DomowePsySsakiZwierzęta

Border collie – najmądrzejszy pies świata

Border collie

Wystarczy obejrzeć jeden film w Internecie przedstawiający umiejętności psów tej rasy, aby zakochać się w nich od pierwszego wejrzenia. Niekończące się zapasy energii, ogromny urok i wielka inteligencja czynią z Border collie psa wyjątkowego, ale równocześnie – wbrew pozorom – bardzo wymagającego. W związku z tym prosimy: jeśli pragniesz stać się właścicielem tego wspaniałego zwierzęcia, zastanów się, czy poza wyglądem odpowiada Ci jego charakter i genetyczna żywiołowość, która musi znaleźć ujście?

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające
 • Sekcja 1: Psy pasterskie
 • Typ wilkowaty
 • Podlega próbom pracy
Border collie.

Historia rasy

Jego potomkami są inni przedstawiciele collie, które można spotkać na Wyspach Brytyjskich. Nazwa pochodzi, prawdopodobnie, od miejsca pochodzenia znajdującego się wzdłuż granicy angielsko-szkockiej (border – „granica, brzeg, krawędź”). Słowo collie lub colley pierwszy raz pojawiło się w tym kontekście pod koniec wieku XIX, choć samo collie jest słowem starszym niż to z języka scots. Większość współczesnych przedstawicieli rasy czystej krwi posiada geny psa imieniem Old Hemp.

W 1915 roku James Reid, sekretarz brytyjskiego International Sheep Dog Society po raz pierwszy użył terminu Border collie, aby odróżnić te psy zarejestrowane przez ISDS od zarejestrowanych przez Kennel Club (owczarek szkocki długowłosy – Rough Collie czy owczarek szkocki krótkowłosy – Smooth Collie). Wszystkie rasy należały do grupy psów pracujących, ale Border collie posiadał odrębny wygląd, dzięki czemu od roku 1860 mógł barć udział w wystawach psów rasowych.

Border collie – bywają i tak umaszczone.

Charakterystyka

Wygląd

Pies średniej wielkości, pokryty umiarkowaną ilością sierści, która często jest gruba, a zwierzę ma tendencję do częstego linienia. Warstwy różnią się od siebie pod względem struktury – spotykamy zarówno sierść gładką, jak i szorstką.

Umaszczenie

Samo umaszczenie jest mocno zróżnicowane, ale najczęściej widuje się odmianę biało-czarną. Poza nią występuje czarny tricolour (czarno-biały z podpalaniem), czerwony, biało-czerwony, tricolour czerwony (czerwono-biały z podpalaniem), jak również niebieski, liliowy, merle (in. marmurkowy), blue merle, pręgowany oraz australijski czerwono-złoty, spotykany najrzadziej. Czasem zdarza się, że umaszczenie psów tej rasy jest monochromatyczne. Kolor oczu waha się od brązowego do niebieskiego, czasami występuje też różnobarwność, zwłaszcza u odmiany merle. Kształt oczu jest owalny, rozstawione są szeroko, bije z nich natomiast inteligencja, bystrość i łagodność.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym rasy są uszy, których kształt i ułożenie również jest zróżnicowane – niektóre są sterczące, niektóre całkowicie wiszące, inne pół-sterczące. Wg AKC wygląd rasy nie ma mniejsze znaczenie od postawy i umiejętności, dlatego też Border collie rozpoznaje się bardziej po metodach pracy i sposobie poruszania się, aniżeli po umaszczeniu czy sierści w ogóle.

Border collie.

Temperament

Ze względu na żywy charakter potrzebuje dużej dawki codziennego wysiłku fizycznego i stymulacji intelektualnej. Słynie z bardzo wysokiej inteligencji, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako pies pasterski, ale co raz częściej jako zwierzę domowe.

Ponieważ jest psem pracującym i aktywnym, jest również wymagający, musi się bowiem wybawić, aby dać upust nadmiarowi energii. Najlepiej czuje się domach, w których może liczyć na mnóstwo uwagi i towarzystwo ludzi oraz innych psów. Jeśli jego pierwotne potrzeby nie zostaną zaspokojone, u Border collie rozwiną się zachowania neurotyczne przejawiające się w tworzeniu dziur w ścianach, gryzieniu i żuciu przedmiotów oraz kopaniu ziemnych nor.

Choć wiele osób pragnie w swoim domu tego inteligentnego czworonoga, nie nadaje się on dla tych, którzy nie potrafią go stymulować, a wysiłek fizyczny i mentalny jest dla niego niczym powietrze.

Jednym z powodów pozbywania się Border collie jest jego nieprzydatność dla rodzin z małymi dziećmi, kotami i innymi psami, ze względu na jego silną potrzebę posiadania stada.

Border collie.

Kondycja zdrowotna

Główne przyczyny śmierci to w 23,6% przypadków nowotwory, w 17,9% starość, w 9,4% uszkodzenia naczyniowe mózgu.

Typowe dla rasy schorzenia to dysplazja stawów biodrowych, padaczka oraz anomalia oczu collie, która może być chorobą wrodzoną i dziedziczną. U Border collie przebiega jednak z reguły łagodnie i nie prowadzi do pogorszenia widzenia. W obrębie rasy spotyka się także dwa rodzaje utraty słuchu: pierwszy związany z umaszczeniem, występuje u szczeniąt, drugi typ występuje u psów dorosłych. Przez pierwsze lata życia pies słyszy normalnie, słuch traci stopniowo, po 1 – 8 latach może całkowicie ogłuchnąć. Nie poznano jeszcze przyczyny genetycznej głuchoty u psów dorosłych, ale badania trwają.

Border collie.

Border collie jako pasterz

Pracujące Border collie mogą być prowadzone poprzez głos i gwizdanie z dużej odległości. Ogromny zapas energii i instynkt pasterski umożliwia mu pracę ze wszystkimi rodzajami zwierząt hodowlanych, w tym z owcami, bydłem, drobiem, świniami i strusiami. Wykorzystuje się je również do przepędzania niechcianych dzikich ptaków z pasów startowych na lotniskach, pól golfowych oraz innych obszarów publicznych i prywatnych.

Angażowanie psów do zaganiania owiec ma sens ekonomiczny. Na typowym pastwisku jeden wyszkolony pies wykonuje pracę trzech ludzi. Na rozległych suchych obszarach Australii (Outback) i RPA (Karru) pracuje za pięć, a nawet więcej osób. Próby zastąpienia zwierząt maszynami nie przyniosło pożądanych rezultatów, dlatego Border collie nadal rządzi na pastwiskach.

Border collie.

Najmądrzejsza rasa i długowieczność

Wg badań Stanley’a Corena psy rasy Border collie należą do najmądrzejszych psów na świecie. Właściciel nie tylko cieszył się będzie z mądrości swego pupila, ale również z faktu, że pupil nie opuści go przedwcześnie jak np. dogue de Bordeaux. Psy rasy Border collie potrafią żyć bowiem nawet 21 lat. Osoby zainteresowane rankingiem najmądrzejszych psów odsyłamy do artykułu – Najmądrzejsze psy – TOP 130.

Border collie.

Szczegółowe dane i wymiary

Border collie

 • Wysokość w kłębie:
  • psy: 48 – 56 cm
  • suki: 46 – 53 cm
 • Masa:
  • psy: 15 – 20 kg
  • suki: 12 – 19 kg
 • Średnia długość życia: 13 – 16 lat, nierzadko 18 – 21 lat
Border collie.

Border collie – ciekawostki

 • Słowo collie, prawdopodobnie, podchodzi z języka celtyckiego i oznacza tyle co „przydatny”.
 • Border collie to, wg Stanley’a Corena, najinteligentniejsza psia rasa.
 • Kilku entuzjastów tej rasy sprzeciwia się udziałom Border collie w pokazach psów rasowych w obawie o możliwość spadku umiejętności roboczych na rzecz wyglądu.
 • Ze względu na szybkość, zwinność i wytrzymałość Border collie to prawdziwi wyjadacze w psich sportach typu flyball, dog frisbee i musicial freestyle. Ponieważ mają wysoko rozwinięty zmysł węchu, biorą udział w pokazach śledzenia.
Border collie.

Polecamy


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

 1. Jako mama trójki małych dzieci nie zgadzam się z tym, że BC nie spełni się w tego typu rodzinie. Nasza 5-miesięczna Holly funkcjonuje w niej doskonale i daje każdego dnia wiele radości.

  1. Jeszcze funkcjonuje dobrze, porozmawiamy jak skonczy poltora roku. Tez mam takiego psa, jest super ulozony, Kocha naszego 12 letniego syna ponad zycie i czesto Wlasnie jemu wyznacza granice. Border Collie kocha swoja rodzine ale to za malo zeby byl szczesliwy, on potrzebuje przewodnika, jasnych zasad, cierpliwosci, czasu i najwazniejsze swojej pracy ktora musi od czasu do czasu wykonac?

 2. Masz całkowitą rację. Nasz 13 letni idealnie wpasował się w rodzinę z trojką dzieci 🙂 jest idealnym przyjacielem dzieci

 3. Co do wagi to nie bardzo mogę sięzgodzić. Mam 5-letniego psa typu „show” i waży ok 25 kg (ponad). Nie jest upasiony, jest z takiej rodzinki i wszystko z nim okej. Zresztą jak poczytacie to właśnie podają na innych portalach że samiec do 25 kg. Ja myślę że to się cały czas zmienia. Co do rasy to….. nie ma lepszego i piękniejszego psa na Świecie. Jestem zakochany w tej rasie i na pewno będę miał następne psiaki. Może wezmę też właśnie drobniejszego typu „sportek” 🙂

 4. Border Collie to pies przede wszystkim pracujący, do zabawy z ludźmi, przebywania na świeżym powietrzu – wyważony a jednocześnie bystry, ciekawski świata, zwinny, z postawną sylwetką, ze średniej długości sierścią i z długimi łapami. Czasami aż żal patrzeć na pieski wyhodowane specjalne na wystawy z „pulchniutką” sierścią i krótkimi łapami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button