BlogiDinozauryDinozaury drapieżneKreda

Starcie tytanów – Tyranozaur vs spinozaur

Pojedynek: Tyranozaur kontra spinozaur

Analiza najsłynniejszego pojedynku w dziejach dinozaurów. Pojedynku, który siłą rzeczy nie mógł zdarzyć się na prawdę, gdyż przeciwników dzieliły miliony lat, niemniej Park Jurajski zapoczątkował dyskusję na tema możliwych scenariuszy takiej walki. Dziś dzięki tytanicznej pracy Krzysztofa przedstawiamy pojedynek kredowych gigantów.

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na podróż do okresu kredy, na spotkanie z wielkimi drapieżnikami i analizę historycznej walki tyranozaura ze spinozaurem:

Starcie tytanów

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Tyranozaur vs spinozaur pojedynek

Polecamy


Baza Dinozaurów

38 komentarzy

 1. To się doczekaliśmy tego pojedynku 🙂 Świetnie.
  Najlepsze życzenia z okazji Świąt dla Redakcji i wszystkich czytelników :)!

 2. Nie, nie, nie wygra Spinozaur i kropka !!!!
  Hartman go oszacował na 14 ton ( jeśli Fukasaurus miał 8,3 ton, jak więcej to i Spinozaur więcej).
  Scenariusz
  Spinozaur zabija Karcharodontozaura. Nagle otwiera się magiczny portal i wychodzi z niego
  Fukasaurus. Spinozaur pędzi na niego jak nosorożec. Bierze go w łapy i rozrywa na pół Fukasaurusa. Następnie bierze bazukę i strzela w niego. Potem kroi go na trzydzieści części. Potem skleja je i biegnie i wykopuje go na księżyc.

  1. A ty mówiłeś że spinozaur to nie godzilla,mechagodzilla,moster X czy jakiś potwór z bena 10,a tu widzimy co?A ty mówiłeś że niby ktoś się pod ciebie podszywa.

    1. Jak ty przecież sam możesz pokazać wskazania,które wspierałyby twoją opinie,czy w tej sytuacji też nie możesz pokazać wspierających argumentów?Powiem jedynie tylko,że będzie to zapewne trwało tydzień,albo mniej,abyś te dowody znalazł,ale i tak przecież masz nieskończony czas na to,także to tyle,jestem ciekaw,jak twoja praca wypadła 😉 .

    1. To kieruje do Poloneza, Spinosaurus aegyptiacus największy okaz MSNM V4047 ma 14,4 m i wagę 6,5 t.
     Anchiornis może przytoczysz informacje o tym że Spinozaur ważył 10 ton? Bo to co napisałeś jest głupie. Udowodnij to, bo są to tylko twoje puste słowa.

     1. Kosc ramienna NMC 41852 ma 75 cm, a kosc ramienna FSAC-KK 11888 Wedlug szacunkow miala 51 cm. Wedlug szacunkow Ibrahima FSAC KK 11888 mial 10.93 m. Wedlug moich szacunkow FSAC-KK 11888 wazyl 3097 kg. Wiec NMC 41852 mial dlugosc 16.07 m i wazyl 9850 kg.

     2. Spinozaur zapewne nie osiągał takich rozmiarów, zwłaszcza że większy spino jest totalnie nie kompletny. Zresztą wszystkie te duże osobniki Spinozaura mają mało szkieletu.

     3. NMC 41852. To jest jedno wielkie ale. Tak naprawde nawet nie wiadomo co to jest. Russell i inni (1996) opisali fragment jako niezidentyfikowanego teropoda. Ibrahim 2014 zaliczyli go do Spinosaurus ale nie na podstawie żadnych konkretów większych. W tej kości brakuje końca proksymalnego jak i dystalnego co zdecydowanie utrudnia porównanie nie wspominając o tym, że kość ramienna u spinozaura nie jest znana więc trzeba porównywać do innych spinozaurydów. 51 cm to tylko szacunek bo nie wiadomo jaka ta kość była u spinozaura podobnie 75 cm to tylko szacunek bo kośc jest niekompletna. Wszystko to sprawia, że oszacowanie tego osobnika jako największego znanego teropoda jest dla mnie jeszcze mniej prawdopodobne jak szacowanie na podstawie zęba jakiegoś zauropoda. Sam Cau napisał, że jego rycina z przed lat została wykorzystana przez fanboyów z internetu i rozpowszechniona. Jakby tego wszystkiego było mało kość zdecydowanie bardziej przypomina rebbachizauryda z rekonstrukcji z blogu Cau niż naciągane podobieństwo do spinozaura (a nawet nie bo tego kości ramiennej nie znamy).

  2. Uspokój się dzieciaku nie myślisz realnie tyranozaur miał o wiele silniejsze szczęki był masywniejszy i o wiele inteligentniejszy

 3. Administratorzy DinoAnimals powinni blokować twoje komentarze King bo za przeproszeniem nic nie wnoszą do dyskusji na temat artykułów, a tylko irytują zarówno wcześniej u Shahena a teraz tu, zrozum człowieku ( a raczej sądząc po sposobie twoich wypowiedzi i argumentów dzieciaku), ze zarówno jeden jak i drugi bloger ( a szczególnie ten który stworzył powyższy artykuł ) przedstawił wystarczające dowody dla rozumnego człowieka, iż to Tyrannosaurus był groźniejszym drapieżnikiem w tym potencjalnym starciu. Proszę kasujcie komentarze tego trola.

  1. Zrobiłeś literówkę,pisze się że,nie ze.Druga literówka,zapomniałeś wstawić przecinka pomiędzy słowami „argumentów” i „dzieciaku”.Ciekawoska,użytkownicy nadali Kingowi nazwę KCR.Jeszcze jedna rzecz,KCR nie powiedział w swoim komentarzu nic o T.Rexie,a jedynie o Carcharodontosaurusie i Fukasaurusie.Mam też dla ciebie wybór,możesz również pisać trolla zamiast trola,ale nikogo by to zbytnio nie obchodziło,także pisz jak chcesz.To tyle 😉 .

 4. Film a nauka nie pokrywają się. Widać od razu obserwując budowę czaszki,że tyranozaur by wygrał takie starcie,zwłaszcza gdyby jak na filmie chwycił przeciwnika od razu za szyję. Ciekawe czy teropody pokrewne ptakom miały łuski czy pióra…niektóre na pewno były upierzone i barwne..w Hollywood chyba to przeoczyli.

  1. Gdyby tyranozaur chwycił by swoimi szczękami spinozaura w szyję to by spino już nie dał by rady się z tego wykaraskać

   1. Tyranozaur jest bardziej zbudowany, ma znacznie silniejsze szczęki więc walke na ugryzienia wygrywa zdecydowanie. Ale w walce musiałby się mierzyć też z potężnymi ramionami spinozaura zakończonymi 3 pazurami po 20 cm. T.rex próbował by gryźć, a spinozaur w tym czasie by uderzał swoimi łapami i ranił swoimi 6 ”nożami”, jednocześnie trzymał t.rexa na dystans. Jak doszło by do zwarcia to spino może wbić pazury i trzymać w tym czasie jednocześnie gryząc . Spinozaur musi uważać na potężne szczęki przeciwnika a t.rex na szczęki i łapy i nigdy by nie wiedział z której strony nadchodzi uderzenie/ugryzienie .

    1. Myślę że walkę na lądzie wygrałby t rex a w wodzie spinozaur. Tyranozaur by doskakiwał do spinozaura i gryzł wyrywając kawałki mięsa. Zaś spinozaur wykorzystywałby do walki swoje 2 metrowe łapy. Wystarczyło by złamanie żagla spinozaura żeby t rex wygrał ale miałby to utrudnione, ponieważ jak już pisałem spinozaur miał ogromne kończyny przednie, które by zrobiły głębokie rany. Myślę że oba gady miałyby wyrównane szanse.

 5. Rekiny mają słabe ugryzienie ponieważ nie miażdżą tylko „szatkują” swoją ofiarę, dlatego ugryzienie Spino jest równie niebezpieczne. Jest nagranie jak puma trzyma łapami dobermana nie inkasując ani jednego ugryzienia i tutaj mogłoby być podobnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button