DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Najszybsze dinozaury cz. I – Gallimimus

Gallimim (Gallimimus bullatus)

Czy dinozaury poruszały się szybciej od współczesnych zwierząt? Czy były nie tylko większe, cięższe, ale również szybsze?

Kto byłby szybszy w biegu na 100 metrów – gepard, czy najszybsze dinozaury? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w serii najbliższych artykułów.

Niektórzy naukowcy sądzą, że najszybsze dinozaury osiągały w biegu prędkość, którą rozwija struś, czyli 80 km na godzinę. Nawet połowa tej szybkości pozwoliłaby im zmierzyć się z Usainem Boltem, obecnym rekordzistą świata w biegu na 100 m!

Dzięki prawie kompletnym 3 szkieletom z mongolskiej części pustyni Gobi Gallimimus (gallimim – „naśladowca kury”) został najlepiej poznanym ornitomimem, czyli dinozaurem strusiokształtnym (w filmach serii Jurassic Park „wystąpiło” najwięcej gadów tego właśnie gatunku). To jeden z wielu dinozaurów odkrytych na pustyni Gobi w latach sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez polsko-mongolskie wyprawy paleontologiczne, z udziałem m.in. prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej, Ewy Roniewicz i Halszki Osmólskiej.

Gallimimus
Budowa Gallimimusa wskazuje, że były to jedne z najszybszych dinozaurów.

Gallimimus, ponad 2 razy dłuższy od dzisiejszego strusia, był największym przedstawicielem tej grupy smukłych, ptakopodobnych teropodów znanych z Afryki, Azji wschodniej i zachodniej części Ameryki Północnej. Miał długi, bezzębny dziób, smukłą szyję, krótki tułów, usztywniony ogon, łapy z 3 palcami i wysmukłe nogi. Oczy były duże, zwrócone na boki. Inteligencją gad zapewne dorównywał ptakom.

Gallimimus żył w głębi lądu, w suchszym klimacie niż jego północnoamerykańscy kuzyni, z przeplatającymi się suszami i porami deszczowymi. Wędrował wzdłuż brzegów rzek, zapewne w towarzystwie roślinożerców: dinozaurów kaczodziobych, pancernych i zauropodów. Unosząc głowę wysoko nad wąskie barki, Gallimimus rozglądał się po okolicy, wypatrując zagrożenia ze strony przyczajonych drapieżników. Jedyną obroną gallimima przed wygłodniałymi wielkimi drapieżnikami była ucieczka, coraz dłuższym krokiem w miarę nabierania prędkości. Łączna długość podudzia i śródstopia była większa niż uda. Takie proporcje są typowe dla szybko biegających dinozaurów i ptaków.

Więcej na temat dinozaurów ptasionogich (Ornitopody) znajdziecie w artykule „Ornitopody – największe dinozaury ptasionogie.”

Gallimimus (gallimim)

Wielkość:

  • Długość 6 – 8 metrów
  • Waga: 400 – 450 kg

Żył:

  • Późna kreda (mastrycht)
  • 73 – 70 mln lat temu

Pokarm:

  • owady, drobne kręgowce, prawdopodobnie także liście i owoce

Występowanie:

  • Centralna Azja, Mongolia (południowa część pustyni Gobi)

Klasyfikacja:

Podobne artykuły
  • Rodzina: Ornithomimidae
  • Infrarząd: Tetanurae
  • Podrząd: Theropoda
  • Rząd: Saurischia
Gallimimus - człowiek porównanie wielkości
Gallimimus – człowiek porównanie wielkości.


Baza Dinozaurów

18 komentarzy

    1. Czy T. rex nie potrafił biegać, to tego nie wiadomo. Pewnie te najcięższe osobniki raczej skore do biegu nie były. Część paleontologów utrzymuje, że T. rex był całkiem żwawy.

    2. Więc przedstaw dowody , że nie umie biegać . T.rex ważył 8,4 tony ( Hartman online 2013 ; 9 – 11 ton [MOR 1126 i UCMP 13 7538] ? ) i co z tego 😀 to tal jaby napisac iż 15 kilogramowy Welociraptor nie umie biegać , a dowód ? Tu nie chodzi o masę a.o budowę 😉

      1. Welociraptor to zupełnie inna bajka. O! Skoro 11 tonowy T.rex może biegać to czemu nie 12 tonowy Spinozaur.

      2. Dziecko , podaj naukowe dowody odnośnie 12 tonowego Spinozaura … bo jak narazie żadne publika je naukowe czy naukowcy nie wspominają o 12 tonach a najwyżej 7,7 tony..

    1. Według Molina Perez i Larramendi
      Tyrannosaurus rex (Sue) 23.1 km/h
      MOR 555 natomiast 34.2 km/h
      Giganotosaurus 33.3 km/h
      Carcharodontosaurus pewnie bardzo podobnie co giga

  1. Zależy duże tyranozaury jak Sue i pewnie Scotty itp już tylko 23.1 km/h
    Młodociane tyranozaury pewnie nawet i ponad 50 km/h. Dla przykładu dla młodocianych Tarbosaurus (715 kg) i Gorgosaurus (520 kg) uzyskali odpowiednio 53.3 km/h i 58.6 km/h zatem wygląda na to że prędkość potem spadała przy masie około 6.5 tony było to jeszcze około 34 km/h ale po przy ponad 9 ton już tylko 23 km/h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button