DinozauryDinozaury drapieżneRaptory

Megaraptor – „wielki złodziej”

Megaraptor

Słabo poznany, a przez to bardziej tajemniczy od wielu innych dużych teropodów. Megaraptor, choć znany z niewielkiej liczby znalezisk, posiadał pewną cechę, dzięki której wyróżniał się na tle pozostałych krewnych. To właśnie dzięki niej wielki jaszczur zawdzięcza swą nazwę. Czym jest ta cecha? Być może Wasza ciekawość zostanie zaspokojona po przeczytaniu tego artykułu.

Klasyfikacja

 • Gromada: zauropsydy
 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
 • Podrząd: teropody
 • Rodzina: Neovenatoridae
 • Rodzaj: Megaraptor
 • Gatunek: Megaraptor namunhuaiquii
Megaraptor
Megaraptor.

Datowanie i występowanie

Do tej pory jego szczątki odnaleziono tylko w argentyńskiej części Patagonii. Prawdopodobnie żył w późnej kredzie, ok. 90-85 mln lat temu.

Megaraptora odkryto w roku 1996, w północno–zachodniej części Patagonii. Dokonał tego paleontolog Fernando E. Novas. Dotychczas udało się jednak znaleźć tylko kilka kości palców i kończyn. Największym wydarzeniem było jednak wykopanie 35-centymetrowego pazura, zakrzywionego niczym sierp. To właśnie jemu megaraptor zawdzięcza swą nazwę, którą ukuto w roku 1998.

Megaraptor
Megaraptor – szpon.

Charakterystyka

O megaraptorze zrobiło się głośno po odkryciu niebywale długiego pazura (33,9 cm, z rogową pochwą prawdopodobnie ponad 40 cm). Na początku sądzono, że był to element nogi. Kiedy znaleziono jednak kości kończyny przedniej i zrekonstruowano ją, okazało się, że gigantyczny pazur umocowany był na dłoni, a dokładniej na pierwszym palcu. Ze względu na kształt szpona sądzono, że nowo odkryty teropod należy do rodziny spinozauroidów. Najnowsze badania pokazują, że megaraptory mogą być blisko związane z tyranozauroidami, nie zaś z allozauroidami.

Megaraptor dysponował mocnymi szczękami, złożonymi z ząbkowanych zębów. Budową całego ciała przypominał inne duże teropody: poruszał się dwunożnie, miał dużą głowę i silny, długi ogon.

Megaraptory były teropodami lekko zbudowanymi, a kości kończyn tylnych był wydłużone. Obie te cechy sugerują nam, że dinozaur ten był świetnym biegaczem, z łatwością polującym na swe ofiary. Obliczenia masy mózgu w stosunku do masy ciała podpowiadają natomiast, że megaraptor był jednym z najinteligentniejszych dinozaurów.

Megaraptor
Megaraptor.

Australijski kuzyn

W 2009 roku odkryto bardzo podobnego teropoda, tym razem na terenie południowo–wschodniej Australii. Nadano mu nazwę Australovenator i choć sklasyfikowano go jako bliskiego krewnego megaraptora, Australovenator był o połowę od niego mniejszy. Znalezisko to może być dowodem na to, że rozpad Gondwany miał miejsce później, niż sądzono.

Megaraptor
Megaraptor.

Szczegółowe dane/wymiary

Megaraptor

 • Długość ciała: 6-8 m
 • Wysokość do stawu biodrowego: 2 m
 • Waga: 670 kg
 • Długość szponu: 33,9 cm; wraz z rogową pochwą ponad 40 cm
 • Datowanie: 90-85 mln lat temu, późna kreda (turon)
 • Występowanie: Ameryka Południowa, Argentyna
 • Holotyp: MCF-PVPH 79
Megaraptor
Megaraptor.

Megaraptor – ciekawostki

 • Słowo megaraptor pochodzi z greki i oznacza „gigantyczny/wielki złodziej”.
 • Niektórzy naukowcy uważają, że megaraptor to dorosła forma unenlagii (Unenlagia). Unenlagia to dinozaur podobny do ptaków. Żył w późnej kredzie na terenach Ameryki Południowej. Miał nie więcej niż 3.5 metra długości i ważył ok 75 kg.
 • Megaraptory prowadził prawdopodobnie stadny tryb życia i mogły polować w grupach.
 • Dinozaury podobne do megaraptora to: Aerosteon, wspomniany już Australovenator, Fukuiraptor, siats (Siats meekerorum) i Orkoraptor.
Megaraptor
Megaraptor – porównanie z człowiekiem.

Polecamy


Baza Dinozaurów

20 komentarzy

 1. Jak to możliwe że megaraptor był tyrannosauroidem? Przecież w kredzie Ameryka Północna nie była połączona z Ameryką Południową? Prosze o szybką odpowiedz.

  1. Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea) występowały nie tylko w Ameryce Północnej, ale również w Azji – np. Tarbozaur (Tarbosaurus). Skąd pomysł na pokrewieństwo megaraptora z nimi, skoro występował on w Ameryce Południowej? Otóż takiej analizy dokonali paleontolodzy pod wodzą Novasa w jednej na najnowszych publikacji z 2012 roku zatytułowanej „Megaraptorans as members of an unexpected evolutionary radiation of tyrant-reptiles in Gondwana” – autorzy: F. E. Novas, F. L. Agnolín, M. D. Ezcurra, J. I. Canale, J. D. Porfiri (2012).

   Co więcej w 2014 roku opisany młody megaraptor przez tę samą grupę palentologów klasyfikowany jest jako prymitywny tyranozauroid: Porfiri, J. D., Novas, F. E., Calvo, J. O., Agnolín, F. L., Ezcurra, M. D. & Cerda, I. A.; Novas; Calvo; Agnolín; Ezcurra; Cerda (2014). „Juvenile specimen of Megaraptor (Dinosauria, Theropoda) sheds light about tyrannosauroid radiation”.

 2. A jednak doczekałem się tego artykułu, bardzo mało jest w necie o tym drapieżniku, a szkoda. Tak będąc w temacie, miło było by żeby był w filmie Jurrasic world 2 ( o ie powstanie ), nobo te welociraptory no to sory ale …. w jurrasic park 1-3 mają rozmiary deinonycha, czyli do 3,5 metra, a jak wyczytałem na stronce jurrasic world to podobno osiągnęły w tym filmie ok 5 metrów długości i ponad 150 kilogramów. Ani to deinonych, ani utahraptor tylko takie ,,coś” . Dobra kończe bo widze, że się troszke rozpisałem xD

  1. „Welociraptory” z Parku Jurajskiego i Jurassic World były gabarytów Achillobatora (ok. 5 m dł.) a nie Deinonycha, a Achillobator nie ważył zaledwie 150 kg tylko aż 350, zatem jak widać twórcy filmu nie mają większego pojęcia o czym mówią; tej wielkości Raptory nie mogły być takie lekkie, nie ma opcji…

 3. Gdy zobaczyłem tytuł myślałem, że będzie to jakiś krewny deinonycha, welociraptora a nie tyranozaura. Byłem zaskoczony gdy przeczytałem, że ten wielki pazur znajdował się na przedniej kończynie a nie na tylnej jak u np. deinonycha.

  1. A może ten pazur należał do innego dinozaura, a ta rekonstrukcja połączyła dwa dinozaury? Już tak w historii paleontologii się zdarzało.

  1. Z pewnością giganotosaurydy i abelisaurydy, konkretów Ci nie podam, bo studia dopiero przede mną 😉

 4. Z tego co mi wiadomo, Megaraptor mierzył co najmniej 8 m (zresztą, nawet umieszczone przez Was zdjęcie z podpisem „Megaraptor – porównanie z człowiekiem.” na taką długość wskazuje, bo na pewno nie na 6 ani 7 m) i ważył minimum tonę, a do tych 670 kg to mógł maksymalnie dochodzić wyraźnie mniejszy niż on Utaraptor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button