DomowePsySsakiZwierzęta

Szpic miniaturowy czyli pomeranian

Szpic miniaturowy – pomeranian

Najsłodszy pies świata?

Jeśli sądzicie, że fryzura nie zdobi psa, to zerknijcie do artykułu, jak bardzo można być w błędzie 🙂 Szpic miniaturowy dzięki odpowiedniemu strzyżeniu przechodzi całkowitą metamorfozę i staje się najsłodszym psem świata 🙂

Pomeranian to w języku niemieckim określenie Pomorza, czyli pasu lądowego leżącego blisko morza. Przebiega on przez terytorium Polski i Niemiec. Pomeranian to także alternatywna nazwa szpica miniaturowego. Co ma wspólnego nasze rodzime Pomorze z psami pochodzącymi od pierwotnych ras pracujących na obszarach zimnej, eurazjatyckiej północy?

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 5: Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja 4: Szpice europejskie
  • Typ: lisowaty
  • Próby pracy: nie podlega
  • Inne nazwy: Pomeranian, Toy German Spitz
  • Kraj pochodzenia: Niemcy
Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Historia rasy

Swą nazwę zawdzięcza Pomorzu – wybrzeżu polsko–niemieckiemu. Region ten nie był jednak miejscem hodowli rasy, choć tam się rozwinęła. Jedna z teorii głosi bowiem, że przodkowie tych psów dotarli na tereny Pomorza wraz z przybyłymi ze Skandynawii furmanami.

Ten niewielki pies wywodzi się od pierwotnych ras dużych szpiców pracujących w trudnych warunkach klimatu arktycznego. Zajmowały się one głównie pasterstwem owiec. Pod koniec wieku XIX angielski Kennel Club jako pierwszy uznał szpica miniaturowego za odrębną rasę. Hodowlą zajęła się w roku 1888 królowa Wiktoria, dzięki czemu rasa stała się bardzo popularna w Anglii.

Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Charakterystyka

Wygląd

Szpic miniaturowy to maleńki pies wielkości psa ozdobnego. Na klinowatej głowie znajduje się prosty i stosunkowo krótki pysk zakończony nosem, którego kolor uzależniony jest od barwy sierści. Nad pyskiem widać migdałowate, ciemne oczy. Na szczycie głowy dostrzeżemy natomiast małe, sterczące uszy. Sylwetkę wieńczy pierzasty ogon, ułożony płasko na zadzie.

Sierść składa się z długiego, prostego i szorstkiego włosa okrywowego, podszerstek jest natomiast gruby, miękki i krótki. Wokół szyi formuje się spora kryza, a na klatce piersiowej żabot. Zaleca się, aby futro przycinać co 1-2 miesiące.

Spotyka się wiele odmian kolorystycznych, w tym czerwoną, pomarańczową, kremową, niebieską, brązową, podpalaną, białą, pręgowaną, cętkowaną i wiele innych. Najwcześniejsze znane szpice miniaturowe były umaszczone biało, czasem brązowo lub czarno. Królowa Wiktoria wprowadziła do hodowli psy czerwone – ta odmiana stała się pod koniec wieku XIX bardzo popularna.

Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Temperament

Sprawia wrażenie niewinnego, delikatnego psiaka, ale niech nie zmyli to nikogo. W rzeczywistości szpic miniaturowy to pies dumny i energiczny, inteligentny i chętny do nauki, a także bardzo lojalny wobec opiekunów. Jest wspaniałym, szybko przywiązującym się towarzyszem rodziny. Pełno w nim uczuć, dlatego będzie chętnie je okazywał.

Posiada wrodzoną czujność, aktywność i ciekawość wobec otoczenia. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej niezależnych ras miniaturowych, dlatego wymaga opiekuna zdecydowanego, ale łagodnego. Nie wolno pozwalać mu na wszystko, gdyż wtedy stanie się małym terrorystą. Szpic miniaturowy ma dominującą osobowość, dlatego musi zrozumieć od początku, kto jest głową rodziny.

Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Syndrom małego psa

Niestety, podobnie jak wiele innych ras miniaturowych, również szpic często pada ofiarą tzw. syndromu małego psa. Pojawia się on wtedy, gdy zwierzęciu nie stawia się żadnych granic. W ten sposób pies zaczyna uważać siebie za lidera ludzkiego stada, pojawiają się również zaburzenia zachowania, takie jak lęk separacyjny, agresja i nerwowość. W skrajnych przypadkach zwierzę może nawet atakować większe od siebie psy. Może przejawiać również duży dystans i agresję w stosunku do obcych, co objawia się nadmiernym szczekaniem i warczeniem, a nawet gryzieniem.

Zdarza mu się być wybrednym w stosunku do innych zwierząt domowych, ale jeśli będzie z nimi wychowywany od okresu szczenięcego, nie powinien sprawiać na tej płaszczyźnie problemów.

Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Mały stróż

Mimo małych rozmiarów jest dobrym stróżem reagującym szczekaniem na nieznane dźwięki. W związku z tym może szczekać nawet na dzwonek od drzwi – warto go tego oduczyć.

Z małymi dziećmi ostrożnie

Ze względu na dominujący charakter i wysoki poziom niezależności, szpic miniaturowy nie jest zalecany dla domu z małymi dziećmi. Jeżeli jednak pies będzie miał dostarczaną codzienną dawkę aktywności w postaci spacerów i zabawy, będzie spokojniejszy, pewniejszy siebie, godny zaufania i stabilniejszy psychicznie.

Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Kondycja zdrowotna

Ze sporymi problemami zdrowotnymi borykają się szpice o umaszczeniu merle. Geny odpowiedzialne za ten typ ubarwienia mogą być bowiem przyczyną:

  • głuchoty (postać od łagodnej do ciężkiej)
  • zwiększonego ciśnienia wewnętrzgałkowego
  • rozszczepu pewnych struktur w oku (tzw. colomba)
  • niedorozwoju gałek ocznych (tzw. małoocze)
  • wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm

Szczenięta pochodzące od rodziców merle mogą mieć także poważne zaburzenia w budowie szkieletu, serca czy układu rozrodczego.

Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Jako rasa, szpice miniaturowe cierpią na:

  • zwichnięcia rzepki
  • załamanie tchawicy
  • łysienie połączone z przebarwieniem skóry
  • zespół Cushinga
  • niedoczynność tarczycy
  • infekcje skórne
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • wnętrostwo u samców (jedno lub oba jądra nie zstępuje/ją do moszny)
Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Szczegółowe dane/wymiary

Szpic miniaturowy

  • Wysokość w kłębie: 13-28 cm
  • Waga: 1,9-3,5 kg
  • Długość życia: 12-16 lat
Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Szpic miniaturowy – ciekawostki

  • Z katastrofy Titanica w roku 1912 wyszły cało zaledwie 3 psy, spośród których 2 były szpicami miniaturowymi.
  • Szpic miniaturowy jest blisko spokrewniony z takimi rasami jak husky syberyjski, akita, alaskan malamut i samojed.
  • Szpice miniaturowe są jedną z najbardziej kolorowych ras – w jej obrębie dozwolonych jest mnóstwo wariantów kolorystycznych i wzorów. AKC wymienia ich aż 23.
  • Jednymi z najbardziej znanych właścicieli szpica miniaturowego byli: Michał Anioł, Maria Antonina i Amadeusz Mozart.
  • Szpic miniaturowy o imieniu Boo stał się jednym z najsłynniejszych psów świata dzięki swemu profilowi na Facebooku. Charakterystycznie krótko przystrzyżony, stał się maskotką całego świata, określany jest jako World’s Cutest Dog, czyli najsłodszy pies świata. W chwili pisania tego artykułu, Boo ma ponad 17 mln fanów.
Szpic miniaturowy, pomeranian
Szpic miniaturowy, pomeranian

Polecamy:


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

    1. W zależności od utytułowania rodziców od 800 zł do 3 tys zł. Zazwyczaj od 1,5 – 2,5 tys, choć zdarzają się oferty za 5 i 7 tys, ale nikt ich nie traktuje poważnie.

    1. Przecież artykuł na temat albertozaura jest już napisany (wystarczy użyć wyszukiwarki). A saltazaur był w wielu artykułach już charakteryzowany. Microraptora jedynie nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button