AfrykaGeografiaGóryParki NarodowePodróżeZwierzęta

Park Narodowy Kilimandżaro

Kilimandżaro – dach Afryki

Od równika dzieli go odległość równa trasie Kraków – Wrocław. Nie spotkamy tam jednak blokowisk, lecz lamparty, słonie i bawoły. Najwyższym punktem nie jest biurowiec „Błękitek”, lecz śpiący olbrzym, który w każdej chwili może się obudzić. Nie, nie mówimy o baśniowym stworze, lecz o wulkanie, i jego potędze drzemiącej we wnętrzu Ziemi.

Co roku miejsce to odwiedza ok. 50 000 turystów. Niemal każdy z nich przybywa, aby dotrzeć na najwyższy szczyt Afryki – górę (a dokładniej masyw wulkaniczny) Kilimandżaro, której nazwę nosi również Park Narodowy chroniący tamtejszy ekosystem. Niniejszy artykuł będzie więc opowieścią o majestacie afrykańskiego wulkanu, ale również o miejscu, w którym „wyrósł”.

Zapraszamy zatem na spotkanie z fauną i florą Afryki, a najbardziej wytrawnych wędrowców zabieramy na „dach Afryki”.

Kilimandżaro

Podstawowe dane

Nieopodal równika (ok. 300 km na południe) znajduje się tanzański region Kilimandżaro. To właśnie na jego terenie znajduje się park narodowy o tej samej nazwie. Region leży na wschodzie Afryki, graniczy z Kenią. Równocześnie jest to region tzw. Wielkich Jezior.

  • Powierzchnia Parku zajmuje 1668 km2.
  • Park Narodowy Kilimandżaro leży ok. 50 km od miasta Moshi.
Kilimandżaro

Powstanie Parku

Status parku narodowego teren ten otrzymał w roku 1973, ale już w roku 1921 zaliczany był do rezerwatów leśnych. W 1977 r. PN Kilimandżaro został otwarty dla turystów.

UNESCO uznało go za miejsce światowego dziedzictwa późno, bo dopiero w roku 1987. W roku 2013 natomiast określono go mianem jednego z Siedmiu Cudów Afryki.

Kilimandżaro

Roślinność

Mocno zróżnicowana flora Parku wynika z równie zróżnicowanego ukształtowania terenu.

Żyje tu ok. 2500 gatunków roślin, w tym endemity (np. niecierpek z gatunku Impatiens kilimanjari). Na najniższej ulokowanych terenach dominują wiecznie zielone lasy górskie, w których rośnie ok. 140 gatunków drzew. Niewiele wyżej spotkamy imponujące skupiska lobelii i wrzosu. Powyżej 4000 m.n.p.m. spotykamy natomiast krajobraz niemal księżycowy –żyje tam niewiele gatunków roślin, a ziemia jest skalista i pylasta. Im bliżej szczytu, tym więcej pięknych lodowców.

Kilimandżaro

Zwierzęta

Na terenie PN Kilimandżaro żyje 140 gatunków ssaków, z czego 87 to gatunki leśne.

Park jest domem słoni, ogromnych bawołów i drapieżnych lampartów. Podziwiać można też rozmaite gatunki antylop, w tym gryma szarego. Nie można zapomnieć o leśnych małpach: eleganckich gerezach i wielobarwnych koczkodanach. Z mniejszych zwierząt wymienić warto galagi, nietoperze (aż 24 gatunki) i ptaki (ok. 180 gatunków), np. kruka wielkodziobego, wrzośnika i orłosępa.

Kilimandżaro

Drzemiący wulkan

Największą atrakcją Parku i głównym celem wypraw większości gości jest drzemiący wulkan Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki, a zarazem jeden z największych samotnych masywów wulkanicznych świata, mierzący 5895 m n.p.m.

Kilimandżaro to nazwa góry złożonej z trzech stożków wulkanicznych: Kibo (5895 m n.p.m.), Mawenzi (5280 m n.p.m.) i Shira (4296 m n.p.m.). Wulkany Shira i Mawenzi uznawane są za wygasłe, natomiast wulkan Kibo za uśpiony. Choć jego ostatnia erupcja miała miejsce dawno, bo 150-200 000 lat temu, Kibo w każdej chwili może przebudzić się ponownie.

Kilimandżaro

Na szczyt góry można dojść jednym z siedmiu szlaków:

  • Marangu
  • Umbwe
  • Machame
  • Londorosi
  • Lemosho
  • Mweka
  • Kilema (szlak pieszy i rowerowy)

Jednym z najłatwiejszych i najpopularniejszych jest Marangu. Bardziej wymagający, ale jednocześnie efektowniejszy jest Machame. Najtrudniejszym i najrzadziej uczęszczanym jest natomiast szlak Umbwe.

Kilimandżaro

„To, co niemożliwe dla ptaka”, czyli Kilimandżaro

Pochodzenie nazwy nie zostało do końca ustalone. Powstało za to kilka teorii.

Jedna z nich głosi, że słowo kilimanjaro to połączenie słów z języka ludu Chaggi: kilelema („niemożliwy” / „trudny”) i jaro („ptak”) bądź jyaro („karawana”). Nazwa góry może więc oznaczać: „to, co niemożliwe / trudne dla ptaka” lub „to, co pokonuje karawanę (przyczepę)”. Odnosi się to do majestatu i wielkości góry (będącej de facto „dachem” Afryki). Njaro oznacza też „biel”, „białość” – odnosiłoby się to do trwale zalegającej pokrywy śnieżnej na szczycie Kilimandżaro.

Lud Chagga pierwotnie zamieszkuje Tanzanię, dlatego naukowcy uważają za logiczne, że źródło nazwy znajduje się właśnie w języku Chagga. Okazuje się jednak, ze ludy te nie mają jednego określenia dla opisywanej góry. Nie postrzegają oni bowiem Kilimandżaro jako pojedynczego szczytu, lecz jako dwa odrębne: Mawenzi (od słowa kimawenzi: „posiadający zepsuty szczyt”) i Kibo (od słowa kipoo: „śnieg”).

Jeśli słowo kilimanjaro nie pochodzi od wyżej wspomnianych ludów, prawdopodobnie ma ono związek z językiem swahili, którym włada większość Tanzańczyków. Idąc tym tropem, nazwa góry oznaczałaby „górę wielkości (świetności, wspaniałości)”.

Trzecia hipoteza głosi, że termin kilimanjaro pochodzi z języka Masajów. Trudno jednak w ich „słowniku” znaleźć słowo podobne do pierwszego członu (kili). Niewielu naukowców wierzy, by teoria ta miała jakikolwiek związek z rzeczywistością.

Kilimandżaro

Szczegółowe dane

Park Narodowy Kilimandżaro

  • Powierzchnia: 1668 km2
  • Rok założenia: 1973
  • Największe atrakcje:
    • Podziwianie dzikich zwierząt afrykańskich w warunkach naturalnych
    • Obserwacja egzotycznych roślin
    • Zdobycie szczytu Kilimandżaro pieszo lub rowerem
    • Podziwianie sawann ze szczytu
  • Rekordy:
    • Najwyższa góra Afryki: Kilimandżaro (dokł. Kibo) – 5895 m n.p.m.
    • Jeden z najwyższych, samotnych masywów wulkanicznych świata
    • Drugi największy park narodowy w Tanzanii
Kilimandżaro

Ciekawostki

  • Ze szczytu Kilimandżaro można uprawiać paralotniarstwo.
  • W przeszłości najwyższym szczytem Kilimandżaro był Shira, ale ok. 750 lat temu zapadł się. Dzisiaj Shira to malowniczy płaskowyż, pokryty m.in. wrzosowiskami.
  • Na płaskowyż Shira przybywają bawoły, antylopy i słonie, aby swą dietę roślinną wzbogacać o sole mineralne. Na Shira znajdują się bowiem naturalne lizawki.
Kilimandżaro

Polecamy


Baza Dinozaurów

8 komentarzy

      1. Koszt wyprawy na Kilimandżaro to około 6 – 6,5 tysiąca plus przelot 2,5 – 3,5 tysiąca. Oczywiście można do tego dorzucić safari, wtedy będzie więcej. Bez safari trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 8,5 tysiąca złotych.

  1. Zauważyłem coś szokującego,na pierwszym zdjęciu ten słoń to tak naprawdę photoshop,prościej mówiąc,ten słoń został tam wklejony 😉 .

      1. Dzięki wielkie droga redakcjo 😀 ,nie chcę się chwalić,ale ja już widziałem wiele photoshopów i wiem,że na zphotoshopowanych zdjęciach słońce dziwnie rzuca światło na obiekty 😉 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button