Kot brytyjski krótkowłosy
Jeśli widzieliście reklamę karmy dla kotów Whiskas, wiecie już jak wygląda kot brytyjski krótkowłosy. Poza branżą reklamową rasa cieszy się równie dużą popularnością, a wszystko dzięki wspaniałemu, wyważonemu charakterowi. Oto „pluszowy” przedstawiciel kota domowego pochodzący z Wielkiej Brytanii.
Klasyfikacja FIFe
- Kategoria III: Koty krótkowłose i somalijskie
- Kod EMS: BRI
- Inne nazwy: British shorthair
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
![Kot brytyjski krótkowłosy](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_9-588x368.jpg)
Historia rasy
Korzenie rasy mogą sięgać I wieku naszej ery, co czyni ją jedną z najstarszych. Prawdopodobnie za czasów Imperium Rzymskiego koty te transportowano z Egiptu do Wielkiej Brytanii, gdzie następnie krzyżowały się ze żbikiem europejskim. Nowa odmiana kota miała krępą, okazałą sylwetkę i bardzo gęste choć krótkie futro, które pomagało przetrwać w klimacie wyspiarskim.
Wydaje się, że współczesne brytyjskie krótkowłose praktycznie nie zmieniły się pod względem wyglądu, o czym świadczy wiele ich wizerunków tworzonych na przestrzeni wieków.
Hodowla selektywna rasy rozpoczęła się w wieku XIX. Od początku największy nacisk kładziono na kolor futra – musiało mieć odcień niebieskoszary. Ówczesne koty tej rasy posiadające takie umaszczenie nazywano British Blue („Brytyjski Niebieski”) lub English type (nazwą tą odróżniano odmianę brytyjską od drobniejszego typu rosyjskiego).
![Kot brytyjski krótkowłosy](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_1-588x587.jpg)
Za pioniera w hodowli brytyjskiego krótkowłosego uznaje się Harrisona Weira, który przyczynił się do ujednolicenia rasy. Niewykluczone jednak, że udział w tym brało kilku hodowców.
Pod koniec XIX wieku, po wystawie w Crystal Palace, przez pewien czas były bardzo popularne wśród miłośników kotów. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się na Wyspach kota perskiego i innych ras długowłosych. Krótkowłosy brytyjski znacznie stracił na popularności, a po wybuchu wojny był na skraju wymarcia.
Aby odzyskać dawną świetność, hodowcy postanowili krzyżować krótkowłose brytyjskie z persami. Zabieg ten dał początek zupełnie innej rasie – brytyjskiej długowłosej. Często również koty krótkowłose kojarzono z rosyjskimi niebieskimi, aby zachować piękne umaszczenie. Po wojnie hodowcy ciężko pracowali nad przywróceniem cech typowych dla brytyjskiego krótkowłosego. Pod koniec lat siedemdziesiątych udało się tego dokonać, a federacje felinologiczne, takie jak TICA czy CFA, oficjalnie zarejestrowały nową rasę.
![Kot brytyjski krótkowłosy](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_8-588x588.jpg)
Charakterystyka
Wygląd
Cechą charakterystyczną rasy jest krępa, muskularna sylwetka połączona z raczej niewielkimi rozmiarami. Klatka piersiowa jest szeroka, kończyny mocne i grube, a ogon tępo zakończony. W stosunku do ciała okrągła głowa ma bardzo duże rozmiary. Pysk jest krótki, policzki pękate – najbardziej okazałe występują u dorosłych kocurów. Nad pyskiem widoczne są duże, okrągłe oczy w kolorze miedzianopomarańczowym (kolor tęczówki uzależniony jest jednak od umaszczenia). Na szczycie dużej głowy rosną szeroko rozstawione uszy.
Wielkość
W porównaniu do innych ras brytyjski krótkowłosy dojrzewa wolniej – swoje pełne rozmiary osiąga w ok. 3 roku życia. Co ciekawe, u kotów tej rasy występuje wyraźny dymorfizm płciowy: kocice ważą średnio 3,2-5,4 kg, natomiast kocury 4,1-7,7 kg.
![](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_12.jpg)
Sierść
Sierść jest kolejnym znakiem rozpoznawczym rasy: cechuje ją gęstość choć składa się tylko z jednej warstwy. Dzięki temu futro jest bardzo miękkie, wręcz pluszowe, co widać po jego ułożeniu w czasie ruchów zwierzęcia.
Najbardziej popularną odmianą kolorystyczną jest niebieska, ale federacje felinologiczne akceptują wiele kolorów i wzorów. Spotyka się zatem koty czerwone, srebrne, kremowe, białe, czarne, złotocynamonowe, płowe, pręgowane, colourpoint, dwukolorowe, czekoladowe, liliowe oraz szylkretowe.
![Kot brytyjski krótkowłosy.](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_4-588x529.jpg)
Temperament i zdrowie
Nie jest tak aktywny i zabawowy jak wiele innych ras, ale wyróżnia się dużym urokiem i dobrodusznością. W stosunku do opiekuna jest bardzo oddany i kochający, lubi także towarzystwo innych zwierząt oraz dzieci. Przepada za kontaktem fizycznym, ale obejmuje to jedynie głaskanie; noszenie i nadmierne okazywanie czułości to dla niego przesada.
Rzadko miauczy, ale lubi przebywać blisko ludzi. Nie musi być w centrum uwagi; z reguły jest spokojny, ale nie wycofany. Kocięta i osobniki niedojrzałe są żywiołowe, ale cecha ta wygasa wraz z wiekiem. Nie psoci pod nieobecność opiekunów, zachowuje się bowiem bardzo dystyngowanie. W stosunku do gości wykazuje życzliwość i zaufanie, ale nie spoufala się zbytnio.
Ze względu na swą budowę może być podatny na otyłość, dlatego ważna jest u niego zbilansowana dieta.
Rasa uważana jest za długowieczną, choć w jej obrębie występują 2 choroby będące przyczyną zgonów. Poważnym problemem brytyjskiego krótkowłosego jest kardiomiopatia przerostowa. Duńskie badania na ok. 330 kotach wykazały, że schorzenie to wystąpiło u ok. 20% kocurów i ok. 2% kocic. U rasy tej istnieje także ryzyko wystąpienia wielotorbielowatości nerek.
![Kot brytyjski krótkowłosy.](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_6-588x441.jpg)
Szczegółowe dane
Kot brytyjski krótkowłosy
- Wysokość w kłębie: 30-35 cm
- Waga:
- kocury 4,1-7,7 kg
- kocice 3,2-5,4 kg
- Długość życia: 14-20 lat
![Kot brytyjski krótkowłosy.](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_10-588x351.jpg)
Kot brytyjski krótkowłosy – ciekawostki
- Kot brytyjski krótkowłosy jest prawdopodobnie najstarszą angielską rasą kota.
- Pierwowzorem postaci kota z Chesire („Alicja w Krainie Czarów”) stworzonej przez sir Johna Tenniela był najprawdopodobniej kot brytyjski krótkowłosy.
- Niewykluczone, że Kot w Butach – bohater filmu animowanego „Shrek” jest kotem rasy British Shorthair. Niech więc nikogo nie zmyli jego silny hiszpański akcent.
- Brytyjski krótkowłosy jest maskotką marki Whiskas.
- Według danych GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy) z 2013 roku brytyjski krótkowłosy cieszył się największą popularnością na Wyspach Brytyjskich.
![Kot brytyjski krótkowłosy.](https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/01/Kot_brytyjski_krotkowlosy_7-588x466.jpg)
To najwspanialsza rasa! Mojego Ludwika Alfonsa kochanego! 😉
Zgadzam się, mam kotkę tej rasy i jest absolutnie cudowna.
mam dwie kotki brytyjskie i powiem jedno: koty są jak ludzie – każdy ma inny charakter , choć w tym przypadku przyznam KOT BRYTYJSKI jest najlepszy!
czy koty brytyjskie mogą mieszkać na dworze?
Jeśli pytasz, czy przeżyje na dworze, to odpowiedź jest twierdząca – będzie musiał się dostosować.
no to fajnie
Sam zamieszkaj na dworze!
Hehe dobre 😀 .
Mam kota Brytyjskiego od roku, jest Cudowny !!! mój kochany Borys uwielbia wylegiwać się na stole w kuchni lub jadalni . Przy czym jest bardzo grzecznym i dostojnym kocurkiem
Droga redakcjo,zauważyłem literówkę w klasyfikacji FIFe,tam jest kaj zamiast kraj 🙂 .
Dziękujemy 🙂
Po co bierzesz kota?…Nasz kocur wychodzi kiedy chce na spacer do ogrodu i kiedy chce wraca, nie wychodzi za bramę. W nocy zawsze śpi w domu. To nasz domownik.
Mój kot Mateusz jest bardzo niegrzeczny.
Robi bałagan przy domownikach a jak nas nie ma to już kompletna demolka. Ale nie zawsze.
Mało sie zgadza opis z tym jaki jest mój kocurek.
Ale ma dopiero nie cały rok wiec myślę, że uspokoi sie któregoś dnia. A teraz jak dziecko rozpiera go energia i uwielbia się bawić ☺❤