, miał trzy rodzaje zębów: ostre górne przednie (dół rogowego dzioba był bezzębny), długie „kły” pasujące do zagłębień w górnej i dolnej szczęce, oraz zęby policzkowe o wysokich koronach.

Heterodontosaurus najprawdopodobniej przemierzał półpustynie południa Afryki w poszukiwaniu jadalnych roślin. Zapewne obrywał pojedynczo liście i pędy swym wąskim dziobem, upychał je w kieszeniach policzkowych, po czym żuł okrężnymi ruchami szczęk.

Pegomastax Africana – szkielet.

Dorosłe samce groziły rywalom szczerząc ostre kły, a nawet kąsały nimi. Samice i młode samce prawdopodobnie nie miały tych długich, spiczastych zębów. Naturalnymi wrogami heterodontozaura były teropody, mięsożerne gady ssakokształtne i szybkonogie lądowe krokodyle. W konfrontacji z nimi zwinny, szybki roślinożerca musiał ratować się ucieczką.

Niektórzy badacze twierdzą, że galopował na czterech nogach, lecz większość naukowców jest zdania, że prostował się i biegł tylko na tylnych łapach, sadząc długie susy. Podczas biegu wywijał ogonem na boki, inaczej niż późniejsze ornitopody, np. Hypsilophodon, których usztywniony ogon sterczał prosto do tyłu.

Pegomastax Africana – rekonstrukcja czaszki.

Pegomastax („silna szczęka”)

Dinozaur ptasiomiedniczny z rodziny heterodontozaurów żyjący we wczesnej jurze na terenach dzisiejszej Afryki. Pierwotnie opisany pod nazwą Pegomastax africanus, obecnie występuje pod nazwą Pegomastax africana. Kształt kości przedzębowej Pegomastaxa przypomina nieco dziób papug – wyróżnia go to pośród heterodontozaurów.

Pegomastax Africana był wielkości indyka.
Pegomastax Africana był wielkości indyka.

Szczegółowe dane / wymiary

Heterodontozaur (Heterodontosaurus)

  • Długość: do 1,2 metra
  • Żył: 199-196 mln lat temu
  • Pokarm: niska roślinność
  • Występowanie: Afryka – RPA Lesotho

Klasyfikacja

  • Rodzina: Heterodontosauridae
  • Infrarząd: nieznany
  • Podrząd: Ornithopoda
  • Rząd: Ornithischia

Polecamy:


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button