DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy

Jeśli widzieliście reklamę karmy dla kotów Whiskas, wiecie już jak wygląda kot brytyjski krótkowłosy. Poza branżą reklamową rasa cieszy się równie dużą popularnością, a wszystko dzięki wspaniałemu, wyważonemu charakterowi. Oto „pluszowy” przedstawiciel kota domowego pochodzący z Wielkiej Brytanii.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria III: Koty krótkowłose i somalijskie
  • Kod EMS: BRI
  • Inne nazwy: British shorthair
  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Kot brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy.

Historia rasy

Korzenie rasy mogą sięgać I wieku naszej ery, co czyni ją jedną z najstarszych. Prawdopodobnie za czasów Imperium Rzymskiego koty te transportowano z Egiptu do Wielkiej Brytanii, gdzie następnie krzyżowały się ze żbikiem europejskim. Nowa odmiana kota miała krępą, okazałą sylwetkę i bardzo gęste choć krótkie futro, które pomagało przetrwać w klimacie wyspiarskim.

Wydaje się, że współczesne brytyjskie krótkowłose praktycznie nie zmieniły się pod względem wyglądu, o czym świadczy wiele ich wizerunków tworzonych na przestrzeni wieków.

Hodowla selektywna rasy rozpoczęła się w wieku XIX. Od początku największy nacisk kładziono na kolor futra – musiało mieć odcień niebieskoszary. Ówczesne koty tej rasy posiadające takie umaszczenie nazywano British Blue („Brytyjski Niebieski”) lub English type (nazwą tą odróżniano odmianę brytyjską od drobniejszego typu rosyjskiego).

Kot brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy.

Za pioniera w hodowli brytyjskiego krótkowłosego uznaje się Harrisona Weira, który przyczynił się do ujednolicenia rasy. Niewykluczone jednak, że udział w tym brało kilku hodowców.

Pod koniec XIX wieku, po wystawie w Crystal Palace, przez pewien czas były bardzo popularne wśród miłośników kotów. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się na Wyspach kota perskiego i innych ras długowłosych. Krótkowłosy brytyjski znacznie stracił na popularności, a po wybuchu wojny był na skraju wymarcia.

Aby odzyskać dawną świetność, hodowcy postanowili krzyżować krótkowłose brytyjskie z persami. Zabieg ten dał początek zupełnie innej rasie – brytyjskiej długowłosej. Często również koty krótkowłose kojarzono z rosyjskimi niebieskimi, aby zachować piękne umaszczenie. Po wojnie hodowcy ciężko pracowali nad przywróceniem cech typowych dla brytyjskiego krótkowłosego. Pod koniec lat siedemdziesiątych udało się tego dokonać, a federacje felinologiczne, takie jak TICA czy CFA, oficjalnie zarejestrowały nową rasę.

Kot brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy.

Charakterystyka

Wygląd

Cechą charakterystyczną rasy jest krępa, muskularna sylwetka połączona z raczej niewielkimi rozmiarami. Klatka piersiowa jest szeroka, kończyny mocne i grube, a ogon tępo zakończony. W stosunku do ciała okrągła głowa ma bardzo duże rozmiary. Pysk jest krótki, policzki pękate – najbardziej okazałe występują u dorosłych kocurów. Nad pyskiem widoczne są duże, okrągłe oczy w kolorze miedzianopomarańczowym (kolor tęczówki uzależniony jest jednak od umaszczenia). Na szczycie dużej głowy rosną szeroko rozstawione uszy.

Wielkość

W porównaniu do innych ras brytyjski krótkowłosy dojrzewa wolniej – swoje pełne rozmiary osiąga w ok. 3 roku życia. Co ciekawe, u kotów tej rasy występuje wyraźny dymorfizm płciowy: kocice ważą średnio 3,2-5,4 kg, natomiast kocury 4,1-7,7 kg.

Kot brytyjski krótkowłosy

Sierść

Sierść jest kolejnym znakiem rozpoznawczym rasy: cechuje ją gęstość choć składa się tylko z jednej warstwy. Dzięki temu futro jest bardzo miękkie, wręcz pluszowe, co widać po jego ułożeniu w czasie ruchów zwierzęcia.

Najbardziej popularną odmianą kolorystyczną jest niebieska, ale federacje felinologiczne akceptują wiele kolorów i wzorów. Spotyka się zatem koty czerwone, srebrne, kremowe, białe, czarne, złotocynamonowe, płowe, pręgowane, colourpoint, dwukolorowe, czekoladowe, liliowe oraz szylkretowe.

Kot brytyjski krótkowłosy.
Kot brytyjski krótkowłosy.

Temperament i zdrowie

Nie jest tak aktywny i zabawowy jak wiele innych ras, ale wyróżnia się dużym urokiem i dobrodusznością. W stosunku do opiekuna jest bardzo oddany i kochający, lubi także towarzystwo innych zwierząt oraz dzieci. Przepada za kontaktem fizycznym, ale obejmuje to jedynie głaskanie; noszenie i nadmierne okazywanie czułości to dla niego przesada.

Podobne artykuły

Rzadko miauczy, ale lubi przebywać blisko ludzi. Nie musi być w centrum uwagi; z reguły jest spokojny, ale nie wycofany. Kocięta i osobniki niedojrzałe są żywiołowe, ale cecha ta wygasa wraz z wiekiem. Nie psoci pod nieobecność opiekunów, zachowuje się bowiem bardzo dystyngowanie. W stosunku do gości wykazuje życzliwość i zaufanie, ale nie spoufala się zbytnio.

Ze względu na swą budowę może być podatny na otyłość, dlatego ważna jest u niego zbilansowana dieta.

Rasa uważana jest za długowieczną, choć w jej obrębie występują 2 choroby będące przyczyną zgonów. Poważnym problemem brytyjskiego krótkowłosego jest kardiomiopatia przerostowa. Duńskie badania na ok. 330 kotach wykazały, że schorzenie to wystąpiło u ok. 20% kocurów i ok. 2% kocic. U rasy tej istnieje także ryzyko wystąpienia wielotorbielowatości nerek.

Kot brytyjski krótkowłosy.
Kot brytyjski krótkowłosy.

Szczegółowe dane

Kot brytyjski krótkowłosy

  • Wysokość w kłębie: 30-35 cm
  • Waga:
    • kocury 4,1-7,7 kg
    • kocice 3,2-5,4 kg
  • Długość życia: 14-20 lat
Kot brytyjski krótkowłosy.
Kot brytyjski krótkowłosy.

Kot brytyjski krótkowłosy – ciekawostki

  • Kot brytyjski krótkowłosy jest prawdopodobnie najstarszą angielską rasą kota.
  • Pierwowzorem postaci kota z Chesire („Alicja w Krainie Czarów”) stworzonej przez sir Johna Tenniela był najprawdopodobniej kot brytyjski krótkowłosy.
  • Niewykluczone, że Kot w Butach – bohater filmu animowanego „Shrek” jest kotem rasy British Shorthair. Niech więc nikogo nie zmyli jego silny hiszpański akcent.
  • Brytyjski krótkowłosy jest maskotką marki Whiskas.
  • Według danych GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy) z 2013 roku brytyjski krótkowłosy cieszył się największą popularnością na Wyspach Brytyjskich.
Kot brytyjski krótkowłosy.
Kot brytyjski krótkowłosy.

Polecamy


Baza Dinozaurów

13 komentarzy

  1. mam dwie kotki brytyjskie i powiem jedno: koty są jak ludzie – każdy ma inny charakter , choć w tym przypadku przyznam KOT BRYTYJSKI jest najlepszy!

  2. Mam kota Brytyjskiego od roku, jest Cudowny !!! mój kochany Borys uwielbia wylegiwać się na stole w kuchni lub jadalni . Przy czym jest bardzo grzecznym i dostojnym kocurkiem

  3. Po co bierzesz kota?…Nasz kocur wychodzi kiedy chce na spacer do ogrodu i kiedy chce wraca, nie wychodzi za bramę. W nocy zawsze śpi w domu. To nasz domownik.

  4. Mój kot Mateusz jest bardzo niegrzeczny.
    Robi bałagan przy domownikach a jak nas nie ma to już kompletna demolka. Ale nie zawsze.
    Mało sie zgadza opis z tym jaki jest mój kocurek.
    Ale ma dopiero nie cały rok wiec myślę, że uspokoi sie któregoś dnia. A teraz jak dziecko rozpiera go energia i uwielbia się bawić ☺❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button