AfrykaAmeryka PdAzjaKotowateLampartySsakiZwierzęta

Czarna pantera – mity i fakty

Czarna pantera – mity i fakty

Wiele osób zastanawia się który z wielkich kotów nazywany jest czarną panterą oraz czy czarna pantera to oddzielny gatunek.

Melanizm

Czarna pantera to tzw. kot melanistyczny. Melanizm charakteryzuje się zazwyczaj brunatnym lub czarnym zabarwieniem skóry. Przyczyną jego występowania jest zwiększona zawartość melaniny(ciemny pigment). Melanizm występuje zarówno u bezkręgowców, jak i kręgowców. Jest albo formą adaptacji do otoczenia (funkcja ochronna) lub występuje jako zaburzenie chorobowe.

Melanizm występuje np. u lisów. Srebrny lis – to np. melanistyczna forma lisa rudego.

Czarna pantera w niewoli to najczęściej lampart, rzadziej jaguar.
  • Melanizm występujący u jaguara spowodowany jest przez dominującą alternatywną formę genu, w przypadku lamparta – przez recesywną formę genu.

Zainteresowane osoby nieco bardziej tą tematyką odsyłamy do zgłębienia hasła Allel (jedna z wersji genu różniąca się jednym lub kilkoma nukleotydami).

W środowisku naturalnym koty melanistyczne (czarne pantery) częściej występują wśród kotów zamieszkujących gęste lasy (mniejszy dostęp światła), niż tereny odkryte.

Potomkami czarnej pantery mogą być zarówno młode o czarnym umaszczeniu jak i cętkowane.

Które koty są czarnymi panterami?

Czarna pantera to zazwyczaj:

Z mniejszych kotów, które bywają czarne warto wymienić południowoamerykańskiego jaguarundi (Puma yagouaroundi). To mały kot o długości 53 – 77 cm i wadze od 3,5 do 9 kg.

Czarny tygrys i czarny serwal

Niezwykle rzadko zdarzają się również melanistyczne serwale. Jeszcze rzadziej (podobno) występują czarne tygrysy. Problem z tygrysami jest jednak tej natury, że są to jedynie doniesienia historyczne, a współczesne nigdy nie zostały udokumentowane na fotografiach. Te zaś, które są udokumentowane, jak tygrys z Nandankanan Zoological Park, nie są całkowicie czarne.

Czarny lampart.

Czarna puma – czy istnieje?

Nasi czytelnicy często pytają czy istnieje czarna puma. Nie ma potwierdzonych informacji na temat występowania melanizmu wśród pum. Musimy zatem jednoznacznie stwierdzić, iż czarna puma nie istnieje.

Czy rodzeństwo w jednym miocie rodzi się tylko czarne?

Dla osób, które znają prawa Mendla odpowiedź będzie oczywista – niekoniecznie. W jednym miocie mogą występować zarówno czarne jak i typowo ubarwione (cętki) lamparty lub jaguary.

Nie można zapominać, że czarna pantera, to groźny dziki kot.

Lampart – czarna pantera

W naturze czarne pantery wśród lampartów najczęściej występują w gęsto zalesionych obszarach południowo-zachodnich Chin,  w Myanmar (Birma) oraz w Nepalu. Występują również w południowych Indiach – Travancore oraz w północno-wschodniej prowincji Assam leżącej u stóp Himalajów.

Czarne lamparty powszechne są także na Javie i w południowej części Półwyspu Malajskiego, gdzie mogą być nawet bardziej liczne niż typowo umaszczone pantery. Rzadziej występują w Afryce, choć zdarzają się doniesienia o występowaniu czarnych lampartów w Etiopii (dawniej Abisynia), w lasach Mount Kenya i w Aberdares. Jeden z czarnych lampartów został zanotowany w  równikowych lasach Kamerunu.

Podobne artykuły
Kolor futra czarnego lamparta

Kolor futra czarnego lamparta jest mieszaniną kolorów: niebieskiego, czarnego, szarego i fioletowego.

Czarne lamparty występujące w niewoli są mniejsze i mają delikatniejszą budowę, niż koty cętkowane.

Czarna pantera w niewoli

W ogrodach zoologicznych czarne pantery reprezentowane są głównie przez przez lamparta a rzadziej jaguara. Czarne lamparty w niewoli przez lata były selektywnie hodowane. Koty te są mniejsze i mają delikatniejszą budowę niż osobniki cętkowane. Czarne lamparty charakteryzują się również mniejszą płodnością.

Czarna pantera.

Jaguar – czarna pantera

W przypadku jaguara melanizm jest cechą dominującą (patrz wyżej). W związku z tym, potomstwo czarnych jaguarów może mieć zarówno cętki, jak i być czarne. Para cętkowanych jaguarów może zaś mieć tylko cętkowane młode.

Jaguary, których oboje rodzice mają ciemne umaszczenie, są niemal czarne, podczas gdy potomstwo pary mieszanej (jaguar cętkowany i jaguar czarny) ma barwę węgla drzewnego, nie czarną. Widoczne są u takiego osobnika zazwyczaj również cętki – zdjęcie poniżej.

Czarny jaguar uznawany był  za odrębny gatunek przez rdzennych mieszkańców terenów, na których występował.

Jaguar, którego oboje rodzice nie mieli czarnego umaszczenia, nie jest zupełnie czarny. Barwa jego futra ma kolor brunatny i widać na niej cętki.

Czarna pantera w literaturze

  • Guenhwyvar – „Kraina Magii” Robert Anthony Salvatore
  • Bagheera – „Księga dżungli” Rudyard Kipling
  • The Black Panther – komiks Marvela
Czarna pantera to melanistyczny lampart, jaguar lub jaguarundi. Nie ma czarnej pumy.

Czarny lew?

Nie dajcie się nabierać na fałszywe zdjęcia prezentujące czarne lwy. Poniżej przykład takiego fake’a, który krąży jako pojedyncze zdjęcie oczywiście przedstawiający czarnego lwa.

Zapamiętajcie – nie ma czarnych lwów.

Nie ma czarnych lwów w naturze.

Polecamy – wielkie koty


Baza Dinozaurów

28 komentarzy

    1. Czarne pantery występują głównie w południowo-zachodnich Chinach, Bhutanie, Indiach i Birmie oraz na całym Półwyspie Malajskim w tym na wyspie Jawa. Na tych obszarach, czarne lamparty są częstsze niż cętkowane. Na Półwyspie Malajskim, prawie wszystkie lamparty są melanistyczne (czarne). Melanistyczna mutacja jest mniej powszechna w Afryce, ale osobniki czarne występują w Etiopii, Kenii i równikowych lasach Kamerunu.

  1. Dzięki, że tak jasno wyjaśniliście sprawę czarnych lwów. Ja tymczasem chciałabym się zapytać o innego, tajemniczego kota.

    Otóż słyszałam niedawno, że w górskich rejonach wschodniej Afryki widziano duże koty, wyglądające jak coś pomiędzy lwem a lampartem, znane jako ,,Marozi” w Kenii i ,,Abasambo” w Etopii. Nie wiem jednak, czy to informacja prawdziwa, a jeżeli tak, to czy ,,Marozi” to po prostu hybryda lwa i lamparta (lipard, leopon), czy zupełnie inny gatunek/podgatunek wielkich kotów?

    1. Marozi albo lew w kropki (ang. spotted lion) to poniekąd kryptyda. Istnieją wprawdzie doniesienia dotyczące ich obserwacji, jest nawet skóra w Muzem Historii Naturalnej w Londynie, ale wymaga to potwierdzenia i zbadania, czy jest to gatunek, podgatunek czy raczej krzyżówka. Nikt takich badań nie przeprowadził, gdyż nie był w stanie.

      Przyjmuje się, że marozi może być:

      – hybrydą lwa i lamparta

      – aberracją (wadą) genetyczną

      – nie w pełni dorosłymi osobnikami lwów (mają cętki)

      – być może innym gatunkiem/podgatunkiem

  2. Cieniokot:) Jest jakaś magia w „Czarnych Panterach” Jeśli śmierć ma cień to bez uchyby jest nim czarna pantera.

    Tak notabene amerykańskie wydawnictwo Dynamite, wydaje serię komiksów którego główną(tytułową) bohaterką jest niejaka „Pantha” W zamierzchłej przeszłości(Starożytny Egipt) była kapłanką boga Ra, o imieniu Sekhmet(Jak bogini z egipskiego panteonu) obdarzoną zdolnością polimorfii do postaci czarnej pantery. Za popełnione w krwawym amoku zbrodnie, Ra przeklął ów Sekhmet, dając jej teoretycznie wieczne życie, od tamtej pory jako potępiona istota Pantha błąka się po świecie i kopie tyłki, nadnaturalnym niemilcom wszelakiej maści. Można by rzecz, iż dosłownie i w przenośni, fajny kociak z ów półboskiej femme fatale;)

  3. Owszem, zdjęcia czarnych lwów to ściema, ale teraz nie zgodzę się całkowicie ze stwierdzeniem, że czarnych lwów nie ma w ogóle. W 1975 w zoo w Glasgow urodziło się częściowo czarne lwiątko, które nazwano Ranger (to częściowe zabarwienie wynikało prawdopodobnie z mozaicyzmu). Sam Ranger niestety nigdy nie miał potomstwa, ale jednak miał część prawdziwego, czarnego futra- czyli, jak na mój rozum wśród lwów chyba istnieje gen ukryty recesywny odpowiedzialny za melanizm, choćby w rodzinie Rangera.

    1. Jedyne źródła na jakie się natknęliśmy w kontekście tego lwa, to źródła kryptozologii. Nie ma pewności, czy Ranger rzeczywiście istniał. Mozaicyzm, to jak wiemy występowanie dwóch linii komórek u tego samego osobnika. To wada genetyczna. Sam Ranger podobno był niepłodny stąd brak potomstwa. Od roku 1075 minęło jednak 40 lat i w tym czasie nie było żadnych doniesień na temat melanistycznych lwów.

  4. Witam, nie rozumiem dlaczego piszecie, że nie ma czarnych Pum.

    Puma, tak jak i Pantera jest to rodzaj ssaków, więc skoro Jaguar i Lampart są Panterami (podrodzina) to Jaguarundi jest Pumą (rodzaj), czyli istnieją czarne Pumy – Jaguarundi. Jeśli z kolei mówimy o gatunkach, to faktycznie nie występują czarne Pumy płowe. Tak samo nie występują czarne Pantery Sundajskie i Mgliste (rodzaj Pantera) a Lampart i Jaguar należą do Lampartów (ang. Panther). Proszę się zdecydować na jedną systematykę.

  5. Tesz lubie czarne pantery.Niewiem czy chciałam oswojić takiego dzikiego kota?Chyba nie.Ale bende napewno mieć mniejsze koty DOMOWE.I jeszcze jedno,na jednym zdienciu zauważyłam że od małego leoparda czarna pantera jest wielka!

  6. Uwielbiam te koty – mogłabym patrzeć na nie godzinami, jak poruszaja sie z tą swoje niezwykła gracją. Czarne lamparty mają delikatniejsza budowę niż jaguary – mam do nich większy sentyment.

    1. Adrian, od kiedy w Ameryce Północnej występują lamparty albo jaguary? Jeżeli pojawił się jakiś osobnik, to zapewne uciekł jakiemuś hodowcy, albo został wypuszczony.

    1. Nie, czarne pantery nie są silniejsze. Są takie same jak inne lamparty czy jaguary. A duża część tych hodowanych w ogrodach zoologicznych to nawet mniejsze koty. Wynika to z selektywnej hodowli. Natomiast w stanie dzikim mają takie same rozmiary i siłę.

        1. Ale nikt nie udokumentował istnienia tych tygrysów. Zdjęcia z tych niebieskich tygrysów z netu to „fotoszop”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button