DomowePsySsakiZwierzęta

Shih tzu – figlarny psiak

Shih Tzu

Analizy genetyczne dowiodły, że współczesna rasa Shih Tzu zalicza się do grupy psów starych, pierwotnych, tzn. takich, które mają bliskie relacje genetyczne z wilkami. Kto pomyślałby, że ten mały, nieco zadziorny psiak z kokardką na czubku głowy jest bliskim kuzynem dzikich, potężnych i nieustraszonych wilków? Jeżeli ktoś bliżej poznał Shih Tzu, nie powinien poczuć zdziwienia. Jest to bowiem zwierzę o silnej osobowości, odważne i czujne. Bez wątpienia takimi samymi epitetami można określić wilka. Oto krótka opowieść o cesarskim ulubieńcu, którego pokochały tysiące ludzi na całym świecie.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa
 • Sekcja 5: Rasy tybetańskie
 • Próby pracy: nie podlega
 • Typ: jamnikowaty
 • Inne nazwy: Shi Tsu, Shi tsu, Szi-cu, Shi-Tzu, Chinese Lion Dog („chiński lwi pies”), Chrysanthemum Dog („pies chryzantemowy”)
 • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Tybet, Chiny / Wielka Brytania
Shih tzu
Shih tzu

Historia powstania rasy

Mówi się, że obecna postać Shih Tzu powstała w wieku XVII w Pekinie, w skutek krzyżowania Lhasa Apso z tybetańskimi psami górskimi i pekińczykami.

Od początku psy te stały się ulubieńcami chińskich monarchów. Przez wiele lat były nie do kupienia przez obcokrajowców, ze względu na swą cesarską „karierę”. Zmieniło się to dopiero w latach ’30-tych XX wieku, kiedy pierwsza para czworonogów została przywieziona do Anglii. Dokonali tego angielscy żołnierze w czasie II wojny światowej.

W Wielkiej Brytanii rasa została zaakceptowana w roku 1945, natomiast w roku 1969 zarejestrowano ją w Stanach Zjednoczonych.

Shih tzu
Shih tzu

Charakterystyka

Wygląd

Figlarny, nieco naiwny wygląd to tylko pozór, bowiem ciało Shi Tsu jest silne i wytrzymałe. Jako typ jamnikowaty, posiada długi tułów wsparty na krótkich kończynach. Głowa jest okrągła i duża, oczy szeroko rozstawione, a pysk krótki. Okrągłe oczy są ciemne, choć u psów jasno umaszczonych są one nieco bledsze. Pokaźne, nisko osadzone uszy miękko zwisają, prezentując gęsty włos.

Ciało pokrywa podwójna warstwa futra, dzięki czemu pies jest chroniony przed zimnem. Włos nad oczami często jest wiązany w koczek, aby zwierzę nie miało problemów z widzeniem (a przy okazji opiekunowie mogli spełnić swoje fryzjerskie fantazje). Wokół nosa formuje się charakterystyczna broda i wąs. W obrębie rasy dozwolony jest każdy kolor i wzór na sierści. U psów łaciatych często widoczna jest biała strzałka na czole i czubek ogona.

Shih tzu
Shih tzu

Temperament

Ten mały, nieszkodliwy na pierwszy rzut oka psiak, to w rzeczywistości czujny, żywiołowy pies o silnym charakterze. W stosunku do opiekuna jest jednak bardzo oddany i czuły – szybko się zaprzyjaźnia (choć w stosunku do obcych trzyma dystans), a ponadto dobrze reaguje na szkolenie.

Ze względu na swoją czujność jest bardzo dobrym stróżem, głośno informującym o swej obecności. Nie można mu również odmówić mądrości i odwagi, ale też wrażliwości. Uwielbia zabawę z człowiekiem. Można powiedzieć, że najlepiej czuje się w obecności ludzi oraz innych zwierząt.

Jak większość małych psów, może zachowywać się nieco apodyktycznie. W związku z tym należy dawać mu konsekwentnie do zrozumienia, że nie on jest panem domu. Niedoświadczeni psiarze powinni wiedzieć, że małe psy, takie jak Shi Tsu mogą stać się bardzo nieprzyjemne w stosunku do ludzi, jeśli pozwoli im się na wszystko.

Niestety wiele osób traktuje rasy małe i miniaturowe jak urocze zabawki, oddając im tym samym całą władzę nad domem. Shi Tsu nie może uznać siebie za właściciela człowieka, inaczej staje się zazdrosny, agresywny, niebywale uparty i nerwowy. Odpowiednio prowadzony staje się jednak uroczym, lojalnym i czułym towarzyszem.

Shih tzu
Shih tzu

Kondycja zdrowotna

Problemy ze stawami i kręgosłupem to wynik nieproporcjonalnie długiego ciała w stosunku do krótkich kończyn, które kiepsko amortyzują wstrząsy. Czasem zdarzają się też infekcje ucha, choroby oczu, utrata zębów.

Ze względu na skrócony pyszczek, pies może chrapać przez sen, a jego oddech w ciągu dnia świszczeć. Szeroko pojęte problemy z oddychaniem są raczej częste w obrębie rasy, właśnie ze względu na krótki pysk i, co za tym idzie, skrócony przewód nosowy.

Shih tzu
Shih tzu

Szczegółowe dane / wymiary

Shih Tzu

 • Wysokość w kłębie: 20-28 cm
 • Waga: 4-8 kg
 • Średnia długość życia: 10-20 lat
Shih tzu
Shih tzu

Shih Tzu – ciekawostki

 • Nazwa rasy pochodzi z języka chińskiego i oznacza tyle co ”lew”. Odnosi się ona do podobieństwa z lwami przedstawianymi w tradycyjnej sztuce Chin. W języku chińskim „lwim psem” jest także pekińczyk.
 • Osobniki znacznie mniejsze od przeciętnych Shih Tzu nazywane są Chinese Imperial Dog lub Tiny Teacup Shih Tzu.
 • Sierść na pysku tworzy charakterystyczny wzór, u Chińczyków kojarzący się z kwiatem chryzantemy – symbolem cesarza i słońca.
Shih tzu
Shih tzu

Polecamy


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

 1. Serio?! Masz na imię Legolas jakoś Ci nie wierze ! z góry w najgrożniejsze psy Top 10 czy jakoś tam jakaś babka podpisała się Arwena , a shicu tzzu dla mnie jest ładny podszywaczu idioto!!!

 2. Fausti każdy ma swoje gusta i nie wolno tak się oburzać !!!! Ten chłopiec lub pan
  może się podpisywać jak chcę co ci do tego ??? od razu idioto ?! Napisze otym do
  redakcji !

 3. Ludzie !!! To tylko mała psina ! Jest tyle na świecie ważnych spraw, że skupianie uwagi na takim zwierzęciu jest symptomem małostkowości i egoizmu. Marian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button