AzjaGadyKobryWężeWęże jadowiteZwierzęta

Kobra królewska – największy jadowity wąż świata

Kobra królewska (Ophiophagus hannah)

Osiąga do 5,85 m długości i wagę do 9 kg

Kobry to bardzo jadowite węże od dawna fascynujące człowieka. Kiedy dochodzi do ukąszenia, często jedynym ratunkiem dla ofiary jest szybkie podanie surowicy. Co ciekawe, niektóre gatunki w czasie ataku nie muszą używać zębów do bezpośredniej iniekcji jadu. Kobry to węże o bardzo silnym jadzie, niebezpiecznym nawet dla człowieka. Gady te występują praktycznie na całym świecie, wszędzie tam gdzie jest ciepło, a zarazem występuje wystarczająca ilość pożywienia.

Występowanie

Kobry żyją zwykle w pobliżu wody, w zaniedbanych ogrodach i na plantacjach, a czasem w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich domostw. Najbardziej lubią stare budynki i miejsca, gdzie jest dużo śmieci.

Gatunki kobry

Znamy kilkanaście gatunków kobr. Najbardziej znane to:

Kobra królewska
Kobra królewska – największy jadowity wąż świata.

Kaptur

Kobry posiadają na szyi rodzaj kaptura, który rozpościerając się w chwili zagrożenia czyni węża pozornie większym i groźniejszym dla przeciwnika. Często na kapturze widnieje charakterystyczny rysunek okularów lub koła.

Ataki na ludzi

Kobry nie atakują ludzi, gdyż człowiek jest dla nich za duży, aby mógł stanowić pokarm. Atak jest możliwy tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia, np. kiedy wąż zostanie nadepnięty.

Pożywienie

Pożywienie tego węża stanowią zwykle drobne zwierzęta, jak szczury, żaby, nieraz ptaki.

Kobra królewska nie jest gatunkiem zagrożonym.

Ukąszenie – jad kobry

Kiedy dojdzie do ukąszenia, często jedynym ratunkiem dla ofiary jest szybkie podanie surowicy przeciwjadowej.

W czasie ataku zęby jadowe kobry przekłuwają skórę ofiary, po czym następuje wstrzyknięcie trucizny. Wąż zaciska wówczas mocno szczękę, co powoduje, iż do ciała dostaje się więcej jadu.

Jad kobry działa na system nerwowy ofiary blokując oddychanie. Kilka minut po ukąszeniu zwykle jest już po wszystkim – zaatakowane zwierzę ginie na skutek zatrzymania pracy serca.

Nawet niewielka ilość jadu kobry królewskiej wystarcza do uśmiercenia 30 osób.

Jad kobry poraża system nerwowy ofiary, blokując oddychanie.

Zaklinanie węży

W Indiach można się spotkać ze spektaklem „zaklinania”  węży. Najczęściej wykorzystywanym wężem w tym rytuale jest kobra indyjska (Naja naja) – tzw. „okularnik”. Spektakl „zaklinania” przybiera dramatyczny wygląd, kiedy podrażniona kobra, podobnie do innych węży w takim stanie, napina skórę w okolicy szyi za pomocą żeber, tworząc w ten sposób tarczę. Kobra wprowadzona zostaje w ten stan poprzez nagłe zdjęcie pokrywy kosza, w który się znajduje. Przestraszony wąż prostuje się i wyczekuje z napiętą tarczą.  Zaklinacz gra rytmiczną melodię, kiwając się na boki, wąż zaś podążą za jego ruchami przygotowany do ewentualnego ataku.

W rzeczywistości zaklinacz jest całkowicie bezpieczny, wcześniej bowiem albo pozbawił kobrę zębów jadowych, lub co dzieje się całkiem często – zaszył jej pysk…

Rytuał „zaklinania” węży. Kobry indyjskie pozbawione są zębów jadowych.

Kobra – ciekawostki. Czy wiesz, że:

Kobra królewska to największy wąż jadowity na świecie. Jego zęby jadowe osiągają 1,5 cm długości.
Największy schwytany okaz kobry mierzył 5,7 m długości i ważył 9 kg
Jednym ukąszeniem kobra potrafi zabić dorosłego słonia (śmierć następuje po 3 godzinach)
Kobra świetnie pływa i wspina się po drzewach.
Kobra czarnoszyja atakuje swoje ofiary nie kąsając, pluje jadem (nawet na odległość kilku metrów) w oczy intruza.
Kobry są bojaźliwymi stworzeniami, które uciekają przed ludźmi.
Nawet niewielka ilość jadu kobry królewskiej wystarcza do uśmiercenia 30 ludzi.
W wielu rejonach Indii kobra jest przedmiotem kultu religijnego.

Kobra indyjska, okularnik indyjski (Naja naja).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

24 komentarzy

    1. Ten post jest cudowny.rzeczy które tu pokazaliście są niesamowite. kocham przyrodę i chcę wciąż się jej uczyć.

  1. w artykule jest nieprawda kobry królewskie odżywiają się tylko i wyłącznie innymi wężami mowa oczywiście o tych w naturze

      1. W tym artykule jest nie prawda!!! Kobra królewska w jednym ukąszeniu wstrzykuje od 200 do 5000 mg jadu, co pozwala jej zabić słonia. Ale by zabić innego węża ( np. połoza) trzeba więcej jadu!!!!

  2. Gdy pisaliście o gatunkach kobr napisaliście „odmiany” – na przyszłość zapamiętajcie, że odmiana a gatunek to zupełnie co innego. I jeszcze coś: podobnie jak w płetwalu błękitnym, tytuł odnosi się od jakiegoś gatunku, a dużo jest ogólnie o kobrach :/

  3. Mimo iż artykuł jest zatytułowany ,,Kobra królewska …” to traktuje raczej o całym rodzaju kobr, więc nie czepiam się zdjęć. Poza tym ostatnim, bo przedstawia kobrę indyjską, a jest podpisane jako k. Królewska. Druga sprawa: znalazłem mały błąd w zdaniu ,,Najbardziej lubią stare budynkach …”. I jeszcze jedno. Czy szanowna redakcja mogłaby zmienić te zdania, które mówią, że węże nie używają zębów do ataku? Lepiej by było, że nie muszą kąsać. Przecież to z nich wystrzeliwują jad.

      1. Bardzo proszę. Cieszy mnie ta wiadomość, bo ten artykuł jest dość ubogi, a o tych pięknych wężach można wiele napisać.

  4. Kobra indyjska i kobra królewska to, rozumiem, dwa różne gatunki? Czy występują na tych samych obszarach? Jeśli tak to jak wyglądają ich, ze tak to ujmę, relacje międzygatunkowe?

  5. No tak,a ja wiem że kobra czasami znajduje się na nieznanym terenie.
    Bo kobry nie są jak ludzie,one nie myślą tak jak my i duża kobra zjada połozy,a małe kobry :żaby i ptaki.

    Zgadza się?

  6. No tak,a ja wiem że kobry czasami znajdują się na nieznanym terenie,bo kobry nie myślą tak jak my.Nie myślą jak ludzie i wiem jeszcze że duże kobry zjadają połozy,a małe kobry żaby i czasami małe ptaki.

    Zgadza się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button