DomowePsySsakiZwierzęta

Airedale terrier – król terierów

Airedale terrier

Czujność i dystans łączą się u niego z przyjaznym i łagodnym usposobieniem. Dodajmy do tego ruchliwość, wysoką inteligencję oraz silną osobowość. Ubierzmy te cechy w długonogiego psa o bystrym spojrzeniu, a otrzymamy airedale terriera.

Mieszanka genów, jaką nosi w sobie ten czworonóg, czyni z niego zwierzę wszechstronne i umiejące współpracować z człowiekiem. Jak to jednak często bywa, skarb drzemiący w airedale’u (i innych rasach) może wyjść na powierzchnię tylko dzięki odpowiedniemu człowiekowi.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 3: Teriery
 • Sekcja 1: Teriery duże i średnie
 • Typ: wilkowaty
 • Próby pracy: zależne od decyzji poszczególnych krajów
 • Kraj patronacki / Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Inne nazwy: Waterside terrier, Bingley terrier, pseudonimy: Airedale, King of terriers
Airedale terrier
Airedale terrier

Pochodzenie rasy

Wywodzi się ona od wymarłych Black and Tan Terrierów, które zaczęto krzyżować z dobrymi pływakami, takimi jak Otterhoundy. Podejrzewa się ponadto, że we krwi Airedale’ów znajdują się geny Manchester terrierów. Pierwsi znani przedstawiciele rasy wyglądali więc zupełnie inaczej niż dzisiaj.

Airedale terrier powstał około 100 lat temu na terenach dzisiejszego Yorkshire, skąd pochodzą najstarsze rasy pracujących terierów. Zadaniem Airedale’ów było polowanie na gryzonie. Ich nazwa wywodzi się od angielskiej Doliny Aire, gdzie w pewnym momencie roiło się od drobnych szkodników.

Poza Anglią (Afryka, Indie, Kanada) był wykorzystywany także w polowaniach na grubą zwierzynę. W czasie II wojny światowej pracował w policji i marynarce wojennej. Współcześnie Airedale terrier to pies głównie do towarzystwa, choć nadal istnieją linie stworzone do pracy. Najlepiej sprawdza się jako pies stróżujący, myśliwski i policyjny.

Airedale terrier
Airedale terrier

Charakterystyka

Wygląd

Ten wysoki pies jest bardzo muskularny i krępy. Charakteryzują go długie i szczupłe nogi, choć nie sprawiają one wrażenia patykowatych. Wydłużona czaszka wyposażona jest w okazały pysk. Ciemne oczy nie są zbyt duże, ale za to emanują wyrazistym, bystrym spojrzeniem. Małe uszy w kształcie litery „V”, noszone są po bokach głowy, załamując się nieco nad powierzchnią czaszki. W przeszłości ogon skracano. Naturalnie jednak jest on mocny i gruby. W krajach, gdzie nadal można skracać ogony, jest on noszony na wysokości szczytu czaszki.

Airedale terrier
Airedale terrier

Futro

W dotyku jest twarde, szorstkie i gęste, przylega do tułowia i kończyn. Włos okrywowy jest twardy, wręcz druciany. Podszerstek jest natomiast krótki i miękki.

Grzbiet, górna część szyi i wierzch ogona mają kolor czarny lub szaroczarny. Pozostałe partie ciała mają odcień podpalany. Najciemniejsze są uszy, a czarny nalot pojawia się na szyi i skroniach. Na piersi mogą formować się białe akcenty.

Airedale terrier
Airedale terrier

Temperament

Odważny i opiekuńczy Airedale, to wspaniały stróż dla rodzin z dziećmi. W stosunku do obcych jest raczej przyjazny, choć zdystansowany. Wobec opiekunów jest natomiast miły i oddany.

Przejawia wysoką inteligencję, dzięki czemu szybko się uczy. We wczesnym okresie warto tę umiejętność wykorzystać do treningu z zakresu posłuszeństwa i socjalizacji. Dobrze uspołeczniony Airedale będzie żył w harmonii z dziećmi, choć wobec dzieci bardzo małych może być szorstki lub obojętny.

Jest to pies żywiołowy i może stać się hałaśliwy, jeśli nie zaspokoimy jego potrzeby ruchu i aktywności psychicznej. Ze względu na swój temperament, ma tendencję do skakania na ludzi. Można go tego oduczyć za pomocą szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Ważna jest jednak postawa właściciela, który będzie potrafił być konsekwentnym liderem. Wobec uległych osób pies może stać się dominujący. To z kolei prowadzi do samowoli i nieposłuszeństwa.

Airedale terrier
Airedale terrier

Inteligentny

Dobrze współpracuje z trenerami, lecz nie znosi surowości. Jego inteligencja pomaga mu rozumieć, czego się od niego w danej chwili wymaga. Jeżeli pies będzie jednak zbyt naciskany, stanie się nieposłuszny. W czasie szkolenia Airedale potrzebuje urozmaicenia, wyzwań. Bez tego nudzi się i lekceważy polecenia. Odpowiednio przygotowany, stanie się oddanym obrońcą i opiekunem.

Podobne artykuły

Z kotami i innymi zwierzętami żyje mu się nie najgorzej, ale w stosunku do innych psów może wykazywać cechy dominujące. Wiele jednak zależy od podejścia właścicieli, ich usposobienia, wiedzy i wrażliwości na potrzeby swych podopiecznych.

Airedale terrier
Airedale terrier

Szczegółowe dane / wymiary

Airedale terrier

 • Wysokość w kłębie: psy ok. 58-61 cm, suki ok. 56-59 cm
 • Waga: psy ok. 23-29 kg, suki ok. 18-20 kg
 • Średnia długość życia: 10-12 lat
Airedale terrier
Airedale terrier

Airedale terrier – ciekawostki

 • Airedale terrier to największy przedstawiciel terierów, dlatego nazywany jest King of terriers – Królem terierów.
 • Na Titanicu zginęły dwa airedale teriery – jeden o imieniem Kitty, należący do pułkownika Jana Jakuba Astora IV, potentata na rynku nieruchomości, drugi należał do Williama E. Cartera, właściciela samochodu Renault, w którym Jack i Rose mieli randkę.
 • Airedale to rasa bardzo odporna na choroby. Czasem w jej obrębie pojawiają się przypadki zwyrodnienia stawów, problemów z oczami oraz infekcji skórnych. Jeśli pies ma bardzo suchą skórę, należy zmienić mu dietę zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Airedale terrier
Airedale terrier

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button