DinozauryDinozaury drapieżneDinozaury roślinożerneKredaOpracowaniaWymieranie

Zagłada dinozaurów. Dlaczego wyginęły?

Prawdziwa przyczyna wyginięcia dinozaurów

Ewolucja nieodłącznie związana jest wymieraniem oraz powstawaniem nowych gatunków. Jednak na temat wyginięcia dinozaurów krąży wiele mitów i legend. Jak było naprawdę?

Przez całą Erę Gadów, która swym początkiem sięga 250 mln lat p.n.e. a kończy się 65 milionów lat temu, jedne gady wymierały, inne zaś pojawiały się. Rozmaite grupy dinozaurów osiągały wówczas maksimum swego rozwoju w różnych okresach.

Wyjaśnienia wielkiej zmiany fauny, która nastąpiła 65 milionów lat temu, są rozmaite. W szczególności wymieranie dinozaurów doczekało się niemal stu hipotez na temat jego przyczyn.

Zderzenie Ziemi z planetoidą jest wskazywane jako jedna z możliwych przyczyn wyginięcia dinozaurów.

Wiadomo jednak dosyć, by odrzucić niektóre z popularnych pomysłów:

Dinozaury nie wymarły dlatego, że były grupą „źle przystosowaną”

Dinozaury nie wymarły dlatego, że były grupą „źle przystosowaną” (zwłaszcza w porównaniu ze ssakami) albo „zdegenerowaną” czy „starczą”. Dinozaury prosperowały znakomicie przez 160 milionów lat od początku wygrywając konkurencję ze ssakami. Pod koniec ery mezozoicznej wiele grup dinozaurów przeżywa rozkwit, pojawiają się nowe, coraz doskonalsze przystosowania;

Dinozaury nie wymarły z powodu konkurencji ssaków

Dinozaury nie wymarły z powodu konkurencji ssaków (nie było wtedy dużych ssaków o podobnych niszach ekologicznych co dinozaury), ani z powodu wyjadania ich jaj przez naszych praszczurów (musiałaby to być zmowa o zasięgu światowym);

Dinozaury zapewne nie wymarły na skutek zatrucia roślinami

Dinozaury zapewne nie wymarły na skutek zatrucia roślinami (jako skutek agonii w wyniku otrucia interpretowano pozycję z czaszką odrzuconą do tyłu, która jest charakterystyczna dla wielu skamieniałych szkieletów dinozaurów). Brak na to dowodów empirycznych.

Wiarygodna hipoteza próbująca wyjaśnić wyginięcie dinozaurów musi brać pod uwagę, że jednocześnie z nimi zniknęły inne wielkie gady (latające i morskie), także wiele gatunków ssaków i ptaków, a nawet niewielkich morskich organizmów (których skamieniałe skorupki dały początek kredzie piszącej, od której wzięła się nazwa okresu).

Ostatnio zwolenników mają głównie dwie hipotezy

Poważne zmiany klimatyczne

Poważne zmiany klimatyczne, związane z wędrówką kontynentów i bardzo intensywnym wulkanizmem w Indiach.

Katastrofa kosmiczna

Katastrofa kosmiczna w postaci kolizji z planetoidą (domniemany krater odkryto na meksykańskim półwyspie Jukatan).

Zagłada dinozaurów

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. Skoro miały tyle tak dobrych przystosowań i tak dobrze konkurowały ze ssakami, to czemu nie zachowały się małe formy naziemne, czemu tylko ptaki? Duże – wiadomo – miały żarcie na kartki i niestety, kaputt. Ale te małe mogły przecież jeść wszystko.

    1. Istotne pytanie, które stawiamy od dawna – dlaczego nie wymarły razem z nimi krokodyle? Nie ma dziś przekonującej hipotezy, która wyjaśniałaby tę zagadkę. W ostatnim czasie natknęliśmy się na hipotezę, wedle której w okresie kredowym miałby następować stan stopniowej degradacji dinozaurów, a planetoida jedynie przypieczętowała ich los.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button