SsakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

10 najbardziej zagrożonych gatunków ssaków

Niszczenie lasów, kłusownictwo i nieprzyjazne obce gatunki drapieżników – oto główne przyczyny wymierania większości ssaków. Można jeszcze dołożyć do tego przeludnienie, zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne.Prezentujemy dziś listę krytycznie zagrożonych ssaków,których dni są policzone…

Każde z poniżej przedstawionych zwierząt przeżywa swój własny koniec świata, warto zatem poznać je dopóki jeszcze istnieją…

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

Gepard saharyjski (Acinonyx jubatus hecki)

Podgatunek geparda przebywający w północno-zachodniej części Afryki, głównie na środkowo-zachodniej Saharze i Sahelu.

Znacznie różni się od pozostałych gepardów, porasta go bowiem o wiele krótsza sierść w kolorze zbliżonym do białego. Charakterystyczne czarne cętki na grzbiecie płowieją, a na nogach pozostają w odcieniu jasnego brązu. Na twarzy widocznych jest kilka plamek i pasów przypominających łzy, ale najczęściej również i one blakną. Sylwetka w dużym stopniu przypomina typowego geparda, choć podgatunek ten jest mniejszy od innych.

Jako zwierzę pustynne potrafi przetrwać w bardzo trudnych warunkach; niestraszne mu temperatury dochodzące do +45oC i obszary pozbawione wody pitnej. Prawdopodobnie prowadzi głównie nocny tryb życia, pomagający w oszczędzaniu energii i zapasów wody w organizmie. Zwierzę po raz pierwszy sfotografowano w roku 2009 dzięki zamontowanym na pustyniach Algierii aparatom samowyzwalającym. Druga fotografia została zrobiona rok później na pustynnym masywie Termit w Nigrze.

Gatunek został sklasyfikowany jako zagrożony wyginięciem w stopniu krytycznym, a ogólną populację szacuje się na ok. 250 osobników dorosłych.

Gepard saharyjski (Acinonyx jubatus hecki)
Gepard saharyjski (Acinonyx jubatus hecki).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Następna strona

Baza Dinozaurów

9 komentarzy

    1. Gibon czarny żyje w Wietnamie w prowincjach: Lào Cai, Yên Bái, Sơn La, oraz Lai Châu pomiędzy rzekami Czarną i Czerwoną. Zając, o którego pytasz, żyje w centralnych i południowych rejonach półpustynnego Karru w RPA. Niewielkie populacje występują w okolicach: Fraserburga, Sutherland i Northern Cape oraz Victoria West. Nie występuje na żadnym obszarze, który jest objęty ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button