KotowateLwyMitologiaSsakiZwierzęta

Mitologiczne lwy – Chimera

Mitologiczne lwy – Chimera

Lew, podobnie do konia, to zwierzę wręcz stworzone do symbolizowania siły, waleczności i dzikości. Mało kto odważyłby się stawić mu czoła, nawet mitologia grecka podkreśla ten fakt w historii Herkulesa i jego pierwszej pracy. Czyżby zatem tylko półbóg był w stanie okiełznać siłę króla zwierząt (zwłaszcza „podrasowanego”)?

Chimera – Lew, kozioł i wąż w jednym ciele

Nie była tylko lwem, kilka elementów ciała stanowił wąż i kozioł, choć zazwyczaj przedstawiano ją jako lwa z kozią głową ulokowaną na grzbiecie i ogonem zakończonym głową węża.

Narodziła się ze związku Tyfona i Echidny, a jej rodzeństwem były inne potwory – Cerber, Hydra lernejska, Ladon, Sfinks.

W jednej z wersji mitu Chimera obcowała ze swym bratem Ortrosem, stając się matką Sfinksa i Lwa nemejskiego.

Chimera kontra Kratos.

Chimera – dzisiejsze znaczenie

Określenie „chimera” odnosi się ogólnie do istot złożonych z kilku różnych zwierząt lub stworzeń niewiarygodnych, będących pomysłowym połączeniem wielu w jedno. W biologii natomiast mianem chimery określa się organizm zbudowany z komórek różnych pod względem genetycznym.

Chimera w „Iliadzie” Homera

Krótki opis Chimery pojawia się w „Iliadzie” Homera i jest to najstarsze źródło literackie na jej temat. Autor „widzi” ją jako nieśmiertelnego stwora o głowie i ciele lwa, posiadającego dodatkową głowę kozła i wężowy ogon, broni się i atakuje zionąc jasnym ogniem.

Według Hezjoda była wielkim i silnym zwierzęciem, posiadającym aż 3 głowy: lwią, kozią i smoczą, a sprostać jej mógł tylko Bellerofont z pomocą wiernego Pegaza.

Mimo lwiej grzywy Chimera uważana była za samicę, o czym świadczą widoczne uszy (samce lwów uwieczniano bez uszu). Jej imię do dziś kojarzy się pejoratywnie, wieki temu była zwiastunem burzy, wraków i klęsk żywiołowych, szczególnie wybuchu wulkanu.

Chimera.

Kto zgładził Chimerę?

Powiada się, że zginęła z rąk Bellerofonta – cisnął w nią ołowianą włócznią, która topiła się pod wpływem ognistego oddechu bestii, zabijając ją powoli.

Chimera w sztuce

Postać Chimery widoczna jest na starożytnych dziełach pochodzących z Grecji, w stylu orientalizującym stworzonym przez Etrusków, a nawet w chrześcijańskim średniowieczu, które wiele zmieniło w wyglądzie mitycznego zwierzęcia. W owych czasach Chimera symbolizowała zwodnicze siły diabelskie, dlatego jej twarz stała się ludzka, a ogon pokrywały łuski.

Chimera w grach, kinematografii i literaturze

Chimera to medialne monstrum, które zaznacza swą stałą obecność w grach komputerowych czy literaturze.  Pojawia się między innymi w cyklu „Harry Potter”, gdzie strzeże wejścia do gabinetu dyrektora Hogwartu, przepuszcza jedynie osoby znające hasło. Występuje grach: Heroes of Might and Magic, Age of Mythology, Arena Albionu, Warcraft III, God Of War, Dragon`s Dogma.

Chimera.

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

15 komentarzy

  1. Dzieńdobry 🙂 Mam dla was kilka propozycji na artykuły:
    Megaloceros (Jeleń olbrzymi)
    Dedikurus (Rodzaj glyptodonta)
    Siwaterium (wymarła żyrafa, o dziwo jej nie przypomina :D)
    Testudo atlas (colossochelys atlas, żółw atlasowy)
    Moropus (Taki jakiś ssak…)
    Borofagus (drapieżny wymarły ssak)
    Amebelodon (bardzo dziwny słoń)
    Mammalodon (pierwszy fiszbinowiec)
    Gorgonops(id) (Jeden z naszych gadzich przodków)
    Diplokaul (Płaz o czaszcze jak… ????????)
    Celurozaurawus (szybująca jasczurka!)
    Jungina (jasczurka z okresu permu)
    Sejmuria (to stanowi zagadkę: gad czy płaz???)

    1. Dziękujemy za interesujące i niezwykłe propozycje do artykułów dotyczących wymarłych zwierząt. Z pewnością weźmiemy je pod uwagę. Jeśli pojawią się propozycje współczesnych zwierząt, czy roślin, to również jesteśmy ich ciekawi, chętnie je opracujemy.

  2. Zróbcie artykuł o chalikoterium (ssak z długimi pazurami) bo widzę że nie ma takiego artykułu,a bardzo by było fajnie gdyby powstał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button