DomowePsySsakiZwierzęta

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Walia była swego czasu krainą celtyckich plemion. Za sprawą Wikingów i Flamandów stała się również domem dla krótkonogich, ale za to pracowitych i towarzyskich psów. Dzisiaj te niezwykłe, uszate zwierzaki noszą nazwę Welsh Corgi Pembroke.

Walijskie określenie Corgi tłumaczyć można jako „karłowaty pies”. Pembroke zaś, to odniesienie do miejsca, z którego dzisiejsza rasa pochodzi – walijskiego hrabstwa Pembrokshire. Więcej ciekawostek na temat tych uroczych psów znajdziecie w poniższym artykule.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające
  • Sekcja I: Psy pasterskie
  • Próby pracy: nie podlega
  • Typ: jamnikowaty
  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania (Walia)
Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Historia rasy

Przodkowie Pembroke’a pojawili się w krainie Celtów w wieku XII. Mówi się, że na tereny dzisiejszej Walii przywozili je flamandzcy tkacze i Wikingowie. Od ok. X w. trudniły się pracą pasterzy owiec, kaczek, gęsi, koni i bydła.

Przez wieki uważano, że Pembroke i Welsh Corgi Cardigan są przedstawicielami tej samej rasy. W 1928 r. sklasyfikowano je pod jedną nazwą – Welsh corgi. Zmieniło się to dopiero w roku 1934, kiedy porównano oba psy. Okazało się, że różnice między nimi są na tyle widoczne, że komisja kynologiczna postanowiła stworzyć 2 odrębne rasy. Po rozdzieleniu Pembroke zyskał na popularności i do dziś wydaje się popularniejszy od Cardigana.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Charakterystyka

Wygląd

Ciało corgie’ego jest wsparte na krótkich, szerokich nogach. Wydaje się dłuższy od innych psów, ale to tylko złudzenie wywołane skróconymi kończynami. Głowa jest szeroka, wyposażona w owalne, brązowe oczy (odcień brązu uzależniony jest od umaszczenia). Oprawa oczu jest natomiast czarna.

Średniej wielkości uszy sterczą i dodatkowo zwężają się ku górze, tworząc trójkąt o zaokrąglonym szczycie. Ogon jest przedłużeniem linii grzbietu, ale noszony jest powyżej kręgosłupa.

U psów tej rasy czasem ogon skraca się. Jest to jednak nielegalne na terenie wielu krajów Europy.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Sierść

Futro składa się z gęstego podszerstka i grubego włosa okrywowego. Sierść jest prosta, krótka i szczelna. Niektóre osobniki posiadają dłuższy płaszcz. Określane są wtedy mianem długowłosych.

Sierść może być jednolicie śniada, ruda lub płowa. Spotyka się też psy czarne z podpalaniem oraz posiadające białe znaczenia. Występują one na szyi, piersi i łapach, rzadziej na głowie oraz pysku.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Temperament

Bardzo aktywny, wytrzymały i towarzyski corgi dobrze zajmuje się nie tylko zwierzętami hodowlanymi, ale również dziećmi. W stosunku do opiekunów jest bardzo oddany, wierny oraz kochający. Chętnie uczy się nowych rzeczy ze swoim panem.

Pomimo niskiego wzrostu wykazuje zachowania obronne. Wobec obcych staje się nieufny, dlatego trzeba go odpowiednio wcześnie zaznajamiać z przyjaciółmi domu. Profesjonalne szkolenie z pewnością nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – może „wyciągnąć” z corgi’ego najlepsze cechy domownika i stróża.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Podgryza opiekunów…

Miewa tendencję do pogryzania pięt swym opiekunom. Tego rodzaju postępowanie sprawdza się przy prowadzeniu stada i pilnowaniu, aby się nie rozproszyło. W przypadku ludzi trzeba nauczyć psa, że nie jest to zachowanie pożądane.

Choć zwierzę nie ma na celu w ten sposób wyrządzenia nam krzywdy, nie powinniśmy mu się kojarzyć się ze stadem, którym należy kierować.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Instynkt pasterza

Ze względu na instynkt pasterza, może gonić wszystko co się rusza, dlatego trzeba pilnować, aby nie gonił samochodów czy dzieci sąsiadów.

Jako dobry stróż będzie często szczekał, jeśli uzna, że w pobliżu domostwa czyha wróg. Może też szczekać na swoich podopiecznych, aby komunikować się i (być może) okazać swoją wyższą pozycję.

Posiada silny charakter, dlatego jego opiekun powinien mieć podobną cechę. Dzięki temu zwierzę nie „wejdzie nam na głowę”, ale stanie się mądrym i opiekuńczym przyjacielem rodziny.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke a Welsh Corgi Cardigan

Poniżej zamieszczamy zdjęcie porównawcze obu rasy, aby łatwiej było uzmysłowić sobie różnice dzielące obie rasy.

Welsh Corgi Pembroke oraz Welsh Corgi Cardigan
Welsh Corgi Pembroke oraz Welsh Corgi Cardigan – porównanie

Szczegółowe dane / wymiary

Welsh Corgi Pembroke

  • Wysokość w kłębie: 25-30 cm
  • Waga: 10-14 kg
  • Długość życia: 12-15 lat
Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke – ciekawostki

  • Welsh Corgi Pembroke jest jedną z ulubionych ras królowej Elżbiety II. W ciągu swojego panowania była w posiadaniu ponad 30 psów tej rasy. Generalnie rzecz ujmując, jest to ulubiona rasa brytyjskiej rodziny królewskiej od około 70 lat.
  • Welsh Corgi Pembroke to jedna z najstarszych ras pasterskich.
  • W rankingu najinteligentniejszych psów, opracowanym przez Stanley’a Corena, Welsh Corgi Pembroke zajmuje 11 miejsce. Jest więc jedną z najinteligentniejszych psich ras.
  • Welsh Corgi Pembroke jest blisko spokrewniony z takimi rasami jak: schipperke, szpic miniaturowy (pomeranian), szpic wilczy, szpic fiński, samojed, chow-chow i elkhund szary.
Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke

Polecamy


Baza Dinozaurów

14 komentarzy

  1. Droga redakcjo czym różnił się deodon od entelodona i archeoterium? Tylko rozmiarami czy czymś jeszcze?

    1. Upraszczając – oczywiście rozmiarami, okresem i zakresem występowania (Entelodont występował nie tylko w Ameryce Północnej, lecz również w Europie i Azji).
      W kontekście różnic dotyczących wyglądu, najlepiej przeanalizować wizualizacje i rekonstrukcje szkieletów – różniły się między innymi długością pyska, kształtem głowy itd.
      Daeodon – 1.8 – 2.1 m wysokości w kłębie, długość ok. 3.5 m, waga 600 – 1000 kg
      Entelodont – 2.1 m wysokości w kłębie, waga ok. 400 kg
      Archaeotherium – 1.2 m wysokości w kłębie, długość ok. 2 m, waga 270 kg

  2. Czy lew zasługuje na tytuł Króla Zwierząt? Bo moim zdaniem, żeby jakie kolwiek zwierze zasłużyło na ten tytuł nie wystarczy haryzmatyczny wygląd.

  3. Błagam zmieńcie stronę z welsh corgi pembroke!
    Nikt im nigdy nie odcinał ogonów! Mają dominujący gen szczątkowego ogonka.

    1. Tu nie ma co poprawiać. Cardigan Welsh Corgi miewa skracany ogon natomiast Pembroke Welsh Corgi mają gen bezoogonowości i 2/3 psów rodzi się ze szczątkowym ogonem. 1/3 Pembroke Welsh Corgi ma jednak ogon i u nich ogony bywają skracane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button