DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot rosyjski niebieski, maltański

Kot rosyjski niebieski – kot maltański

Dostojny wygląd i łagodny charakter to jego znaki rozpoznawcze. Dzięki wyjątkowemu umaszczeniu stał się jedną z najbardziej pożądanych ras. Poza pięknym wyglądem zwierzę to wyróżnia się także wspaniałym usposobieniem. Oto „carski” przedstawiciel kota domowego – kot rosyjski niebieski.

Klasyfikacja FIFe

 • Kategoria III: Koty krótkowłose i somalijskie
 • Kod EMS: RUS
 • Inne nazwy: kot maltański, kot archangielski
 • Kraj pochodzenia: Rosja
Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Historia rasy

Kot rosyjski niebieski to rasa naturalnie występująca, która pochodzi prawdopodobnie z Archangielska – miasta nad rzeką Dwiną. Na świecie rasa mogła rozprzestrzenić się dzięki XIX-wiecznym marynarzom, którzy następnie przewozili ją do Europy Północnej i Wielkiej Brytanii. Pierwszy odnotowany przedstawiciel rasy znany poza Rosją wystąpił na wystawie kotów rasowych w Crystal Palace w roku 1875.

Do końca II wojny światowej rasa była hodowana głównie w Rosji i krajach skandynawskich. W USA istniała przed wojną, ale w okresie powojennym była na skraju wymarcia. W związku z tym hodowcy stworzyli współczesną odmianę kota maltańskiego, będącą połączeniem skandynawskich i brytyjskich odmian kotów niebieskich.

Dzięki swemu wyglądowi i umaszczeniu rasę wykorzystano do tworzenia innych ras, takich jak Havana Brown lub do modyfikowania już istniejących, np. Nebelung.

Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Charakterystyka

Wygląd

Charakteryzuje się jasnozielonymi oczami oraz dwuwarstwowym, grubym futrem w kolorze niebieskoszarym. Podszerstek jest miękki, puchaty, a jego długość jest zbliżona do długości włosa okrywowego. Na ogonie dostrzec można delikatnie zaznaczone pasy. Podobne umaszczenie i futro posiadają koty kartuskie – u obu ras jest ono zarazem grube i miękkie.

Końcówki włosów są bezbarwne, dlatego futro wydaje się błyszczeć.

Kota rosyjskiego niebieskiego nie należy mylić z kotem kartuskim, brytyjskim krótkowłosym, ani z koratem. Wszystkie wspomniane rasy łączy piękne, niebieskie futro, ale istnieją między nimi liczne różnice, np. w kształcie głowy czy kolorze tęczówki.

Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Temperament

Ten dostojny kot ma łagodny charakter, zarezerwowany dla kochających opiekunów. W kontakcie z obcym człowiekiem może być bowiem wycofany. Przebywając z ukochanymi ludźmi, staje się czuły i wesoły. Wykazuje również aktywność fizyczną, ale nie tak przytłaczającą jak np. kot abisyński. Chętniej bawi się z ludźmi niż sam, najbardziej lubi gonić za małymi przedmiotami.

Kiedy właściciel przebywa w domu, kot nie odstępuje go na krok, obserwuje i stale towarzyszy człowiekowi. Niezbyt dobrze znosi zmiany, woli stabilizację, a nawet rutynę. Ponadto kot maltański jest wymagający pod względem higieny. Jego kuweta powinna być w dobrym stanie – ze zbyt zanieczyszczonej nie będzie korzystał.

Należy do kotów inteligentnych, ciekawskich, ale też spokojnych. Wykazuje wrażliwość na ludzkie emocje i staje się bardzo lojalny w stosunku do kochającego właściciela. Dobrze żyje z innymi zwierzętami oraz dziećmi. Niezbyt często miauczy, ale czasem zdarza mu się rozmawiać z człowiekiem. Przepada za zabawą z małymi zwierzętami, np. psami, kotami czy fretkami. Można nauczyć go rozmaitych sztuczek.

Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Poza delikatnym charakterem posiada jednak drugie oblicze – skutecznego łowcy łapiącego gryzonie, ptaki i małe gady.

Może spędzać godziny na zabawie, dlatego dobrze znosi jednodniową samotność. Po powrocie właściciela kot z radością go wita. Okazuje się wspaniałym towarzyszem, który wybiera sobie spośród domowników jednego „ulubieńca”. Przepada jednak za towarzystwem (również dzieci). Swą miłość okazuje poprzez błaznowanie i łaszenie się. Nierzadko niebieski kot rosyjski uspokaja płaczące dziecko za pomocą swych uroczych wygłupów.

Podobne artykuły

Poza wymienionymi cechami kot maltański ma tendencję do okazywania nieśmiałości, a nawet nerwowości wobec obcych lub nielubianych ludzi oraz miejsc.

Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Szczegółowe dane

Kot rosyjski niebieski

 • Długość ciała: 60 cm
 • Wysokość w kłębie: 25 cm
 • Waga: 3,5-7 kg
 • Długość życia: 15-20 lat (maks. 25 lat)
Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Kot rosyjski niebieski – ciekawostki

 • Legenda głosi, że kot rosyjski niebieski jest potomkiem kotów należących do rosyjskich carów.
 • Z powodu uniesionych kącików ust wydaje się, że kot ten bez przerwy jest uśmiechnięty.
 • Jeśli wierzyć pogłoskom, takie cechy kota jak nieśmiałość, czujność i dystans wobec obcych mają związek z tym, że w przeszłości padał on ofiarą myśliwych z powodu swego pięknego futra.
 • Z powodu grubej sierści kot rosyjski niebieski wydaje się większy niż w rzeczywistości.
Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski.

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

 1. Polecam zainteresować się Nebelungami, to w rzeczywistości rosyjski niebieski ale z dłuższym futrem i jeszcze piękniejszy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button