Ameryka PnGeografiaGóryParki NarodowePodróżeWodospadyZwierzęta

Park Narodowy Zion

Park Narodowy Zion – zachwycające piękno formacji skalnych

Mało kto wie, że nieopodal Wielkiego Kanionu Kolorado znajduje się równie interesujące miejsce o niezwykłych formacjach skalnych. Park Narodowy Zion, o którym mowa, jest obszarem, w którym można znaleźć malownicze, wąskie labirynty w wąwozach, ukryte wodospady o krystalicznie czystej wodzie i co najważniejsze podziwiać urozmaiconą geomorfologię tego miejsca. Wysokie płaskowyże, strome urwiska i klify z piaskowców budowane przez tysiące lat przez naturę są cechami charakterystycznymi Parku Narodowego Zion.

Lokalizacja

Park Narodowy Zion  położony jest w Stanach Zjednoczonych w południowo-zachodniej części stanu Utah, ponad 200 km na północ od Wielkiego Kanionu Kolorado i ma 593 km2. Park zajmuje obszar w zachodniej części wyżyny Kolorado i rozcięty jest doliną Rzeki Dziewiczej (ang. Virgin River)..

Park Narodowy Zion

Nazwa i historia

Ponad tysiąc lat temu tereny parku zamieszkiwali Indianie z plemienia Anasazi, a potem zastąpili ich Pajutowie. Pod koniec XIX wieku do stanu Utah zawitali mormońscy osadnicy  i to oni nadali miejscu nazwę Zion, czyli Syjon, ponieważ można tam znaleźć niemal rajskie widoki.

Teren ten został objęty ochroną w 1909 roku, na początku jako pomnik narodowy pod nazwą Mukuntuweap National Monument. Z kolei w 1919 roku powiększono obszar objęty ochroną i tym samym zakwalifikowano go do rangi parku narodowego, nadając mu obecną nazwę.

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Geologia

Proces formowania Parku Zion rozpoczął się ponad 250 milionów lat temu. Wówczas obszar ten pokryty był płytkim morzem oraz ogromnymi, o leniwym prądzie rzekami, które otoczone były mokradłami. Prawdopodobnie w czasach geologicznego formowania się podłoża, na terenie tym występowała pustynia, być może nawet największa w dziejach naszej planety. To właśnie w wydmach tej pustyni w międzyczasie zostały wyrzeźbione wysokie na prawie 600 metrów kolorowe klify.

Park znajduje się na wysokości od 1117 (w południowej części) do 2660 metrów n.p.m. (w pobliżu północnej części). Jednym z procesów geologicznych, jaki miał miejsce na terenie parku, jest sedymentacja, czyli gromadzenie się osadów warstwa za warstwą w jednym miejscu.

Wąwozy Parku Zion są stworzone z czerwonego piaskowca i powstały w okresie jurajskim, właśnie m. in. poprzez proces gromadzenia się piasków czerwonego piaskowca. Warstwicową budowę widać w sumie wszędzie, ale szczególnie na ścianie Checkerboard Mesa, we wschodniej część rezerwatu. Głęboki na 800 metrów wąwóz Zion został wyrzeźbiony w skale przez leniwe wody Rzeki Dziewiczej na przestrzeni ostatnich 13 milionów lat.

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Kaniony i wodospady

Ukryte wodospady pośród wielkich formacji skalnych są ciekawym zaskoczeniem dla turystów podczas pieszych wędrówek po dnie kanionu. Przez park prowadzi słynna droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu.

Pośród miejsc, do których turyści zaglądają najczęściej wymienić można: Podest Aniołów (ang. Angels Landing), Wąwóz Rzeki Dziewiczej (ang. Virgin Rivers Narrows),  Trzech Patriarchów:­ Abraham, Izaak, Jakub (ang. The Three Patriarchs), Wielki Biały Tron (ang. Great White Throne), Świątynia Sinawavy (ang. Temple of Sinawava), Kanion z przeprawami wpław (ang. Subway), Punkt Obserwacyjny (ang. Observation’s Point), Szmaragdowe Stawy (ang. Emerald Pools).

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Kanion Zion

Największą atrakcją parku jest niewątpliwie Zion Canyon rzeki Virgin, będący jednocześnie największym kanionem w rezerwacie. Kwintesencją samego Parku jest wąski, głęboki wąwóz w zachodniej części. Oczywiście jest to także najważniejszy punkt docelowy wycieczek.

Miejsce to jest doskonałym punktem obserwacyjnym, ponieważ rozpościera się z niego zapierający dech w piersiach widok na cały Park Zion. Co ciekawsze dostęp do niego jest łatwy, ponieważ kursują tam autobusy turystyczne.

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Subway

W Parku Narodowym Zion jest wiele tras, przebiegających wzdłuż nurtu rzeki Virgin. Wyrzeźbione w czasach historycznych przez wody kaniony, prowadzą czasem do miejsc, o których można by pomyśleć, że tak naprawdę nie istnieją. Jednym z nich są podziemne baseny Subway. Można tam dojść wzdłuż Left Fork of North Creek.

Podobne artykuły

Podróż nie należy do najłatwiejszych i jest polecana dla tych osób, które chcą zafundować sobie nieco większą dawkę adrenaliny niż zazwyczaj :). Miejsce to jest szczególną gratką dla miłośników fotografii z uwagi na piaskowe rzeźby i  krystalicznie czystą wodę. Jednak aby wejść na ten szlak, trzeba mieć pozwolenie od administracji Parku.

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Flora i fauna

Wysokie temperatury, mała ilość deszczu w ciągu roku oraz suche wiatry nie są sprzyjające dla delikatnej roślinności. Jednak mimo to, Park Narodowy Zion obfituje w piękną szatę roślinną. Występuje tam ponad tysiąc gatunków roślin. Wczesną wiosną rozkwitają tam m.in. liczne dzikie kwiaty. Przez prawie cały rok można także podziwiać wysokie topole, rosnące wzdłuż rzeki, wysokie sosny i jodły, znajdujące się na największych wysokościach, oraz różne gatunki kaktusów (np.cholla), juki i opuncje, dla których pustynne warunki są normą.

Na terenie Parku znajduje się także bogata fauna. Występuje tam ponad 6 gatunków płazów, 28 gatunków gadów, 7 gatunków ryb, 289 gatunków ptaków oraz 79 gatunków ssaków, do których najczęściej zalicza się małe gryzonie, pumy płowe, rysie, kojoty czy lisy wirginijskie (Urocyon cinereoargenteus). Najczęściej można tam spotkać: jaszczurki, węże, żółwie, jeżozwierze czy sowy.

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Dodatkowe atrakcje

Oprócz możliwości wędrowania po dzikich zakątkach piaskowców, wytyczono w parku wiele tras dla pieszych o różnej długości. Dzięki temu mamy możliwość podziwianie piękna niemal całego Parku Zion. Najchętniej wybierane są trasy Emerald Pools (3 km), Weeping Rock (2 km) oraz Riverside Walk (3 km).

Specjalnie dla rowerzystów został stworzony szlak o nazwie Pa’rus Trail, który prowadzi przez większą część Parku. Miłośnicy adrenaliny mogą zejść do kanionu po skałach z zabezpieczeniem oraz wspinać się w górę po kilkusetmetrowych klifach.

Na najmłodszych odwiedzających czeka atrakcja w postaci przejażdżki na grzbiecie konia, a dla lubiących ciszę i spokój piesze wycieczki z przewodnikiem, podczas których turyści przedzierają się przez wody w dole kanionu Zion.

Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Informacje praktyczne

 • Park Zion najlepiej odwiedzać w okresie wczesnej wiosny, kiedy kwitną różnobarwne kwiaty lub wczesną jesienią z uwagi na komfortową temperaturę.
 • Park jest otwarty przez całą dobę, a osoby które poruszają się pieszo, motorem lub rowerem, są zobowiązane zapłacić 12 USD. Dla osób poniżej 15 roku życia wstęp jest bezpłatny.
 • Park najlepiej zwiedzać od strony południowej, ponieważ w Zion Visitor Center można kupić potrzebne mapy, ale także dowiedzieć się więcej o atrakcjach.
 • W parku dozwolone jest biwakowanie na dziko, ale tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Park Narodowy Zion (Zion National Park) – Kolob Arch, czyli jeden z największych naturalnych łuków skalnych na świecie.

Szczegółowe dane

 • Angielska nazwa: Zion National Park
 • Powierzchnia: 593 km2
 • Data założenia: 1919 r.
 • Wybrane atrakcje:
  • Subway
  • The Narrows (wąwóz rzeki Dziewiczej)
  • Podest Aniołów
  • Wodospady Kanarra
  • Szmaragdowe Stawy
 • Rekordy:
  • W 2017 roku park odwiedziło 4,5 miliona turystów, co stanowi rekordowy wynik.
  • Kanion Zion jest największy spośród wszystkich w Parku Zion
  • W północno-zachodniej część parku znajduje się Kolob Arch, czyli jeden z największych naturalnych łuków skalnych na świecie.
Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Park narodowy Zion – ciekawostki

 • Gwałtowny rozwój turystyki w parku przypada na drugą i trzecią dekadę XX wieku
 • 12 kwietnia 1995 roku około godziny 2 w nocy na terenie parku miało miejsce osuwisko. Osunęło się około 75 tysięcy m³ skał i ziemi, co spowodowało tymczasowe zablokowanie przepływu Virgin River.
 • Park Narodowy Zion znalazł się na trasie sztafety olimpijskiej niosącej znicz olimpijski przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 2002 roku w Salt Lake City.
Park Narodowy Zion (Zion National Park)

Polecamy


Baza Dinozaurów

5 komentarzy

  1. Lepsze to, niż jakieś niedopracowane i pisane na szybko coś wrzucane codziennie :). Właśnie uświadomiłem sobie ile jest Szymonów oprócz mnie… chyba czas pisać pod innym nickiem D:

   1. Zdecydowanie lepsze. też wole takie dopracowane teksty a nie takie na łapu capu. To przecież nie artykuły aktualnościowe żeby miały być każdego dnia.
    Żeby zarezerwowac sobie nick, to pewnei musiałaby byc rejestracja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button