BlogiDinozauryDinozaury drapieżneKreda

Tyranozaur Alamotyrannus brinkmani

Alamotyrannus brinkmani

W ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji na temat dwóch różnych typów budowy ciała gatunku Tyrannosaurus rex przypisywanych do jednej lub drugiej płci. Bardziej masywny, który ma charakteryzować osobniki płci żeńskiej oraz mniej masywny określający samce (choć nie wszyscy uważają to za solidny dowód).

Różnice anatomiczne w rzeczywistości mogły nie stanowić dowodu na odrębność płci, ale stanowić potencjalny dowód na temat istnienia innego gatunku. Na przestrzeni 2 milionów lat swojego istnienia i jak się wydaje dość szerokiemu rozpowszechnieniu, rodzaj Tyrannosaurus mógł wytworzyć niezależne populacje, które różniły się od siebie pod względem kształtu i masy ciała, gdzie dwie populacje bardzo podobnego do siebie gatunku mogłyby oddzielać tysiące kilometrów kontynentu Laramidyjskiego.

Krzysztof z blogu Czas Tytanów prowadzi nas dziś ścieżkami życia tyranozaurów i przedstawia potencjalnie nowy gatunek – Alamotyrannus brinkmani. Poznajmy więc tajemnice sprzed 67 milionów lat. Zapraszamy na spotkanie z największymi drapieżnikami kredy.

„Alamotyrannus brinkmani”

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Tyranozaur (Tyrannosaurus)

Polecamy


Baza Dinozaurów

15 komentarzy

    1. Szacunki długości dla NMMNH P-1013-1 / NMMNH P-3698 – ‘’ Elephant Butte Tyrannosaurus’’ i TMM 41436-1 ‘’Tyrannosaurus varannus ‘’ – Juvelina Tyrannosaurus’’ masz podane w artykule. Natomiast Rubén Molina-Pérez & Asier Larramendi (2019) podają długość 10, 7 metra i masę 5000 kg dla osobnika USNM.

      1. Czyli 11 m i 5 ton, jeżeli tak to ten teropod musi być gigantem.
        A większy jest tarbozaur(Tarbosaurus Bataar) czy alamotyran (Alamotyranus brinkmani)?

        1. Francisco Brunen w 2018 wykonał bardzo szczegółową rekonstrukcję szkieletową Tarbosaurus bataar, gdzie określił długość największego egzemplarzu PIN 551-1 na 10,57 metra (długość mierzona wzdłuż środkowej linii kręgów kręgosłupa) i masę na 4900 kg (ciężar obliczony metodą GDI). Henrique Paes także w tym samym roku oszacował długość PIN 551-1 na około 10,7 metra. Rubén Molina-Pérez & Asier Larramendi (2019) podają dla tej jednostki 10 metrów długości oraz 4500 kg.

      2. To wszystko nie jest prawidłowe bo alamotyran to nie te osobniki. Nazwę wykreował Dalman i kiedy z nim rozmawiałem twierdził że jest zdziwiony że ludzi podawają je jako alamotyran bo materiał kopalny jest inny.

          1. Moje lista największy tyranozaurow top 4
            1. T.rex. 9,6 t
            2. Alamotyran 6 ton
            3. Tarbozaur 4-5 ton
            4. Zhuenchtyrannus 4,3 t

          2. Ja też nie bardzo rozumiem. Sądzę że Alamotyranus istniał bo przecież t.rex. był bardzo pospolity a wielkich gadów tego samego gatunku nie może być dużo. Nawet Nick zacząłem używać jako alamotyran bo mój pierwszy to Wild Animal

  1. Sama nazwa Alamotyrannus jest nie ważna, ale oczywiście materiał kopalny który pierwotnie miał być opisany jako „Alamotyrannus” istnieje, co więcej zostanie opisany w niedalekiej przyszłości pod inna nową nazwą. Praca jest już na etapie ostatnich poprawek przed publikacją. Niestety nic więcej powiedzieć nie mogę. Embargo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button