DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot peterbald – petersburski sfinks

Peterbald – rasa kota

Peterbald to rasa kotów, która powstała stosunkowo niedawno w Rosji. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym została wyhodowana – Petersburgowi. W przeszłości uważano, że rasa wywodzi się ze krzyżowania sfinksa dońskiego i kanadyjskiego. Współcześnie jednak odrzuca się raczej tę teorię, ponieważ gen odpowiedzialny za brak sierści u peterbalda nie jest tym samym genem co u wspomnianych wyżej sfinksów. Poznajmy więc trochę lepiej rosyjską rasę bezwłosych kotów, zwanych także sfinksami petersburskimi.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria IV: Koty orientalne
  • Kod EMS: PEB
  • Kraj pochodzenia: Rosja
  • Inne nazwy: sfinks petersburski
Kot peterbald
Kot peterbald

Historia rasy

Rasa powstała w roku 1994. W porównaniu do wielu innych ras jest ona bardzo młoda. Istnieją bowiem kocie rasy liczące sobie kilkaset, a być może kilka tysięcy lat.

Peterbald pojawił się w Petersburgu na skutek skrzyżowania dońskiego sfinksa z kocicą rasy orientalnej. Mimo to wiele peterbaldów pochodzi od syjamów i kotów orientalnych, co wyraźnie wpływa na ich wygląd.

Krzyżówkę opracowała felinolog Olga S. Mironova. W pierwszych dwóch miotach urodziły się 4 peterbaldy, które stały się oficjalnymi założycielami rasy.

Wyglądem peterbaldy mają przypominać współczesne koty orientalne i syjamskie, tzn. muszą posiadać długi pysk, duże, szeroko rozstawione uszy, płaskie kości policzkowe oraz bardzo smukłe ciało wsparte na szczupłych i długich kończynach.

W związku z tym wszystkie wzorce ras zalecają, aby koty te kojarzono z kotami w typie orientalnym, w tym syjamami (do 2005 r. można było krzyżować peterbaldy z kotami jawajskimi i balijskimi, ale we wspomnianym roku skreślono je z tej listy).

Kot peterbald
Kot peterbald

Charakterystyka

Wygląd

Peterbald to kot średniej wielkości o smukłej, delikatnej sylwetce, biczowatym ogonie i szczupłych kończynach. Wyglądem bardzo przypomina krótkowłose koty orientalne. Głowa ma kształt klina, oczy są duże i migdałowate, natomiast uszy są bardzo okazałe i szeroko rozstawione. Owalne i błoniaste łapy umożliwiają mu manipulowaniem przedmiotami, a nawet otwieranie drzwi za pomocą klamki.

W obrębie rasy spotyka się kilka rodzajów owłosienia:

  • Bald – kot rodzi się całkowicie pozbawiony sierści. Skóra w dotyku jest „lepka”.
  • Flock – kot w 90% bezwłosy, skóra jest w dotyku aksamitna, nie lepka.
  • Velour – kot bezwłosy w 70%, rosnąca sierść ma długość ok. 1 mm.
  • Brush Coat – krótkie, szorstkie w dotyku futro osiąga długość ok. 5 mm. Wyglądem przypomina filc.
  • Straight Coat – kot posiada zwykłą, prostą sierść. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak genu odpowiedzialnego za łysienie.

Wszystkie wymienione odmiany, poza pierwszą i ostatnią, mogą utracić sierść w ciągu życia.

Federacje felinologiczne akceptują wszystkie kolory i wzory na sierści (skórze) petersburskiego sfinksa.

Kot peterbald
Kot peterbald

Temperament

Wydaje się, że peterbaldy wolą samotność przez kilka dni od wprowadzenia się do nowego domu. Z czasem jednak powinny się „rozkręcić” i stać się bardziej towarzyskimi mruczkami.

Bardzo dobrze czują się na łonie rodziny, chętnie asystują swoim ludziom w codziennych obowiązkach. Akceptują dzieci, dlatego bawią się z nimi kiedy to tylko możliwe. Koty tej rasy nie powinny także mieć nic przeciwko psom, a wręcz przeciwnie – mogą nawet życzliwie zaczepiać swych szczekających współlokatorów.

Poza towarzyskością peterbald okazuje wielkie ilości czułości względem swoich opiekunów. Lubi spędzać czas z człowiekiem nie tylko na głaskaniu, ale również na zabawie. Przepada za różnego rodzaju aktywnością, dlatego nie trzeba go zbyt długo przekonywać do figli. Nie można mu też odmówić inteligencji (wyższej od przeciętnej), w związku z tym stosunkowo szybko uczy się nowych rzeczy, a nawet bywa w stosunku do swych opiekunów złośliwy.

Szczegółowe dane/wymiary

Kot rasy Peterbald

  • Waga: 3-6 kg
  • Długość życia: 10-12 lat i dłużej
Kot peterbald
Kot peterbald

Peterbald – ciekawostki

  • Odmiana brush coat jest unikalna dla rasy peterbald. Żadna inna nie może pochwalić się filcowym futrem.
  • Koty tej rasy nie są hipoalergiczne (ok. 2/3 osób uczulonych na koty reaguje na alergeny znajdujące się głównie w kociej ślinie). Mała ilość futra lub jego brak, a także regularne kąpiele mogą jednak zmniejszać reakcję alergiczną u niektórych ludzi.
  • Peterbald jest raczej zdrową rasą, ale mogą jej doskwierać schorzenia charakterystyczne dla kotów syjamskich i orientalnych. Do tego rodzaju schorzeń zalicza się amyloidoza wątroby i kardiomiopatia rozstrzeniowa. Zauważono również, że koty tej rasy są podatne na próchnicę, dlatego bardzo ważna jest u nich pielęgnacja zębów. Podobnie do innych bezwłosych kotów potrzebuje ochrony w czasie zimnych miesięcy (przemrożenie) oraz w najgorętsze miesiące (ryzyko poparzeń słonecznych).
Kot peterbald
Kot peterbald

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button