Chart angielski whippet
Chart whippet jest szczupłym, ale solidnie umięśnionym psem. Psy tej rasy zostały wyhodowane do udziału w wyścigach i osiągają prędkość nawet do 56 km/h. Są też doskonałymi myśliwymi, chociaż dziś to głównie psy do towarzystwa. Chart whippet jest inteligentny i łatwy w pielęgnacji. To doskonały pies rodzinny. Ma krótką sierść, nie wydziela psiego zapachu i dobrze czuje się w mieszkaniach, choć na spacerach jest bardzo aktywny.
Klasyfikacja
- Grupa 10 Charty
- Sekcja 3 Charty krótkowłose
- Nie podlega próbom pracy
Historia rasy
Chart whippet został wyhodowany w północnej Anglii w drugiej połowie XIX wieku z kilku różnych ras psów myśliwskich i wyścigowych przez górników, robotników i drobnych sklepikarzy, którzy nie mogli sobie pozwolić na utrzymanie większego i uchodzącego za psa arystokracji, greyhounda. Te niewielkie, ale szybkie psy świetnie polowały na zające i króliki, a wystawiane do wyścigów zapewniały rozrywkę w dni wolne od pracy. W późniejszym czasie odkupywano najładniejsze egzemplarze i w selektywnej hodowli uzyskano whippeta o współczesnym wyglądzie, który jest dziś jednym z najpopularniejszych chartów.
W 1890 roku oficjalnie uznano rasę i whippety zaczęły pojawiać się na konkursach piękności, ale uważa się, że małe charty podarowano już wcześniej Henrietcie, siostrze Karola II, króla Anglii. Używano ich do polowań, a pod koniec XIX wieku charty zaczęły startować w wyścigach, gdyż ich budowa ciała, wzrost i szybkość idealnie się do tego nadają.
Pierwszego przedstawiciela tej rasy sprowadzono do Polski w 1965 roku z Czechosłowacji. Była to suka Bastet Jivaro, która w 1967 r. urodziła pierwsze szczenięta.
Charakterystyka rasy
Chart Whippet to krótkowłosy, średniej wielkości pies, łagodny i spokojny, potrzebuje jednak dużo ruchu na świeżym powietrzu. Może biegać, towarzyszyć rowerzyście lub osobie uprawiającej jogging. Dziś jest to przede wszystkim pies do towarzystwa, choć może brać również udział w wyścigach chartów, pogoni za wabikiem w terenie lub próbach pracy. Jest aktywny do późnych lat.
Ma wesołe usposobienie i szybko odnajduje się w nowych warunkach. Jest cichy i choć czujny, to nie ma rozwiniętego instynktu terytorialnego i poczucia własności, przez co nie sprawdza się w roli stróża. Jest bardzo przywiązany do rodziny, a do osób obcych ufny i serdeczny. Lubi dzieci. Jest to jedna z najzdrowszych ras.
Charakter
Dorosły dobrze prowadzony whippet jest łagodny i cierpliwy. Charakteryzuje go zrównoważony charakter i umiarkowany temperament. Jest posłuszny, inteligentny i szybko się uczy. Wymaga dużo kontaktu z właścicielem, jest bardzo towarzyski i nie przejawia agresji.
Zachowanie
Czasami bywa nachalny domagając się uwagi właściciela. Może chodzić za nim krok w krok, nawet do łazienki. Szczególnie wylewnie wita się, gdy rodzina wraca do domu.
Kocha spacery i potrzebuje codziennej dawki biegania bez smyczy. Akceptuje w domu inne zwierzęta, ale w terenie instynkt pogoni zawsze weźmie górę i pies pobiegnie za uciekającym kotem czy wiewiórką. Prowokuje także do zabawy inne psy.
Występuje u niego tendencja do drżenia oznaczająca zniecierpliwienie, rozdrażnienie lub podekscytowanie.
Chart whippet jest ciepłolubny i ceni sobie wygodę, lubi więc wylegiwać się na kanapie lub w łóżku właściciela i raczej nie można liczyć na zmianę jego przyzwyczajeń. Nie lubi być sam i bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innego psa, najlepiej tej samej rasy.
Szkolenie
Chart whippet szybko się uczy, jeśli postępuje się z nim łagodnie i konsekwentnie. Nauka musi sprawiać mu przyjemność, należy więc stosować nagrody i urozmaicać zadania.
Szczenięta wymagają dużo cierpliwości i zaangażowania. Powinny odwiedzać nowe miejsca, spotykać innych ludzi i psy. Dobrym pomysłem są zajęcia w psim przedszkolu, gdyż zwiększają psią pewność siebie i wzmacniają więź z opiekunem.
Wielkość
Przedstawiciele tej rasy należą do średnich psów. Ich ciało, choć szczupłe, jest jednak bardzo silnie umięśnione.
Umaszczenie
Wzorzec dopuszcza dowolny kolor sierści. Gama kolorów i wzorów tej rasy jest bardzo duża. Zdarzają się psy czysto czarne, ale i zupełnie białe, niebieskie, kremowe, sobolowe i pręgowane. Różne kombinacje kolorów i plam występują często w tym samym miocie.
Szata
Whippet ma krótką sierść pozbawioną podszerstka. Włosy są drobne i twarde, łatwo wbijają się w tapicerkę czy ubrania i trudno je usunąć. Nie linieje sezonowo, lecz gubi niewielkie ilości sierści przez cały rok. Krótka szata whippeta jest łatwa w pielęgnacji.
Brak podszerstka i cienka skóra sprawiają, że psy te są bardzo podatne na urazy. Bardzo często rany zdarzają się po zaczepieniu w biegu o gałąź lub ugryzienie w czasie zabawy z innym psem.
Whippet nie wydziela charakterystycznego psiego zapachu, ale za to marznie z powodu braku podszerstka i nie nadaje się na długie spacery w chłodne dni. Specjalnie szyta kurtka powinna się znaleźć w szafie każdego psa tej rasy.
Długość życia
Są to psy długowieczne, do końca bardzo aktywne i radosne. Przeżywają około 13 lat ciesząc się dobrym zdrowiem.
Odżywianie
Dobrze jest podawać im karmę przeznaczoną dla psów małych ras, gdyż zawiera ona odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych. Jedzenie należy podzielić na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. Whippet cieszy się dobrym apetytem i potrafi naprawdę dużo zjeść, dlatego trzeba kontrolować mu ilość pożywienia.
Można podawać gotową karmę lub samemu przygotowywać posiłki, które dobrze jest uzupełniać preparatami bogatymi w witaminy i minerały. Psy uprawiające sporty powinny dostawać posiłki wysokoenergetyczne.
Dzienną porcję jedzenia najlepiej podzielić na dwie części i zapewnić odpoczynek po posiłku. Ze względu na dość długą szyję i kończyny psa, miskę z jedzeniem warto postawić na lekkim podwyższeniu, aby było mu wygodniej jeść.
Pielęgnacja
Sierść i skóra psów tej rasy są bardzo wrażliwe, dlatego powinno się używać miękkich szczotek i szamponów bez składników podrażniających skórę. Krótka sierść whippeta nie zatrzymuje kurzu, ani wilgoci i pielęgnację psa można ograniczyć do małego masażu raz w tygodniu kauczukową rękawiczką lub gumową szczotką, aby usunąć martwe włosy.
Nie wolno zapominać o sprawdzaniu uszu i obcinaniu pazurów, jeśli same się nie ścierają. Whippety mają bardzo wąskie głowy i dlatego powinny chodzić w szerokich skórzanych obrożach, podszytych miękkim materiałem, aby nie ocierać szyi. Lubią się wylegiwać, więc ich posłania powinny być miękkie i wygodne.
Whippety nie wymagają specjalnego przygotowania do wystawy. Wystarczy kąpiel w szamponie dla psów krótkowłosych, potem można nałożyć balsam lub odżywkę, aby sierść była miękka i błyszcząca. Dłuższy włos na ogonie należy przyciąć nożyczkami degażówkami, aby nie tworzył pióra. Pies musi się odpowiednio zachowywać w ringu: biegać, stać w pozycji wystawowej, a także pokazywać zęby i tego trzeba go nauczyć.
Kondycja zdrowotna
Whippet cieszy się dobrym zdrowiem. Zdarzają się co prawda alergie pokarmowe i kontaktowe, ale odpowiednia opieka pomaga im zapobiegać. W późniejszym wieku mogą pojawić się problemy z kręgosłupem, choroby krążenia lub nowotwory. Pies może też cierpieć na dysplazję stawów biodrowych lub przepukliny.
Z powodu krótkiej sierści i małej ilości tkanki tłuszczowej Whippet jest wrażliwy na mróz, a w czasie deszczu może się przeziębić. Należy go również chronić przed przegrzaniem, w upalne dni zapewniając cień i dostęp do wody. Najlepiej zabierać go wtedy na spacery wczesnym rankiem lub wieczorem.
Czasami pojawia się też kamień nazębny, który trzeba regularnie usuwać. Cienka skóra psa jest podatna na skaleczenia, a łapy na urazy, których może nabawić się podczas biegania po łąkach lub lesie.
Szczegółowe dane / wymiary
- Waga: 13-18 kg
- Wysokość w kłębie:
- psy: 47-51 cm
- suki: 44-47 cm
- Długość życia: 12-14 lat
- Prędkość: do 56 km/h
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Usposobienie: inteligentny, radosny, zrównoważony,
- Umaszczenie: pręgowany, czarny, biały, płowy, niebieski a nawet rudy
Ciekawostki
- Przepisy prawa łowieckiego w Polsce nakładają na właścicieli chartów obowiązek uzyskania pozwolenia na ich posiadanie i hodowanie. Wydaje je Starosta.
- Whippet nie wydziela charakterystycznego psiego zapachu.
Polecamy
- Greyhound – najszybszy pies
- Najmądrzejsze rasy psów – TOP 100
- Inteligencja psów
- Agresywne rasy psów
- Najstarsze psy – Top 10
- Najdłużej żyjące rasy psów – TOP 10
- Pies domowy
- Rasy psów – opisy i charakterystyka
- Psowate
- Rasy kotów – opisy i charakterystyka
- Zwierzęta domowe
Czytałem, że whippet to był taki greyhound dla ubogich 🙂 Super sprawa, że nie ma psiego zapachu.
super info, przyda sie