EkologiaOpracowaniaRoślinyWymieranie

Wylesianie (deforestacja) – fakty, które trzeba znać

Lasy – zielone płuca Ziemi

Lasy pokrywają około 30% powierzchni Ziemi. Produkują tlen, redukują ilość dwutlenku węgla, zapewniają schronienie wielu zagrożonym gatunkom zwierząt. Lasy odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych, ponieważ działają jak pochłaniacz dwutlenku węgla – magazynują dwutlenek węgla, który w innym przypadku byłby uwolniony do atmosfery i przyczyniałby się do ciągłych zmian zachodzących w schematach klimatycznych.

Wylesianie podkopuje tę ważną funkcję pochłaniania CO2. Szacuje się, że 11-15% wszystkich emisji gazów cieplarnianych jest wynikiem wylesiania. Usunięcie drzew bez dostatecznego zalesienia powoduje niszczenie siedlisk, utratę różnorodności biologicznej i susze. Ma niekorzystny wpływ na biosekwencję dwutlenku węgla w atmosferze. Ponad połowa wszystkich gatunków roślin i zwierząt lądowych na świecie żyje w lasach tropikalnych, które są bezpowrotnie wycinane.

Wylesianie

Wylesianie – fakty

1. 2.3 miliona km2 lasów zostało wyciętych bezpowrotnie w latach 2000 – 2012.

To powierzchnia lasów 7-krotnie przekraczająca powierzchnię Polski. To powierzchnia większa od powierzchni Grenlandii (2.16 mln km2) i przekraczająca połowę powierzchni Unii Europejskiej (4.33 mln km2).

2. Rocznie

Według danych satelitarnych, lasy tropikalne są niszczone w tempie około 8 milionów hektarów (80 000 km2) rocznie. To powierzchnia równoważna wielkości kraju takiego jak Czechy (78 866 km2)

3. Dziennie

Pomimo ich ogromnej wartości, od lat 60. ubiegłego wieku prawie połowa światowych lasów tropikalnych została utracona. Każdego dnia około 81 000 hektarów lasów tropikalnych wypalanych jest na całym świecie.

4. Co minutę

W wyniku wylesiania co minutę tracimy drzewa rosnące na obszarze odpowiadającym wielkości 36 boisk piłkarskich.

Proces wylesiania Borneo pod tereny do uprawy palm (olej palmowy) na przestrzeni ostatnich 70 lat (z projekcja do roku 2020).

5. Dżungla amazońska

W 2015 roku prawie 6000 kilometrów kwadratowych lasów zostało wyciętych tylko w samej brazylijskiej części dżungli amazońskiej.

6. 6 milionów hektarów wyciętych lasów w Indonezji

Indonezja ma najwyższy wskaźnik wylesiania na świecie. Na przestrzeni 12 lat od roku 2000 do roku 2012 w Indonezji zostało wyciętych 6 070 285 hektarów (60 703 km²) lasów.  To wielkość odpowiadająca 1/5 powierzchni Polski.

7. 80% wylesiania z powodu rolnictwa

Niespójna ekspansja rolna jest bezpośrednim powodem około 80% wylesiania na całym świecie. Górnictwo, infrastruktura i rozbudowa miejska to kolejne czynniki na liście.

8. 200 miliardów dolarów

Produkty leśne stanowią około 1 procenta światowego PKB, a całkowity światowy rynek komercyjnych produktów drzewnych – w tym kłód, tarcicy, paneli, celulozy i papieru przekracza wartość 200 miliardów USD rocznie.

Kiedy przyszedł człowiek i zniszczył twój dom…

9. 1.2 miliarda ludzi jest zależnych bezpośrednio od lasów

Ponad miliard mieszkańców obszarów wiejskich jest w pewnym stopniu zależnych od lasów, a ponad 90 procent osób żyjących w skrajnym ubóstwie zależy od lasów w całość lub dużej część swojego życia.

10. Za 11%-15% emisji gazów cieplarnianych odpowiada wylesianie

Od jedenastu do piętnastu procent światowych emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka można przypisać wylesianiu, co odpowiada emisji ze wszystkich samochodów osobowych i ciężarowych na Ziemi.

11. Zwiększone potrzeby żywieniowe (wzrost populacji)

W 2050 roku globalny popyt na żywność może się podwoić, co oznacza w praktyce dalsze intensywne wycinanie lasów.

12. 57% lasów znajduje się w krajach rozwijających się

Pięćdziesiąt siedem procent światowych lasów, w tym większość lasów tropikalnych, znajduje się w krajach rozwijających się.

Wylesianie

13. Utrata 10% gatunków w ciągu 10 lat

Przy obecnym tempie wycinania lasów tropikalnych, 5-10 procent gatunków tropikalnych lasów deszczowych tracimy w ciągu dekady.

14. Jak zamieniliśmy 15.5 mln km² lasów deszczowych w 6.2 mln km²

Podobno (panie wybaczcie dowcip ;)) każda kobieta potrafi z miliardera zrobić milionera. Okazuje się, że człowiek w swej naturze, niezależnie od płci, ma gen niszczenia.

Pierwotnie na naszej planecie istniało 15 539 929 km² tropikalnych lasów deszczowych. W wyniku wylesiania pozostało ich obecnie tylko 6 215 971.4km²

15. Lasy deszczowe stanowią 2% powierzchni Ziemi

Choć lasy deszczowe zajmują mniej niż 2% powierzchni Ziemi, to stanowią dom dla 50% gatunków roślin i zwierząt występujących na „naszej” planecie.

16. Lasy – termostat Ziemi

Lasy deszczowe działają jako swoisty termostat, regulując temperaturę oraz odpowiadają w dużym stopniu za stałość wzorców pogodowych.

A po nas choćby i potop…

17. Las deszczowy – bogactwo gatunków

Na powierzchni 15 km2 lasu deszczowego żyje 1500 roślin kwitnących, 750 gatunków drzew, 400 gatunków ptaków i 150 gatunków motyli.

18. Słodka woda a lasy

1/5 światowych zasobów wody słodkiej wody znajduje się w dorzeczu Amazonki (lasy deszczowe).

Znaczenie lasów

Lasy mają ogromne znaczenie dla całej planety. Uważane są za zielone płuca Ziemi. Niezależnie więc, czy o tym wiesz, czy ciebie to obchodzi czy nie, czy o nie dbasz, czy nie, to i tak wpływają na twoje życie. Ignorując ich zagładę, przyczyniamy się do zagłady naszej własnej.

Tu byłem… człowiek – brawo my, brawo ty, brawo ja…

Polecamy


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Z tym wylesianiem to rzeczywiście jest jakaś masakra. Jeżeli po wycięciu następuje ponowne zalesienie, jak w Polsce to jest ok, ale rzeczywiście te lasy deszczowe na Borneo czy w Amazonii są tracone bezpowrotnie.

  2. Kraje 'rozwijające się”. A gadanie o „genie niszczenia” itd w wypadku człowieka – to nie to – to przyrost populacji w krajach „rozwijających się” w połączeniu ze złym zarządzaniem zasobami.

  3. Mieszkam na wsi gdzie jest bardzo dużo lasów i drzew porozsiewanych po łąkach i działkach. Nawet w najczarniejszych snach mi się nie śniło że na świecie lasów tak szybko ubywa ( u mnie na wsi cały czas przybywa ).

  4. Przygnębiający artykuł, zwłaszcza lasy tropikalne najbardziej niszczymy. W Indonezji są wypalane pod uprawe oleju palmowego, który jest stosowany w chipsach, ciastkach , itp. Najlepiej wybierać produkty które go nie posiadają, zakupy trwają trochę dłużej ale to jest małe poświęcenie. Amazonka też jest masowo wypalana głównie pod pola uprawne, m.in. pod uprawe soi głównie na pasze dla bydła. Produkcja wołowiny pochłania aż 30% światowych upraw, pochłania olbrzymie ilości wody i emituje ogromne ilości gazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button