GadyKotyOpracowaniaSsakiWężeŻółwieZwierzęta

Dwugłowe zwierzęta czyli policefalia

Dwugłowe zwierzęta

Mitologiczne stwory, walczące po stronie dobra lub zła, posiadały wygląd co najmniej nietypowy. Były często połączeniem kilku zwierząt, miały po kilka ogonów, kończyn, czasem głów. I właśnie o wielogłowych zwierzętach zamierzamy dzisiaj mówić. Nie będziemy jednak pisać wyłącznie o legendarnych stworzeniach, ale również o realnych przypadkach zwierząt, które przyszły na świat z więcej niż jedną głową. Nie chcemy robić z tego sensacji, dlatego oszczędzimy Wam dokładnych opisów. Pragniemy jednak uświadomić, że przypadki policefalii zdarzają się naprawdę. Nie dotyczy ona niestety wyłącznie zwierząt, lecz również ludzi.

Quiz

W artykule zamieściliśmy kilka zdjęć, jednak nie wszystkie z nich przedstawiają prawdziwe dwugłowe zwierzęta. Które ze zdjęć nie są prawdziwe – to pytanie do Was 🙂

Dwugłowe zwierzęta – żółwie

Nazewnictwo

W poniższym artykule będziemy opisywać zjawisko nazywane policefalią. Chodzi więc o stan, w którym jedno ciało posiada więcej niż jedną głowę. Istnieją inne odmiany, podobne do policefalii, ale ze względu na szczególne cechy, posiadają odrębne nazewnictwo. Mowa tu o np. Craniopagus parasiticus – typie bliźniąt syjamskich. Nie będziemy jednak opisywać tego zjawiska u ludzi, ponieważ są to przypadki raczej przykre, a my nie jesteśmy miłośnikami cyrków osobliwości.

Najczęściej spotykanymi dwugłowymi zwierzętami są gady – żółwie i węże. Zjawisko to występuje również u ssaków (bydło, świnie, koty, psy), ryb i ptaków. Dotyczy ono zatem niemal wszystkich grup zwierząt.

Dwugłowe zwierzęta – węże

Przykłady dwugłowych zwierząt

Żółw

W sklepie zoologicznym na Florydzie (USA), będącym jednocześnie organizacją chroniącą zwierzęta, znaleziono dwugłowego żółwia. Właściciel sklepu twierdził, że został przyniesiony przez pewnego człowieka, który uratował żółwie jaja po potrąceniu samicy. Stan zwierzęcia zaczął się pogarszać, dlatego zwrócił się o pomoc do Seana Cesey’a – właściciela sklepu. Gad został podleczony, a jego domem stał się sklep.

Zazwyczaj żółwie, które przyszły na świat zdeformowane nie żyją długo. Casey twierdził jednak, że akurat ten osobnik może dożyć nawet „setki”.

Każdą głowę należało traktować z delikatnością i oddzielnie karmić. Jeśli pokarm podano tylko jednej lub położono go przed żółwiem, dochodziło do walk.

Ostatecznie zwierzę zostało ukradzione ze sklepu i nie wiadomo, co się z nim stało. 

Dwugłowe zwierzęta – nosorożce

Wąż

A dokładnie pyton. Znaleziono go w ogrodzie zoologicznym na Sri Lance. Zaczęli badać go tamtejsi lekarze i doszli do wniosku, że każda głowa działa niezależnie od siebie; obie potrafiły pobierać pokarm. Prawa głowa była „dominująca”, tzn. kontrolowała ruchy, natomiast lewa głowa podążała za prawą.

Świnia

Uznawana za symbol płodności w Chinach świnia, posiadająca na dodatek dwie głowy, to dobry omen. Opisywana tutaj urodziła się w roku 2007, czyli w chińskim Roku Świni. Zwierzę przyszło na świat z czterema oczami i dwoma pyskami. Pojawiła się w małej chińskiej wiosce Quanzhou.

Dwugłowe zwierzęta – żółwie

Kot

Pewna kotka z Perth (Australia Zachodnia) miała problemy w czasie porodu. Jej opiekunowie pojechali więc do kliniki weterynaryjnej. Na miejscu kocica urodziła trójkę młodych, w tym jedno posiadające dwie „twarze”. Kociak miał rozszczepione podniebienie, ale mimo to oba pyszczki potrafiły miauczeć.

Taki przypadek wśród kotów domowych zdarza się raz na milion.

Konik polny

Nietypowego owada uchwycono na starej plantacji kawy w kolumbijskiej Amadze (Ameryka Południowa). Jedna z głów miała kolor czerwony, prawdopodobnie po to, aby odwracała uwagę drapieżników od głowy „prawdziwej”.

Dwugłowe zwierzęta – żyrafy

Bohaterowie mitów

Dwugłowe istoty są wdzięcznym materiałem do powstawania różnego rodzaju legend, podań i mitów. Mnóstwo kultur opisywało niesamowite zwierzęta, posiadające dwie i więcej głów.

Mezopotamia

Pojawia się tu postać siedmiogłowego węża Mušmaḫḫui.

Chimera

Grecja

Starożytne mity greckie obfitują w tego typu stworzenia. Najbardziej rozpowszechnionym jest oczywiście Cerber – wielogłowy (zwykle trójgłowy) pies strzegący bram Hadesu. Innymi znanymi postacią są:

 • Chimera – posiadaczka głowy lwa i kozła
 • Hydra lernejska – wężopodobna istota podziemna, posiadająca od 5 do 100 głów
 • Ortros – dwugłowy pies, brat Cerbera

W okultyzmie pojawia się postać trójgłowego księcia piekieł – smoka imieniem Bune.

Wielogłowe smoki, węże i hominidy (giganci, bóstwa) pojawiają się licznie w hinduizmie, mitologii irańskiej, wschodnioeuropejskiej, skandynawskiej, japońskiej oraz w tradycji judaistycznej.

Dwugłowe zwierzęta – jaszczurki

Ciekawostki – dwugłowe zwierzęta

 • W heraldyce dosyć często pojawia się wizerunek dwugłowego orła. Postać ta widniała m.in. w godle Imperium Rosyjskiego, w herbie serbskiej dynastii Nemaniczów, w godle i na fladze Świętego Cesarstwa Rzymskiego (późniejsze Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego). Przykłady można mnożyć.
 • Grupą pokazową, zarabiającą m.in. na prezentowaniu zdeformowanych zwierząt jest / był Venice Beach Freakshow. Posiadają oni największą kolekcję dwugłowych zwierząt na świecie (żywych i zakonserwowanych). W skład tej grupy artystycznej wchodzą ludzie uznawani przez większość społeczeństwa za dziwaków (ang. freaks).
 • Najstarszym znanym dwugłowym zwierzęciem jest hifalozaur. „Zmutowana” skamielina liczy sobie ok. 120 mln lat. Odkrycia dokonano w lutym 2007 r. Anomalia ta spowodowana była prawdopodobnie rozszczepieniem kręgosłupa. Obecnie to najstarszy znany przykład wielogłowego zwierzęcia.
Dwugłowe zwierzęta – węże

Polecamy


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

 1. Pudelkowo opisane. Żadnych biologicznych konkretów, czy choćby przyczyń tego zjawiska nie ujęto w powyższym opisie a fake-zdjęcia dodatkowo ukazują jego poziom.

  1. Policefalia to akurat nie jest przyjemny temat do opisu i to świadomy wybór lekkiej formy artykułu. Szereg bardziej naukowych opracowań tematów można znaleźć w naszym serwisie, choć i tak nie będą to opracowania stricte naukowe, gdyż naszym zamierzeniem jest opowiadać w przystępny, popularnonaukowy sposób o wszelkich zagadnieniach. Zdjęcia zniekształconych ludzi, czy zwierząt również nie mogły się tu znaleźć, stąd też dodatkowy quiz ze zdjęciami.

  1. Udokumentowane są jedynie przypadki dwu (dicephalic) i trójgłowych (tricephalic) zwierząt. Większej ilości nie odnotowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button