DinozauryDinozaury drapieżneKredaRaptory

Welociraptor (Velociraptor) – krwiożerczy zabójca

Welociraptor (Velociraptor)

Teropod z rodziny dromeozaurów (Dromaeosauridae)

Velociraptor („szybki rabuś”) był dwunożnym drapieżnikiem zamieszkującym tereny dzisiejszej Mongolii pod koniec okresu kredy od 75 do 71 milionów lat temu. Wyróżniane są dwa gatunki należące do tego rodzaju – Velociraptor mongoliensisVelociraptor osmolskae.

Nazwa

Nazwa rodzajowa tego dinozaura pochodzi od łacińskich słów velox – szybki i raptor – złodziej i oznacza szybki złodziej. Nazwa gatunkowa V. mongoliensis pochodzi od miejsca znalezienia szczątków – Mongolii. Tymczasem nazwa gatunkowa V. osmolskae, została nadana na cześć prof. Halszki Osmólskiej (1930–2008) – polskiej badaczki dinozaurów.

Charakterystyka

Welociraptory anatomicznie bardziej przypominały dzisiejsze ptaki niż gady. Ich kości nadgarstka przypominały kości ptasich skrzydeł. Welociraptory były bardzo szybkie i zwinne.
Gady te podobnie jak inne dromeozaury i troodony miały stosunkowo duży mózg. Jego współczynnik encefalizacji (EQ) był równy 5. Dla porównania EQ człowieka wynosi 7. Współczynnik encefalizacji (EQ – ang. encephalization quotient) to tzw. współczynnik umózgowienia. Za standardową wartość odniesienia dla ssaków przyjmuje się EQ=1, które posiada kot.

Czaszka Velociraptora miała długość około 25 cm.

Velociraptor, podobnie jak inne dromeozaury posiadał dużą dłoń z trzema mocno zakrzywionymi pazurami, które były podobne w swej konstrukcji i elastyczność do kości skrzydeł współczesnych ptaków. Stopy Velociraptorów były trójpalczaste. Na każdej z nich znajdował się mierzący ponad 6 cm sierpowaty szpon. Najprawdopodobniej służył on do zadawania ofierze finalnego śmiertelnego ciosu. Tak jak to zostało przedstawione w filmie Park Jurajski.

Welociraptory przedstawiane są najczęściej jako zwierzęta stadne, polujące w zorganizowanych grupach nawet na dużo większe od nich gady, podobnie jak dzisiejsze lwy i wilki. W rzeczywistości jednak nie ma bezpośrednich dowodów na to, że te gady żyły w grupach. Część badaczy przyjmuje to założenie przez analogię z deinonychem, innym przedstawicielem rodziny dromeozaurów, uważanym przez wielu naukowców za stadnego łowcę (choć również w jego wypadku dowody na życie i polowanie w stadach są kwestionowane – patrz: Deinonychus). Przypuszcza się, że welociraptor opiekował się młodymi.

Część paleontologów uważa, że welociraptor był stałocieplny. Dowodami na to ma być upierzenie ciała oraz jego bliskie pokrewieństwo ze stałocieplnymi ptakami i szybki tryb życia._

Stopy welociraptora posiadały mierzący ponad 6 cm sierpowaty szpon. Pazur służył najprawdopodobniej do zadawania ofiarom śmiertelnego ciosu.

Welociraptor – ciekawostki:

• Velociraptor miał niewielkie rozmiary – długość 1.7 – 2 m, wysokość koło 50 cm, waga ok. 15-20 kg.
• Błędne wyobrażenie wielkości Welociraptorów zawdzięczamy Trylogii Jurassic Park (Park Jurajski) Stevena Spielberga, gdzie wysokość tych gadów przekraczała 2 metry. W rzeczywistości wzorcem ekranowym jest Deinonych (Deinonychus), znacznie większy od Velociraptora przedstawiciel dromeozaurów. Velociraptor przy swych prawdziwych rozmiarach nie wyglądałby odpowiednio groźnie na ekranie, Deinonychus ma zaś mniej medialną nazwę od Velociraptora. Zwierzęta przedstawione w filmie zostały jako o wiele inteligentniejsze, niż najpewniej były w rzeczywistości.
• Welociraptory prawdopodobnie były stałocieplne.
• Niektórzy badacze wysuwali tezę, że welociraptor mógł prowadzić nadrzewny tryb życia, nie potwierdzają tego jednak pustynne tereny (środowisko) w którym żył.
• Analizy przeprowadzone w 2007 roku wskazują na to, iż welociraptory miały upierzenie.

Welociraptor (Velociraptor mongoliensis) – porównanie wielkości z człowiekiem.

Dane/wymiary

Welociraptor (Velociraptor)

 • Długość: do 2 metrów
 • Wysokość w biodrach: 50 cm
 • Waga: do 15 kg
 • Długość czaszki: 25 cm
 • Szpon: ok. 6,5 cm
 • Prędkość: 55 km/h
 • Żył: 75-71 (lub 83 – 70)  mln lat temu
 • Pokarm: dinozaury roślinożerne
 • Występowanie: Chiny, Mongolia

Klasyfikacja

 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne (Saurischia)
 • Podrząd: teropody (Theropoda)
 • Infrarząd: maniraptory (Maniraptora)
 • (bez rangi) celurozaury
 • Nadrodzina: deinonychozaury
 • Rodzina: dromeozaury (Dromaeosauridae)
 • Rodzaj: welociraptor
Welociratptor
Welociraptor (Velociraptor) – po lewej (większy) rekonstrukcja w filmach z serii Park Jurajski, po prawej (mniejszy) rekonstrukcja naukowa

Polecamy


Baza Dinozaurów

57 komentarzy

   1. Skoro velociraptor miał 25 cm czaszkę był maleńki. Olbrzymi przerażający ptak (titanis) miał pół metrową, ważącą ponad 9 kg głowę, był też blisko spokrewniowny z TYRANNOSAURUS REX!!!!!!!!

 1. Jeśli chodzi o słynny szpon stopy u Velociraptora to nie miał on 12 cm….

  IGM 100/25 ma 5,2 cm
  IGM 100/982 ma 6,6 cm (mierzone po krzywiźnie)
  IGM 100/985 ma 6,5 cm (mierzone po krzywiźnie)

  1. No fakt, lecz prawie wszędzie jest napisane że velociraptor ma 12 cm szpony.
   A i co do mnie Shahen czy ja na artykule ,,spinozaur” lub ,,tyranozaur” napisałem że Liopleurodon ferox waży 100 ton czy 5 ton przyjrzyj się dokładnie. Velociraptor dosięgał człowiekowi do nóg.

  1. Misia doczytaj dokładnie 🙂 Nie velociraptory były roślinożerne, tylko ich pokarmem były dinozaury roślinożerne 🙂

 2. Ja też muszę to skomentować nie napisaliście o tym , że nosiły podniesiony ten swój długi szpon oraz , że mogły siadać jak psy. Jak wy dodajecie te buźki ?

 3. Moje dzieciństwo zostało zniszczone 🙁 Do dnia dzisiejszego byłem święcie przekonany,że velociraptory były wielkości człowieka. Nigdy nie przyszło mi do głowy aby sprawdzić informację na ich temat a tu takie heca 😀 Muszę zadać jedno pytanie (obawiam się trochę odpowiedzi), czy jeszcze jakieś dinozaury przedstawione w Parku Jurajskim były podobnie niewymiarowe ?

  1. Podobnie nie, ale niespodzianek i niedociągnięć jest sporo 🙂 Może kiedyś je opiszemy w oddzielnym artykule.
   Domyślamy się, jak „wielkie” musiało być rozczarowane, kiedy okazało się, że welociraptor był wielkości… indyka 😉

  2. Tyranozaur był silnie powiększony w parku jurajskim 2. T-rex tam miał 13,4 metrów długości, 6 metrów wysokości i 9 ton wagi.

  3. w parku jurajskim 3 spinozaur był mniejwięcej wielkości tyranozaura,a tak na prawde sinozaur był długi na 18 m a tyranozaur na 12 m samiec 14 m samica ,efekty w tego typu filmach zafsze som inne nirz rzeczywistość

  4. Nie zniszczyłeś/aś sobie dzieciństwa ponieważ welociraptor którego widzisz w parku jurajskim to tak naprawdę deinonych tylko poprostu nazwa welociraptor była bardziej popularna

 4. Doczytałem, że dilofozaur został sporo zmniejszony… Mam nadzieję, że to już koniec niespodzianek.

  1. MatiNowak nie podszywaj się po demnie. Spinozaur mierzy ponad 18 metrów i waży ponad 9 , jeśli nie 14 ton

 5. Dokładnie, szczęka mi opadła 😀 Velociraptor rozmiarami bardziej już mi przypomina compsognathusa o wielkości kurczaka niż raptora.

 6. Wzorcem ekranowym nie był Deinonych tylko Achillobator droga redakcjo, ponieważ ten pierwszy
  był od drugiego 5 razy mniejszy (ok. 70 kg vs 350, a waga pięciometrowych Raptorów wynosiła właśnie 300 – 400 kg) więc to na 100% nie chodziło o niego.

  1. P.S. „Welociraptor” z Parków Jurajskich był znacznie większy niż ten, którego wstawiliście na tym porównaniu, bo ten to na oko już widać że nie ma wcale 5 m dł.

   1. Velociraptor z Parku Jurajskim miał od 1,6-1,8 metrów wzrostu. A i co? Łydziara nie szacuj sobie filmowego dinozaura. Zajrzyj na oficjalną stronę film – jurassicwourld.com/intel/dinosaur/velociraptor
    Nie wiem jak się wstawia linki.

   2. WIEM ile miał wys. i ile dł. i właśnie dlatego mówię że twórcy filmu bzdety wypisują, szczyt niemożliwości bowiem aby tak wysoki i długi Raptor ważył zaledwie 150 kg – nie, on musiał przy tych wymiarach ważyć ponad 1/3 tony, tak jak właśnie wysoki na ok. 1.7 m i długi na 5 m Achillobator.

 7. Nie stosuj porównania filmowych dinozaurów z prawdziwymi. Twórcy robią filmy i dają dinozaurom rozmiary jakie im się chce. Może to być i zarówno 1 cm czy nawet 6000000 metrów i tak twórcy dają wagę zwierza.

  1. Hehehe jak to, o czym Ty mówisz? Chcesz mi powiedzieć, że gdyby (tak czysto hipotetycznie) w filmie jakiś dinozaur miał 6000000 m a na stronie twórcy napisaliby że miał 1 cm, to byś twórcom przytaknął zamiast im oczywisty błąd wytknąć? No bez jaj…

   1. Po pierwsze: Twórcy by tego NIE NAPISALI
    Po drugie: Inny przykład filmowego potwora: Shin Godzilla (2016). Też byś go oszacował na np: 130.000 ton, jeżeli w filmie mierzył 118,5 metra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button