Ameryka PnGeografiaGóryParki NarodowePodróżeZwierzęta

Park Narodowy Denali – w sercu Alaski

Park Narodowy i Rezerwat Denali

Alaska to jeden z ostatnich, rozległych obszarów nieprzekształconych przez człowieka. Stanowi ostoję dzikiej przyrody oraz miejsce życia dla wielu roślin i zwierząt. W jej centralnej części położony jest Park Narodowy i Rezerwat Denali, nad którym góruje symbol 49-go stanu USA – Mount McKinley (obecnie Denali). Można tu spotkać gatunki charakterystyczne dla terenów wysokogórskich.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Lokalizacja

Park Narodowy i Rezerwat Denali położony jest w centralnej części stanu Alaska. Oddalony jest znacznie od większych skupisk ludzkich: 193 km na południowy-zachód od Fairbanks i 386 km na północny-zachód od największego miasta stanu – Anchorage.

Obejmuje środkową, a zarazem najwyższą część pasma Alaska. Oprócz masywu Mount McKinley ochroną prawną objęto: od południa liczne lodowce i doliny polodowcowe, a od północy doliny rzek McKinley, Toklat, Foraker, a także Kantishna i Wyoming Hills. Wschodnią granicę parku wyznacza autostrada przecinająca pasmo górskie pomiędzy dolinami rzek Chultina oraz Nenana.

Wejście do Parku znajduje się 18 km na południe od Healy. W jego sąsiedztwie mieści się centrum dla odwiedzających będące podstawowym źródłem informacji oraz główna siedziba parku.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Klimat

Przeważającą część roku panuje tu zima. Cały obszar pokryty jest śniegiem, a temperatury spadają znacząco poniżej zera. Warunki klimatyczne wynikające z bliskości koła podbiegunowego dodatkowo zaostrzają silne wiatry podczas burz osiągające prędkość do 240 km/h.

Po długich okresach zimy następuje krótki sezon wegetacyjny, w czasie którego bogactwo pokarmu przyciąga niezliczone ilości dużych kręgowców. Mimo, że lata są zwykle chłodne (temperatura 4-29°C) i wilgotne, a pogoda bardzo nieprzewidywalna, zwierzęta wykorzystują ten czas do wydania na świat potomstwa i wychowania młodych. Dla dużych ssaków takich jak niedźwiedzie jest to też czas przygotowania do zimy.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Flora i fauna

Flora (rośliny)

Na terenie parku spotykamy 450 gatunków roślin kwitnących. Do najbardziej znanych i rozpowszechnionych należą: wierzbówka kiprzyca, szeferdia, dzwonki, łubin oraz goryczki.

Rozmieszczenie gatunków roślin jest ściśle związane z wysokością. Na zboczach najwyższej góry Ameryki Północnej odnajdziemy piętra roślinności: las, tundrę oraz szczytowe partie niepokryte roślinnością.

Części parku położone do wysokości 2 500 m porośnięte są lasami, w którym dominują topole, świerki i wierzby. Z uwagi na surowy klimat i słabe gleby, większość drzew i krzewów nie osiąga pełnych rozmiarów. To także tereny dolin poprzecinanych rzekami. W większych zagłębieniach terenu spotykamy jeziora takie jak Wonder Lake . Ze względu na okresowe pożary tereny zalesione z obszarami bez drzew oraz jeziorami tworzą ciekawe mozaiki widoczne z lotu ptaka.

Z uwagi na wysokogórski charakter parku zdecydowana większość obszaru pokrywa rozległa przestrzeń tundry. Porastają ją mchy, paprocie, trawy i grzyby, a pomiędzy nimi rosną borówki amerykańskie oraz szeferdie stanowiące główną część diety niedźwiedzi brunatnych.

Szczytowe partie gór pokrywają lodowce, śnieg oraz nagie skały.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Fauna (zwierzęta)

Park Denali jest domem dla wielu ptaków i ssaków. Występują tu pospolicie gatunki, których liczebność na innych obszarach kontynentu amerykańskiego została mocno ograniczona. Bezpośrednim powodem utworzenia parku było zabezpieczenie miejsca życia dla owcy Dalla (zwanej także owcą śnieżną alaskańską). Współcześnie na terenach Alaski występuje największa populacja niedźwiedzi grizzly (na terenie parku ich liczebniość szacuje się na 370 – 430 osobników, podczas gdy na terytorium całej Alski żyje ich około 30 tysięcy). W parku występuje także około 2700 niedźwiedzi czarnych (baribale).

Szacuje się, że obszar parku zamieszkuje także ponad 2200 karibu oraz około 1500 łosi. Duże drapieżniki reprezentuje około 50 wilków żyjących w kilkunastu stadach.

Jednak nie jest to miejsce życia wyłącznie dużych ssaków. Licznie tu występują kojoty, świstaki, ryjówki, bobry, zające, lisy, kuny rysie oraz rosomaki.

Na terenie parku występują także liczne ptaki. Zdecydowana większość (80 %) z nich to gatunki wędrowne przylatujące tu jedynie późną wiosną i latem. Wykorzystują wówczas bogactwo pokarmu w celu przygotowania się do trudnego zimowego czasu oraz odchowania potomstwa. Do najbardziej znanych należy zaliczyć: jemiołuszki, łabędzie czarnodziobe, pardwy górskie, białorzytki, łuskowce, świstunki północne, sowy, sokoły czy orły przednie.

W ekosystemach wodnych występuje 9 gatunków ryb, w tym: łosoś, lipień i pstrąg. Większość wód powierzchniowych Denali jest zasilana lodowcami. Skutkuje to niższą temperaturą rzek oraz zbiorników wodnych – co uniemożliwia osiągnięcie normalnych rozmiarów organizmów w nich żyjących.

W jeziorach parku żyje jeden gatunek płaza ziemno–wodnego – żaba drzewna.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Co warto zobaczyć?

Denali (dawniej Mount McKinley)

Największą atrakcją geologiczną jest masyw Denali, którego wysokość od podnóża do szczytu to 5 500 m czyniąc go najwyższą górą Ameryki Północnej. Dodatkowo Mount McKinley ciągle rośnie o około 1 mm rocznie z uwagi na ruchy płyt północnoamerykańskich i pacyficznych. Wspomnianego zjawiska wypiętrzania nie niweluje ograniczona skala erozji skał granitowych. Jego szczyt wznosi się na wysokość 6190 metrów n.p.m.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Lodowce

Lodowce pokrywają 16% powierzchni parku. Zdecydowanie więcej terenów pokryte jest przez lodowce w południowo-zachodniej części parku. Jest to uwarunkowane większymi opadami śniegu z nad zatoki Alaski. Do 5 największych zaliczamy: Yentna (32 km), Kahiltna (48 km), Tokositna (37 km), Ruth (50 km) i Eldrige (48 km). Z kolei największy Lodowiec Muldrow (51 km) zlokalizowany jest z północnej strony Denali.

W sąsiedztwie lodowców ciągle zachodzą procesy erozji, które to ukształtowały krajobraz w różnych częściach planety. Przykładowo powstają tu moreny boczne oraz dochodzi do przemieszczania głazów narzutowych na znaczne odległości (np. około 50 km).

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Zwierzęta

Jedną z większych atrakcji parku jest możliwość spotkania w warunkach naturalnych dużych ssaków: niedźwiedzi, karibu, łosia i wspomnianej owcy Dalla.

Zwiedzanie Parku Narodowego i Rezerwatu Denali

Najbardziej sprzyjające warunki do odwiedzenia tego dzikiego obszaru przypadają od końca maja do początku września. Wówczas jest też największe prawdopodobieństwo spotkania zwierząt w warunkach naturalnych.

Zwiedzanie Parku odbywa się też na ściśle określonych zasadach. Teren podzielono na kilkadziesiąt mniejszych jednostek, na których są ograniczenia przebywania liczby osób na przestrzeni roku.

Większość ruchu turystycznego odbywa się wzdłuż jedynej 156 – kilometrowej żwirowej drogi. Mając na uwadze liczbę odwiedzających w ciągu roku i bezpieczeństwo zwierząt główną formą odwiedzin rejonu są zorganizowane 5-8 h wycieczki autokarowe z przewodnikiem. W czasie ich trwania można usłyszeć opowieści o historii, geologii, roślinach i zwierzętach.

Wszystkich podróżników informuje się o zasadach przebywania na terenie parku dotyczących: obserwacji zwierząt, pozostawienia jak najmniejszych śladów przebywania, czy zachowań w sytuacji bliskiego spotkania z niedźwiedziami.

Istnieje też możliwość rozbicia namiotu jednakże do tego jest konieczne uzyskanie stosowanego pozwolenia w centrum turystycznym.

W Parku jest kilka dostępnych z drogi kempingów, jednak w szczycie sezonu liczba dostępnych miejsc często jest niewystarczająca.

W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z noclegu pod dachem mamy taką możliwość w Skyline Lodge, North Face Lodge oraz obiektów poza granicami parku.

Denali zapewnia także atrakcje w sezonie zimowym: psie zaprzęgi, narciarstwo biegowe i jazdę na skuterach śnieżnych. W 2017 r. odwiedziło go około 642 tys. osób.

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Dane szczegółowe

Park Narodowy Denali

 • Założony: 26 lutego 1917
 • Powierzchnia: 24,464 km2 (Park – 19 185 km2, Rezerwat – 5 278 km2)

Główne atrakcje

 • Mount McKinley (6190 m n.p.m.) – najwyższa góra Ameryki Północnej;
 • możliwość spotkania w środowisku naturalnym: niedźwiedzia grizzly, łosia, karibu, owcę Dalla;
 • lodowce;
 • sporty zimowe: psie zaprzęgi, narciarstwo biegowe, jazda na skuterach śnieżnych.
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Ciekawostki

 • Przez lata dla rejonu parku funkcjonowały 2 nazwy: Denali – wywodząca się z języka rdzennych mieszkańców oraz McKinley nadana na cześć prezydenta USA pod koniec XIX w. W 2015 r. prezydent USA Barack Obama uznał nazwę Denali ostatecznie za obowiązującą;
 • Człowiek obecny jest na w rejonie Denali od około 11 000 lat;
 • Na terenie parku udokumentowane są 84 stanowiska archeologiczne (zazwyczaj obozy łowieckie);
 • Obecność skamieniałości wskazuje, że obszar ten był punktem imigracyjnym dla dinozaurów podróżujących miedzy Azją a Ameryką Północną w okresie późnej kredy;
 • W 1976 r. Park został uznany za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery.

Park Narodowy Denali – galeria

Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)
Park Narodowy Denali (Denali National Park and Preserve)

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

 1. Szczyt Denali wygląda fajnie, ale szczyty górskie w Himalajach są bardziej imponujące i nie chodzi o to, ze są wyższe, ale po prostu jakieś takie bardziej strzeliste, poszarpane i groźne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button