BlogiGadyJaszczurkiTriasWymarłeZwierzęta

Szringazaur (Shringasaurus) – rogata jaszczurka z triasu

Szringazaur (Shringasaurus)

Szringazaur zamieszkiwał Ziemię w środkowym triasie (245 milionów lat temu), żył więc, nim pojawiły się pierwsze dinozaury. Epoka ta nastała zaraz po największym masowym wymieraniu, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Mowa oczywiście o wymieraniu permskim, które doprowadziło do wymarcia 70% organizmów lądowych oraz 96% organizmów morskich. Najbardziej charakterystyczną cechą szringazaura były rogi. Nie było to wówczas szczególnie popularne. Na rozpowszechnienie rogatych gadów należało poczekać jeszcze ponad 100 milionów lat czasów kredy, kiedy swój rozkwit przeżywały ceratopsy.

Filip na swoim blogu Potworarium przedstawia dziś diabelską jaszczurkę z triasu, która została niedawno odkryta i z pewnością niewiele osób o niej słyszało. Cofamy zatem zegary o 245 milionów lat i udajemy się a spotkanie szringazaura.

Szringazaur – sympatyczny diabeł z triasu

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Shringasaurus indicus

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button