Ameryka PdGadyWężeZwierzęta

Anakonda – największy wąż świata?

Anakonda – największy wąż świata?

Anakonda (Eunectes) – najcięższy wąż świata i „dobry pływak”

9 metrów długości, 250 kilogramów wagi – Szanowni Państwo – oto Anakonda. Największy wąż świata.

Anakonda – mity i fakty

Wokół tego węża narosło wiele mitów i wyobrażeń podsycanych przez filmowców z Hollywood. Jak wiemy, w każdym micie jest choć ziarnko prawdy, postaramy się zatem oddzielić mity od faktów i przedstawić anakondę taką, jaką jest w rzeczywistości. Zaczynamy zatem…

Anakonda rzadko wspina się na drzewa.

Wyróżniamy 4 gatunki anakond

 • Anakonda boliwijska (Eunectes beniensis) – Boliwia
 • Anakonda ciemna (Eunectes deschauenseei) – Brazylia, Gujana
 • Anakonda zielona (Eunectes murinus) – dorzecza Amazonki i Orinoko, Kolumbia, Wenezuela, Gujana, Ekwador, Peru, Boliwia, Trinidad, Paragwaj
 • Anakonda żółta (Eunectes notaeus) –  Argentyna, Brazylia, Boliwia, Paragwaj, Urugwaj

Co oznacza Eunectes?

Eunectes pochodzi z języka greckiego i oznacza „dobrego pływaka”.

Anakonda żółta (Eunectes notaeus).

Występowanie

Anakondy występują wyłącznie w Ameryce Południowej:

 • Argentyna
 • Boliwia
 • Brazylia
 • Ekwador
 • Peru
 • Paragwaj
 • Wenezuela
 • Trynidad

Środowisko

Anakondy prowadzą ziemnowodny tryb życia (rzadko wchodzą na drzewa, ze względu na swoją masę). Żyją głównie w wodzie i przebywają w lasach deszczowych. Anakondy potrafią pływać z prędkością do 20 km/h oraz wytrzymywać pod powierzchnią wody do 20 minut.

Samica anakondy jest dużo większa od samca. Czasami zjada go na przekąskę…:)

Kto większy samiec, czy samica?

Anakondy, podobnie jak ptaki drapieżne – patrz Orzeł, Bielik, Harpia – mają samice większe od samców. Samice osiągają 30 cm średnicy i metr obwodu w najszerszym miejscu.

Anakonda – klasyfikacja

 • Podrząd: węże
 • Rodzina: dusiciele
 • Podrodzina: boa
 • Rodzaj: Eunectes

Jak widzimy anakondy należą do podrodziny boa. Choć podobnie jak pytony należą do dusicieli, to różnią się od nich zasadniczo – nie znoszą jaj. Anakondy są żyworodne.

Czaszka anakondy.

Młode

Samica anakondy rodzi żywe młode w ilości zazwyczaj od 10 do 50 sztuk (rekord 100 osobników). Małe anakondy mają ok. 75 cm długości i ważą ok. 250 gramów. Młode są samodzielne tuż po urodzeniu (cóż za wygoda – nie ma becikowego i nie trzeba tracić czasu na ich wychowanie :)) i opuszczają matkę po kilku godzinach. Ponieważ nikt nie stoi na ich straży, stają się łatwymi ofiarami dla licznych drapieżników. Wiek dorosły osiąga jedynie kilka procent. Stąd tak wiele osobników w miocie.

Anakondy w naturze dożywają 30 lat.

Anakonda w najszerszym miejscu ma 30 cm średnicy i 100 cm w obwodzie.

Anakonda wymiary

Najwięcej mitów narosło wokół wymiarów tych węży. Jeśli przeczytaliście uważnie tekst dotyczący największego latającego „dinozaura” – patrz: Kecalkoatl (Quetzalcoatlus) – zdajecie sobie doskonale sprawę, jak ważne jest aby znaleźć największego, najcięższego czy najdłuższego węża. Sława i pieniądze są wtedy pewne.

Od czasów XIX wieku zaobserwowaliśmy dość intensywne kurczenie się Anakondy. O ile jeszcze na początku wieku XX można było światu ogłosić, że Anakonda to największy wąż świata, dziś już wiemy, że tak nie jest.

Doniesienia, które pojawiają się w źródłach historycznych i opowieściach przypominają trochę przygody bohaterów „Zaginionego świata” Artura Conana Doyle’a (w końcu tu i tam rzecz dzieje się w Ameryce Południowej). Dowiaduje się bowiem z tych zapisków o wężach o długości 12, 19, 24 a nawet 35 metrów. Problem w przypadku wszystkich tych opowieści był zawsze identyczny – brak jakichkolwiek dowodów na istnienie takich węży.

Podobne artykuły

Dziś wiemy, że najdłuższa Anakonda w stanie dzikim, której pomiar został zweryfikowany miała … 521 cm długości i ważyła 97.5 kg. To jak wiemy znacznie mniej niż Meduza (Medusa)największy pyton siatkowy.

Anakonda występuje w lasach deszczowych, rzekach i strumieniach.

Anakonda zielona (Eunectes murinus)

Anakonda zielona inaczej zwana anakondą olbrzymią jest największą z anakond. To ten gatunek upodobali sobie filmowcy, choć z pewnością inne anakondy przewyższają ją zdecydowanie urodą.

Wąż ten mieszka dorzeczach Amazonki i Orinoko.

Szczegółowe dane / wymiary:

 • Długość:
  • samice: 4 – 4.5 m (rzadko powyżej 6 m; rekordowe 7-7.5 m)
  • samce: 2.5 – 3 m
 • Średnica: do 30 cm (bez posiłku)
 • Obwód: do 1 m
 • Waga: 60-70 kg (rzadko powyżej 100 kg)

Najdłuższa anakonda zielona w niewoli miała w chwili swojej śmierci 6.27 m (Zoo w Pittsburghu). Przy długości 5.94 m ważyła 91 kg. National Geographic podaje na swej stronie wymiary od 6-9 metrów długości i wagę do 227 kg, nie wiemy jednak na jakich podstawach i źródłach opiera te dane. Są to z dużym prawdopodobieństwem jedynie dane szacunkowe.

Zdarzały się również przypadki eksponowania w muzeach długich skór tych węży, szkopuł jednak w tym, że zostały one rozciągnięte…

Anakonda – oko w oko z … żółwiem olbrzymim. Ciekawe, kto kogo zje?

Money, money – 50 tysięcy dolarów nagrody

Niektóre źródła podają maksymalną długość tych węży przekraczającą 9 metrów i wagę powyżej 200 kg. Recz jednak w tym, że nagroda w wysokości 50 tys. dolarów za znalezienie anakondy o długości powyżej 9 metrów, ufundowana przez Wildlife Conservation Society w latach 20-tych XX wieku i obowiązująca do dziś, nie została ciągle odebrana… Znamienne jest, że przez niemal 100 lat nikt się po nią nie zgłosił.

Anakonda – infografika. Wprawdzie po hiszpańsku… ale jest 🙂

Polowanie i ofiary

Anakonda poluje na ssaki, ryby, ptaki i inne gady. Znane są również przypadki kanibalizmu wśród tych węży. Zazwyczaj to większa samica zjada mniejszego samca… jako przekąskę po miłosnym tête-à-tête.

Anakonda podobnie jak wszystkie dusiciele pozbawia tchu swoje ofiary oplatając zwoje swego ciała wokół ofiary. Jej ofiarami mogą być tapiry, żółwie czy nawet kajmany. Podobnie jak inne węże połyka ofiarę w całości i trawi przez kilka tygodni. Po obfitym posiłku anakonda zazwyczaj przechodzi okres postu – nawet przez kilka miesięcy. W niewoli zanotowano rekordowy post trwający 2 lata… A my mamy tylko 40 dni 🙂

Filmowa anakonda.

Anakonda – ataki na ludzi

Anakonda jest na tyle duża, że potrafi połknąć dziecko. Znane są niestety ataki tych węży na ludzi zakończone śmiercią człowieka…

Jak wiemy, wąż jest bowiem w stanie połknąć ofiarę, której długość osiąga ¼ jego długości, a waga jest porównywalna z masą samego węża.

Nosił wilk razy kilka…Tym razem to Anakonda przegrała…

Anakonda – krewny titanoboa

Tak na koniec – warto przeczytać o przodku anakondy, największym wężu jaki kiedykolwiek istniał, zdolnym do pokonania Tyranozaura… – Titanoboa – największy wąż świata. Dla zainteresowanych szerzej tematem wielkich węży, polecamy ranking Najdłuższe węże świata – TOP 10.

Zjedzony przez anakondę…

Discovery Channel wyemitował w grudniu 2014 roku kontrowersyjny film zatytułowany „Eaten Alive”, w której Paul Rosolie miał zostać zjedzony żywcem przez potężną anakondę…

Anakonda

Polecamy:


Baza Dinozaurów

84 komentarzy

  1. Im dluzej zyje tym anakondy sa coraz krotsze kiedys mowilo sie ze moga mioec 10-12 metrow a dzisiaj polowe tego, nie wierze w to, kiedys na filmie dokumentalnym byl slad anakondy co musiala byc ogromna, powyzej 10 metrow i duzo szersza ……

   1. A ślady w zbożu po UFO widziałeś ;)? Najdłuższe węże dorastają w niewoli, ponieważ mają nieograniczoną dostępność pożywienia. Jakoś żadna anakonda nawet do tych 10 metrów nie chce się zbliżyć. Kiedyś też pisano, że argentynozaur mógł mieć 80 metrów, a teraz skrócono go do 34-40 metrów. Wszystko ulega weryfikacji. Oczywiście wierzyć można w co się chce.

  1. Trudno odpowiedzieć na to pytanie 🙂 Wszelkie naukowe źródła przyjmują dziś 7 metrów jako długość graniczną anakondy. Teoretycznie większość zwierząt osiąga największe rozmiary, kiedy znajdują się w ogrodach zoologicznych czy u prywatnych hodowców – zwierzęta mają tam bowiem nieograniczony dostęp do pożywienia. Jeśli zatem jakakolwiek rekordowa anakonda miałaby się pojawić, to największe prawdopodobieństwo że właśnie tam (patrz: pytona siatkowy – najdłuższy wąż świata żyje właśnie w niewoli, a nie na wolności). Niestety jakoś nikt się obecnie nie chwali 7 metrową anakondą, po nagrodę za 9 metrowy okaz również nikt nie wystąpił.

   1. Przepraszam, kochana Redakcjo. Gdzie mógłbym znaleźć informację o kobrach czy żmijach . Jakie są z nich najdłuższe, najbardziej jadowite, najmniej. Nie wiem gdzie szukać. Myślałem, że najbardziej niebezpieczny jest okaz czarnej mamby. Na większości stronach angielskich to jednak tajpan pustynny. Myślałem, że czym większy, dłuższy oraz cięższy wąż to bardziej jadowity trochę w tym prawdy też jest. Dla mnie to spore zaskoczenie że nie pyton tylko wspomniany tajpan pustynny mniejszy bardziej jadowity. Ach te zdradzieckie węże. Kocham węże. Ale proszę mnie nie karcić. W miejscowości w Drwalewie, to jest wieś od razu powiem. Są tam 2 stawy jeden teraz prywatny, ponieważ należy do wlaściciela odnowionego pałacu a drugiemu brak po prostu właściciela. Pojawił się wąż. Pewnego dnia przypezał mi i mojemu rodzeństwu zaskroniec pod oknem. Niestety wziąłem go do ręki. Posadziłem go na parapecie i się w niego wpatrywałem. I zaczęła się sesja zdjęciowa nie sekcja zwłok. Był żywy oczywiście zaczął udawać martwego. Wiadomo mówił zapewne ” proszę nie rób mi nic złego ja tu tylko wpadłem coś przekąsić ssss. ” powiem to akcentując to mocno nie wiedziałem, że nie można go podnosić, dotykać i przewracać na plecy w celu uwiecznienia go jako zdjęcia jako po prostu dowodu, że by rodzice mi uwierzyli bo byli w pracy. Wiedziałem jednak, że jest pod ochronną z lekcji przyrody. Nie musiałem czytać o tym wężu, ponieważ go rozpoznałem. Węża w końcu wypuściłem nie lubię ich więzić. Wąż w niewoli przeżyje dłyżej ale to wszyscy wiemy. Był tylko godzinę może 2 na parapecie. I zaznał wolności. Byłem wtedy nastolatkiem w wieku czternastu lat,chyba. Mam tylko też pytanie czy to był samiec czy samica. Trudno to określić mając mniejszą wtedy wiedzę o nich. Przyznaję się raz jak wystawiłem rower na dwór to rozjechałem gada. Jaszczurkę. Minę miałem skrzywioną o nie tylko nie ten biedny Gad. Co on musiał przeżyć. Jedynie co mogłem zrobić to ją zakopać. Pamiętam tylko była zielona. Łuski jej się błyszczały w różnych kolorach tęczy od słońca. Nie wiem czy była chroniona jako gatunek zagrożony. Wiadomo wymarła przeze mnie. Będę zawsze do niej wracał. Mówi się patrz pod nogi jak się idzie. Mam teraz 31 lat ale ciągle to rozpamiętuje. To jest dla mnie koszmar, bo kocham tę gady. Wszystkie jaszczurki, węże, żółwie, krokodyle, aligatory I dinozaury oraz płazy. To tak samo jak by wymarł ptak dodo czy mamut. Ach te Ludzie. Usunęli nas wcześniej teraz chcę nas chronić „. Przepraszam obracam to teraz żartem ale mi nie jest do śmiechu a tym bardziej, że moja siostra zgubiła żółwia błotnego, któremu kupiła synkowi. I ma teraz drugiego a pierwszy się nie odnalazł. A jak rozpoznać kogo to żółw ?, jak to ustalić jeśli żółw nie ma znaczących różnic na skorupie oraz na ciele od swojego gatunku trudno To rozróżnić. Bo było takie u nas ostatnio ogłoszenie w Drwalewie. Komuś zawieruszył się żółw. Były zdjęcia też w nienajwyżej rozdzielczości. Żartowaliśmy „Zobacz ten twój ninja schował się w kanałach i dotarł na piechotę dystans około 40 km „. Przyznaję to z kanałami to taki żarcik. Oczywiście żółw nie był siostry i pewnie już się odnalazł. Taki wielki happy end a tylko jeden. Ten pierwszy nadal siedzi w kanałach ćwicząc ninjutsu. Jak wróci i zobaczy rywala to nie będzie tak kolorowo, chyba, że się zakocha albo zdradzi go własny mistrz i przygotuję konkurenta na równą walkę. Ten pierwszy ” The Lost And Forggoten One” wybrał Freedom. No a ten drugi własne miejsce u Ludz, mówiąc a ” A trzeba było wia… „. Ty tylko przypomnę stare chińskię porzekadło ” żółw , który nie zazna wolności, trawy, piasku, morza, itp będzie siedział w studni. Dodam od siebie i czekał na ratunek aż któś zapełni studnię i mu pomoże. Wydostać się mówię tutaj o każdym gatunku żółwia , oczywiście nie słoniowym.Błotny albo morskim dla przykładu. To było wszystko pół żartem pół serio to kończąc. Serio to tu najbardziej pasuję. Życzę miłego dnia wszystkim i dalej, żeby Państwo ” Nas” Zaskakiwało wiedzą o tych ” Gadach”. Jak tytuł mówi ” Dinoanimals”. Te trzy historie tak tylko jako dodatek do całej wypowiedzi. Dla mnie tylko 2 ważniejsze. O wężu i o jaszczurcę. Która powiedziała ” Human wins” to zaporzyczyłem z gry Mortal Kombat 4 od tak po prostu.

    1. Breakdance to przezwisko w szkole. Bo ktoś z dowcipnych kolegów ze szkoły pomyślał, że umiałem kręcić się na głowie. Nie potrafię. Przepraszam za to ale chciałem poprawić ” Gady” w nazwię bo się pomyliłem i się przyznaję.

     1. A ponoć miałem płaską górną część czaszki tylko problem w tym że ten dowcipniś też miał. Myśląc że to pas startowy dla samolotów. Ach ta młodzież można by wtedy rzec. Stare a dobre czasy.

     1. Dziękuję Panie Rafale napawno zajrzę. Co do godziny to po prostu się przebudziłem i z ciekawości zawitałem na tej stronie. Tylko powiem według horoskopu chińskiego jestem wężem a nie smokiem dobrze chociaż, że nie szczurem czy świnią. Miło by mi było jeśli każdy podzielił by się tak z ciekawości swoim chińskim znakiem( symbolem). Najbardziej bym był ciekaw właśnie smoka. Kurczę wiele był dał, żeby był to on ale nie jest, zazdroszczę właśnie bycia smokiem. Ma najwięcej plusów niż minusów no ale nie dorównuje niestety szczurom. Chociaż smok jest bardziej celebrowany przez Chińczyków. Wspomnę kresówkę, z Jackie Chanem. Mega ciekawa powieść o poszukiwanie horoskopu chińskiego w celu pokonania zła. Cała Azja w jednym wydaniu. No kreska słabsza troszeczkę od Dragon Ball. Chodzi Mi tutaj o projekt postaci oraz krajobraz. Dla ciekawskich jeśli wszyscy to wiedzą to okej tylko przypomnę w Japoni i na świecie króluje na pierwszym miejscu Full Metal Alchemist Brotherhood. Nawet Dragon Ball przegrał. Evangelion oraz Attack on Titan itp. Wiem nie ma to nic wspólnego ze stroną no ale z Azją napewno ba tam też żyją ciekawe i piękne Gadziska. Tylko powiem jakie gady kocham. Najbardziej to będzie długa lista taka chronologia. Jaszczurki, krokodyle, aligatory i warany. 1. Krokodyle, 2.Aligatory, 3.Warany. 4. Kameolony, jednak chciałem by były na pierwszym miejscu . 5.Gekony, . 6.Szyszkowce, 7.Hatterie, 8. Bazyliszki. 9.pospolite wszystkie jaszczurki w tym nasze polskie, dopiero teraz węże na 10 miejscu.1. Kobry, 2.Grzechotniki, 3. Żmije, 4.Pytony, 5. Anakondy, 6. Inne. wszystkie węże jadowite oraz nie oraz z naszego kraju. No akurat tutaj mi pasuje dopiero tajpan. 15. Żówie lądowe i morskie. Tylko wspomnę kolejność żółwi. 1.jaszczurowate, 2.błotne, 3.stepowe, 4.Matta Matta, 5.morskie oraz te skórzaste. Na końcu Padalce na 16. Chociaż dał bym je przed żółwiami.17. Płazy. 1.Salamandry, 2.Żaby, 3. Ropuchy. Na końcu dopiero aksolotly na ostatnim. Z pierwszych gadów to t rex, numer jeden,2.gigantozaur, 3.spinozaur,4.Welociraptor,5.Pterodaktyl.6. Titanoboa,( nie wiem tylko czy żyły w tym samym czasie co t. rexy) 7. Pierwsze krokodyle, 8. D. Wodne, 9. D. Roślinożerne. Na pierwszym miejscu triceratopsy ich krewniacy, 2.Ankylozaury, 3.Pozostałe,4. (Archeopterysk), 5.(Megalodon) . Przepraszam za długi tekst wiadomo pisanie tutaj ich łacińskich nazw pewnie by się zeszło i jest mniej istotne. To wszystko. A jaka jest Wasza wszystkich kolejność. Tutaj podałem od żyjących współcześnie na początku, kończąc na prehistorii. Nie gra dla mnie rola co napisałem powyżej w klasyfikacji co do konkrętnych gatunków ( jadowite „mięsożerne”, roślinożerne) ani kto jest słabszy a kto silniejszy itp. Liczy się tutaj wygląd i szkielet nie ich waga czy siła( kocham kości). Co do prastarych to . 1.M.,2. W.,3. R. L. Skróty wiadomo. L to ptaki. Nie podałem tylko prastarych żółwi bo nie znam ich nazw. Muszę nadrobić czas żeby poznać większość z nich. Widziałem na żywo… Dla mnie numer jeden. Kameleona. W terrarium w Auchan. W Warszawie. Była to
      zielona samica. Taka chyba pospolita. Niestety bardzo się bała kiedy jej opiekun wziął ją w dłonie. Z racji że drobna i była sama w terrarium. Smutne dla mnie, że żyją dosyć krótko a żółwie dłużej. Tylko nie pamiętam jaki przybrała kolor ze strachu. Naturalna jaskrawa zieleń, trochę ciemniejsza od koloru limonki. Warto było ją spotkać. To już wszystko proszę tylko mnie nie znowu nie karcić. Ja to się mówi jedna z lepszych chwil w życiu. Dla każdego dużego i małego. Chciałbym poznać wszystkich opinie nie tylko swoją.

 1. Długość anakondy zależy od temperatury środowiska i są 10 m anakondy tylko że tak zwani naukowcy boją się je łapać np uważa się że rekin biały ma 7 m a w Kaliforni żyją 10 m i żywią się lwami morskim i dla tego są tak wielkie porównaniu z rekinami białymi z Afryki południowej które żywią się rybami prawie zawsze .

 2. Np strona Freeisoft jest artykuł o 9 m anakondzie
  Mam jeszcze artykuł z XIX w o 25 m osobniku ważący 500 kg
  Mam podawać jakieś informacje o osobnikach jak tu kolega tu chciał udowodnić większych nisz 7 m? hm

 3. Niby czemu ?
  Wasze stwierdzenie że anakonda ma max 7 m jest śmieszne to jak by powiedzieć że 13 latek już bardzie większy nie będzie jak się ograniczacie do terenów gdzie anakondy są tępione i nie mogą osiągnąć rozmiarów powyżej 10 m to lepiej się nie udzielacie jak się nie znacie bo ja porównaniu do was czytałem doniesienia o DOROSŁYCH OSOBNIKACH POWYŻEJ 10 M i mam dowody ale jesteście za głupi i za tępi by to pojąć

  1. Myślę, że kwestie, które zawarłeś w ostatnim akapicie, nie są za bardzo na miejscu – nikt cię tu nie obraża, więc dlaczego ty to robisz? Rzecz w tym, że nie ma wiarygodnych źródeł ani potwierdzonych pomiarów które wskazywałyby na istnienie anakondy o długości powyżej 9 metrów. Nagroda jest do odebrania 50 tys dolarów, dlaczego nikt się po nią nie zgłosił? Jeśli masz takie dowody, to je przedstaw. Pomińmy jednak jako dowody artykuły ze stron tego typu, którą wymieniłeś, bo one nie mają żadnej wartości.

 4. Za żywego osobnika te są martwe raczej wątpię by ktoś próbował gołymi łapami łapać węża który ma 10 m i raczej taki wąż jest dość stary i nie da się wzość żywcem co do dowodów każdy wie to interesuje się zoologią np ja że rozmiar anakondy jest zależne od temperatury klimatu i pożywienia oraz danie czasu gadowi urosnąć bo np krokodyl różańcowy osiągnie te 10m tylko że potrzebuje na to 50 , 60 lat ale niestety nie wielu udało się przetrwać tak długo

  1. Rzeczywiście jest tak, że dziś trudniej jest tym zwierzętom dożyć sędziwego wieku – dotyczy to krokodyli w stanie dzikim. Nie zapominajmy jednak, że węże nie żyją tak długo – anakonda w stanie dzikim przeciętnie ok. 10 lat. Ponadto hodowcy zapewniają wężom pod dostatkiem pożywienia, aby ich wąż właśnie był największy, gdyż staje się wówczas atrakcją, która może przynieść pieniądze. Tak jak to ma miejsce z pytonami siatkowymi – słynna Medusa (ponad 7 metrów długości). Pomimo tego nie ma dziś tak wielkich anakond.

 5. 10 Grudnia na Discovery Channel o 21 program Pożarty Żywcem.
  Paul Rosolie – przyrodnik i badacz razem z ekipą złapali ponoć ogromną anakonde.
  Gostek ma być ubrany w specjalny kombinezon który umożliwi mu przeżycie wewnątrz anakondy, która go wcześniej połknie.
  Ciekawe co z tego wyniknie i jak duży to wąż.

  1. Pewnie kolejna fabularyzowana historia jak ta na temat megalodona. Discovery w ostatnich latach niebezpiecznie zbacza od filmów dokumentalnych w kierunku pseudosensacji.

  2. No i chała totalna ten film na temat anakondy. Nie dość, ze gościa nie pożarła, to Discovery już zupełnie na psy schodzi kręcąc takie pseudofilmiki.

 6. To trochę rzeczywiście przesadzają w tych filmach z długością anakond, skoro dłuższy od niej jest pyton siatkowy.

 7. To Prawda Absolutna Anaconda jest potężna niezwykle silna i szybka,bystra ,spostrzegawcza i pożera ogromne ilości swoich ofiar nawet wliczając w to samce swojego gatunku i człowieka : Dziecko i Dorosłą Osobę Mężczyznę lub kobietę.Małe ważą parę kilogramów i mają kilka centymetrów długości .Duże Anakondy to już nie żarty ,są potężne i bardzo silne potrafią migiem uduśić i zgnieść kości ofiary i ją uduśić ,a potem połykają w całośći i pożerają zadowalają się w ten sposób kilkoma naraz ofiarami nie tak jak pyton czy boa tylko młode atakują pojedynczo i kąsają,Duża Anaconda zjada ofiarę w kilka minut lub sekund po strawieniu swojej ofiary ,postuje przez kilka mieśięcy do roku a nawet 2 lat Duże Osobniki Anakond ośiągają od 2 do 7 metrów długości a nawet 10 i ważą ponad 1,5 tony.

  1. Zapomniałeś dodać, że mają kuloodporne łuski i potrafią się przemieszczać z prędkością jaguara. Są niesamowicie groźne, bo zabijają dla przyjemności, a swoje ofiary wypluwają by dalej mordować. Mają słuch absolutny, wyczuwają drgania podłoża, wspaniały węch pozwala wyczuć ofiarę z 42 kilometrów a oczy widzą 16 podstawowych kolorów i potrafią emitować wiązki laserowe. W 1986 roku jedna anakonda napadła na małą miejscowość, gdzie zabiła 7 osób.

   1. Dodajmy do tego, że mają chowane skrzydła, dzięki którym w razie potrzeby potrafią wznosić się nad Andami 🙂

  1. Może byś tak te pytania zadawał pod odpowiednimi artykułami? Co ma anakonda do mrówek? Znajdź artykuł o mrówkach (na każdej stronie masz wyszukiwarkę) i jeżeli w nim nie ma takiej informacji to tam zadaj to pytanie.

 8. Parę pytań :

  1) czy anakondom i innym dusicielom zdarza się zjeść żywcem unieruchomioną ofiarę ?

  2) czy dusiciele są odporne na jad toksycznych krewniakó

  3) jak wyglądają koegzystencja anakondy z innymi dużymi drapieżnikami zamieszkującymi te same obszary np jaguarami, kajmanami czarnymi czy krokodylami orinokańskimi ? Często można przeczytać, że anakondy polują na jaguary, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne…

  1. 1. Anakonda i inne dusiciele unieruchamiają ofiary, ale nie zawsze czekają aż te wyzioną zupełnie ducha. Niemniej zazwyczaj ofiary mają już zatrzymaną akcję serca.
   2. Dusiciele nie są odporne na jad, zatem ukąszone giną.
   3. Jest na odwrót – to jaguary polują czasami na anakondy, ale nie odwrotnie. Anakondy stają się też ofiarami kajmanów i krokodyli orinokańskich. Anakondy zaś mogą polować na młode tych gadów.

   1. Henryk, co do kajmanów to chyba tylko duże kajmany czarne mogą postawić się anakondom. Inne gatunki są mniejsze i chyba często padają ofiarą tych dużych węży. Dotyczy to nawet dorosłych osobników. Tak mi przynajmniej wydaje ;).

    1. Krokodyl orinokański może osiągać do 5 metrów i wagę do 380 kg, więc anakonda raczej na niego nie zapoluje. Co do kajmanów, to rzeczywiście większość nie jest jakoś przesadnie duża, więc tu racja. Muszę sprostować punkt 3. Poza tym widziałem przed chwilą film, jak anakonda dusi kajmana.

     1. Największy gatunek kajmana to kajman czarny, którego samce mają ok 4 m więc też trudno mi sobie wyobrazić coby anakonda mogła na niego zapolować. Inne gatunki są mniejsze i to chyba właśnie ona często padają ofiarą anakody. Większe gatunki np wspominany krokodyl orinokański są zdecydowanie poza zasięgiem tych węży. Pytanie czy same krokodyle często polują na dorosłe samice anakondy czy są to jednak zbyt wymagające zwierzęta żeby stać się ofiarą?

     1. To bardzo trudny do oceny pojedynek. Pyton pyton siatkowy to bardzo duży wąż i gdyby był taki jak Meudusa, czyli ponad 7,5-metrowy, to ważyłby dwa razy więcej niż puma. Nie sądzę, aby takie węża puma pokonała. Nie pytaj mnie proszę, jaki dokładnie musiałby być duży wąż, a jaka puma, bo to naprawdę zależy od wielu czynników :). Puma raczej w naturze na węże nie poluje, lamparty czy jaguary owszem.

  1. O jedno cię zapytam Pisząc:”Nie sądzę ,aby takie węże puma pokonała” Chodziło ci że gdyby chodziło ci że gdyby taki wąż miał ważył Dwa razy od Pumy więcej czy nie sądzisz Że w ogóle takie węże by pokonała Sprecyzuj

 9. Dlaczego w artykóle o pytonie siatkowym jest że waży ponad 100 kg tutaj piszecie że anakonda waży 60 -70kg a piszecie że anakonda jest najcięższa

  1. Zapewne dlatego, że pytony są dłuższe i średnio osiągają wyższą wagę, niż anakondy. Niemniej istnieją doniesienia o wielkich i ciężkich anakondach, które przewyższają wagą pytony.

 10. Wiem już że jaguarem zdarza się polować na dorosłe anakondy . Ale czy odwrotnie? Czy anomakonda zapoluje na dorosłego jaguara?

  1. To o nie jest takie powszechne, ale się zdarza. Jaguary są zjadane, ale także jedzą anakondy. Anakondy polują z zasadzki, chowają się w mętnej wodzie i jeśli nieświadomy jaguar podejdzie wystarczająco blisko, zaatakują. Anakondy mają oczy na czubku głowy, podobnie jak krokodyle i potrafią trzymać ciało pod wodą, czekając na ofiarę.
   Pytanie, czy są jakieś udokumentowane przypadki znalezienia szczątków jaguara wewnątrz anakondy? Te wydarzenia są niezwykle rzadkie. Nie mogłem znaleźć twardych dowodów, że akurat jaguary stały się ofiarami anakond, ale nie tak dawno udokumentowano przypadek w Brazylii, z sierpnia 2016 r., gdzie anakonda żerowała i połknęła dorosłą pumę ważącą ponad 50 kilogramów.
   Badacze ze stanu Sao Paulo z Instituto Pró-Carnívoros obserwowali grupę pum z obrożami z radiem i zauważyli, że jedna puma już się nie porusza. Poszli do lokalizacji sygnału i zamiast pumy znaleźli dużą anakondę (około 4.2 metra długości, ważącą 92 kilogramy) z dużym zwierzęciem w środku w zaawansowanym procesie trawienia. Anakonda została znaleziona martwa, prawdopodobnie z powodu kilku śladów i obrażeń, prawdopodobnie podczas walki z pumą, i nie przeżyła. Szacują, że wąż przeżył około 10 dni po walce z pumą.
   To najwyraźniej pierwszy w pełni udokumentowany przypadek anakondy polującej na dużego kota, według Luiza Piresa, dyrektora Bauru Zoo w Brazylii.
   Istnieją opowieści, że jaguar również pada ofiarą większych anakond, co jest rzadkością, ale teraz wydaje się to o wiele bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że anakondy w Amazonii mogą być większe niż ta z przykładu z pumą, podczas gdy jaguary nie są tak duże jak te z Pantanal.

   1. Ok jednak Jaguary są większe niż Puma nawet te w środkowej części Brazylii ta Puma o kturej mowa ważyła 50 kg samiec jaguara waży ok 70-80 a na pantanalu nawet 120 jest to ponad 2razy więcej

    1. Tak, jak napisałem, twardych dowodów nie ma, ale w kontekście tej pumy, można sobie wyobrazić sytuację skutecznego ataku anakondy na jaguara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button