AfrykaAmeryka PdAmeryka PnAustraliaAzjaGadyKrokodyleTop 10Zwierzęta

Największe krokodyle – Top 10

Największe (najcięższe i najdłuższe) krokodyle – Top 10

Krokodyle pojawiły się na naszej planecie w okresie kredy ok. 83,5 miliona lat temu. Jednak ich krewni żyli już na Ziemi 250 milionów lat temu. Wiele z nich było większych od współcześnie znanych nam gadów, np. deinozuch (Deinosuchus), sarkozuch (Sarcosuchus) czy Rhamphosuchus. Niektóre jak zaurozuch (Saurosuchus), choć nie bezpośrednio spokrewnione, przypominały połączenie jaszczurki z krokodylem.

Dzisiejsze gady, choć nieco mniejsze, wcale nie mają powodów do wstydu. Ponieważ krokodyle rosną przez całe życie, jako gady długowieczne mają pole do popisu, gdyby nie… człowiek. W ostatnim stuleciu maksymalna długość krokodyli zmniejsza się. Wynika to z faktu niedożywania sędziwego wieku przez wiele z tych gadów – ekspansja człowieka, zabijanie młodszych osobników są tego głównym powodem. To jednak nie powód zmian wielkości, ile jedynie niemożność osiągnięcia rozmiarów maksymalnych związanych z wiekiem.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Krokodyle na przestrzeni milionów lat zmniejszyły się jednak faktycznie bez udziału człowieka – podobnie jak węże – patrz Titanoboa. Jedna z teorii głosi, iż krokodyle dopasowały swoje rozmiary do współczesnych ofiar. Dziś nie ma pod dostatkiem tak wielkich zwierząt jak okresie jury czy kredy, zatem adaptacja zrobiła swoje. Wedle tej samej teorii, gdyby na Ziemi doszło na powrót do rozkwitu wielkich zwierząt, krokodyle po latach „uśpienia” na powrót zwiększyłyby swoje rozmiary.

Nas już by zapewne nie było wówczas na tej planecie, a krokodyle które „przeżyły” dinozaury, przeżyją(?) pewnie i nas :), chyba że sami jako ludzkość przyczynimy się do ich zagłady. Wówczas tylko muchy przetrwają dłużej od nas, są tu bowiem już od 200 ml lat, ale to już temat na inną opowieść 😉

Poniżej prezentujemy zestawienie najdłuższych krokodyli, aligatorów, kajmanów i gawiali. Podane wymiary, to rekordowe wielkości, jaki zostały odnotowane. Trzeba mieć jednak świadomość, że rozmiary średnie są zawsze znacznie mniejsze – szczegółowe dane każdego z wielkich gadów można znaleźć w odrębnych artykułach, do których prowadzą odnośniki.

Choć współczesne krokodyle nie są tak ogromne jak ich przodkowie, to największe pośród nich nadal budzą grozę swymi rozmiarami i krwiożerczością.

Oko gawiala.
Największe krokodyle.

Największe krokodyle – Top 10

10. Krokodyl wąskopyski – 325 kg / 4 m

Krokodyl wąskopyski, pancerny (Mecistops cataphractus)
 • Przeciętna waga: 125–230 kg
 • Maksymalna waga: 325 kg
 • Długość: 3-4 m
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).

9. Krokodyl gawialowy – 500 kg / 5 m

Krokodyl gawialowy, sundajski (Tomistoma schlegelii)
 • Przeciętna waga: 150-250 kg
 • Maksymalna waga: 500 kg
 • Długość: 3.6-3.9 m / max. 5 m
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

8. Krokodyl błotny – 500 kg / 5.2 m

Krokodyl błotny (Crocodylus palustris)
 • Przeciętna waga: 200-250 kg
 • Maksymalna waga: 500 kg
 • Długość: 4-4.5 m / Max. 5.2 m
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

7. Aligator amerykański – 1,000 kg / 6 m

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis)
 • Przeciętna waga: 240 kg
 • Maksymalna waga: 1,000 kg
 • Długość: 3.4-4.6 m / Max. 6 m
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

6. Gawial gangesowy977 kg / 6.25 m

Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)
 • Przeciętna waga:  160-250 kg
 • Maksymalna waga: 977 kg
 • Długość: 3-5 m / Max 6.25 m
Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus)
Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus).

5. Krokodyl amerykański – 1,000 kg / 6.6 m

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)
 • Przeciętna waga: 382 kg
 • Maksymalna waga: 1,000 kg
 • Długość: 4.3 m / Max. 6.6 m
Śmiercionośne szczęki krokodyla.
Śmiercionośne szczęki krokodyla.

4. Kajman czarny – 1,100 kg / ponad 6 m

Kajman czarny (Melanosuchus niger)
 • Przeciętna waga: 350 kg
 • Maksymalna waga: 1,100 kg
 • Długość: 4 to 5 m (13–16 ft) / Max. – ponad 6 m
Kajman (Caimaninae)
Kajman czarny (Melanosuchus niger).

3. Krokodyl orinokański – 1,100 kg / 6.6 m

Krokodyl orinokański (Crocodylus intermedius)
 • Przeciętna waga: 380 kg
 • Maksymalna waga: 1,100 kg
 • Długość: 4.1 m / Max. 6.6 m
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

2. Krokodyl nilowy – 1,090 kg (2400 lb) / 6.45 m (21.1 ft)

Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)
 • Przeciętna waga: 410 kg
 • Maksymalna waga: 1,090 kg
 • Długość: 4.2 m (13.8 ft) / Max. 6.45 m (21.1 ft)
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).

Największy (najdłuższy i najcięższy) krokodyl:

1. Krokodyl różańcowy – 2,000 kg / 7.1 m

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)
 • Przeciętna waga: 450 kg
 • Maksymalna waga: 2,000 kg
 • Długość: 4.5 m / Max. 7.1 m
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Polecamy


Baza Dinozaurów

47 komentarzy

 1. Ciekawe, że dinozaury wyginęły, a krokodyle tyle milionów lat przetrwały w prawie niezmienionej formie.

  1. Też tego nie rozumiem. Powiedzmy, że meteoryt który spadł 66 milionów lat temu spalił wszystkie lądowe dinozaury, te które nie były w norach pod ziemią. Dlaczego skoro nie zginęły krokodyle, to jednak wymarły dinozaury morskie? Na to pytanie naukowcy nie potrafią odpowiedzieć.

   1. Robert – nie ma czegoś takiego, jak „wodny dinozaur” (może oprócz spinozaura i kilku dzisiejszych ptaków 😉 ) 😉 A co do krokodyli i wodnych gadów, które wymarły – być może krokodyle były lepiej przystosowane do zmieniającego się środowiska (np. wodne gady były stałocieplne, a krokodyle zmiennocieplne i te drugie przetrwały przez zmiennocieplność.

   2. Może to uproszczenie, ale chodziło w moim komentarzu o np. plezjozaury (gady morskie), które wyginęły razem dinozaurami

  2. Hejka!
   Mnie też to zastanawia. Ciekawa jestem, jakby wyglądały teraz, gdyby się wyewoluowały.
   Zapraszam na forum https://dinoanimals.pl/forum/, gdyż można tam poznać wielu ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jakby co to jestem Tkankowiec123
   Pozdrawiam,
   Tkankowiec123

   1. Jakoś przyjęły się tutaj dyskusje zamiast na forum to pod artykułami w komentarzach, nie wiem czemu. Trudno więc z kimkolwiek na forum podyskutować, chociaż byłoby to wygodniejsze.

 2. To skłania do zmiany tezy o wyginięciu dinozaurów,gdyż może to nie meteor
  lecz co innego spowodowało wymarcie tych gadów.

  1. Przemo – jest prawie pewne, że to przez asteroidę (wszędzie znajdowany jest iryd z tego okresu, jest krater uderzeniowy, no i wiele innych). Jedyna konkurencyjna hipoteza to ta z wulkanizmem (a właściwie to obie rzeczy najprawdopodobniej doprowadziły do zagłady)

 3. Mam taką nadzieję były/są to dwa piękne okazy krokodyla nilowego i różańcowego i co najważniejsze żyjące na wolności 😉

  Jak już o rekordach mowa warto się przyjrzeć krokodylom z parku Darwin w Australii. Ten tutaj jest całkiem spory( niestety jak na razie nie udało mi się dotrzeć do informacji na temat rozmiarów największego krokodyla w tym parku)
  Krokodyl: https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/Obrazki/Krokodyl.jpg

 4. Napisałem komentarz i podałem link ze zdjęciem, niestety go nie wyświetliło. Nie wiem czy po czasie się pojawi czy to samo jeszcze raz pisać 😀

  1. Samo się nie pojawi, musimy zawsze w tym pomóc 🙂 Po prostu system automatycznie odsiewa wszelkie linki (inaczej nie poradzilibyśmy sobie ze spamem). Dodaliśmy to zdjęcie i komentarz już się pojawił.
   Krokodyl jest rzeczywiście spory (może to także kwestia ujęcia?). Swoją drogą, to musi być niesamowite przeżycie, kiedy nurkuje się razem z krokodylami – nawet w szklanej klatce 🙂

     1. Niedźwiedź polarny nie pokona największych osobników krokodyla różańcowego mierzących 7 metrów i ważących ponad tonę.

     2. Tak, z przeciętnej wielkości krokodylem wygra. Musisz wiedzieć, że 1 metr długości u dorosłego krokodyla, to kilkaset kilogramów więcej wagi. Jeśli więc przeciętny krokodyl ma 4.5 metra i waży 450 kg, to takiego biały niedźwiedź pokona. Jeżeli krokodyl waży ponad tonę, to takich nie pokona.

     3. czy taka walka była by groźna dla niedźwiedzia i czy wyniósł by poważniejsze obrarzenia

     4. Każda walka jest groźna i w każdej walce może każde zwierzę odnieść rany.

     5. ok ale skoro z przeciętnym krokodylem wygra to czy w takiej walce odniesie jakieś poważniejsze obrażenia

 5. Gustava chyba nigdy nie udało sie zmierzyć. Na Youtube jest film z nieudanej próby złapania go. Materiał wideo wskazuje na rozmiary ok 7m lub nawet więcej, ale margines błędu może by duży.

 6. Cóż wydaje mnie się że krokodyl amerykański powinien być nieco wyżej na tej liście. Nie widziałem na żadnych filmach czy zdjęciach tak dużych osobników kajmana czarnego czy krokodyla z orinoko jak krokodyli amerykańskich żyjących w rzekach Kostaryki i dokarmianych przez ludzi. Te osobniki musiały mieć co najmniej 5 m długości i chyba z 600 kg wagi i szczerze wątpie by udokumentowano większe k. czarne czy k. z orinoko żyjące obecnie. Co do gustava to patrząc na jego rozmiary przy innych krokodylach czy kilku hipopotamach (jak uchwyciła kamera) to musi mieć grubo ponad 6 m długości..

 7. a krokodyl syjamski? Też osiagał ok 5 metrów (niektóre samce). Na pewno większy i potezniejszy od krokodyli wąskopyskich

 8. Mocno zawyżone rozmiary. Kajman czarny – długość 3-4 metrów (wszelkie okazy 5 i 6 metrowe są niepotwierdzone). Aligator amerykański tak samo (a waga 1 tony dla aligatora i kajmana to nie wiem skąd się wzięła – chyba gdyby połknął vana z drużyną A w środku to mógłby tyle ważyć).

  1. Cóż, pewnie zjadł nie tylko drużynę A ale i dwa vany 😉
   Zapewne zadając sobie trud przygotowania takiego zestawienia, gdzie podajemy zakres przeciętnej długości i wagi dla danego gatunku, co wymaga zebrania danych z wielu źródeł, pewnie ot tak sobie wpisaliśmy największą odnotowaną wagę albo przeczytaliśmy o tym w Pudelku ;).
   Otóż tak nie jest. Smith, E. N.; Standora, E. A. & Robertson, S. L. w swojej pracy „Physiological thermoregulation of mature alligators” Comparative biochemistry and physiology. A, Comparative physiology z 1984 roku odnotowują aligatora z Marsh Island w Luizjanie, którego długość wynosiła 5,8 metra a waga 1000 kg. Nie oznacza to, że jest to waga typowa, gdyż typowa jest dużo niższa, ale tę wagę podaliśmy w artykule, więc nie ma sensu jej tu przytaczać.
   Podobnie jak fakt osiągnięcia wagi powyżej 600 kg przez najcięższego człowieka nie ma wiele wspólnego z typową wagą osiąganą przez ludzi.
   Masa krokodyla, kajmana, aligatora bierze się stąd, iż przyrost masy dla dużych osobników 5-6 metrowych jest diametralnie większy niż dla małych (nie jest liniowy). Pisaliśmy już na ten temat – stąd masa zbliżona do 1000 kg dla osobników 6-metrowych.

 9. A co z krokodylem zabitym w 1957r. w Norman River przez Polkę Krys Pawlowski (Krystyna Pawłowska)? Australijskie media podają długość 8,63m. Taki też wynik zagościł wtedy w księdze rekordów Guinessa. Jest zdjęcie tego okazu. Musi być film na YT żeby uznać rekord? A może kiedyś bez filmu 4K też nie będą uwzględniać.

  1. I dlaczego nie ma go już w Księdze Rekordów Guinessa, skoro był największym krokodylem? Bo to pewnie fake był. taki krokodyl musiałby ważyć kilka ton.

   1. Wiem, widziałem to zdjęcie, ale nie czuję się przekonany do istnienia takiego gada współcześnie. Byłby tak wielki jak deinozuch i musiałby ważyć przynajmniej 3 tony przy tych rozmiarach. Nikt go oficjalnie nie zmierzył.

  1. Upolowała go podobno Krys Pawlowski (Krystyna Pawłowska), niemniej nie ma żadnych wiarygodnych pomiarów ani pozostałości tego krokodyla. To trochę dziwne, że nie zostawili np. czaszki, jako dowód. Jest tylko replika tego krokodyla jako atrakcja turystyczna. Można więc poddać w wątpliwość, czy ta fotografia, krążąca necie, nie jest przypadkiem mistyfikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button