AfrykaAzjaNosorożceSsakiZwierzęta

Nosorożec – pancerny kolos

Nosorożce (Rhinocerotidae)

Nosorożce są dużymi, najczęściej samotnie żyjącymi roślinożercami zamieszkującymi Afrykę i Azję Południowo-Wschodnią. Ich pożywienie stanowią trawy, pędy roślinne, nieraz gałęzie ciernistych krzewów.

Klasyfikacja

  • Królestwo: zwierzęta
  • Gromada: ssaki
  • Rząd: nieparzystokopytne
  • Rodzina: nosorożcowate
Nosorożce
Nosorożce – 5 gatunków. Od lewej: nosorożec czarny, jawajski, biały (w środku), indyjski, sumatrzański

Wyróżniamy 5 żyjących gatunków nosorożców:

  • Nosorożec biały (afrykański, szerokopyski, tęponosy) (Ceratotherium simum) – największy z żyjących nosorożców. Miejsce występowanie – kontynent afrykański.
  • Nosorożec czarny, nosorożec wąskopyski, nosorożec zwyczajny, (Diceros bicornis). Podobnie jak nosorożec biały również występuje w Afryce.
  • Nosorożec indyjski, nosorożec pancerny (Rhinoceros unicornis). Występuje w Azji (Indie oraz Nepal).
  • Nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus). Gatunek zagrożony – najrzadszy ssak świata. Występuje jedynie na Jawie i w Indonezji. Nie ma żadnego osobnika w ogrodach zoologicznych.
  • Nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis). Gatunek zagrożony wyginięciem. Występuje jedynie na Sumatrze i Borneo. Sąsiaduje z orangutanami.
Nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis).

Środowisko

Nosorożec lubi przebywać w gęstych zaroślach, na porośniętej drzewami sawannie. Gdy jest gorąco, zaszywa się w gęstwinie lub leży w cieniu. Zawsze trzyma się w pobliżu rzek lub bagien, bo uwielbia tarzać się w błocie. Takie kąpiele pomagają unikać przegrzania jego potężnego ciała oraz chronią skórę przed insektami.

Nosorożec biały (afrykański, szerokopyski, tęponosy).
Nosorożec biały (Ceratotherium simum)

Charakterystyka

Nosorożce są aktywne jedynie rano i wieczorem. Są zadziwiająco zwinne jak na tak duże zwierzęta; potrafią błyskawicznie zmieniać kierunek w biegu.

Nosorożec ma bardzo słaby wzrok, jednak natura zrekompensowała mu tę przypadłość, dobrym słuchem i doskonałym węchem. Zmysły te pomagają tym dużym ssakom w rozpoznawaniu zagrożenia oraz we wzajemnym kontaktowaniu się. Ich ciało pokrywa wyjątkowo gruba, która u niektórych gatunków przybiera formę pancerza.

Nosorożec
Nosorożce białe

Róg nosorożca

Najbardziej charakterystyczną cechą nosorożców są oczywiście rogi. Mają ich dwa, z których przedni jest większy. Właśnie z powodu rogów nosorożce padają ofiarą myśliwych, dlatego wszystkie pięć gatunków znajduje się na skraju wyginięcia. W krajach arabskich wyrabia się z rogu drogocenne rękojeści sztyletów; używane są także w medycynie Wschodu do wyrobu różnorakich lekarstw.

Mimo wprowadzenia ochrony tych zwierząt i zakazu handlu rogiem, nosorożce giną nadal. Wszystko z powodu wysokich cen rogu i nie malejącego w wielu krajach popytu. Dlatego nosorożce przetrwały tylko w rezerwatach i parkach narodowych.

Czy wspominaliśmy już, że nosorożec czarny (Diceros bicornis) jest najbardziej agresywnym z nosorożców i lepiej zejść mu z drogi, kiedy ma nienajlepszy humor…? Na zdjęciu widzimy szarżę nosorożca białego, który choć spokojniejszy, to jednak…

Nosorożec – ciekawostki

Nosorożec czarny podczas ataku, może osiągnąć szybkość 50 km/h.
Podczas błotnych kąpieli na nosorożca wdrapują się… żółwie. Gady te zjadają pasożyty ze skóry nosorożca.
Nosorożce przemierzają większe odległości tylko w czasie pory deszczowej. W porze suchej nie oddalają się od wodopoju na odległość większą niż do 25 km.
Jeden z gatunków (nosorożec czarny) występuje w górskich lasach nawet na wysokości 2700 m. Mimo swej wielkości wspina się on po zboczach z wielką zręcznością.
Nosorożec biały jest największym przedstawicielem nosorożców. Jego większy róg może osiągać ponad 1,5 m długości.
Nosorożec spokrewniony jest z największym ssakiem, jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi – z indrikoterium (Baluchitherium, Paraceratherium).

Nosorożce.
Nosorożce białe

Dane / wymiary

Nosorożec biały (Ceratotherium simum)

  • Największy z żyjących obecnie nosorożców, drugie pod względem wielkości zwierzę lądowe
  • Nosorożec biały posiada dwa rogi. Większy róg osiąga do 1.5m długości
  • Nosorożce białe są mniej agresywne od czarnych
  • Wysokość w kłębie: 150-185 cm
  • Długość ciała: 330-400 cm
  • Waga: samice: 1500-2000, samce: 2000-2500 kg, największy okaz ważył 3600 kilogramów
  • Długość ogona: 75 cm
  • Długość życia: do 50 lat
  • Prędkość: do 45 km/h
Nosorożec biały
Nosorożec biały

Nosorożec indyjski w kadrze filmowym

Poniżej prezentujemy krótki film ze spaceru nosorożca indyjskiego.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

  1. Zauważyłem, że w przypadku nosorożca czarnego – tylny róg czasami może dorównywać długością przedniemu, czy w innych podgatunkach ma taka sytuacja miejsce ?

    Drobna uwaga : waga największego nosorożca w tym artykule to 3,6 t a w paru innych to 4,5 t.

    1. Nie – jedynie u nosorożca czarnego może występować podobna długość. Nosorożce jawajski oraz indyjski mają pojedynczy róg, a drugi róg nosorożca sumatrzańskiego zazwyczaj nie przekracza 10 cm. Nosorożec biały ma zdecydowanie dłuższy frontowy róg.
      3600 kg to waga zweryfikowana nosorożca białego, 4500 kg to wielkość pojawiająca się w kilku źródłach, ale nie została oficjalnie potwierdzona. Problem tych rozbieżności wyjaśnialiśmy w komentarzu przy okazji artykułu o Najcięższych dinozaurach. Postaramy się to uspójnić (dziękujemy za spostrzeżenie).

  2. może ktoś napisać w kolejności nazwy gatunków z drugiego zdjęcia? już mi się całkiem pomyliło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button