DinozauryDinozaury drapieżneKreda

Suchomim (Suchomimus)

Suchomim (Suchomimus tenerensis)

Jedyny przedstawiciel rodzaju Suchomimus, blisko spokrewniony z rybożernym dinozaurem – spinozaurem (Spinosaurus), choć mniejszy od niego. Przerażający pysk i duże rozmiary klasyfikują suchomima wysoko w hierarchii największych i najstraszniejszych drapieżnych dinozaurów (teropodów).

Klasyfikacja

 • Gromada: zauropsydy
 • Podgromada: diapsydy
 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
 • Podrząd: teropody
 • Rodzina: Spinosauridae
 • Podrodzina: Baryonychinae
 • Rodzaj: suchomim
 • Gatunek: Suchomimus tenerensis
Ulubionym przysmakiem suchomima (Suchomimus) były ryby.

Nazwa

Nazwę rodzajową – Suchomimus – tłumaczy się jako „naśladujący krokodyla”, ze względu na kształt głowy i pyska. Nazwa gatunkowa – tenerensis – pochodzi od miejsca odkrycia zwierzęcia, czyli od pustyni Ténéré.

Datowanie i występowanie

Występował na terenach dzisiejszego Nigru, w Afryce Zachodniej. Skamieniałości suchomima odnaleziono na obszarze południowo-centralnej Sahary – Ténéré, w formacji skalnej Elhraz, co świadczy o tym, że żył 121 – 112 mln lat temu we wczesnej kredzie, a dokładniej – w apcie. W tamtym czasie Sahara była bagnistym miejscem, bogatym w roślinność.

Suchomim (Suchomimus) wyposażony był garnitur 130 zakrzywionych zębów.

Charakterystyka

Szczęki i zęby

W przeciwieństwie do większości dużych teropodów, suchomim miał znacznie wydłużony, wąski i nisko osadzony pysk, a szczęki stanowiły mocno rozbudowane kości przedszczękowych oraz przednią część kości szczękowych. W pysku rosło ok. 130 zaostrzonych, ale nie bardzo ostrych zębów skierowanych delikatnie ku tyłowi. Wyglądały jak piły, ponieważ na brzegach widoczne były drobne ząbkowania. Na „czubku” szczęki zęby były dłuższe niż w pozostałych częściach, po 7 na górze i na dole. W dalszej części szczęki górnej rosły 22 zęby, natomiast w żuchwie – 31. Pysk do złudzenia przypominał krokodyla.

Suchomim (Suchomimus) podobnie do spinozaura lub akrokantozaura posiadał kolce, garb lub żagiel na grzbiecie.

Kolce i żagiel

Na grzbiecie, wzdłuż kręgów, widoczne były wyrostki w kształcie ostrzy, które mogły podtrzymywać płaty skóry, co tworzyło strukturę na kształt żagla. Najwyższe „kolce” znajdowały się w okolicach kręgów biodrowych, były jednak i tak krótsze od żagla spinozaura.

Wielkość

Teropod mierzył ok. 11 m długości i ważył 2,6 – 5,2 tony. Po budowie pyska naukowcy wnioskują, że w jego diecie przeważały ryby, ale jadł również inne mięso, np. padlinę.

Suchomim (Suchomimus) – pazur i zęby.

Spinozaur, czy barionyx?

Ponieważ rodzina spinozaurów należy do świeżych odkryć paleontologicznych, wciąż niewiele o nich wiadomo. Suchomim wydaje się być połączeniem barionyksa (Baryonyx walkeri) ze spinozaurem z tym, że jest większy od tego pierwszego, ale mniejszy od tego drugiego.

Barionyks nie posiadał jednak specyficznego żagla, co było głównym powodem sklasyfikowania go w zupełnie innym rodzaju niż suchomima i spinozaura.

Niewykluczone jednak, że kolce neuronowe zaczynały wyrastać po określonym czasie, gdy dinozaur osiągał dojrzałość, a szczątki barionyksa mogły być pozostałością po osobniku niedojrzałym.

Nie ma jednak dowodów na tę tezę, ponieważ nie odnaleziono (jeszcze?) okazów, u których wzrost kolców zatrzymał się w momencie śmierci na etapie pośrednim.

Do niedawna Baryonyx tenerensis był synonimem Suchomimus tenerensis.

Suchomim (Suchomimus) – rekonstrukcja szkieletu.

Tryb życia

Jako członek rodziny spinozaurów przypuszcza się, że suchomim prowadził podobny tryb życia do swojego większego kuzyna, tzn. prawdopodobnie migrował co pół roku do określonych akwenów Afryki (delty rzek i laguny wczesnej kredy) w poszukiwaniu ryb.

Wyspecjalizowanie w polowaniu dostrzeżono w długim pysku i stosunkowo cienkich zębach, które idealnie nadawały się do chwytania śliskich ofiar, w tym przypadku – ryb.

Zęby w kościach przedszczękowych miały zaokrąglone korony, co dodatkowo zwiększało chwytliwość szczęk.

Suchomim (Suchomimus) – dietą tego kredowego gada były głównie ryby, rzadziej padlina.

Dieta

Dieta suchomima nie opierała się wyłącznie na rybach; mógł jadać inne dinozaury i pterozaury, nie jest to jednak pewne. Wiadomo, że zęby nie były przystosowane do zabijania ofiary, ale do jej łapania, co sugeruje, że suchomim preferował – poza rybami – także padlinę.

Na kończynach przednich miał duże pazury, którymi byłby w stanie chwytać małe ornitopody, np. uranozaura (Ouranosaurus nigeriensis), a następnie podciąć nimi gardło.

Porównanie wielkości: od góry: Barionyks (Baryonyx walkeri), Suchomim (Suchomimus), Spinozaur (Spinosaurus).

Żagiel

Nie wiadomo, jakie funkcje spełniał żagiel na jego grzbiecie. Naukowcy sugerują, że zapewniał termoregulację lub był magazynem substancji odżywczych. Ponadto, wygląd żagla mógł bardziej przypominać ten, który posiadał akrokantozaur (Acrocanthosaurus), wtedy strukturę tę trudno nazwać żaglem, raczej – garbem.

Ogólny zarys sylwetki mógł być podobny do południowoamerykańskiego spinozaura – Irritatora (znany wyłącznie z czaszki, zębów i kręgów).

Suchomim (Suchomimus) – wizualizacja.

Odkrycie

Pazur tego dinozaura odkryto 4 grudnia 1997 roku, a dokonał tego David Varricchio, co doprowadziło do wykopania ponad 400 skamieniałych fragmentów szkieletu znajdujących się w pobliżu pierwszego znaleziska. Stanowią one ok. 70% całego szkieletu suchomima.

Po 10 latach (w 1997 roku) paleontolog – Paul Sereno oraz jego zespół – wykopał prawie kompletny szkielet z formacji skalnej Elhraz w Nigrze.

Suchomim (Suchomimus) – przerażający, prawda?

Suchomim vs spinozaur

Suchomim najprawdopodobniej nie spotkał się nigdy ze swoim większym kuzynem (największym drapieżnym dinozaurem wszech czasów) spinozaurem. Choć oba gady żyły w Afryce na podobnych terenach, to dzieliła je odległość czasowa. Spinozaur pojawił się bowiem na Ziemi dopiero w albie (106 mln lat temu i żył na przełomie dolnej i górnej kredy do okresu mniej więcej 93 mln lat temu). Spinozaur był znacznie większy niż suchomim, przewyższał go zarówno wagą jak i długością. Jakikolwiek hipotetyczny pojedynek miałby więc dość oczywiste rozstrzygnięcie.

Suchomim (Suchomimus) vs sarkozuch (Sarcosuchus).

Suchomim vs sarkozuch

W czasie, gdy na ziemiach Afryki suchomim łowił sobie ryby, sam mógł stać się ofiarą większego drapieżnika, któremu mogło się niezbyt podobać, że ktoś podbiera mu ryby – sarkozucha. 12 metrów długości i 8 ton wagi, to naprawdę nie przelwki i suchomim mógł mieć nie lada kłopoty przy taki spotkaniu.

Suchomim (Suchomimus) – charakterystyczna, pochylona sylwetka.

Szczegółowe dane i wymiary

Suchomim (Suchomimus tenerensis)

Wymiary
 • Długość: ok. 11 – 12 m (holotyp ma 11 metrów)
 • Wysokość do stawu biodrowego: 3 – 3,6 m
 • Masa: 2,6 – 5,2 ton
Występowanie
 • Tereny: Afryka północno-zachodnia, tereny dzisiejszego Nigru, Tenere (Sahara)
 • Datowanie: 121-112 mln lat temu
 • Okres: Wczesna kreda (apt)
Odkrycie
 • David Varricchio (1997 rok)
 • Opis: Paul Sereno (1998 rok)
Być może Suchomim (Suchomimus) miał garb przypominający garb akrokantozaura występującego na terenach Ameryki Północnej, zamiast żagla, czy kolców.

Suchomim (Suchomimus tenerensis) – ciekawostki

 • Na podstawie informacji o barionyksie, czaszki spinozaura i po odkryciu suchomima udało się ustanowić całkowicie nową grupę teropodów – spinozaury.
 • Południowoamerykańskie spinozaury są w większości poznane z czaszek, zębów i kręgów. Dzięki temu udało się ustalić, że we wczesnej kredzie Ameryka Południowa i Afryka były już oddzielone, ale znajdowały się blisko siebie, co sugeruje, że między kontynentami istniał „lądowy pomost”, który umożliwił nowym gatunkom przemieszczanie się na inne tereny co najmniej do początku okresu kredowego.
 • Najwyższe kolce neuronowe suchomima mogły mieć 60 – 70 cm wysokości.
 • Łapy suchomima były wyposażone w 3 palce u każdej z nich. Na każdym palcu rósł pazur o długości ok. 30 cm. Najdłuższy był jednak kciuk mierzący ok. 40 cm, który spełniał funkcję haka, na który nabijał swój przysmak – ryby.
Po lewej szkielet Jobaria (Jobaria tiguidensis), po prawej w głębi suchomim (Suchomimus).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

21 komentarzy

 1. suhomim miał wiekszy zacisk w pysku i konczynach pszednich barionyks miał w łapach pszednich siłe 1 , 5 t a suchomim 2 a barionyks w pysku miał nacisk 1 t asuchomim 1, 9 t o ale najlepszy z spinozauroidów był spinozaur o nacisku w pysku 2 – 3 t a łapach pszednich 1 , 5 – 3 t
  spinozauroidy czyli : spinozaur , oxalia , suchomim i barionyks to cieniasy (;

 2. Mam na mysli coś, co nie jest wyrostkiem kostnym/żaglem na plecach, ponieważ baryonyx też mógł taki mieć, tylko go nie odkryto

 3. Dlaczego mam nieodparte wrażenie, ze pod nickiem XXXX.tyranozaur kryje się King Carnotaurus fanboy Spinosaurus wymyślający sobie dane na temat poszczególnych dinozaurów z czapy nie potwierdzone żadnymi naukowymi badaniami/opisami, a tak przy okazji przydał by się na stronie jakiś artykuł z uaktualnieniem masy i długości największych teropodów.

 4. nie jestem poprostu 10 latkiem od 6 lat interesuje sie dinozaurami jestem młody chyba się myliłem dziękuję za informacje porostu widziałem źródła gdzie suchomim miał 13m i w nie uwierzylem jeszcze raz dziekuje za naprostowanie

  1. Nie wiadomo ile ważył. Paul szacuje 9.5 metrowego osobnika na 2.5 tony dla przykładu, a to bardzo mało. Holotyp suchomina uważa się za osobnika niedorosłego.

   1. Francisco Brunen (2019) szacuje długość Suchomimus na 11,40 m (mierzona wzdłuż linii prostej kręgów kręgosłupa) oraz 11,68 m (mierzona wzdłuż krzywizny kręgów kręgosłupa), natomiast masa uzyskana metodą GDI oceniona została na 3,3 tony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button